Detaylı Rehber

Sosyal Medya Ajansları

Seth Godin

Yazar

“Sosyal medyayı kullanarak; yabancıları arkadaşa, arkadaşları müşterilere ve müşterileri satış elçilerine dönüştürebilirsiniz.”

Sosyal medya ajansları nedir?

Sosyal medya ajansları; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayımlamak üzere içerik oluşturma, planlama, analiz etme ve bunlar sayesinde bu platformu kullanan hedef kitle ile etkileşimde bulunmayı veya satış yapmayı amaçlarlar. Bununla birlikte markalar sosyal medya ajanslarını, yeni müşterilere ulaşmak, itibarlarını artırmak ve korumak için kullanılabilir.

Sosyal medya ajansı işinize nasıl fayda sağlayabilir?

Sosyal medya ajansları pazarlamanızı kolaylaştırmak için stratejiler üretirler ve bu çabaları doğrudan veya dolaylı olarak karınızı arttırır. Sonuçta, bir ajansla çalışmak karlılığınızı dolaylı veya doğrudan artırmayacak veya işinize katkıda bulunmayacaksa ödeme yapmanın ne anlamı var ki? Sosyal medya ajansının vereceği hizmetler, pazarlama çabalarınızı canlandıracak ve şirketinizi hedef kitlenizin önüne koyacak faydalarla birlikte gelir.

Sosyal medya ajansları size nasıl yardımcı olabilir;

Zamandan kazanın: Gün içinde yoğun saatlerde yayın göndermeyi hatırlamak ve stres yapmak yerine, içerikleri beraber önceden planlayabilirsiniz. Geniş bir platform yelpazesinde içeriklerinizi günde birkaç kez yayınlayarak itibarınızı, marka görünürlüğünü artırın.

 

Hedef kitlenizi anlayın: Müşterilerinizin nereden sizi bulduklarını, sizi neden takip ettiklerini, işletmenizden ne istediklerini açıklayan derinlemesine anlamanız için size rehberlik edecek, analizler hazırlayacak ve raporlar sunacaklardır.

 

Müşteri hizmetinizi geliştirin: Müşterilerin şirketiniz hakkında sosyal medya aracılığıyla size ulaşması için basit bir köprü oluşturmuş olursunuz. Sosyal medya ajansları  sayesinde yanıt vermenizi kolaylaşır böylelikle müşteri hizmet kalitenizi artırmış ve geliştirmiş olursunuz.

 

Marka itibarınızı koruyun: Ajanslar sürekli hesabınızı kontrol eder. Böylelikle yorumları ve geri bildirimleri daha yakından izlemenize ve mümkün olan en kısa sürede yanıt vermenize olanak sağlayarak markanızın itibarını korursunuz.

 

İnovasyon imkanı: Her sosyal medya kampanyası için bir sürü platformun sahip olduğu yaratıcı kanallardan kolayca faydalanmanızı sağlayacak size yol göstereceklerdir.

 

Açıkça gördüğünüz gibi sosyal medya yönetiminin ve dahası bir ajansla çalışmanın oldukça iyi faydaları var.  Ancak sosyal medyanın nasıl çalıştığını anlamak, bu araçlardan veya hizmetlerden birini kendi işletmeniz için satın almanız gerekip gerekmediğine karar vermenin sadece ilk adımıdır. Bir sonraki adım nedir? Maliyetir. İyi hoş ama ne kadara mal olacak bu hizmetler işletmenize?

Sosyal Medya Yönetiminin Maliyeti/Fiyatı Nedir?

Sosyal medya ajanslarının aylık veya kampanya başı maliyetleri elbette farklılık gösterir, bu yüzden karar vermeden önce sizin ihtiyaçlarınıza özel (örneğin kaç hesap yönetilecek, kaç platformda yönetilecek, kaç içerik paylaşılacak vb…) bir fiyat teklifi almak çok önemlidir.

Ajansara üzerinden sosyal medya ajanslarından teklif alabilir, projenize ve bütçenize ve en önemlisi iş sonuçlarına en iyi etki edecek sosyal medya ajansını seçebilirsiniz.

Tarifeler genellikle aşağıdaki başlıklardaki gibi olsa da, ayrıca satılan ek özellikler (analizler, raporlamalar ve otomasyon araçları vb… ) de maliyet hesaplarken dikkate alınmalıdır.

 

Neden bir sosyal medya ajansı ile çalışmalısınız?

Aktif sosyal medya kullanıcıları, favori platformlarında günde iki saatten fazla zaman harcıyor. Milyarlarca insan Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter ve TikTok gibi siteleri kullandığından, bu siteler işletmelerin izleyicilerle bağlantı kurması için ideal yerler haline geldi. Pazarlama için sosyal medyayı kullanan işletmelerin % 70’inden fazlası yaptıkları iletişim çalışmalarını etkili veya çok etkili buluyor.

Tüm sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlası ürünlere göz atmak veya hizmetler hakkında bilgi edinmek için platformları düzenli olarak kullandıklarını söylediği için bu şaşırtıcı değil.

Bazı işletmeler sosyal medya pazarlamasını kendi başlarına idare eder, günlük gönderi, takipçi katılımı ve mesaj yanıtını ve ücretli sosyal medya kampanyalarını yönetmek için dahili pazarlama personelini kullanır.

Bununla birlikte, dahili personelin sosyal platformlarda harcadığı zaman diğer pazarlama hedeflerinden ve müşteriye yönelik görevlerden uzaklaşabilir ve işiniz büyüdükçe, her gün sosyal medya pazarlamasına ayırabileceğiniz zamanın üretmek için yeterli olmadığını fark edebilirsiniz.

Tersine, güçlü sosyal medya pazarlama kampanyalarını oluşturmak, yayınlamak, analiz etmek ve bunlara yanıt vermek için gereken saatler, şirketinizin dahili pazarlama kaynaklarını hızla sürüklemeye başlayabilir.

Özellikle sosyal medya içerikleri üretmek ve paylaştıktan sonra sürekli etkiletişimi (kim takip etmiş, kim beğenmiş, olumsuz bir şey yazılmış mı, geri bildirimler nasıl) takip etmeye harcayacağınız zaman sizin için yıkıcı olabilir.

Bu nedenle, birçok şirket, günlük organik sosyal medya paylaşımlarından kapsamlı çapraz platform sosyal medya pazarlama kampanyalarına, ürün pazarlamak ve satmak için tasarlanmış sosyal medya etkileyici çabalarına kadar her şey için sosyal medya ajanslarına yöneliyor.

Sosyal medya ajansıyla çalışmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Aşağıdaki adımları izleyerek şirketinizin ihtiyaçları için doğru sosyal medya pazarlama şirketini nasıl işe alacağınızı öğrenin.

 1. Dijital pazarlama stratejinizdeki boşlukları belirleyin.
 2. Sosyal medya platformlarını ve hedef kitleniz için hangilerinin en önemli olduğunu anlayın.
 3. Sosyal medya ajanslarını araştırın ve aramanızı daraltın >> Ajans Arama Sayfası
 4. Departmanınızda yer alan diğer arkadaşlarınızla yaptığınız tüm araştırmaların üzerinden geçin
 5. Markanızı doğru anlatmak için tüm hikayenizi, kurum ve marka kültürünüzü, hedeflerinizin üzerinden geçin.
 6. Sosyal medya pazarlamasının maliyetini ve yatırım getirisinin nasıl ölçüleceğini anlayın

Sosyal medya ajansı ne yapar?

İşletmeniz için en uygun sosyal medya platformunu nasıl seçebilirsiniz?

Sosyal medya platformlarını ve hedef kitleniz için hangilerinin en önemli olduğunu anlamanız gerekiyor.

Bazı sosyal medya ajansları belirli sosyal medya platformunda uzmanlaşırken, çoğu ajans tüm platformlarda pazarlama yapmayı seçer.

Ancak bu, bir şirket olarak her platformda pazarlama yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi ve mesajınızı çok dar bir açıdan yaymak, sosyal medya pazarlama çabalarınızın performansına zarar verebilir.

Optimum yatırım getirisi için, pazarlama çabalarınızı belirli platformlara ve hedef kitlenizin ve müşterilerinizin sosyal medya içeriğiyle etkileşime girdiği ve birbiriyle etkileşim kurduğu bu platformlardaki belirli özelliklere hedeflemek de önemlidir.

B2C: Genel olarak konuşursak, genç tüketiciler Instagram, YouTube, TikTok’a yöneliyor.

B2B: Yetişkin ve yaşını almış olan tüketici doslarımız ise Facebook başta olmak üzere Twitter ve Linkedin gibi platformları kullanma eğilimindedir.

Kullanıcı davranışına ek olarak, marka bilinirliliği, itibar yönetimi veya e-ticaret satışlarına odaklanıyorsanız, platformun yapısının belirli pazarlama ihtiyaçlarınızla uyumlu olduğundan emin olmak da önemlidir.

Facebook

Süper özel hedefleme! Dünyanın en büyük sosyal medya platformu, reklam hedeflemeniz için konum, yaş, dil, cinsiyet, ilişki durumu, ilgi alanları, meslek, gelir, net değer ve siyasi bağlantı dahil çok spesifik demografik parametreler seçmenize olanak tanır.

Instagram

Son derece görsel – bu, müşterilere yalnızca pazarlanan ürün veya hizmeti değil, nasıl ve kim tarafından kullanıldığını göstermesi gereken herhangi bir pazarlama hedefi için mükemmel bir platformdur.

LinkedIn

Güçlü B2B yeteneği – bu platform, iş fırsatları yaratması, iş ortaklıkları kurması ve yüksek kaliteli çalışanları işe alması gereken şirketler için en iyi seçimdir.

Pinterest

Kullanıcıların görsel içeriği (resimler ve videolar) panolar aracılığıyla paylaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış büyüyen bir ağdır. Pinterest, analitik ve reklamcılık dahil olmak üzere işletmeler için daha fazla seçenek sunmaya başlamasına rağmen, kişisel hesaplar ve işletme hesapları arasındaki farklılıklar minimum düzeydedir.

Ev dekorasyonu, tekstil veya makyaj sektöründeyseniz kesinlikle yer almanız gereken bir platform.

Twitter

İşletmeler için kullanımı en kolay platformdur. Hem bireyler hem de işletmeler aynı profil formatını kullanır. İşletmeler, bu kullanıcıların işletmenin hesabını takip edip etmediğine bakılmaksızın Twitter’da neredeyse herkesle etkileşim kurabilir.

Sohbetler (tweetler) kolayca aranabilir ve işletmeler, bir yanıta diğer kullanıcıların @ kullanıcı adını ekleyerek herhangi bir zamanda herhangi bir genel sohbete atlayabilir.

Etkileşim, tweet başına maksimum 140 karakterle kısa ve net bir şekilde yapılır. Twitter’ın reklam hedefleme seçenekleri Facebook kadar kapsamlı olmasa da, reklamlarınızı ideal müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya pazarlaması & kampanyası nasıl yapılır?

Pazarlama çabalarınızı tek bir harika gönderiye taşımak yeterli değildir; bunun yerine, tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarını oluşturmanız ve yürütmeniz gerekir. Yani sürekli olarak her şeyi harika bir gönderide toplamanız gerekir.

Bu kampanyalar, yeni kullanıcılarla bağlantı kurmanıza, platformda ilişkiler kurmanıza ve uzun vadeli satışları artırmanıza yardımcı olmak için stratejik olarak tasarlanmalı ve oluşturulmalıdır.

Başarılı kampanyaların oluşturulması zaman alsa da, başarılı sosyal medya kampanyaları üretmek ve başlatmak için herkesin izleyebileceği 10 kolay adım vardır.

1. Rakiplerinizi araştırın

Rakiplerinizi araştırmak, birçok pazarlamacının sosyal medya pazarlamasında unuttuğu çok önemli bir adımdır, ancak bu araştırmayı kaçırmamalısınız. Çünkü bu araştırmalar size rekabette neyin işe yaradığını söyleyebilir. Daha sonra, kendi kampanyalarınızı oluşturmak ve geliştirmek için bu değerli bilgileri kullanabilirsiniz.

Örneğin, yarışmaların belirli konu türlerini nasıl kapsadığını ve ne tür içerik oluşturduğunu görebilirsiniz. Rakipleriniz sadece bir şeyler paylaşıyorlar mı veya bol bol Soru-Cevap mı yapıyorlar? Hangi gönderiler en çok etkileşimi alıyor? Ayrıca ne zaman yayınladıklarını, ne kadar düzenli içerik yüklediklerini ve hatta hangi tonu ve konsepti kullandıklarını da görebilirsiniz.

Agresifler mi yoksa sadece var olmak için mi sosyal medyayı kullanıyorlar… Çünkü agresiflerse işi ciddiye alıp ona göre bütçe ve çaba harcamalısınız.

Rakiplerinizin sosyal medya stratejilerini ortaya çıkarmak, markanız için daha da güçlü bir strateji oluşturmanıza olanak tanıyarak size avantaj sağlar. Araştırmanızı manuel olarak yapabilir veya verileri sizin için derlemek için rakip araştırma araçlarını kullanabilirsiniz.

2. Stratejinizi oluşturun

Harekete geçmeden önce, kampanyalarınız için sağlam bir strateji oluşturun. Strateji baştan her şeyi karmaşık halde gösterebilir, ancak her operasyonu basite indiregeyerek başlayın.

Önce kampanya için hedefinizi seçin. Örneğin, çevrimiçi bir topluluk oluşturmak mı, sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekmek mi yoksa, blogunuzun tanıtımına yardımcı olmak mı istiyorsunuz?

Ardından, hangi KPI’ları hedefleriniz arasına koyacağınıza bakın. Sitenize potansiyel müşteriler çekmek istediğinizi varsayalım; daha sonra sizinle doğrudan iletişim kuran veya başvuru mıknatıs larınıza yakalanan kullanıcılarları bu kpilar arasına koyabilirsiniz.

Yapacağınız her şey hedef kitlenizin etrafında dönmeli. Ardından, mesajınızı ve içeriğinizi hedef kitlenizin çekici bulacağı şekilde oluşturun.

3. Mesajınızı farklı içerik biçimleriyle yayın

Kullanmak istediğiniz mesajı bir önceki adımda tamamlamış olmalısınız. Şimdi, bu aşamada, neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için bu mesajı iletmek için infografikler, videolar ve blog gönderileri gibi farklı formatlar kullanacaksınız.

Örneğin, bu farklı ortam türlerinin her biri ile bir ürünü tanıtabilirsiniz. Hedef kitlenizin neye tepki verdiğini görün ve zirveye çıkanları tercih ederken çeşitli formatları kullanmaya devam edin.

Böylelikle bol bol test yapmış ve hedef kitleniz üzerinde en doğru çalışan iletişim şeklini bulmuş olacaksınız.

4. Promosyon amaçlı ve promosyon dışı içerik arasında bir denge tutun

Bu denge, Facebook’un yeni algoritması nedeniyle özellikle önemlidir. Sosyal medyada yalnızca tanıtım içeriğini paylaşırsanız, insanlar ilgisiz kalır ve sizi takip etmeyi bırakır. İnsanlara sürekli bir şey empoze etmeye çalışırsanız, onları irrite etmiş olacaksınız.

Bu nedenle, yayınınıza harici kaynaklardan içerik ekleyin (sizin tarafınızdan yazılmayan içerikler). Örneğin, sektörünüzde saygın bir medya kaynağı bulun ve en iyi performans gösteren içeriğini yeniden yayınlayın. Bu şekilde, izleyicileriniz başka türlü gözden kaçırabilecekleri içeriği görebilir ve siz de sektörünüzdeki diğer uzmanlarla ilişkiler kurabilirsiniz. Örneğin, raporlar, büyük haberler, ipuçları…

5. Trend olan içerikleri kendi tarzınızda yayımlayın

İçerik nasıl hem trend hem de benzersiz olabilir? Ancak kullanmak için harika bir stratejidir. Trend olan konuları veya stratejileri bulun ve bunlara kendi benzersiz dönüşünüzü koyun. Örneğin, birçok pazarlama profesyoneli Facebook Zero’nun erişime nasıl zarar vereceği hakkında yazıyorsa, müşterileriyle daha iyi bağlantı kurmak için çaba gösteren işletmelere nasıl yardımcı olacağını yazan siz olmalısınız.

6. Rutininizi optimize etmek için planlama yazılımı kullanın

Sadece içerik oluşturmaya çalışmak yeterli olmayacak. Bunun yerine, süreci kolaylaştırmak için planlama yazılımı kullanarak kampanyalarınızı ve rutininizi optimize edin. Buffer‘ı deneyebilirsiniz.

Önceden bir sosyal medya takvimi oluşturabilir, gönderileri belirli saat ve tarihlerde yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu yaklaşım, içerik yüklemek için farklı platformlarda zıplamak için harcayacağınız zamanı önemli ölçüde azaltır ve size harika içerik oluşturmaya ve kullanıcılarla etkileşim kurmaya odaklanmak için daha fazla zaman sağlar.

7. Sosyal dinleme araçlarını kullanın ve hedef kitlenizle etkileşim kurun

Sosyal dinleme araçları son derece güçlüdür. İnsanların markanız hakkında ne söylediklerini görmenize izin verir ve bu, markanıza söylediklerinden çok farklı olabilir.

Örneğin en çok restoranızın kabak tatlısını sevdiklerini yazıyorlardır, ama aslında profiterolünüzle muazzam şekilde etkileşime geçiyorlardır.

Şimdi tamam. Demek ki biraz profiterölü öne çıkarma zamanı!

Kampanyalarınızın etkisini izlemek ve insanların ne hakkında konuştuğunu görmek için sosyal dinleme araçlarını kullanın. Ayrıca, insanların ürününüz, markanız ve sektörünüz hakkında ne tür soruları olduğunu da özellikle kontrol etmelisiniz; bu tür sorular içerik için değerli fikirler sunar.

8. Bir “unique” yaratın

Her Kampanya için Hashtag!

Hashtag’ler Instagram ve Twitter’da güçlüdürler. Bir Pele değildirler elbette fakat kesinlikle Xavi gibidirler. Size gol pasını atar veya defansın hayatını kurtarırlar.

Etkileşimi artırmaya yardımcı olabilirler ve aynı derecede önemli olarak, kampanyalarınızın sonuçlarını izlemenize yardımcı olabilirler.

Markanız ve belirli kampanyalarınız için benzersiz, markalı bir hashtag oluşturarak, kullanıcılar markanızı doğrudan gönderilerinde etiketlemeyi hatırlamasa bile, katılımı ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği daha kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

Markalı hashtag’ler, kitlenizin kullandığı daha yaygın hashtag’lerin yerini almamalıdır. Erişimi ve izlenebilirliği en üst düzeye çıkarmak için her gönderide her iki türü de kullanın.

9. Canlı yayına geçin

Canlı yayın, sosyal medyada büyük bir eğilimdir ve bundan yararlanmıyorsanız, önemli bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya kampanyalarınızla ilgili konularda Facebook veya Instagram’da canlı yayın yapın. Etkileşimi artırmak için, soru-cevap oturumları düzenleyin ve önceden veya canlı yorumlarda sorulan müşteri sorularını yanıtlayın.

En iyi kısım? Yayın bittikten sonra, bunu kaydedebilir ve normal bir video olarak platformlarınızda paylaşarak orjinal bir video içeriği sunabilirsiniz.

10. Performansınızı analiz edin

Kampanyalarınızın devam ediyor veya bitiyor olması işin bittiği anlamına gelmez. Kampanyanızın ilerledikçe başarısını düzenli olarak analiz edin ve bittiğinde onu yakından değerlendirin. Neyin işe yarayıp yaramadığına dair değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu analiz aynı zamanda size kampanyanın en iyi içeriğini belirleme şansı verir. Daha sonra, kısa süre sonra tekrar çalışacak şekilde yeniden planlayabilir veya yeniden amaçlayarak sonuçlarınızı artırabilir ve ivmeyi devam ettirebilirsiniz.

Sosyal medyada influencer iş birliği nasıl yapılır?

Influencerlrla beraber, hedef kitlenize, ulaşmak için daha fazla para harcamak zorunda kalabileceğiniz yeni pazarlara  daha uygun bütçelerle girmenize yardımcı olabilir.

Influencer pazarlama, pazarlama kampanyanızın tamamı olmamalı, ancak entegre bir pazarlama iletişim planının PESO modelinde önemli bir bileşen olmalıdır.

Bununla birlikte, Influencer pazarlamanın, pazarlama kampanyanızın yalnızca bir bileşeni olduğuna dikkat etmek zorunludur. Bütün bir iletişim planının yerini alamaz ve diğer geleneksel halkla ilişkiler, reklamcılık, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması biçimleriyle tamamlanmalıdır.

Sosyal Medya Yönetiminin Maliyeti/Fiyatı Nedir?

Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri maliyetlerde farklılık gösterir, bu yüzden karar vermeden önce sizin ihtiyaçlarınıza özel (örneğin kaç hesap yönetilecek, kaç platformda yönetilecek, kaç içerik paylaşılacak vb…) bir fiyat teklifi almak çok önemlidir.

Tarifeler genellikle aşağıdaki başlıklardaki gibi olsa da, ayrıca satılan ek özellikler (analizler, raporlamalar ve otomasyon araçları vb…) de maliyet hesaplarken dikkate alınmalıdır.

Hesap sayısı üzerinden ödenen tarifeler

Sosyal medya yönetim araçlarının güzelliği, Facebook, Instagram, Twitter ve hatta LinkedIn için yayınları tek bir platformdan zamanlamanızdır. 

Ancak, kaç hesabı yönetmek istediğinize bağlı olarak fiyat yükselebilir. İster çok çeşitli platformlarda popüler olun, ister yönetmek istediğiniz altı farklı Twitter hesabınız olsun, hizmetinize fazladan hesap eklemenin maliyetinin tam olarak bildiğinizden emin olun.

Gönderi başına ödenen tarifler

Sosyal medya yönetim araçlarının birincil amacı, yayınları önceden planlamaktır, böylece bu yoğun saatlere ulaşmak için gününüzü mükemmel bir şekilde zamanlamanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, “kalite üzerinden miktar” yaklaşımını kullanmaya çalışıyorsanız, biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Yalnızca bir hesabınız olsa bile, bazı sosyal medya yönetim araçları önceden planlayabileceğiniz yayın sayısı için bir sınır (kredi sayısı örneğin) koyacaktır. Ne kadar çok yayın planlamak isterseniz, fiyat o kadar yüksek olur, bu nedenle aracınızı seçerken bunu da dikkate aldığınızdan emin olun.

Sosyal Medya Yönetim Hizmetlerinin Maliyeti

Bir sosyal medya kampanyasının potansiyelini gerçekten kırmak istiyorsanız, sosyal medya yönetimi hizmetleri en iyi yoldur. Fiyat anlaşılır bir şekilde daha yüksektir, ancak sosyal medya pazarlama uzmanlarından göreceğiniz sonuçlar buna değecektir. (Eğer doğru kişi veya kurumu bulursanız elbette.)

Sosyal medya yönetim araçlarının aksine, bu hizmetler sosyal medyadaki genel stratejinizi geliştirmek için pazarlama stratejisinden ücretli reklama kadar her şeyi sunar. Bu nedenle, sosyal medya yönetim hizmetleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlı olarak maliyet açısından büyük ölçüde farklılık gösterir.

 • Şirketinizin büyüklüğü
 • Ne sıklıkla gönderme yapmayı planladığınız
 • İstediğiniz hizmet türü
 • Hangi platformlarda içerik paylaşmak istediğiniz
 • İhtiyacınız olan analiz seviyesi
 • Sosyal medya üzerinden müşteri hizmeti verip vermeyeceğiniz

Sosyal medya yönetim hizmetleri söz konusu olduğunda, değişen maliyetler bir karar vermeden önce özelleştirilmiş bir teklif almayı zorunlu kılar. Daha iyi bir fikir edinmek için, aşağıda gözden geçirdiğimiz birkaç araç ve hizmetlere göz atın.

Viral sosyal medya kampanyaları nasıl yapılır?

İnanılmaz görsel içerikler oluştursanız bile, sosyal medya dünyasında yine de görünmez olabilir.

Bunun nedeni, belirli içerik türlerinin diğerlerinden daha fazla viral potansiyele sahip olmasıdır. Tarihsel olarak, sosyal paylaşım yalnızca birkaç ana içerik türüne bağlıdır:

 1. Kullanıcıların %72’sinin haber paylaşma olasılığı yüksek
 2. %66’sının komik hikayeler paylaşma olasılığı yüksek
 3. Kullanıcıların % 40’ı fikir paylaşma olasılığı yüksek
 4. Kullanıcıların % 34’ü nasıl yapılır gönderilerini paylaşma olasılığı yüksek

Bağlantılı içerik: Bir kampanyanın viral olma yolculuğu

Raporlama & A/B testing nedir?

A/B testi, belirli hedef kitlesinde hangisinin en etkili olduğunu belirlemek için pazarlama içeriklerindeki küçük varyasyonları test etmenize olanak tanıyan bir gerçek dünya araştırma şeklidir.

A/B testi yapmak için (bölünmüş test olarak da bilinir) kitlenizi rastgele iki gruba ayırır ve her biri için farklı bir varyasyon gösterirsiniz. Ardından, seçtiğiniz metriklere göre hangisinin en etkili olduğunu belirlemek için her bir varyasyona verilen yanıtları karşılaştırırsınız.

Klasik bölünmüş testin bir seferde yalnızca bir varyasyonu test etmek için kullanılması gerektiğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, birkaç farklı başlığı, birkaç farklı resmi ve hatta belki birkaç farklı makale veya reklam biçimini test etmek istiyorsanız, birden fazla test yapmanız gerekecektir.

Sonuçta,  birbirinden bağımsız farklı iki varyasyonu test ederseniz, hangi öğelerin sonuçları etkilediğini bilemezsiniz. Ayrıca, içeriğinizin veya reklamınızın farklı öğelerinin yanıtı etkilemek için birlikte nasıl çalıştığı hakkında yanlış varsayımlar yaparak kendinizi eksik satabilirsiniz.

İçerik planlaması nasıl yapılır?

Yayınlayacağınız içerik türleri hakkında bir fikriniz olduğunda, sıra bir yayın programı oluşturmaya gelir. Geçmiş gönderilerinizi veya rakiplerinizin gönderilerini denetledikten sonra, eğilimleri fark etmeye başlayacaksınız. Hangi gün ve saatlerde ve hangi platformlarda yayınlandıklarına bir göz atın. Gönderinin etrafındaki belirli temaları not edin. Bu bilgiler, en fazla görünürlüğü elde etmek için gönderilerinizi düzenlemenize ve planlamanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşmanız gerektiğine dair pek çok rakip bilgi var. Bazı profesyoneller akılda kalmak için olabildiğince düzenli gönderi paylaşmanızı önerir. Diğerleri, yalnızca sohbete eklemek için yüksek kaliteli ve değerli bilgileriniz varsa yayınlamayı önerir.

Maksimum görünürlük için her bir sosyal medya platformuna ne sıklıkla gönderileceğine dair en güncel araştırmaya dayalı bir öneri:

Ne sıklıkla içerik paylaşmanıza cevap:

Facebook sayfaları: günde 1-2
Twitter: günde 3-10 kez
Instagram: günde 1-3 kez
Instagram Hikayeleri: Günde 2-5 kez
Pinterest: Günde 3-20 kez
LinkedIn: Haftada 1-2 kez

Sosyal Medya Ajansları

Dijital kriz yönetimi nedir?

Kısa bir süre önce kriz geçiren bir şirketin durumu değerlendirmek, bir kamuoyu açıklaması geliştirmek ve bunu bir sonraki haber bülteni veya ertesi günün gazetesi için zamanında yayınlamak için zamanı vardı. Günümüzde sosyal medya, bir krize müdahalenin saatler veya günler değil dakikalar içinde hazır olmasını gerektiriyor.

Şirketiniz bir krize hemen müdahale etmeye hazır değilse, çevrimiçi izleyiciler hikayenizi şirketiniz açıklama yapmadan çok önce başka bir kaynaktan öğrenebilir.

Her kriz farklı olsa ve özel bir yaklaşım gerektirse de, bir dijital kriz yönetimi planına sahip olmak bir krizde size yol gösterecek ve şirketinizin itibarını korumaya yardımcı olacaktır.

Sosyal medyada itibar yönetimi nasıl yapılır?

Kim olursanız olun veya işletmeniz ne yaparsa yapsın, olumsuz geri bildirimler görmekten kaçınmak neredeyse imkansızdır. Ve bu sorun değil çünkü markanıza olumsuz duygular beslemek isteyen ne kadar huysuz insan varsa, sizin hakkınızda olumlu konuşan bir o kadar çok kişi var. 

Ağızdan ağza pazarlama çok ciddiye alınmalıdır. Yapılan araştırmalar tüketicilerin %88’inin, kendi meslektaş tavsiyelerine güvendikleri kadar müşterilerden gelen yazılı çevrimiçi incelemelere de güvendiğini ortaya koydu. Bu durum, her marka pazarla profesyonelinin kolunda saçların dik durmasını sağlamalıdır. Olumsuz bir eleştiri, yanıt veya sosyal medya mesajının olması çok kolay, gören herkesin ağzında kötü bir tat bırakıyor.

En iyi sosyal medya ajansları

Bir ürünü sosyal medyada nasıl tanıtırsınız?

Şirketler, ürünleri sosyal medyada çeşitli şekillerde tanıtır:

Yarışmalar: Şirketler, insanları markaları hakkında bilgi paylaşmaya teşvik eden ürünlerini veya promosyonlarını içeren yazı veya fotoğraf yarışmalarına ev sahipliği yapabilir.

Fırsatlar ve promosyon kodları: İşletmeler genellikle sosyal platformlarında anlaşmalar hakkında bilgi yayınlayarak insanları tasarruflarını başkalarıyla paylaşmaya teşvik edebilir.


Topluluklara tanıtım: Şirketler, hashtag’ler aracılığıyla veya daha hedefli pazarlama için özel gruplar halinde belirli topluluklara özel ürünleri tanıtabilir.


Etkileyici işbirlikleri: Markalar, etkileyicilere ürünleri hakkında konuşmak için indirimler, ücretsiz ürünler veya ödeme sağlayabilir.

En İyi Sosyal Medya Ajanslarından Teklif Alın

Projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki