netflix pazarlama

Netflix’ten 6 Pazarlama Dersi

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Hızlı büyüyen ve hayatımızın parçası haline gelen Netflix’ten pazarlama profesyonelleri olarak alacağımız dersler mutlaka olmalı. Netflix’ten edinebileceğimiz 6 değerli pazarlama dersini sizin için derledik.
Hızlı büyüyen ve hayatımızın parçası haline gelen Netflix’ten pazarlama profesyonelleri olarak alacağımız dersler mutlaka olmalı. Netflix’ten edinebileceğimiz 6 değerli pazarlama dersini sizin için derledik.
İçindekiler
netflix pazarlama

Netflix, DVD dağıtımı ile başladığı noktadan, nasıl oldu da dünyanın en büyük medya dağıtım şirketi haline geldi?

Dünya çapında yıldan yıla sağladığı gelir artışı ve kullanıcı sayısı ile yeni ve güçlü oyuncuların girdiği pazarda hala liderliğini koruyor. Bu kadar hızlı büyüyen ve hayatımızın parçası haline gelen Netflix’ten pazarlama profesyoneli olarak alacağımız dersler mutlaka olmalı.

Hayatımızda bir süredir olan Netflix, yolculuğuna 1997 yılında başladı. Posta yoluyla DVD satış ve kiralama işi yaparken, 2007 yılında internet üzerinden film izleme olanağı sunan bir platforma dönüştü. 2013 yılında ilk dizisi House of Cards’tan sonra ise, önlenemez yükselişine başladı.

Netflixten 6 pazarlama dersi ajansara

Bu yükselişin ardında neler var? Netflix nasıl oldu da hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu? Netflix’ten edinebileceğimiz 6 değerli pazarlama dersini sizin için derledik.

Netflix’ten 6 pazarlama dersi
Netflix’in yıllara göre stream abone sayısı
Netflix’ten 6 pazarlama dersi
Dünyanın en çok kullanıcısı bulunan video streaming platformları

1. Müşteriyi tanımak

Netflix müşterisini çok yakından takip eden bir platform; arama davranışları, neleri izlediği vs. hepsi radarında yer alıyor. Veri toplamaya verdikleri önem ve kullandıkları yapay zeka teknolojis ile kullanıcının ne izleyeceğini, neyi seveceğini önceki davranışlarına göre analiz edip, önceden tahmin edebiliyor durumdalar.

Kullandığı verilerle her bir müşteriye ayrı öneri listesi sunuyor ve kullanıcılar izlediklerinin %80’ine bu liste ile ulaşıyorlar. Kişiselleştirmenin çok başarılı bir şekilde uygulanması diyebiliriz.

Kullanıcıların film veya dizi ararken vakit harcayıp, sıkılıp bırakmalarına imkan vermeyerek, onları platformda tutacak güzel bir çalışma aynı zamanda.

Öneri listesini daha da ileri adıma taşıyarak, kullanıcının izleme alışkanlığına göre aynı filmi farklı görseller ile listeye ekliyor. Örneğin, bir filmin veya dizinin görseli kullanıcının arama geçmişinde korku filmleri varsa farklı, macera filmleri varsa farklı bir görselle yer alıyor. Böylelikle kullanıcının ilgisini o içeriğe çekmeyi hedefliyor.

Netflixten 6 pazarlama dersi ajansara

Örneğin, geçmiş izlediğiniz filmler arasında korku filmleri ağırlıktaysa burnu kanayan görsel, macera filmleri ağırlıktaysa bisikletli görseli size gösteriyor.

Bir marka olarak buradan alınabilecek ders ise müşteriyi, müşterinin yolculuğunu çok iyi anlamak ve kişiselleştirilmiş çözümler sunmak olmalıdır.

2. Müşteri beklentilerini çok önceden anlamak

Netflix posta ile DVD gönderimi yaparken, bir zaman sonra video içerik sağladığı bir platform haline dönüştü. DVD gönderdiği dönemde, müşteriler bir sonraki DVD gelene kadar bir veya iki gün bekliyorlardı ve durumdan şikayetçi değillerdi. 

Netflix devamlı yayın akışı yaptığı bir sisteme geçtiğinde, çoğu izleyici böyle bir ihtiyacının olduğunun bile farkında değildi. Netflix’in burada yaptığı şey, müşterinin şikayet etmesini beklemeden, hedef kitlesinin muhtemel sorunlarına odaklanarak onlara çözüm üretmek.

“Binge-watching” yani bir dizi veya programın bölümlerini ard arda izleyebilme imkanı sunarak, sabırsızca her içeriği tükettiğimiz şu dönemde, müşteri ihtiyacına çok yerinde bir cevap verdi.

Netflixten 6 pazarlama dersi ajansara

Pazarlama profesyonelleri, potansiyel müşterilerin ne istediğini anlamak için çok fazla para ve vakit harcıyorlar. Fakat müşteri bazen ne istediğinin veya neye ihtiyacı olduğunun farkında olmayabilir. Bu nedenle bazen müşterilerinizin muhtemel isteklerine cevap verebilecek, yenilikçi fikirler üretmeniz gerekir.

3. Kullanıcı deneyimi

Küçük gibi görünen bazı şeyler kullanıcı için büyük fark yaratıp, alışkanlık haline gelebilir. Örneğin, Netflix’te dizilerin intro kısmını ilk bölümden sonra geçme imkanı sunması, müşteri davranışlarını gözlemleyip sunduğu bir özellik. Çok küçük bir şey gibi görünebilir ancak müşteri deneyimi gözünden bakıldığında kolaylık sağlayan ve alışkanlık haline gelen bir özellik.

Daha önce belirttiğimiz öneri listesi de kullanıcı deneyimi açısından oldukça konfor sağlayan bir özellik. Buna ek olarak, “Bunu izlediğin için…” diye sunulan listeler de kullanıcıyı bir sonraki izleyeceği film/dizi için fikir sahibi yapıyor. Bunların hepsi müşteriyi platform içinde tutan ve platform ile bağını güçlendirmeye yardım eden adımlar.

Netflix’ten 6 pazarlama dersi

Bir başka örnek ise; Netflix, “Akıllı indirme” özelliği sayesinde dizinin izlediğiniz bölümlerini silip, Wi-fi’ya bağlı olduğunuz zaman bir sonraki bölümü indirmesiyle belleğinizi daha kolay yönetmenize imkan sağlıyor.

Kullanıcı deneyimi açısından örnek oluşturabilecek daha fazla özellik sayabiliriz, bunlar genel olarak Netflix’in kullanıcı deneyimine verdiği önemi anlamanıza yardımcı olacak şeyler. Kullanıcı deneyimi, müşteriyi anlamakla çok yakından bağlantılı ve biz de Netflix’in de bu işi ne kadar iyi yaptığından bahsetmiştik. 

Müşteri isteklerini hatta kendisinin bile bilmediği ihtiyaçlarını anlayıp, ona daha konforlu bir deneyim yaşatmak müşteri ve marka arasındaki bağı güçlendirmek açısından üzerine düşülmesi gereken bir konu.

4. Birden fazla platformda kaliteli hizmet verme kapasitesi

Netflix zaman içerisinde dönemin gerektirdiği ve izleyicisinin ihtiyacı olan formatta hizmet vermeyi başardı; DVD, bilgisayar, tablet, akıllı telefon, televizyon vs.

Netflix’in burada en doğru yaptığı şey, farklı müşterilerin farklı ihtiyaçlarını anlamak ve bu isteklere uygun kaliteli içeriklerle onlara ulaşabilmek. 

Yani hem müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verirken, aynı zamanda bunu farklı platformlar üzerinden gerçekleştirebilmek.

Pazarlama profesyonelleri olarak burada kendimize sormamız gereken soru : içerik pazarlamasının bu kadar önemli olduğu bir dönemde, müşterilerimize farklı yollarla ulaşabiliyor muyuz, onlara farklı opsiyonlar sunabiliyor muyuz?

5. Zamana hızlı ayak uydurmak

Netflix, değişen müşteri isteklerine hızlı adapte olamayıp, hala DVD gönderimine devam etseydi şu anki Netflix olabilir miydi? 

Zamanla değişen teknolojiye adapte olmak, müşteri isteklerine hızlı cevap vermek ve dinamik olmak Netflix’in başarıyla yaptığı hareketler.

Pazarlama dinamikleri de saydığımız birçok şey gibi zaman içerisinde değişiyor. Buradan alınacak ders, tek bir yönteme, tek bir yola bağlı kalmadan, çevrenizin farkında olmalı ve buna göre işinizi adapte edebilmelisiniz. Bazen yaptığınız pazarlama çalışmalarından istediğiniz sonuçları alamazsınız, o zaman daha fazla değer elde edebileceğiniz alanlara dümeni çevirin.

6. Müşteri ile etkili iletişim

Netflix güncel olayları çok yakından takip edip, sosyal medyada çok hızlı bir şekilde gündem üzerinden takipçileri ile etkileşim kuruyor. Bunu yaparken hem kendi gündemini hem de dış dünyadaki gündemi çok güzel harmanlamayı başarıyor. Aynı zamanda çoğu zaman işin içine espri katmayı da ihmal etmiyor.

Sosyal medyadaki yaratıcı iletişimlerinin yanı sıra outdoor reklam çalışmaları da oldukça ses getirdi. Farklı mecralardan yakaladığı hedef kitlesinde merak uyandırmayı başaran, yaratıcı çalışmalara şahit olduk.

Hedef kitlenizi tanımak, onun dilinden konuşmak ve bunu doğru platformlardan, doğru bir dille yapmak çok önemli. Bazı dönemlerde çevresinde gelişen olayların farkında olmayan veya müşterisini iyi tanımayan markaların yaptığı paylaşımların hüsrana yol açtığına şahit oluyoruz. Siz bu hatalarını yapmayın, güzel örneklerden ders çıkarın 😊

Netflix’ten 6 pazarlama dersi

Netflix’ten 6 pazarlama dersi

Netflixten 6 pazarlama dersi ajansara

Bizim pazarlama adına Netflix’ten çıkardığımız dersler bunlar. Sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlar kısmına bekliyoruz.

Kaynaklar ve İleri Okuma

https://grasshopper.com/blog/five-lessons-from-netflix-that-every-small-business-can-use/

https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/12694/5-marketing-lessons-from-netflix.aspx

https://www.businessofapps.com/data/netflix-statistics/

 

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Pazarlama Stratejisi nedir? Türleri, Planlaması ve Örnekleri

Ajansınızda Operasyonel Verimliliği Artırmak için 20 Adım

[Kesin okunmalı]  Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri 

Covid-19’a Sanatsal Bakışlar

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki