Ajans Yöneticilerinin Mutlaka Okuması Gereken 10 Blog Yazısı

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Ajansınızda iş yapma şeklini olumlu şekilde değiştirecek, size farklı bakış açıları kazandıracak yazıları sizin için bir araya topladık. Bol kazançlı ve mutlu günler!
Ajansınızda iş yapma şeklini olumlu şekilde değiştirecek, size farklı bakış açıları kazandıracak yazıları sizin için bir araya topladık. Bol kazançlı ve mutlu günler!
İçindekiler

 

1. Ajansınızın Karlılığını Dramatik Olarak Artırmanın 7 Yolu

Ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısıDaha önce duydunuz: Proje marjları daralıyor. Ajansların sunması beklenen  hizmetlerin – uzman bir düzeyde – sayısı artıyor. Markalar, ajanslara verecekleri hizmetleri yapması için, kurum içinde gittikçe daha fazla  kadrolaşmaya gidiyor. Uzun vadeli ajans ilişkilerini (Pazarlama müdürünün değişmesine bakar) kolayca geçmişte bırakıyor. Bunun da ötesinde, ajanslar en iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için mücadele ediyorlar.

 

Tüm bu durumlar ajanslar için rekabetçi bir pazar oluşturuyor ve bu da her saat, her liranın sayılması gerektiği anlamına geliyor.

 

Ajansınızın karlılığını artırmak, sizin için en öncelikli konu olmalıdır. Buna odaklanarak, kendinizi sadece daha istikrarlı bir ajans çalıştırırken bulmakla kalmayacak, aynı zamanda müşteri ilişkilerinizi ve ajans markanızı da geliştireceksiniz.

 

Ajansınızın karlılığını dramatik olarak artırmanın 7 yolunu keşfetmenin vakti geldi!

2. Ajansınızı Karlı Tutmak için 7 KPI

Ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısıBir ajans işletiyorsanız, karlılık hedeftir. Evet, yaptığınız şeyden zevk almak ve müşteriler için anlamlı sonuçlar üretmek istiyorsunuz, ancak sürekli olarak para kaybediyorsanız ve asla ilerlemiyorsanız, tüm bu zor işin amacı nedir?

Ajansınızın karlı olup olmadığını bilmek 3. gözünüz veya 6. hissinizle anlayabileceğiniz bir şey değildir. Kârlılık gerçektir, olgusaldır ve sayılara dayanır. İşletmenizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için, anahtar performans göstergeleri (KPI) gibi belirli metrikleri keskin bir şekilde izlemeniz gerekir. KPI’larınızı anlamak, daha iyi iş kararları vermenize yardımcı olur ve hayatınızın tadını çıkarmak için daha fazla zaman harcamanızı sağlar, maaş ödeme zamanı geldiğinde paranızın olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Oyunun içinde kalmak için ajansınıza gereken kâr metriklerine bakalım.

 

3 ana başlıkta inceleyeceğiz, böylelikle mantığını da anlamış olacaksınız.

3. Vaka Çalışmalarıyla Daha Fazla Teklif Kazanmak için 9 İpucu

Ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı

Vaka çalışmalarınızı (case studies) hazırlamıyorsanız , pek çok fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

 

Vaka çalışmaları; konkurdaki sunumunuzda anlattığınız  pastanın üzerindeki kremadan daha fazlasıdır, yaptığınız pastanın kanıtıdır…

 

Size bir soru, lütfen bir şık seçin.

 

Vaka çalışmalarını “sizce” ajans web sitenize eklemeli misiniz?

A) Evet B) Evet C) Evet D) Evet E) Evet

 

Gördüğünüz gibi tek bir seçiminiz var. Evet!

 

Yeni potansiyel müşterilerin peşine düşerken, özellikle de deneyiminizi, yeteneğinizi veya başarılarınızı, sizi tanımayan potansiyel müşterinize teklifinizle beraber kesinlikle gönderin, sunumunuzda anlatın.

 

Potansiyel müşteriniz ile bir toplantı ayarlasanız bile çalışmalarınızın ne kadarını anlatabilirsiniz ki?

 

Bırakın onlar sizin yaptığınız çalışmaları keşfetsin!

4. Ajansınızın Müşteri Elde Tutma Stratejisi Var Mı?

Ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı

Müşterilerinizi elinizde tutmak, yeni müşteri edinmek için çalışmaktan çok daha etkili bir şekilde ajansınızın büyümesine katkıda bulunur. Peki sahip olduğunuz müşterileri nasıl mutlu tutarsınız? Ve nasıl her iki taraf için de faydalı olan bir müşteri & ajans ilişkisine sahip olursunuz?

Diyelim ki 6-12 aylık sözleşme için ayda 10.000 TL tutarında bir anlaşma yaptınız. Amacınız sadece sözleşmenin sonuna gelmek, vaadedilen sonuçları sunmak ve sıradaki maceraya atılmak ise, müşteri tutma stratejisine ihtiyacınız var demektir.

 

Açıkçası, asıl hedefiniz; müşterileriniz ile kısa süreli veya proje bazlı sözleşme yapmaktan çıkıp, her yıl  sözleşmelerini yenilemelerini sağlamak olmalıdır.

 

Belki şu an aylık ücret yerine, proje bazlı işler yapıyorsunuz. Bir kereliğine, bir müşteri için, bir uygulama veya web sitesi oluşturmak istememelisiniz! Web sitesini teslim ettikten sonra, onlardan bir daha haber almazsınız. Siteyi yaptıktan sonra bunu takip eden bakım, yeni özellikler ekleyebilme veya tamamlayıcı hizmetlerle ile çapraz satış yapmayı istemelisiniz!

 

Dünyanın en büyük ve en iyi ajansları inanılmaz derecede yüksek elde tutma oranına sahip. Bu ajanslar her yıl en büyük Fortune 100 firmalarıyla  çok yüksek bütçelerle ve karlı şekilde yenileme anlaşması yapıyorlar.

5. Müşteriniz/Reklamverenler Gerçekten Ne İstiyor?

Müşteriniz gerçekten ne i̇stiyor ajansara 1 ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansara

Ajansınızın dijital pazarlama veya web tasarımı konusunda uzmanlaştığını düşünebilirsiniz, ancak aslında uzmanlaştığınız şey müşterilerinizi mutlu etmektir.

Her ne kadar bazı günler zor bir hedef gibi görünse de, aslında o kadar da gizemli bir şey değil.

 

Ajanslarda – veya hizmet sektöründe- müşterileri memnun etmenin ne kadar zor olduğu ile ilgili yakınma oldukça yaygındır. Müşteriler bazen oldukça zor olsa da, onları memnun etmek şüphesiz sizin sorumluluğunuz altındadır. Siz ve ekibinizdeki herkesin, işletmenizin başarılı olmasını isteyip istemediğini bulmanız gerekir. Gerçekten müşterinizi memnun mu etmek istiyorsunuz, yoksa az iş yaparak ve sorumluluk almayarak çok para kazanmak mı?

 

Bu yazı, müşterilerin ajans ilişkilerinden aradıkları bazı temel şeyleri özetliyor.

 

Burada büyük sürprizler yok, müşterinin gizemli aklını okuma teknikleri gibi bir yazı değil bu.

 

Hepsi muhtemelen müşterilerinizin gerçekten ne istediğini zaten bildiğiniz şeylerdir.

Çünkü bunlar sizin de istediğiniz tarzda şeyler.

6. Ajans Web Sitenizde Yapmanız Ve Yapmamanız Gerekenler

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara ajansbul en iyi ajanslar başarılı ajanslar web site 1 ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansaraMüşterileri için akıllıca ve yaratıcı işler yapan büyük ajanslar bile bazen kötü bir web sitesine sahip olabiliyor.

 

Çoğu zaman ajanslar müşterilerine önerdiklerini uygulamazlar. Yani onlar başkalarına yardımcı olan terzi gibidirler. Kendi söküklerini dikemezler.

 

Dönüşüm alabilmek için asla optimize edilmeyen ve nadiren güncellenen mülayim, sıradan bir web sitesi yaparlar.

 

Ajans web sitenizde neleri doğru, neleri yanlış yapmışsınız? Nelere dikkat etmiş, neleri pas geçmişsiniz… Örneklerle açıkladığımız yazımızda ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri size göstermeye çalışacağız.

 

Size şunu soralım ¨Kendi söküğünü dikemeyen bir terzi ne kadar ayakta kalabilir?¨

Belki terziler ayakta kalabilir. Ajanslarsa bir süre ayakta kalır.

Ne yazık ki yaptığınız işleri sergilemeniz sizin için hayati önem taşıyor. Potansiyel müşterileriniz web sitenize bakacak ve web siteniz onların akıllarında sizin yaptığınız işlerin kalitesi hakkında bir algı oluşturacak. Oluşan bu algı, örneğin bir konkura girdiğinizde müşterinin sizi veya diğer ajansı seçmesinde rol oynayacaktır.

 

Yani sırf bu yüzden bir konkuru kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.

7. Ajanslar Için 8 Başvuru Toplama Taktiği 

Ajanslar için 8 başvuru toplama taktiği ajansara ajans bul en iyi ajanslar1 1 ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansaraMüşterilerinize başvuru toplamaları için kesinlikle bir şeyler öneriyorsunuzdur? Peki bu önerileri kendi ajansınız için kullanıyor musunuz?

 

Digital Marketer CEO’su ve kurucusu Ryan Deiss, lead toplamayı ¨Bir potansiyel müşteriye, iletişim bilgileri karşılığında karşı koyulamaz bir rüşvet verilmesi.” olarak tanımlıyor.

 

Bir tasarım, yazılım veya pazarlama ajansı yürütüyorsanız; olası satışları, satış hunisine yönlendirmek için, müşterilerinize bir pop-up kayıt formu tavsiye etmiş olabilirsiniz. Ancak bu önerileri kendileri için yapan pek ajans görmedim. Çoğu zaman, yalnızca  “bize ulaşın” formu olan ajans web sitelerine rastlarsınız.

Lead toplamama, web sitenizde yer alan bir çeşit eksiklik gibi görünse de, aslında kaçan fırsatları ifade eder.

 

Potansiyel müşteri yaratmanın en büyük sorunlarınızdan biriyse ve sadece  “ağızdan ağıza ve geçmiş müşterilerden gelen yönlendirmelere” muhtaçsınız kaçan fırsatları bir düşünün derim.

 

Ajanslar için 8 başvuru toplama taktiği sayesinde, fırsatları ajansınıza dev bir mıknatısla çekmeye hazır olun!

8. Ajansınızın Gelirlerini Artıracak 14 Madde

Ajansınızın gelirlerini artıracak 14 madde ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansaraİlerleme kaydediyor ve sabit bir hızda gelir üretiyor olsanız da, belirlediğiniz yıl sonu hedefine ulaşamayabilirsiniz. Bu yazıda Forbes ajans konseyi üyelerinin ajansların nasıl daha fazla gelir elde edebileceği hakkında verdikleri ipuçlarını ve tecrübe paylaşımlarını bulacaksınız.

Hedefleriniz yüksek olduğunda, ulaşılması imkansızmış  gibi görünebilir, ancak elde edilebilir. Pazarlama uzmanı Paul Roetzer’e göre, karınızı artırmanın yollarından biri, daha yüksek karlılık marjlarına ulaşabilmek için gelirinizi çeşitlendirmektir. Yeni pazarlara ve daha karlı sektörlere genişlemek, ajansınız için daha fazla fon yaratmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Diğer işletme sahipleri bunun tam tersine inanır: Sadece tek bir işe odaklanmak ve işinizde yenilikleri takip ederek iyice ustalaşmak, işletmenizin gelirlerini artırmanın yollarından biridir.

9. Başarılı Ajans Nasıl Kurulur?

Ajans açmak başarılı ajans nasıl kurulur ajansara ajans kurma freelance den ajans açmaya nasıl ajans açılır 1 ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansaraBir tasarım veya reklam ajansı kurma vizyonuna sahip, başarılı bir freelancer, art direktör veya pazarlama profesyoneli iseniz ( Elbette başka bir mesleğe de sahip olabilirsiniz.) sıkı durun.
Bir ajans işletmek eğlenceli ve ödüllendirici olduğu gibi, aynı zamanda stresli ve dehşet verici de olabilir.

 

Bir ajans kurmak için birçok harika neden var: üstlendiğiniz müşteri ve projelerin türünü kontrol edebilir, ekibinizi seçebilir ve kartlarınızı doğru oynarsanız bir kişisel servete ulaşabilirsiniz.

 

Ancak, bir ajans işletmek, son derece zorlu olabilir, hatta bazen düpedüz sefil durumlara bile düşebilirsiniz.

 

Kendi ajansını kuranların çoğu genellikle daha önceden bir ajansta çalışmış oluyor. Bir ajansın nasıl çalıştığı, kimin ne yaptığı, müşterilere nasıl satış yaptığı, işin nasıl faturalandırıldığı vb. hakkında genel bir fikriniz varsa, bir ajans kurmak size size cazip gelebilir. Çünkü zaten bildiğiniz şeyler değil mi? Bir de hazır müşteri/müşterileriniz varsa şimdi tam zamanı!

 

Başarıyı sağlayacak sihirli bir çözüm bulunmasa da, ajansınızı oluşturmaya başlarken aklınızda bulundurmanız gereken 10 şey var.

10. Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde2 1 ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı ajansara

“Ah, o ajans mı? Bir yıl önce bir proje yapmıştık. Sana nasıl olduklarını anlatayım… ”  bu son cümlenin devamı sizin ajansınız için önemliyse, yalnız değilsiniz.

Müşteri yorumları, potansiyel müşterilerin işletmenizle çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olmalarının en popüler yollarından biridir. Ancak, yorumlarınızın kendi lehinize çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz – örneğin negatif olanlar-?

Müşterilerin yaptığı yorumların  ajansınız için ne kadar önemli olduğunu  ve bu yorumları nasıl büyük bir avantaja çevirebileceğinize beraber bakalım.

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar

Yaratıcı Ajansların Takip Etmesi Gereken 20 Blog

Ajansınızda Operasyonel Verimliliği Artırmak için 20 Adım

Ajansınızın Büyümesine Yardımcı Olacak 20 Araç

www.eniyiajanslar.com

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki