Detaylı Rehber

Reklam Ajansları

Eli Acıman

Türkiye'nin ilk Reklamcısı

“Yaratıcılığın temelinde yatan esas olgu yüzde 95 ter, yüzde 5 ilhamdır.”

Reklam Ajansları

Reklam Ajansları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reklam ajansı, müşterileri için reklam oluşturma, planlama ve yönetimine odaklanan ve bazen promosyonun farklı türleriyle de ilgilenen, hizmet bazlı bir işletmedir.

Reklam ajansı, müşterisinden bağımsızdır ve müşterisinin ürün ve hizmetlerinin satışını dışarıdan bir bakış açısıyla ele alır. Reklam ajansları, aynı zamanda müşterilerinin genel pazarlama veya marka stratejilerini ya da satış promosyonlarını da üstlenebilirler.

Bu yazıya göz atın: Ajans Nedir? Ajans Tarihi

Bir reklam ajansı genellikle müşteriden bağımsızdır [in-house(şirket içi) ajanslarda bulunmaktadır); müşterinin ürün veya hizmetlerini satmak için dışarıdan bir bakış açısı sağlayan bir iç departman, acente veya bir dış firma olabilir. Reklam ajansları, müşterileri için satışları da içerebilecek genel pazarlama ve marka stratejileri tanıtımlarını da yapabilir.

Reklam ajansları, farklı medya platformları için reklamlar oluşturmak üzere çeşitli büyüklükteki işletmeler tarafından işe alınır. Ajanslar genellikle grafik tasarımcıları, metin yazarları, planlamacıları ve sanat yönetmenlerini içeren ekiplerden oluşur. Bu ekip üyeleri, bir şirketin markasını, değerlerini ve hedeflerini anlamak ve basılı, web, mobil, radyo ve televizyon gibi platformlar için reklamlar oluşturmak için birlikte çalışır. Aşağıdakiler dahil birkaç tür reklam ajansı vardır:

Tam Hizmet Ajansları

 • Reklamları planlar, geliştirir ve uygular
 • Reklamcılık ve pazarlamanın tüm alanlarında uzmanlardan oluşan kadroya sahiptirler

Etkileşimli Ajanslar (İnteraktif)

 • Çevrimiçi ve mobil reklamcılığa odaklanırlar
 • Reklam yöntemleri genellikle etkileşimli-interaktif teknolojiye sahiptirler

Yaratıcı Ajanslar

 • Reklamların yaratıcı bileşenlerine odaklanırlar
 • Sınırlı bir metin yazarları ekibi ve yaratıcı personeli olan şirketlerdir

Medya Satın Alma Ajansları

 • Bir komisyoncu olarak hareket eder ve reklam alanı alıp satarlar

Tam hizmet reklam ajansı nedir?

Tam hizmet veren reklam ajansları, reklam içeriğinin kavramsallaştırılması ve geliştirilmesinden, reklam stratejilerinin yürütülmesine kadar tüm reklam süreci boyunca müşterilerle birlikte çalışır. Alternatif olarak, şirketler, reklam oluşturma veya medya satın alma gibi reklam sürecinin yalnızca bir veya iki adımında yardım arıyorlarsa, geleneksel reklam ajanslarıyla çalışabilirler.

Şirketler reklama ne kadar harcıyor?

Uzmanların çoğu, şirketlerin brüt gelirlerinin yaklaşık %8’ini reklam ve pazarlama faaliyetlerine harcamasını önermektedir, ancak bu miktar şirketin tercih ettiği reklam yöntemine bağlı olarak değişebilir. Şimdiye kadar üretilmiş en pahalı reklamlardan biri, şirkete 8 milyon dolardan fazlaya mal olan, Britney Spears’ın yer aldığı Pepsi’nin “Joy of Pepsi” Super Bowl reklamıdır. Reklamı izlemek için tıklayın.

 

Bir reklam ajansı ile çalışmadan önce sormanız gereken sorular nelerdir?

Hedeflerinizi belirledikten ve ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz bazı ajansları bulduktan sonra, soru sormaya başlama zamanı gelmiş demektir. Bir ajansla iletişime geçtiğinizde, muhtemelen tüm sorularınızı yanıtlayabilecek bir müşteri yöneticisi veya genel müdür ile masaya oturacaksınız. Onlara sorulacak önemli sorulardan bazıları şunlardır:

 • Hangi sektörlere hizmet ediyorsunuz?
 • Reklamcılık söz konusu olduğunda, şirketinizin en iyi silahı nedir? (“Yaratıcılıktır, eki eki” diye cevap veriyorsa bu ajansla başlamadan önce derince düşünün.) 
 • İdeal müşteriniz kim ve neden?
 • Çok sayıda müşteriniz olduğunda nasıl idare ediyorsunuz? Projeler aksıyor veya kalitesiz işler ortaya çıkıyor mu?
 • Çalışanlarınızın özel pazarlama veya teknoloji sertifikaları var mı?
 • Yaratıcı ekibiniz kalıcı personel mi yoksa dış kaynak mı kullanıyorsunuz?
 • Müşterilerinizle iletişimi sürdürme süreciniz nedir? Çevik metot ve prensipleri kullanıyor musunuz?
 • Sonuçları nasıl ölçüyorsunuz?
 • Ücret yapınız nedir? Komisyon, aylık ücret veya proje başına mı ücret talep ediyorsunuz?
 • Bir müşteri sizinle ilişkisini bitirmek istediğinde protokolünüz nedir? 
 • En son sizinle çalışma kararından vazgeçen müşterinin nedeni neydi? Müşterileriniz genellikle sizinle neden yollarını ayırıyorlar?

Ajansın reklamcılık hedeflerinizi anladığından emin olun

Reklam ajansınızla ilk toplantınıza gitmeden önce, hedeflerinizi açıkça belgelediğinizden emin olun. Satışları artırmak istiyorsanız, ajansınıza ulaşmak istediğiniz belirli ve ölçülebilir bir hedefle birlikte ulaşmak istediğiniz bir tarih belirleyin. Müşteri katılımı, abonelikler ve takipçi sayıları gibi diğer hedefler için de aynısını yapın. Marka kimliğinizi oluşturmanıza yardımcı olması için bir reklam ajansı tutuyorsanız, müşterilerinizin markanızı nasıl görmesini istediğinizi ayrıntılı olarak tartışın ve ajansın sizi oraya nasıl ulaştırmayı planladığını öğrenin.

Reklam ajansınızla birlikte bir reklam bütçesi belirleyin

Reklam bütçenizi belirlerken, en iyisi brüt satışlarınızın bir yüzdesini harcamaktır. Uzmanların çoğu, gelirinizin %7 ila %8’ini reklam ve pazarlamaya harcamanızı önerir ve bu iyi bir başlangıç noktası olsa da, bu fonların uygun şekilde dağıtıldığından emin olmak da önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, fonlarınızı en iyi reklam kanallarına nasıl aktaracağınızı belirlemek ve yatırım getiriniz söz konusu olduğunda, gerçekçi beklentiler belirlemek için doğrudan reklam ajansınızla çalışmaktır.

Reklam stratejisinin ve yaratıcı içeriğin markanızı yansıttığını onaylayın

Hemen işe başlamadan önce birlikte çalışacağınız reklam ajansının markanızı ve değerlerinizi anlamak için zaman ayırdığından emin olun. Daha önce bahsedilen sorulara ek olarak, ajansınıza stratejisinin markanızla uyumlu olmasını sağlamak için aşağıdaki sorulardan bazılarını sormayı düşünmelisiniz:

 • İdeal müşterimiz olarak kimi görüyorsunuz?
 • Markamızı rakiplerimizden nasıl farklılaştıracaksınız?
 • Ajansınızı markamıza en uygun yapan şey nedir?
 • Şu anda rakiplerimizden herhangi biriyle çalışıyor musunuz?

Reklam performansınız hakkında düzenli raporlar alın ve ajansınızı sorumlu tutun.

Reklam ajansınızla çalışmaya başladıktan sonra, özellikle reklam performansı söz konusu olduğunda, onlarla açık bir iletişim hattı kurduğunuzdan emin olun. Reklam kampanyanız dijitalse, kampanyanızın beklendiği gibi performans gösterdiğinden emin olmak için düzenli olarak izlemeniz gereken birkaç ölçüm vardır. Reklam ajansınızdan aşağıdaki metrikler (KPI) ile ilgili düzenli raporlar isteyin:

 • Tıklama oranı
 • Dönüşümler
 • Kalite puanları
 • Olası satış başına maliyet
 • Edinme başına maliyet
 • Kampanya geliri
 • Reklam harcamasının getirisi
 • Yaşam boyu değer
 • Etkileşim
 • Marka değer algısı

Reklamınız ister çevrim içi, ister basılı olarak veya televizyonda gösterilsin, reklam kampanyanızın etkili olup olmadığını belirlemek için bazı temel performans göstergelerini izleyebilirsiniz. Bu, edinme başına maliyetinizi veya olası satış başına maliyetinizi izlemeyi içerir. Video kampanyalarıyla, reklamınızın onu görenlerde bir izlenim bırakıp bırakmadığını belirlemek için izlenme süresini de monitörleyebilirsiniz.

Reklam kampanyası süresini ve sonuçları ne zaman göreceğinizin sözünü alın

Reklam kampanyaları, ortalama olarak altı hafta ile üç ay arasında değişen süreler boyunca yayında kalır. Facebook gibi mecralardaki sosyal medya reklamları genellikle yaklaşık iki hafta yayınlanırken, basılı ve video reklam kampanyaları daha uzun sürelerde başarılı olabilir.

Yeni bir reklam kampanyası başlatırken, reklam kampanyanızın süresini reklam ajansınızla görüşmek ve bu zaman çerçevesinde hedeflerinizi belirlemek önemlidir. Bir kampanya, çalışması sırasında size beklediğiniz sonuçları sağlamıyorsa, stratejinizi yeniden gözden geçirmek ve ayarlamak isteyebilirsiniz. İstemelisiniz.

Reklam ajansları nasıl para kazanır?

Bazı reklam ajansları hizmetleri için saatlik ücret veya sabit ücret alırken, başka reklam ajanslarının ücret yapıları biraz daha karmaşık olabilir. Bazı reklam ajansları, müşterilerine yarattıkları katma değere göre ücretlendirebilir; yani, müşterinin yatırım getirisinin (YG) bir yüzdesini alırlar. Bu tür ücret yapıları, genellikle müşteri için daha az risk taşır çünkü reklam ajansı, başarılı reklamcılık için finansal olarak teşvik edilir.

Şirketler reklam vermek için sosyal medyayı nasıl kullanabilir?

Sosyal medya reklamcılığı, her büyüklükteki işletme için düşük maliyetli bir seçenek olabilir. Twitter, Linkedin ve Instagram gibi platformlar, şirketlerin kendi reklamlarını oluşturmalarını ve yalnızca birkaç tıklama ile hedef kitlelerine sunmalarını kolaylaştırır.

Bununla birlikte, “kendin yap” viral sosyal medya reklamcılığı, sınırlı reklam bütçesine sahip şirketler için etkili bir çözüm olabilirken, yetenekli bir reklam ajansının uzmanlığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemeye gerek yok. Reklam uzmanları, şirketlerin sosyal medya kampanyalarını yaymanın en iyi yolunu belirlemelerine ve yüksek bir yatırım getirisi sağlamak için ölçeklendirmelerine yardımcı olabilir.

 

Ihap Hulusi Gorey Imza Ajansara Reklam Ajansları Ajansara
Ihap Hulusi Gorey Ajansara Reklam Ajansları Ajansara
Ihap Hulisi Gorey 1 Reklam Ajansları Ajansara
Ender Merter Ilancilik Guzel Insan Reklam Ajansları Ajansara

Ender Merter, İhap Hulusi Görey’i anlatıyor

Dijital reklam ajansı nedir?

Dijital reklam ajansları, grafik tasarım ve metin yazarlığı dahil geleneksel reklamcılık ilkelerini modern teknolojiyle birleştirir. Bu ajanslar genellikle standart reklam hizmetlerinin ötesine geçerek müşterilere eksiksiz pazarlama hizmetleri ve dijital çözümler sunar. Dijital reklam ajansları tarafından yaygın olarak sunulan bazı hizmetler şunları içerir:

 • Sosyal medya pazarlaması
 • Arama motoru optimizasyonu
 • İçerik yaratımı
 • Tıklama başına ödeme hizmetleri
 • Web sitesi tasarımı
 • Uygulama geliştirme
 • E-posta pazarlama
 • Medya kampanyaları
 • Video prodüksiyonu

Reklam ajansları ne kadar ücret alıyor?

Reklam hizmetlerinin maliyeti, ayda 1.000 ila 100.000 TL arasında değişen sosyal medya reklam kampanyaları ve yaklaşık 10.000 TL ile 1 milyon TL arasında değişen video reklamları ile büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Metin yazarlığı ve grafik tasarım dahil olmak üzere diğer hizmetler de değişen maliyetlere tabidir, bazı ajanslar metin yazarlığı ve grafik tasarım için birleşik bir ücret alırkeni diğerleri tek ücret alır.

Şirketler neden reklam verir?

Bir işletmenin reklamını yapmanın birçok faydası vardır. Her şirket, ürünlerini veya hizmetlerini farklı şekillerde tanıtma eğilimindeyken, faydalar genellikle aynıdır.

Bu faydalar genellikle şunları içerir:

 1. İşletmenin farkındalığını yaratmak
 2. Tüketicilerle yaklaşan satışlar veya ürün lansmanlarıyla ilgili bilgileri paylaşmak
 3. Tüketicilere işletmenin adresi, web sitesi veya telefon numarası gibi ayrıntıların sağlanması
 4. Marka kimliği oluşturmak
 5. Genel halkın işletmeye ilişkin algısını değiştirmek
 6. Geliri artırmak

Bir metin yazarı bir reklam ajansında ne yapar?

Metin yazarları, bir reklam ajansının yaratıcı ekibinin önemli bir parçasıdır. Sanat yönetmenleri ve grafik tasarımcılarla birlikte çalışan metin yazarları, oluşturdukları reklamların tonunu belirlemeye yardımcı olur. Basılı ve dijital medya reklamcılığı için metin, brief ve CTA (harekete geçirme çağrısı) yazmaktan sorumludurlar ve çoğu durumda, genellikle bir reklamın en akılda kalan kısmı olan sloganları bulurlar.

Bir reklam ajansında genel müdür ne yapar?

Genel müdürler, müşteriler ve yaratıcı ekip arasındaki ilişkiyi denetlemekten sorumludur. Bu taraflar arasında bir irtibat görevi görürler, yaratıcı ekibin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını ve verimli ve zamanında iş üretmesini sağlarlar. Genel müdür aynı zamanda müşteriyle yapılan mali işlemleri yürütmekten ve çoğu şirkette mali bilgileri, şirketin mali müdürüne bildirmekten sorumludur. Onları anlaşmadan önce görebilirsiniz ama anlaşmadan sonra genellikle yok olurlar.

Reklam ajansları yanlış reklamlardan sorumlu mu?

Sorumluluk daha sonra duruma göre belirlenir. Bu nedenle, markaların ve reklam ajanslarının dürüst reklam kampanyaları oluşturmak ve sıkı uyum ve kalite güvence süreçleri oluşturmak için birlikte çalışması ve kesin çizgilerle kuralların belirlenmesi önemlidir. Peak Games ve Medina Turgul DDB’nin beraber gerçekleştirdiği üzücü kampanyada olduğu gibi bir şeyin marka olarak başınıza gelmesi durumunda, sözleşmenizde özgünlüğe dair bir madde yoksa sadece itibarınızı değil paranızı da kaybetmiş olursunuz.

Şirketler neden reklam ajanslarıyla çalışmalı?

Bu kullanışlı kılavuzla reklam ajanslarının nasıl çalıştığını, artılarını ve eksilerini ve işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenin.

Bir markanın dikkate alması gereken en büyük faktörlerden biri bütçesidir: neye yatırım yapılır, neye harcanır ve en önemlisi ne kadar kar elde edersiniz. Reklam, harcama ve gelirde temel bir rol oynar. Sonuçta, işletmeniz reklam vermezse müşteri veya müşteri getirmez. Ancak reklamcılık zaman ve kaynak gerektirir ve bütçenize bağlı olarak her ikisi de sınırlanabilir. Bunu azaltmanın bir yolu, bir reklam ajansıyla çalışmaktır elbette.

Bir reklam ajansı ne yapar?

Reklam ajansları, bir işletmenin reklam ihtiyaçlarını oluşturur, planlar ve hayata geçirerek yürütür. Aşağıdaki görevlerden sorumlu olabilirler:

 • Müzakereleri yönetmek
 • Özel pazarlama kampanyaları oluşturmak
 • Yaratıcı ve içerik yönü
 • Pazar araştırması
 • Hesap Yönetimi
 • Metin Yazarlığı
 • Tasarım

Bir reklam ajansı sadece yönetimi ele almakla kalmayacak, aynı zamanda içerik ve taze fikirlerin yanı sıra, üzerinde çalışılabilecek farklı stratejiler üretecek. Bazı durumlarda, reklam ajansı tanıtım ve diğer pazarlama ihtiyaçları gibi şeyleri bile halledebilir.

Dünyanın en büyük reklam ajansları hangileridir?

Dünyadaki en tanınmış reklam ajanslarından bazıları şunlardır: 

 • WPP
 • AKQA
 • BCW
 • Finsbury
 • Gri, GroupM
 • Hill + Knowlton
 • Mindshare
 • Ogilvy
 • Omnicom Grubu
 • DDB
 • TBWA
 • Publicis Groupe
 • Saatchi & Saatchi
 • Spark Döküm
 • Bartle Bogle Hegarty (BBH)
 • Interpublic
 • Dentsu

Reklam şirketlerinin detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir reklam ajansı ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bir reklam ajansıyla çalışmanın artıları ve eksileri vardır. Pazarlama kampanyanız için bir ajansın yardımını almadan önce seçeneklerinizi tartmanız önemlidir.

Avantajları

 1. Reklam ajansları, çevrim içi / çevrim dışı pazarlama ve reklamcılık konusunda yardımcı olmaları için insanlarla iletişime geçerek zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve projeleri sizin yerinize yapar.
 2. En iyi reklam ajanslarının sunabileceği çok sayıda beceri, bağlantı ve tecrübe vardır.
 3. Masaya çok daha fazlasını getirtebilirler ve yine az ücret ödersiniz (Prodüksiyon, PR vb).
 4. Uzmanlık, başarının anahtarıdır ve doğru reklam ajansı ihtiyacınız olanlara sahip olacaktır.

Dezavantajları

 1. Ajans ücretlerinin yüksek olabilmesi ve yatırımınızdan sonuç alamama ihtimalinizin olması.
 2. Ürününüze veya hizmetinize aşina olmayabilirler.
 3. Programlarına, müşteri tabanına ve ödediğiniz paraya bağlı olarak onların en yüksek önceliği olmayabilirsiniz.
 4. Bir ajansın vizyonu sizinkiyle eşleşmeyebilir.
 5. Temel olarak, bir reklam ajansı için ne kadar çok ödeme yaparsanız, beklentilerinizi karşılayan bir tane bulma olasılığınız o kadar artar. Köfte – Ekmek doğrusu burada da geçerlidir.

Müşteri / Ajans ilişkisi nasıldır?

Bir reklam ajansıyla çalışmak, aklınızda tek bir hedefin olduğu benzersiz bir ilişki kurmanız anlamına gelir. Ajansı işe alan işletme için trafiği artırmak ve satış fırsatları yaratmak önemlidir. Ajans ve işletme, belirli hedeflerin ve kriterlerin karşılandığı bir anlaşmaya varmalıdır. İçerik oluşturma ve kullanılabilecek farklı reklam yöntemleri söz konusu olduğunda, hem işletmenin hem de reklam ajansının omuz omuza olması önemlidir.

2014 yılında Rubin Postaer and Associates (RPA) tarafından müşteri / ajans ilişkileri üzerine yapılan bir anket, “güvenin öneminin”, ajansların ve müşterilerin aynı yüksek puanları aldığı tek anket sorusu olduğunu gösterdi. Güven en önemli şeydir bu ilişkide.

Reklam ajansları işletmeler için ne yapabilir?

Reklam ajansı, hedeflerinize platonik bir yaklaşımla sahip olacak ve izleyebileceğiniz yönün sınırlarının dışında düşünebilecek, nelerin reklamını yapabileceğiniz ve bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda size taze bir fikir verebilir. İşte bir reklam ajansının işletmenize yardımcı olabileceği yollardan bazıları.

1. Deneyim

Bir reklam ajansı, başarı hikayelerini tecrübe etmesinin yanı sıra ve aynı şekilde, işlerin düşündükleri gibi gitmemiş olabileceği işleri de tecrübe edinmişlerdir.

Dünyaca ünlü reklam ajansı Ogilvy, 1948’de İngiltere’de David Ogilvy tarafından kuruldu ve kökleri 1850’ye uzanan, bir New York City ajansı ile 1964’te birleşerek, Ogilvy & Mather oldu. Bu, Atlantik’in her iki yakasından 170 yıllık bir tarih ve deneyimin birleştiği anlamına gelir.

Deneyim, bir işletme sahibi olarak sahip olamayacağınız bir şeydir. İşletmenizi tanıyor olabilirsiniz, ancak işletmenizin doğru kişiler tarafından bakılmasını sağlamak, işinizi hayal etmediğiniz yerlere getirebilir.

Deneyim kazanacağınız ve akıl öğreneceğiniz ajanslarla iş birliği yapın.

2. Benzersiz fikirler

Hangi işte olursanız olun, kendinizi başkalarıyla çekişme içinde bulacağınız ve birçok işletme için kendinizi doymuş bir pazarda bulabileceğiniz inkar edilemez. Burası, işinizi sizin görevinizdeki diğer kişileri aydınlatmanıza ve gölgede bırakmanıza yardımcı olacak, benzersiz fikirler üretebilecek bir reklam ajansına ihtiyacınız olduğu yerdir.

3. Trendleri takip edin

Bir işletme olarak reklam trendlerini anlamak sizin için önemlidir, birkaç ay önce sizin için işe yarayan şey şu anda sizin için çalışmayabilir. Bu, aslında bir reklam ajansına yapması için ödediğiniz şeydir. Dalgalanan eğilimleri anlayacaklar ve işletmenizi reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz bir yolda tutacaklardır.

4. Önemli geri bildirimler

Geri bildirim almanız her zaman gereklidir. Kuruluşunuzun içinden çok fazla görüşe odaklanırsanız, işler bozulabilir.

Bir reklam ajansı tarafsızdır ve bu nedenle dürüst geri bildirimde bulunacak, eleştiri sağlayacaktır ve ayrıca neyin işe yaradığını ve neyin iyi olduğunu sizinle paylaşacaktır. Nabza göre şerbetçiler kısa vadede kaybettirir, uzun vadede ise sizi yok eder. Bu tarz iş yapan reklam ajanslarından uzak durun. 

5. Size karşı değil, sizinle birlikte çalışır

Son olarak, bir reklam ajansı size karşı değil sizinle birlikte çalışır. Müşterileri olursunuz ve daha sonra, işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olmak için reklamını yaptıkları hizmeti sunmak isteyeceklerdir. Tarafsız kişilerin yalnızca sizin tarafınızda, yaptıkları konusunda uzman olması, yapılması gerekenler konusunda kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.

Yaratıcı Ajans Markanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir yaratıcı ajansın sağladığı birçok hizmet vardır. İster pazarlama ekibinizdeki boşlukları doldurmak için, ister pazarı tamamen ele geçirmek için olsun, bir kreatif ajans size şu konularda yardımcı olabilir:

1. Yeni bakış açısı

Her gün, gün boyu kendi markanıza daldığınızda büyük resmi gözden kaçırmak kolaylaşır. Bir yaratıcı ajans, stratejinize rehberlik etmek veya geliştirmek için çok ihtiyaç duyulan perspektifin yanı sıra hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yeni fikirler sağlayabilir. 

2. Uzman uygulama

Yaratıcı bir ajans, pazarlama stratejilerinizi hem oluşturabilen hem de uygulayabilen yetenekli uzmanlardan oluşan bir ekiptir. Geliştiricilerden tasarımcılara, metin yazarlarından veri görselleştirme uzmanlarına kadar, içerik üretecek bilgi ve becerilere sahiptirler. Ayrıca her gün bu tür şeylere dalmış durumdalar, böylece en iyi uygulamaları, kullanıcı deneyimini nasıl iyileştireceklerini, her platform için hangi içeriğin en iyi çalıştığını ve oluşturduğunuz içerikten en fazla kilometreyi nasıl elde edeceklerini bilirler.

3. İçeriden bilgi

Elbette, markanızı içten dışa biliyorsunuz, ancak sektörünüzü ne kadar iyi biliyorsunuz? Rakipleriniz? Pazardaki trendler? Bir yaratıcı ajans, farklı sektörlerde çeşitli müşterilerle çalışır. Böylece, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ve hangi şaşırtıcı şeylerin sonuçlarınızı önemli ölçüde iyileştirebileceğine dair benzersiz içgörülere sahipler.

Kendi markanızı kobay olarak kullanmadan, diğer markaların büyük başarılarından ve büyük hatalarından yararlanabilirsiniz.

4. Bağlantılar ve içerik oluşturucu ağları

Dışarıdan yardım almanın en yaygın nedenlerinden biri, markanızın yapılması gereken işi yapacak bilgi, çevre veya kaynaklara sahip olmamasıdır. Çok yönlü profesyoneller olmalarının yanı sıra, bir ajans yerleşik bir uzman içerik oluşturucular ağına sahiptir. İster en son videonuzu çekecek bir prodüksiyon ajansı, ister etkileşimli bir web sitesini kodlayacak bir geliştirici arıyor olun, bir reklam ajansı bunu yapacak becerilere veya uzman tavsiyesine sahiptir.  Bu konularda hiç bilginiz yoksa bu daha yararlıdır. Elbette bu tarz konularda hiç bilginiz yoksa bol bol görüşme yapıp fiyatlandırma ve hizmetler hakkında bilgi almanızı öneririz.

5. Hızlı üretim

Pek çok marka, üretimi idare edecek altyapıya sahip olmadıkları için stratejilerini uygulamakta zorlanıyor. Farklı içerik türleri farklı bilgi ve kaynaklar gerektirdiğinden bu anlaşılabilir bir durumdur. İçerik pazarlamasında tamamen yeniyseniz, bir içerik operasyonu başlatmak özellikle zordur. Ancak bir ajans, çeşitli içerikleri hızlı ve verimli bir şekilde üretmeye alışmış, sofistike bir makinedir. Ayrıca, üretimi sabote edebilecek yaygın engellerin, hataların veya tuzakların da farkındadırlar, böylece bunlar arasında sizden daha iyi gezinebilirler.

6. Kaliteli içerik

Başarılı bir içerik pazarlama operasyonu için kalite, tutarlılık ve kadans (uyum denilebilir) çok önemlidir. Çoğu marka, üçü olmasa da bunlardan en az biriyle karşılaşmakta zorlanıyor. Yine uzmanlık ve sağlam bir altyapı ile yaratıcı bir reklam ajansı, yüksek hacimde kaliteli içerik üretebilir. Mümkün olan en iyi işi yapmaya da yatırım yaparlar çünkü kazandığınızda onlar kazanır. Bu nedenle, sizinle aynı fikirde olmamak veya gerçekten inandıkları bir fikir için mücadele etmek anlamına gelse bile, markanız için en iyi yaratıcılığı bulmak için çok çalışacaklar. 

7. Günah keçisi

Kulağa biraz sert gelebilir, ancak pazarlamanın nasıl işlediğinin farkındayız. Hiç kimse başarısızlığı iddia etmek istemez, ancak kesinlikle gerekiyorsa, suçu her zaman dış kaynağa atabilirsiniz. Elbette, iyi bir kurum ne pahasına olursa olsun başarısızlığı önlemek için çalışacaktır. Ancak işler ters giderse, devam edin ve işinizi kurtaracaksa ajansınızı suçlayın. (Bir sonraki konsere beraber gitmek için bilet almayı unutmayın elbette.)

Daha da iyisi, belirli sektörünüzde veya teklifinizde (örneğin, B2B teknolojisi veya eğlence) uzmanlaşmış tam hizmet veren yaratıcı ajanslar bulabilirsiniz. Bu, uzman görüşüne sahip oldukları ve benzersiz ihtiyaçlarınız için doğru tavsiyeleri sağlayabildikleri için markanıza daha da fazla fayda sağlar.

Tam hizmet dijital pazarlama ajansı B2B işletmeler için neden faydalıdır?

 1. Dijital pazarlamanızla ilgilenecek bir şirket içi ekibiniz yoksa, büyük olasılıkla dinamik pazardan yararlanmıyorsunuz ve fırsatları kaçırıyorsunuzdur. Dijital pazarlamanızı kendiniz yapmaya çalışıyorsanız, muhtemelen paranızı olabildiğince verimli bir şekilde harcamıyorsunuzdur.
 2. Şirket içi bir ekibiniz varsa, tam hizmet dijital pazarlama ajansları hala önemli bir rol oynamaktadır. Ekibinizi büyütebilir ve geniş ölçekte pazarlama oluşturabilirler. Bu, konu uzmanlarının kampanyalarınızı ve harcamalarınızı optimize etmesine olanak tanır. Ayrıca ekibinizin diğer alanlara odaklanmasını sağlar.
 3. Tam hizmet pazarlama ajansıyla çalışmak, özellikle işlevler arası kampanyalarda tutarlılığa yardımcı olur. Site dışından web sitesine ve dönüşümlere kadar her şey birlikte çalışır.
 4. En iyi kampanyalar, birden çok platformu kullanarak ortaya çıkar ve çevrimiçi oldukları her yerde müşterileri hedeflemek için yapılır. Ajanslar, tüketici davranışını ve markanızın misyonunu ve değerlerini bu platformlara nasıl entegre edeceklerini derinlemesine anlar.
 5. En iyi ajanslar, ekibinizin uzantısı gibi sizinle birlikte çalışacaktır. Hedeflerinizi karşılamak için endüstri bilgisi ve stratejik planlamayı 360 derece pazarlama kampanyalarının taktiksel uygulamasıyla birleştirecekler.

Reklam ajansı seçim faktörleri

Reklam ajansı seçim sürecinin, iş hedeflerinizi ve ayrılan bütçeyi tanımladıktan sonraki adımı, profesyonel reklam ajanslarının bir listesine Ajansara‘dan bakmaktır.

Başarılı bir reklam ajansı seçim süreci ve uygun bir liste hazırlamak için Ajansara‘da bulunan müşteri yorumlarından faydalanabilirsiniz.

Beraber çalışabileceğiniz potansiyel reklam ajanslarının bir listesini hazırladıktan sonra, reklam ajansı seçim misyonunuzun başarısını garanti altına almak için göz önünde bulundurmanız gereken ana faktörler şunlardır:

 • Hedeflenen pazarlarda ve seçilen reklam platformlarında “medya planlama ve satın alma uzmanlığı düzeyinde” başarılı reklam kampanyalarını planlama ve yönetmedeki ajans deneyim düzeyi
 • Sektörünüz ve iş alanınızla ilgili alanlardaki müşteriler için başarılı pazarlama ve reklam kampanyalarından oluşan portföyü
 • Reklamcılık hizmetleri, çözümleri ve iş ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne kadar uygun olduğu
 • Sunulan reklam hizmetleri ve çözümlerinin maliyeti, tahsis edilen bütçe ve beklenen yatırım getirisine kıyasla ajansın ücret teklifi
 • İşletmenizin mali durumuna kıyasla ajans ödeme gereksinimleri size uygun mu
 • Görevlendirilen profesyonel ajans ekibinin deneyimi, yaratıcılığı, yenilikçiliği, beceri skalası ve kapasitesi
 • Reklam ajansının ticari veya ajans dizinlerinde veya sosyal medya kanalları gibi diğer dijital platformlarda önceki ve mevcut müşterilerinin itibarı ve yorumları
 • Reklam ajansı stratejisi ve alternatif ve yedek çözümler sunarak reklam kampanyalarını planlama ve yönetme yaklaşımı
 • Ajans istikrarı “birlikte çalışılan daha uzun süre = daha güvenilir ajanslar”
 • İşletmenizin büyüklüğüne kıyasla ajans büyüklüğü 
 • Birkaç yüz yüze toplantı yapmayı tercih ediyorsanız, ajansın konumunun yakınlığı
 • Kısa listeye alınan her ajansın, aramalar, e-postalar veya bir toplantı yoluyla ilk iletişimden sonra ne kadar profesyonel olduğuna dair genel izlenim
 • Önceki reklam kampanyaları için performans sonuçlarıyla birlikte ajans şeffaflığı

Tam Hizmet Dijital Pazarlama Ajans Hizmetleri

1. Yeniden Pazarlama Çözümleri

Web sitenizi ziyaret etmiş veya mobil uygulamanızı kullanmış kişilere reklam gösterin. Yeniden pazarlama çözümümüz, işletmenizi tekrar potansiyel müşterilerin önüne çıkarmak ve dönüşümleri artırmak için en iyi görüntülü reklamcılık taktiklerinden biridir. İşletmeniz için yatırım getirisini (ROI) artırabilir. Buna ek olarak, görüntülü reklamcılık yeniden pazarlama, markanızı oluşturmanın mükemmel bir yoludur çünkü sizin için daha yaratıcı açılar vardır. Yeniden pazarlama, ücretli arama, sosyal medya ve içerik pazarlamacıları için önemli bir bileşendir. Kelimenin tam anlamıyla her şeyin daha iyi çalışmasını sağlar.

2. Web Tasarım

Çoğu profesyonel, iş ve e-ticaret web sitesi geliştirme ve tasarım ihtiyaçlarını karşılayabilir. Tam içerik yönetim sistemi (CMS) ve dönüştürme ve etkinlik izleme kodunu yerleştirmek için kodu kullanma becerisine sahip şablonlu bir site çözümü kullanabilirler. Tüm sitelerinizi tamamen mobil uyumlu (hem masaüstü, hem mobil hem de tablet cihazlarda iyi çalışır) yapabilirler. Süreçleri, ideal site tasarımınızı, içerik düzeninizi ve görüntü yerleşiminizi koordine etmenize yardımcı olacaktır. 

3. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması otoriteyi gösterir. Güven ve inanılırlığa dönüşen endüstri liderleri olarak kurulmanıza yardımcı olabilir. İyi planlanmış ve uygulanmış bir içerik pazarlama stratejisi, B2B alıcıları sizinle bağlantı kurmaya hazır olmadan önce bile fark edilmenizi sağlar.

4. SEO

Site içi ve site dışı SEO, şirketinizin ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin öngörülebilir trafik ve arama motoru sonuçlarından potansiyel müşteriler oluşturduğundan emin olmak için stratejiler kullanır. Web sitenizin sıralamasını iyileştirmek, müşterilerinizin sizi organik olarak bulmasını sağlar. Farkındalığı artırır, genel itibarınızı geliştirir ve sizi bir endüstri lideri olarak konumlandırır.

Arama motoru kullanıcılarının %80 kadarı organik sonuçlara odaklanmıştır. Sıralamada yüksek değilseniz, potansiyel müşterilerin çoğunu kaçırıyorsunuz demektir.

5. E-posta Pazarlama

E-posta, en etkili ve verimli B2B müşteri adayı oluşturma stratejilerinden biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlamanızı maksimum performans için ölçeklendirmek, yaratıcılık ve veri analizinin bir kombinasyonunu gerektirir. Doğru şekilde yapmazsanız itibarınız için de riskli olabilir.

Olası Satış Yaratma

B2B pazarlamacılarının %85’i, müşteri adayı oluşturmanın en önemli hedefleri olduğunu bildiriyor. (lead toplama, başvuru toplama)

Gelen pazarlamanızla mükemmel şekilde uyumlu bir olası satış yaratma kampanyası, satış sürecini optimize edebilir. Bu, nitelikli satış potansiyellerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Pazarlama Otomasyonu

Tam hizmet dijital pazarlama ajansınız, B2B müşteri adayı oluşturma stratejilerinizi geniş ölçekte kolaylaştırmak için B2B pazarlama otomasyonu da uygulayacaktır. Otomasyon, B2B potansiyel müşterilerinize alıcı yolculuğu boyunca, doğru zamanda doğru bilgiyi sağlamanızı sağlar.

B2B müşterilerinin yarısından fazlası, bir satış görevlisiyle bağlantı kurmadan önce çevrim içi olarak kapsamlı araştırma yapacak. Bu potansiyel müşterilere, satın alma yolculuklarının hala farkındalık, araştırma ve üzerinde düşünme aşamalarındayken ulaşmanız çok önemlidir.

Siz yapmazsanız rakipleriniz yapar.


Ancak o kadar kolay değil. Müşteri yolculuğunun her aşamasında müşterilerle önde ve merkezde kalmalısınız. Tüketicilerin %83’ü, satın alma işleminin son aşamalarında bile bilgi için dijital kanallara erişiyor. Erken, orta ve geç aşamalarda iletişimde kalmak çok önemlidir. Tam hizmet dijital pazarlama ajanslarının yaptığı budur.

Ücretli Reklam

Tam hizmet dijital pazarlama ajansınız, Tıklama Başına Ödeme (PPC) gibi ücretli reklamlarınızı, trafik oluşturmaya yönelik kampanyalarınızı ve arama motorlarından veya hedeflenen web sitelerinden potansiyel satışları da yönetecektir. Bu reklamlar, güçlü web siteleri ve hedeflenen açılış sayfaları ile birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Web Siteleri ve Açılış Sayfaları

Web siteniz genellikle potansiyel müşterilerin sizi araştırmasının ilk yoludur. Ajansınız, sitenizi optimize etmek için web sitelerinizi ve açılış sayfalarınızı tasarlayacak, test edecek ve optimize edecek. Bu, kullanıcı deneyimini, web sitesinde sunulan mevcut teklifleri ve sitenin genel estetiğini ve erişilebilirliğini kapsar.

Web sitesi hızı, özellikle mobil cihazlara bağlı pazarlar için önemli bir faktördür. Çözüm, web sitesinin arama motoru dostu olduğundan ve dönüşüm için optimize edildiğinden emin olmayı içermelidir.

Tam Hizmet Pazarlama Ajanslarının Faydaları Nelerdir?

Tam hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı, pazarlamanızı optimize ederken paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Aşağıda, ajansların, performanslarını ölçeklendirirken pazarlama için üretim genel maliyetlerini sınırlamak isteyen bir kuruluşa fayda sağlayabilecekleri birkaç yol vardır.

Para Tasarrufu Sağlar

Profesyonel bir pazarlama ajansıyla çalışmak, her şeyi şirket içinde yapmaktan daha uygun maliyetlidir. Sistemlerden, personelden tasarruf sağlar ve israfa neden olan harcamaları önler.

Ajanslar yazılım, personel, tesisler ve sistemlerin maliyetlerini birden çok istemcide amorti edebilir ve şirket içi hizmetlere göre daha ucuza hizmet sağlayabilir. Performansı optimize etmek için sistemlerinin kapasitesini en üst düzeye çıkarırlar.

Ölçeklenebilir

Şirket içi bir ekip kullanırken, iş ihtiyaçları değiştiğinde hızlı bir şekilde ölçeği büyütmek zor olabilir. Çalışanları işe almak, eğitmek ve elde tutmak zaman ve para gerektirir. Gerekirse küçültmek de zor olabilir. Doğru personel ve kapasite karışımını bulmak zor olabilir.

Tam hizmet veren bir pazarlama ajansı, anında ölçek büyütme veya küçültme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, yalnızca kullandığınız hizmet için ödeme yaparsınız.

Performans Odaklı

Ajanslar performansa göre hareket eder. Pazarlama harcamalarınızın verimli bir şekilde harcanmasını ve çalışmasını sağlamak için analitik, veri, yazılım ve endüstri uzmanlığı sağlayacaklar. Bu, raporlamada daha fazla optimizasyona ve şeffaflığa yol açar.

Çalışanlar, geliştirdikleri fikirlere ve stratejilere hak kazanır. Çalışmıyorlarsa, sorunları tanımada veya fikirlere tutunmada yavaş olabilirler. Ajanslar, sonuçları analiz etmek ve işe yarayan doğru stratejiye geçmek için hızlı kararlar almak için verileri kullanacak.

Uzmanlar ve Uzmanlar

Çeşitli sektörlerde dijital platformlar ve ürünler konusunda uzmanları var. Kendi uzmanlarınızı işe almak ve onlara sürekli eğitim vermek pahalı olabilir. Ayrıldıklarında, değiştirilmesi zor olan bilgi boşlukları oluşur.

Günümüzde pazarlama, birden çok kanal ve platformda karmaşık olabilir. Çapraz işlevli kampanyalar oluşturmak için deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip gerekir. Ayrıca sürekli izleme ve optimizasyon gerektirir. Şirket içi ekipler, tüm pazarlama ihtiyaçlarınızı yönetmek için zamana veya deneyime sahip olmayabilir.

Fikirler ve Strateji

Tam hizmet dijital pazarlama ajansları sektörler, platformlar ve disiplinler arasında çalışır. Bu onları sayısız perspektife maruz bırakır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görürler. Ayrıca, sürekli olarak fikirleri test ederler. Sizinle çalışma ve tüm pazarlama kanallarınızdaki büyük resmi anlama kapasitesine sahipler. Bu, ideal potansiyel müşterilerinizi tam olarak hedeflemek için hesap tabanlı bir pazarlama yaklaşımı benimsemelerine olanak tanır.

İşlerini, doğru müşteriye doğru zamanda doğru mesajla ulaşmak üzerine kurarlar.

Accordion Content

En İyi Adana Reklam Ajansları ve Şirketleri

Adana reklam ajansları ve şirketleri içerik oluşturma, e-posta ve etkileyici pazarlama, web sitesi tasarımı, arama motoru optimizasyonu ve marka geliştirme hizmetleri sunmaktadır. Çevrimiçi itibar yönetimi ve B2B pazarlama hizmetleri de verilmektedir. Adana reklam ajansları ve şirketleri önemli müşterilerle bir dizi yerel işletmeye ve büyük şirketlere hizmet vermektedir. SEO ayarları, iyileştirmeleri, optimizasyonları ve içeriği, e-postası ve dijital pazarlama mükemmelliği ile bilinirler.

En İyi Ankara Reklam Ajansları ve Şirketleri

Ankara reklam ajansları ve şirketleri pazarlama, web sitesi tasarımı ve geliştirme ve medya reklamcılığı yoluyla varlıklarını artırmak ve müşteri ilgisini oluşturmak için işletmelerle birlikte çalışan tam hizmetli bir reklamcılık ve pazarlama hizmeti verirler. Ankara reklam ajansları ve şirketleri baskı, yayın ve dijital reklamcılık için prodüksiyon hizmetleri sunar ve müşterilere markaları sosyal platformlarda tanıtmak için sosyal medya pazarlamasında yardımcı olur. Ek hizmetler arasında halkla ilişkiler, konsept ve yaratıcı geliştirme ve pazar araştırması bulunur.

En İyi Antalya Reklam Ajansları ve Şirketleri

Antalya reklam ajansları ve şirketleri içerik üreten, ürünleri bir trend yerine bir yaşam tarzına, kısa vadeli bir ihtiyacın aksine bir kişiliğe ve maruz kalma yerine daldırmaya odaklanarak pazarlar. Sanat yönetimi, tasarım, marka kimliği geliştirme ve nicel ve nitel araştırmalara tepki veren strateji, tanıtım etkinliklerinin koordinasyonu, sosyal medya yönetimi ve tüketici katılımı ve daha pek çok konuda yardımcı olur.

En İyi Bursa Reklam Ajansları ve Şirketleri

En İyi Bursa reklam ajansları ve şirketleri bir markanın erişimini genişletmek ve tüketici tabanını genişletmek için verileri derinlemesine kullanan ajanslardan oluşur. Site trafiğini artırmak için Arama Motoru Optimizasyonu ve sosyal medya aracılığıyla afiş gösterimleri ve tüketici-iş etkileşimi gibi diğer dijital pazarlama taktiklerinde uzmanlaşmıştır ve tüketici yanıtını izlemek için Google Analytics’i kullanır. Resolute Digital, Google Merchant Center, Google Alışveriş ve Google Alışveriş Reklamlarını kullanarak müşterileri için etkili e-ticaret çözümleri geliştirir. En İyi Bursa reklam ajansları ve şirketleri;ayrıca web siteleri tasarlar ve tüketicilere sosyal medya ile penetre olmasının yanında, reklam filmi çekimi hizmeti vermektedir.

En İyi Eskişehir Reklam Ajansları ve Şirketleri

Eskişehir reklam ajansları ve şirketleri müşterilerin kampanya geliştirme, varlıktan para kazanma ve ürün yeniliğini ele alan pazarlama stratejileri oluşturmalarına yardımcı olan bir reklam faaliyetlerinde bulunurlar. İşletme, ürünleri hedef kültürlere entegre etmeye, müşteri deneyimini geliştirmeye ve analitik, sosyal medya ve doğrudan müşteri değerlendirmesi yoluyla Müşteri İlişkileri Yönetimine odaklanarak satışları artırmaya çalışırlar. 

En İyi Gaziantep Reklam Ajansları ve Şirketleri

Gaziantep reklam ajansları ve şirketleri markalaşmaya odaklanan ve konaklama endüstrisine hizmet etme konusunda uzmanlaşmışlardır.  Marka kimlikleri yaratmanın ve değiştirmenin yanı sıra  web siteleri kurup tasarlıyor ve stratejik kampanyalar ve yaratıcı içerikler oluşturmaktadırlar.

En İyi İstanbul Reklam Ajansları ve Şirketleri

İstanbul reklam ajansları, uzman ekibi, kitlelerin ilgisini çekecek ve satışları artıracak başarılı kampanyalar oluşturmak için diğer reklam ajansları ve markalarla ortaklık yaparlar. Yaratıcı stratejilerin formüle edilmesi, üretim tasarımının oluşturulması, özel efektlerin uygulanması, düzenleme ve daha fazlası gibi prodüksiyon öncesi, prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçlerinde çok yönlü hizmetler sunarlar.

En İyi İzmir Reklam Ajansları ve Şirketleri

İzmir reklam ajansları ve şirketleri enerji verimliliği ve sürdürülebilir ürünler konusunda hassas olan reklam ajanslarından meydana gelir. Satışları artırmaya, enerji tasarrufu sağlayan markaların girişimlerini ilerletmeye yardımcı olurlar. Marka planlama ve konumlandırmaya odaklanarak, bir ağ hedef pazarını tanımlayarak ve entegre iletişim planlarını yürütmek için nicel ve nitel araştırmaları kullanarak şirketin çalışmalarının sonuçlarını gösteren örnek olaylarla doludur.

En iyi reklam ajansları size ulaşsın

Projeniz için teklif alın

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki