Detaylı Rehber

Mobil Uygulama Ajansları

Eric Schmidt

Eski Google CEO'su, Alphabet Inc. Yönetim Kurulu Üyesi

“Mobil kullanım, Google’ın yaptığı tüm öngörülerden daha hızlı ilerliyor.”

Mobil uygulama nedir? Ne işe yarar?

Mobil uygulama bir akıllı telefon veya tablet gibi bir mobil cihazda çalışmak üzere tasarlanmış bir uygulama türüdür. Uygulamalar genellikle sınırlı işleve sahip küçük yazılım birimleri olsa bile, yine de kullanıcılara kaliteli hizmetler ve deneyimler sunmayı başarırlar.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan uygulamaların aksine, mobil uygulamalar entegre yazılım sistemlerinden uzaklaşır. Bunun yerine, her mobil uygulama izole edilmiş ve sınırlı bir işlevsellik sağlar. Örneğin, bir oyun, bir hesap makinesi veya bir mobil web tarayıcısı olabilirler.

İlk mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle, mobil uygulamalar çok işlevli olmaktan kaçındı. Bununla birlikte, bugün kullanılan cihazlar çok daha karmaşık olsa bile, mobil uygulamalar dar bir şekilde işlevselliğini korumaktadır. Mobil uygulama sahipleri, tüketicilerin cihazlarının sahip olması gereken işlevleri tam olarak seçmelerine olanak tanıyor.

Mobil uygulamaya sahip olmanın faydaları nelerdir? Neden Mobil Uygulama?

1. Kişiselleştirilmiş içerik

Kullanıcılar sürükleyici bir deneyim için kişiselleştirilmiş tercihlerine göre son derece uyarlanmış içeriği severler. Bu, onlara konuştukları ve anladıkları dilde özel bir iletişim sunmak gibidir. Kullanıcı merkezli kişiselleştirme, deneyimlerini keyifli hale getirmede kritik öneme sahiptir. Kişiselleştirme, kullanıcının ilgisine, davranışına, konumuna, kültürüne vb. dayalı olabilir. İşte mobil uygulamalar burada devreye girerek, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmayı kolaylaştırırlar.

Mobil uygulamanız, kullanıcıların tercihlerini en başından, hangi özelleştirilmiş içeriğin sunulabileceğine bağlı olarak açıkça tanımlamasına ve ayarlamasına izin verebilir. Uygulama, gerçek zamanlı olarak gerçek konumlarına bağlı olarak özel öneriler sunmak ve güncellemeleri filtrelemek için katılımlarını ve davranışlarını gözlemleyecektir. Bu harika değil mi? Bir uygulamaya sahip olmak yalnızca kişiselleştirme değil, aynı zamanda ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmak olduğu için müşterilerinizi şaşırtır. 

2. Anında çevrim içi ve çevrim dışı erişim

Mobil uygulamalar, çevrim içi ve çevrim dışı çalışma becerileriyle sorunsuz deneyimler sunar.

Tüm mobil uygulamalar, bir dokunuşla anında erişim sunar. Kullanıcıların, çevrim dışı olarak da erişilebilen önemli verileri depolayarak sorunsuz bir deneyim sunarak içeriklerini hızla tüketmelerine olanak tanır. Bankacılık, alışveriş, perakende, finans, oyunlar ve haberler gibi bazı uygulamalar hem çevrim içi hem de çevrim dışı çalışır. Yani internet bağlantısı olmadan okunabilen haberler veya oynanabilen oyunlar gibi.

3. Cihaz özelliklerini kullanma

Mobil uygulamaların, bir uygulamayı yerel bir aygıtın çeşitli özelliklerini kullanacak şekilde kodlayabileceğiniz ek bir avantajı vardır. Böylece, indirildikten sonra PFD’leri, QR ve Barkodları tarayabilen Kamera ve ödemelerde kullanmak üzere NFC, haritalara ve diğer hizmetlere bağlanmak için GPS ve binlerce farklı amaç için kullanılabilen ivme ölçer, jiroskop, pusula ve parmak izi gibi özellikleri kullanabilirler. 

4. Push bildirimleri ve anlık güncellemeler

Mobil uygulama kullanıcılarınıza anında ve müdahaleci olmayan bildirimler gönderebilme yeteneği, işletmelerin ve işletmelerin bir uygulama oluşturması için önemli bir nedendir.

Mobil uygulama içi bildirimler, bir kullanıcı cihazlarında bir uygulama açtığında alınır. Kullanıcının bir uygulamayı açıp açmamasına bakılmaksızın cihazlarda push bildirimleri alınır. Temel olarak, cihazlarınızda günlük olarak aldığınız güncelleme ve promosyon bildirimleri Push Bildirimleridir.

Dahası, Play Store, iTunes ve Windows mağazası aracılığıyla uygulamanıza OTA aracılığıyla düzenli güncellemeler gönderebilir, en son özellikler, resimler ve ürün listeleri ile her zaman güncel tutabilirsiniz. Ayrıca, satışlarınızı ve karınızı düzenli olarak artıran ürün ve hizmetleri tanıtmanıza da olanak tanır.

5. Markalaşma ve Tasarım

Mobil Uygulamanız Marka Elçinize dönüşür. Mobil uygulamanızı tam olarak sizi temsil etmesini istediğiniz tasarım ve fonksiyona getirebilirsiniz. 

İşlevleri desteklemek için tarayıcılara dayanan web sitelerinin aksine, mobil uygulamalar, her biri kullanım kolaylığını artıran belirli bir işlemi gerçekleştiren sürükleme, tutma, dokunma, çift dokunma ve daha fazlası gibi kaydırma hareketlerini destekleyecek şekilde tasarlanabilir. Üstelik cihaz veya tarayıcı unsurlarına ve önbellekleme problemlerine bağlı kalmadan uygulamanızı istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

Her mobil uygulama, bir şirketin markasına göre özelleştirilir ve sizinki bir istisna olmayacaktır. Markanızı değiştiriyorsanız, mobil uygulamadan daha iyisi yoktur. Sürüm yükseltmeleriyle uygulamanızın renk ve düzen ile birlikte nasıl göründüğünü istediğiniz zaman sanal olarak değiştirebilir, vizyonunuza ve kullanıcıların ne istediğine göre tek tip hale getirebilirsiniz. Uygulamanız daha sonra sizi 7/24 anlatan bir elçiye dönüşür.

Dünyadaki Mobil Uygulama İstatistikleri ve Önemi

Mobil uygulama sahnesinin daha geniş bir görünümünü sunmak için, işte size mevcut mobil ortamı ve geleceğini gösteren en önemli istatistikler.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir mobil uygulama kullanıcısının cihazında 100’den fazla uygulama yüklüdür. 
 • Tipik bir mobil kullanıcı, akıllı telefonunu günde 63 kez kontrol eder. 
 • Kullanıcıların % 87’si telefonlarını uyumadan en az bir saat önce kontrol ediyor. Bunlardan % 69’u uykudan en az beş dakika önce telefonlarını kontrol eder.
 • Kullanıcıların % 79’u, yalnızca bir günlük kullanımın ardından dijital bir ürünü kullanmayı bırakıyor.
 • Günümüzde mobil uygulamalar, tüm dijital medya kullanımının % 57’sinden fazlasını oluşturmaktadır. 
 • 2021 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 7 milyar insan mobil cihaz kullanıyor olacak. 
 • 2022’ye kadar mobil uygulama indirme sayısı veya yılı 258 milyona ulaşacak. 
 • 2022’de uygulama mağazası tüketici harcamaları % 92 artarak tüm dünyada 157 milyar dolara ulaşacak. 
 • Mobil uygulamalar, dijital medyayı tüketmek için harcanan tüm zamanın yarısından fazlasını oluştuyor.
 • Akıllı telefon kullanıcıları zamanlarının yaklaşık % 90’ını mobil uygulamalarda geçiriyor.
 • Tüketicilerin %85’i bir mobil web sitesi yerine, mobil uygulamaları tercih ediyor.
 • Mobil uygulamalar, Fortune 500 şirketlerinin tüm mobil satışlarının %42’sini oluşturuyor.
 • ABD’de mobil uygulamalardan elde edilen gelirin 2022’de yaklaşık 120 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 • Ortalama bir tüketicinin cihazında yaklaşık 30 uygulama yüklü ve bunları kullanarak ayda yaklaşık 35 saat harcıyor.
Projeniz için en uygun ajanslar

Projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın

Mobil uygulamanızı yaptırmak için pazar araştırması nasıl yapılır?

İşletmeniz için halihazırda birkaç iyi mobil uygulama fikriniz olabilir. Ancak tasarım ve geliştirme aşamasına geçmeden önce, ilk adımınız, kendi işiniz ve hedef kitlenizin yanı sıra rakiplerinizin de araştırmasına derin bir dalış yapmak olmalıdır. Aşağıdaki soruların yanıtlarına ihtiyacınız olacak:

 • Mobil uygulamanızın neyi başarmasını istiyorsunuz? Mobil pazarlama planlarınızın KPI’ları neler?
 • Hedef kitleniz kim? Mobil uygulamanızı çıkarmak için araştıma veya anket yaptınız mı? 
 • Müşterilerinizin uygulamanızı nasıl kullanmasını istiyorsunuz?
 • Hangi platformu (veya platformları) kullanacaksınız?
 • Hangi mobil uygulama geliştirme dilini ve çerçevesini kullanmalısınız?
 • Rakipleriniz ne yapıyor? Mobil uygulamaları var mı? Varsa, hangi özellikleri sunuyorlar?
 • Genel olarak mobil uygulama geliştirme bütçeniz nedir?
 • Geliştirme için zaman çizelgeniz nedir? Mobil uygulamanızı ne zaman yayına alacaksınız?
 • Uygulamanızı nasıl pazarlayacak ve tanıtacaksınız?
 • Geribildirimleri nasıl toplayacaksınız? Kullanıcı testlerini nasıl yapacaksınız?

Henüz yapmadıysanız, uygulama geliştirme ekibinizi ilgili departmanlardan üyelerle (yönetici liderliği, pazarlama ve / veya satış, ürün geliştirme, BT vb.) Bir araya getirin ve araştırma ve keşif sırasında topladığınız bilgileri karma hale getirin.  Bu erken aşamalardaki geri bildirim, daha sorunsuz bir geliştirme sürecinin yolunu açacaktır.

Mobil uygulamanızın hedeflerini nasıl belirleyebilirsiniz? 

Bu, mobil uygulamanızın planlama aşamasında çok önemli bir adımdır. Bir uygulamanın mobil pazarlama planınızda önemli hedefleri ilerleteceğini belirledikten sonra, uygulamanızın sizi bu noktaya nasıl götüreceğini belirlemeniz gerekir.

 1. Uygulamanız müşterileriniz için hangi sorunu (veya sorunları) çözecek?
 2. Hangi özellikleri içerecek?
 3. Uygulamanızın temel çekiciliği nedir?

Çoğu durumda, uygulamanızın özelliklerini ve avantajlarını belirlemek, genel uygulama geliştirme bütçeniz ile şirket içi yetenekleriniz arasında dengeleyici bir eylemdir. Bununla birlikte, işlevselliğe öncelik verme söz konusu olduğunda araştırmalar, uygulama tasarımının özel hizmetler yerine müşteri katılımını vurgulaması gerektiğini gösteriyor.

Mobil Uygulama Türleri Nelerdir? Kod yazarak mobil uygulama nasıl yapılır?

Bir mobil uygulama oluşturma sürecini anlamanıza yardımcı olmak için, işletme sahiplerinin bir uygulama oluşturmadan önce dikkate almaları gereken tüm farklı teknolojilere daha yakından bakalım.

Native Mobil Uygulamalar

Misal vermek gerekirse native bir uygulamada telefonun / tabletin sahip olduğu kamera, mikrofon, gesture recognizer gibi input / output kaynaklarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra responsive bir web sayfasında sayfa size hangi imkanları veriyorsa kullanıcı yalnızca o özelliklerle yetinmek zorunda.

Native olarak adlandırılmasının nedeni bu aslında. Belirli bir platform veya cihaza özgüdürler. Günümüzde mobil uygulamaların çoğu Android veya iOS gibi sistemler için oluşturulmuştur. Basitçe söylemek gerekirse, bir Android uygulamasını iPhone’a yükleyip kullanamazsınız veya bunun tersi de geçerlidir.

Native uygulamaların ana yararı, yüksek performansları ve mükemmel kullanıcı deneyimidir. Geniş bir API yelpazesine erişim, geliştirme çalışmalarını hızlandırmaya ve uygulama kullanımının sınırlarını genişletmeye de yardımcı olur. Yerel uygulamalar yalnızca uygulama mağazalarından indirilebilir ve doğrudan cihazlara yüklenebilir. Bu yüzden önce katı bir yayın sürecinden geçmeleri gerekiyor.

Yerel uygulamaların en önemli dezavantajı maliyetleridir. Android ve iOS için bir uygulama oluşturmak, desteklemek ve sürdürmek için temelde iki geliştirme ekibine ihtiyacınız var. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu projede daha yüksek bir fiyat etiketi ile sonuçlanabilir.

+++

Artıları: Tekil odak noktaları nedeniyle, yerel uygulamalar performans açısından daha hızlı ve daha güvenilir olma avantajına sahiptir. Genellikle diğer Native mobil uygulama türlerine göre cihazın kaynakları konusunda daha verimlidirler. Native mobil uygulamalar, kullanıcılara daha optimize bir müşteri deneyimi sunan yerel cihaz kullanıcı arayüzünü kullanır.

Native mobil uygulamalar doğrudan cihazın donanımına bağlandığından, Bluetooth, telefon rehberi kişileri, kamera , NFC ve daha fazlası gibi çok çeşitli cihaz özelliklerine erişebilirler.

– – –

Eksileri: Bununla birlikte, yerel uygulamalarla ilgili sorun, onları geliştirmeye başlarsanız, farklı platformların her biri için çabaları çoğaltmanız gerektiği gerçeğinde yatmaktadır. Bir platform için oluşturduğunuz kod başka bir platformda tekrar kullanılamaz. Bu, maliyetleri artırır. Her sürüm için kod tabanını korumak ve güncellemek için gereken çabadan bahsetmiyoruz bile.

Native mobil uygulamada her güncelleme olduğunda, kullanıcının yeni dosyayı indirmesi ve yeniden yüklemesi gerekir. Bu aynı zamanda yerel uygulamaların, cihazın deposunda değerli bir miktarda yeri kapladığı anlamına gelir.

Web uygulamaları

Web uygulamaları, yerel mobil uygulamalara benzer şekilde davranan ve mobil cihazlarda çalışan yazılım uygulamalarıdır. Ancak yerel uygulamalar ile web uygulamaları arasında önemli farklar vardır. Başlangıç olarak, web uygulamaları çalıştırmak için tarayıcıları kullanır ve bunlar genellikle CSS, HTML5 veya JavaScript ile yazılır. Bu tür uygulamalar kullanıcıyı URL’ye yönlendirir ve ardından uygulamayı yükleme seçeneği sunar. Sadece sayfalarında bir yer imi oluştururlar. Bu nedenle minimum cihaz belleği gerektirirler.

Tüm kişisel veritabanları sunucuya kaydedileceğinden, kullanıcılar yalnızca internet bağlantısı varsa mobil uygulamayı kullanabilir. Bu, mobil web uygulamalarının ana dezavantajıdır – her zaman iyi bir internet bağlantısı gerektirirler. Aksi takdirde, düşük düzeyde bir kullanıcı deneyimi sağlama riskiyle karşılaşırsınız.

Dahası, geliştiricilerin coğrafi konum gibi en popüler özellikler dışında çalıştığı çok fazla API yoktur. Performans, tarayıcı çalışması ve ağ bağlantısına da bağlanacaktır.

+++

Artıları: Web tabanlı olduğu için bir platform veya işletim sistemi için özelleştirmeye gerek yoktur. Bu, geliştirme maliyetlerini düşürür.

İndirilecek hiçbir şey yok. Cihaz belleğinizde yerel bir uygulama gibi yer kaplamazlar, bu da bakımı kolaylaştırır – sadece güncellemeyi web üzerinden canlı yayınlayın. Kullanıcıların güncellemeyi uygulama mağazasından indirmesine gerek yoktur.

– – –

Eksileri:  Web uygulamaları tamamen cihazda kullanılan tarayıcıya bağlıdır. Bir tarayıcıda mevcut olan ve bir başkasında bulunmayan işlevler olacak ve muhtemelen kullanıcılara farklı deneyimler yaşatacaktır.

Ek olarak, web siteleri için aslında bir katman olduklarından tamamen çevrim dışı çalışmazlar. Çevrim dışı moda sahip olsalar bile, cihazınızdaki verileri yedeklemek, yeni verileri sunmak veya ekrandaki bilgileri yenilemek için cihazın yine de internet bağlantısına ihtiyacı olacaktır.

Hibrit uygulamalar

Bu uygulamalar JavaScript, CSS ve HTML 5 gibi web teknolojileri kullanılarak oluşturulmuştur. Neden hibrit olarak adlandırılır? Karma uygulamalar temelde yerel bir gizlenmiş web uygulaması gibi çalışır.

Hibrit uygulamaların geliştirilmesi kolay ve hızlıdır, bu da açık bir avantajdır. Ayrıca tüm platformlar için tek bir kod tabanı elde edersiniz. Bu, bakım maliyetini düşürür ve güncelleme sürecini kolaylaştırır. Geliştiriciler ayrıca jiroskop veya coğrafi konum gibi özellikler için birçok API’den yararlanabilir.

Öte yandan, hibrit uygulamalar hız ve performans açısından eksik olabilir. Ayrıca, uygulama iki veya daha fazla platformda aynı görünmeyebileceğinden bazı tasarım sorunları yaşayabilirsiniz.

+++

Artıları: Hibrit mobil bir uygulama oluşturmak, yerel bir uygulamadan çok daha hızlı ve daha ekonomiktir. Bu nedenle, hibrit bir uygulama minimum uygulanabilir ürün olabilir – yerel bir uygulama oluşturmanın uygulanabilirliğini kanıtlamanın bir yolu. Ayrıca hızlı yüklenirler, daha yavaş internet bağlantısına sahip ülkelerde kullanım için idealdir ve kullanıcılara tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunarlar. Son olarak, tek bir kod tabanı kullandıkları için, bakımı gereken az kod vardır.

– – –

Eksileri: Hibrit mobil uygulamalar, native uygulamaların ayırt edici özelliği olan güç ve hızdan yoksundurlar.

 

Mobil uygulama türleri ve örnekleri

Mobil uygulamalar birçok türden oluşmaktadır. Mobil ortamdaki mevcut eğilimleri anlamanıza yardımcı olacak en popüler mobil uygulama türleri aşağıda verilmiştir.

1. Oyun mobil uygulamaları Gaming apps

Bu en popüler mobil uygulama kategorisidir. Kaç kullanıcının telefonlarına oyun yüklediğini öğrenince şaşıracaksınız. İşletmeler, iyi bilinen sabit oyunların oyunlarını ve mobil versiyonlarını oluşturmak için giderek artan miktarda zaman ve kaynak harcıyor çünkü bu çok karlı bir pazar. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, mobil oyunlar tüm uygulama indirmelerinin % 33’ünü, tüketici harcamalarının % 74’ünü ve uygulamaları kullanmak için harcanan tüm zamanın % 10’unu oluşturuyor. Candy Crush Saga veya Angry Birds gibi en başarılı mobil oyunlar tüm dünyada tanınır hale geliyor.

2.İş veya üretkenlik  mobil uygulamaları Business or productivity apps

Bu uygulamalar bugün pazarın büyük bir bölümünü elinde tutuyor çünkü insanlar hareket halindeyken birçok karmaşık görevi gerçekleştirmek için akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanmaya gittikçe daha yatkın hale geliyor. Örneğin, uygulamalar bilet rezervasyonu yapmalarına, e-posta göndermelerine veya iş ilerlemelerini takip etmelerine yardımcı olabilir. İş uygulamaları, kullanıcıların ofis yazıcıları için yeni kartuş satın almaktan yeni bir ofis yöneticisini işe almaya kadar çok çeşitli görevleri tamamlamalarına olanak tanıdığından üretkenliği artırmaya ve giderleri en aza indirmeye yöneliktir.

3. Eğitim mobil uygulamaları Educational apps

Bu kategori, kullanıcıların yeni beceriler ve bilgiler kazanmasına yardımcı olan mobil uygulamaları içerir. Örneğin, Duolingo gibi dil öğrenme uygulamaları, kullanıcılara öğrenmede aradıkları esnekliği sağladıkları için inanılmaz derecede popüler hale geldi. Eğitici oyun uygulamaları çocuklar için mükemmel bir araçtır. Pek çok eğitim uygulamasının, öğretim süreçlerini daha iyi organize etmek veya kendilerini daha fazla eğitmek için kullanan öğretmenler arasında da popüler olduğu ortaya çıktı.

4. Yaşam tarzı mobil uygulamaları Lifestyle apps 

Bu geniş uygulama kategorisi alışveriş, moda, sanal soyunma odaları, egzersiz, flört ve diyet uygulamalarını kapsar. Bu uygulamalar temelde kişisel yaşam tarzının çeşitli yönlerine odaklanır.

5. M-ticaret (Mobil Ticaret) Mobil Uygulamaları M-commerce apps

Amazon veya eBay gibi en popüler alışveriş uygulamaları, masaüstü sürümlerinin deneyimini mobil kullanıcılara sunar. Mobil ticaret uygulamaları, müşterilere optimum bir alışveriş deneyimi için ürünlere kolay erişim ve sorunsuz ödeme yöntemleri sağlar. Mobil ticaret tanımı ve mobil ticaret türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

6. Eğlence mobil uygulamaları Entertainment apps

Bu uygulamalar, kullanıcıların video içeriği yayınlamasına, etkinlik aramasına, sohbet etmesine veya çevrim içi içerik izlemesine olanak tanır. Facebook veya Instagram gibi sosyal medya uygulamaları harika örneklerdir. Dahası, Netflix veya Amazon Prime Video gibi video akışı uygulamaları tüm dünyadaki kullanıcılar arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Bu uygulamalar genellikle üyeleri, güncellemeler ve yeni eklenen ürünler hakkında bilgilendirerek kullanıcı katılımını artırır.

7. Yardımcı mobil uygulamalar  Utility apps

Bunlar o kadar açık ki, onları kullandığımızın farkına bile varmıyoruz. Aslında, yardımcı uygulamalar genellikle en kısa kullanıcı oturum sürelerine sahiptir – insanlar bunları işleri yapmak ve sonra devam etmek için kullanır. En popüler yardımcı uygulama türleri barkod tarayıcıları, izleyiciler veya sağlık uygulamalarıdır.

8. Seyahat & Turizm mobil uygulamaları Travel apps

Bu kategorinin arkasındaki ana fikir, kullanıcıların kolayca seyahat etmelerine yardımcı olmaktır. Seyahat uygulamaları, bir akıllı telefonu veya tableti, kullanıcıların ziyaret ettikleri site hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmelerine yardımcı olan bir seyahat günlüğüne ve kılavuza dönüştürür. Turistlerin çoğu, uygulamaları kendi avantajları için nasıl kullanacaklarını bilen dijital meraklı gezginlerdir. Google Haritalar, Airbnb veya Uber olmadan seyahat etmenin nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Projeniz için en uygun ajanslar

Projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın

Ihap hulusi gorey imza ajansara mobil uygulama ajansları ajansara
Ihap hulusi gorey ajansara mobil uygulama ajansları ajansara
Ihap hulisi gorey 1 mobil uygulama ajansları ajansara
Ender merter ilancilik guzel insan mobil uygulama ajansları ajansara

Ender Merter, İhap Hulusi Görey’i anlatıyor

Dijital reklam ajansı nedir?

Dijital reklam ajansları, grafik tasarım ve metin yazarlığı dahil geleneksel reklamcılık ilkelerini modern teknolojiyle birleştirir. Bu ajanslar genellikle standart reklam hizmetlerinin ötesine geçerek müşterilere eksiksiz pazarlama hizmetleri ve dijital çözümler sunar. Dijital reklam ajansları tarafından yaygın olarak sunulan bazı hizmetler şunlardır:

 • Sosyal medya pazarlaması
 • Arama motoru optimizasyonu
 • İçerik yaratımı
 • Tıklama başına ödeme hizmetleri
 • Web sitesi tasarımı
 • Uygulama geliştirme
 • E-posta pazarlama
 • Medya kampanyaları
 • Video prodüksiyonu

Reklam ajansları ne kadar ücret alıyor?

Reklam hizmetlerinin maliyeti, ayda 1.000 ila 100.000TL  arasında değişen sosyal medya reklam kampanyaları ve yaklaşık 10.000TL ile 1 milyon TL arasında değişen video reklamları ile büyük ölçüde değişebilir. Metin yazarlığı ve grafik tasarım dahil olmak üzere diğer hizmetler de değişen maliyetlere tabidir, bazı ajanslar metin yazarlığı ve grafik tasarım için birleşik bir ücret alırken diğerleri tek ücret alır.

Şirketler neden reklam verir?

Bir işletmenin reklamını yapmanın birçok faydası vardır. Her şirket, ürünlerini veya hizmetlerini farklı şekillerde tanıtma eğilimindeyken, faydalar genellikle aynıdır.

İçerirler:

 1. İşletmenin farkındalığını yaratmak
 2. Tüketicilerle yaklaşan satışlar veya ürün lansmanlarıyla ilgili bilgileri paylaşmak
 3. Tüketicilere işletmenin adresi, web sitesi veya telefon numarası gibi ayrıntıların sağlanması
 4. Marka kimliği oluşturmak
 5. Genel halkın işletmeye ilişkin algısını değiştirmek
 6. Geliri artırmak

Bir metin yazarı bir reklam ajansında ne yapar?

Metin yazarları, bir reklam ajansının yaratıcı ekibinin önemli bir parçasıdır. Sanat yönetmenleri ve grafik tasarımcılarla birlikte çalışan metin yazarları, oluşturdukları reklamların tonunu belirlemeye yardımcı olur. Basılı ve dijital medya reklamcılığı için metin, brief ve CTA (harekete geçirme çağrısı) yazmaktan sorumludurlar ve çoğu durumda, genellikle bir reklamın en akılda kalan kısmı olan sloganlar bulurlar.

Bir reklam ajansında genel müdür ne yapar?

Genel müdürler, müşteriler ve yaratıcı ekip arasındaki ilişkiyi denetlemekten sorumludur. Bu taraflar arasında bir irtibat görevi görürler, yaratıcı ekibin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını ve verimli ve zamanında iş üretmesini sağlarlar. Genel müdür aynı zamanda müşteriyle yapılan mali işlemleri yürütmekten ve çoğu şirkette mali bilgileri şirketin mali müdürüne bildirmekten sorumludur. Onları anlaşmadan önce görebilirsiniz ama anlaşmadan sonra genellikle yok olurlar.

Reklam ajansları yanlış reklamlardan  sorumlu mu?

Sorumluluk daha sonra duruma göre belirlenir. Bu nedenle, markaların ve reklam ajanslarının dürüst reklam kampanyaları oluşturmak ve sıkı uyum ve kalite güvence süreçleri oluşturmak için birlikte çalışması ve kesin çizgilerle kuralların belirlenmesi önemlidir. Peak Games ve Medina Turgul DDB’nin beraber gerçekleştirdiği üzücü kampanyada olduğu gibi bir şey marka olarak başına gelmesi durumunda sözleşmenizde özgünlüğe dair bir madde yoksa sadece itibarınızı değil paranızı da kaybetmiş olursunuz.

Şirketler neden reklam ajanslarıyla çalışmalı?

Bu kullanışlı kılavuzla reklam ajanslarının nasıl çalıştığını, artılarını ve eksilerini ve işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenin.

Bir markanın dikkate alması gereken en büyük faktörlerden biri bütçesidir: neye yatırım yapılır, neye harcanır ve en önemlisi ne kadar kar elde edersiniz. Reklam, harcama ve gelirde temel bir rol oynar. Sonuçta, işletmeniz reklam vermezse müşteri veya müşteri getirmez. Ancak reklamcılık zaman ve kaynak gerektirir ve bütçenize bağlı olarak her ikisi de sınırlanabilir. Bunu azaltmanın bir yolu, bir reklam ajansıyla çalışmaktır elbette.

Bir reklam ajansı ne yapar?

Reklam ajansları, bir işletmenin reklam ihtiyaçlarını oluşturur, planlar ve hayata geçirerek yürütür. Aşağıdaki görevlerden sorumlu olabilirler:

 • Müzakereleri yönetmek
 • Özel pazarlama kampanyaları oluşturmak
 • Yaratıcı ve içerik yönü
 • Pazar araştırması
 • Hesap Yönetimi
 • Metin Yazarlığı
 • Tasarım

Bir reklam ajansı sadece yönetimi ele almakla kalmayacak, aynı zamanda içerik ve taze fikirlerin yanı sıra üzerinde çalışılabilecek farklı stratejiler üretecek. Bazı durumlarda, reklam ajansı tanıtım ve diğer pazarlama ihtiyaçları gibi şeyleri bile halledebilir.

Dünyanın en büyük reklam ajansları hangileridir?

Dünyadaki en tanınmış reklam ajanslarından bazıları şunlardır: 

 • WPP
 • AKQA
 • BCW
 • Finsbury
 • Gri, GroupM
 • Hill + Knowlton
 • Mindshare
 • Ogilvy
 • Omnicom Grubu
 • DDB
 • TBWA
 • Publicis Groupe
 • Saatchi & Saatchi
 • Spark Döküm
 • Bartle Bogle Hegarty (BBH)
 • Interpublic
 • Dentsu

Reklam şirketlerinin detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir reklam ajansı ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bir reklam ajansıyla çalışmanın artıları ve eksileri vardır. Pazarlama kampanyanız için bir ajansın yardımını almadan  önce seçeneklerinizi tartmanız önemlidir.

Avantajları

 1. Reklam ajansları, çevrimiçi / çevrimdışı pazarlama ve reklamcılık konusunda yardımcı olmaları için insanlarla iletişime geçerek zamandan tasarruf eder ve projeleri sizin yerinize yapar.
 2. En iyi reklam ajanslarının sunabileceği çok sayıda beceri, bağlantı ve tecrübe vardır
 3. Masaya çok daha fazlasını getirtebilirler ve yine az ücret ödersiniz. (Prodüksiyon, PR vb)
 4. Uzmanlık başarının anahtarıdır ve doğru reklam ajansı ihtiyacınız olanlara sahip olacaktır

Dezavantajları

 1. Ajans ücretlerinin yüksek olabilmesi ve yatırımınızdan sonuç alamama ihtimalinizin olması
 2. Ürününüze veya hizmetinize aşina olmayabilirler
 3. Programlarına, müşteri tabanına ve ödediğiniz paraya bağlı olarak onların en yüksek önceliği olmayabilirsiniz
 4. Bir ajansın vizyonu sizinkiyle eşleşmeyebilir
 5. Temel olarak, bir reklam ajansı için ne kadar çok ödeme yaparsanız, beklentilerinizi karşılayan bir tane bulma olasılığınız o kadar artar. Köfte – Ekmek doğrusu burada da geçerlidir.
Projeniz için en uygun ajanslar

Projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın

Kendi ihtiyacıma göre nasıl mobil uygulama seçebilirim?

En Kısa Zamanda Bir Uygulamaya İhtiyacım Var!

Mümkün olan en kısa sürede kesinlikle bir uygulamaya sahip olmanız gerekiyorsa, bir web uygulaması oluşturmaya yatırım yapmanız gerekir. Yalnızca bir kod tabanı geliştirme süresini büyük ölçüde hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınızın onu kullanmak için ihtiyaç duydukları şeye zaten sahip oldukları anlamına gelir: bir mobil tarayıcı.

Sınırlı Kaynağım Var

Zaman ve para sizin tarafınızda değilse, bir web uygulamasını veya karma bir uygulamayı düşünün. Hibrit uygulama, piyasayı birkaç ay içinde kullanıcıların eline geçebilecek minimum uygulanabilir bir ürünle test etme şansı verir. Başarılı olursanız, daha sonra tam teşekküllü bir yerel sürüm oluşturmaya karar verebilirsiniz.

Uygulamam Hızlı ve Kararlı Olmalı

Performans son derece önemliyse, bunun etrafında hiçbir yol yoktur: yerel bir uygulama geliştirmeniz gerekir. Bu tür bir uygulama size başarınız için çok önemli olduğunu düşündüğünüz hızı, kararlılığı ve özelleştirme özelliklerini verecektir.

Sonuç olarak, ne tür bir mobil uygulama geliştireceğinizi seçmek tek seferlik bir karar değildir. Kullanıcınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak her zaman yolda başka bir tür oluşturmayı seçebilirsiniz.

Ve nihayet onu oluşturduğunuzda, markanızın gerçek büyümesi için önemli olan metrikleri izlediğinizden emin olun.

Mobil uygulama geliştirme nedir?

Mobil uygulama geliştirme, geleneksel yazılım geliştirmeden çok şey alan bir süreçtir. Ancak, mobil cihaz donanımının benzersiz özelliklerinden yararlanan bir yazılım oluşturmaya odaklanmıştır.

Bir mobil uygulama oluşturmanın en basit senaryosu, masaüstü tabanlı bir uygulamayı alıp bir mobil cihaza aktarmaktır. Ancak, uygulama daha sağlam hale geldikçe, bu teknik sorunlu hale gelebilir.

Daha iyi bir yaklaşım, özellikle mobil ortam için geliştirmeyi içerir. Mobil cihazların sunduğu tüm avantajlardan yararlanan bir tekniktir. Süreç, sınırlamalarını dikkate alır ve işletme sahiplerinin maliyeti işlevsellikle dengelemesine yardımcı olur.

Örneğin, haritalar gibi konuma dayalı özellikleri kullanan uygulamalar, her zaman mobil göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturulur. Bir masaüstü uygulamasında sunulan konuma dayalı hizmetler, masaüstü kullanıcıları hareket etmediği için daha az anlamlıdır.

Modern akıllı telefonlar ve tabletler, Bluetooth, Yakın Alan İletişimi (NFC), GPS, jiroskopik sensörler, kameralar ve çok daha fazlası gibi özelliklerle donatılmıştır. Geliştiriciler, Sanal veya Artırılmış Gerçeklik, barkod tarama, konuma dayalı hizmetler ve daha pek çok teknolojiyle uygulamalar oluşturmak için bu özellikleri kullanabilir. En başarılı ve popüler mobil uygulamalar, akıllı telefon özelliklerini mümkün olan en iyi şekilde kullanır.

Mobil cihazlarda donanım sorunu bir başka komplikasyonu daha ortaya çıkarmaktadır:

İOS için uygulama geliştiren geliştiriciler, uygulamaların yalnızca iki tür cihazda (iPhone’lar ve iPad’ler) çalıştırılmasını beklerken, Android geliştiricileri aynı şeyi söyleyemez. Aslında onlar için her akıllı telefon ve tablet farklı donanım ve işletim sisteminin çeşitli sürümleri üzerinde çalışıyor olabilir.

En popüler ve En çok kullanılan mobil uygulama geliştirme dilleri

 1. JavaScript
 2. Kotlin
 3. C ++
 4. C #
 5. Python
 6. PHP
 7. Swift
 8. JAVA
 9. HTML 5
 10. Ruby
 11. Lua
 12. Action Script
 13. SQL 

 

Uygulama geliştirme süreci

Hayata geçirmek istediğiniz mobil uygulama türü ne olursa olsun, uygulama geliştirme sürecinin altı temel adımı vardır. Projeyi bu basit adımlara bölmek, uygulamanızı hızlı ve verimli bir şekilde geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 1. Fikir: Uygulama fikirleri için beyin fırtınası yaparken, onunla ilgili birkaç soruyu yanıtlamak için biraz araştırma yapın. Bu uygulama hangi sorunu çözüyor? Hedef kitle kim? Bu özellikler neden önemlidir? Rakiplerinizin benzer uygulamaları var mı?
 2. Tasarım: Ardından, kullanıcıya uygulama içinde gezinmek ve takip edilmesini kolaylaştırmak için bir kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarlayacaksınız.
 3. Geliştirme: Bu aşamada uygulamanız için kod yazacak, kodu geliştirecek ve ön teste başlayacaksınız.
 4. Test etme: Uygulamanızı test ederek kalitesini, arızalarını (bug) ve neleri iyileştirebileceğinizi belirleyeceksiniz.
 5. Başlat: Uygulamanız hatasız ve kullanıma hazır hale geldiğinde, Apple App Store ve Google Play gibi pazarlarda yayınlayabilirsiniz.
 6. Pazarlama: Kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlamak ve kullanıcı etkileşimini nasıl iyileştireceğiniz konusunda size geri bildirimde bulunmak için bir pazarlama stratejisi oluşturun.

 

Bir mobil uygulama oluşturmak için en iyi platformlar

Sadece birkaç yıl önce, bir uygulama geliştirmek istiyorsanız, uygulamayı sizin için geliştirmek için ya nasıl kod yazacağınızı bilmeniz ya da birine ödeme yapmanız gerekiyordu. Neyse ki, vizyonunuzu hayata geçirmenize yardımcı olmak için son birkaç yılda düşük kodlu ve kodsuz uygulamalar ve hizmetler ortaya çıktı. İşte bir mobil uygulama oluşturmanıza yardımcı olacak beş platform:

 1. Appery.io: Appery, tamamen bulutta çalışan bir mobil uygulama oluşturucudur, yani yüklenecek veya indirilecek herhangi bir yazılım yoktur. Platform, yeni bileşenleri uygulamanıza sürükleyip bırakabileceğiniz ve bu bileşenler için otomatik olarak kod oluşturabileceğiniz görsel bir düzenleyici sunar.
 2. Mobile Roadie: Oldukça görsel bir uygulama geliştirmek isteyen markalar için Mobile Roadie, RSS beslemeleri, Twitter ve Google Haberler dahil olmak üzere çeşitli medyalarla çalışan bir platformdur. Oluşturucu, push bildirimleri göndermenize ve XML, JSON, PHP, CSV ve HTML gibi çeşitli kaynaklardan veri çekmenize olanak tanır.
 3. GoodBarber: Uygulamanızın her yönünü kontrol etmek istiyorsanız ancak çok fazla kod yazma deneyiminiz yoksa, GoodBarber sizin için harika bir platformdur. Bir iPhone veya Android cihaz için bir uygulama oluşturabilir ve hatta uygulamalar masaüstü ve tabletler için optimize edilebildiğinden mevcut web sitenizi değiştirmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.
 4. Appy Pie: Bulut tabanlı bir DIY uygulama oluşturucu olan Appy Pie, herhangi bir programlama becerisi olmadan herhangi bir platform için bir uygulama oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır. Platform bulut tabanlı olduğundan, tüm öğeleri çevrim içi olarak sürükleyip bırakabilirsiniz. HTML5 uygulamanız tamamlandıktan sonra, onu iOS, Android, Windows ve hatta Progresif platformlarda kullanılmak üzere gönderebilirsiniz.
 5. AppMachine: Sürükle ve bırak ara yüzüne sahip başka bir kullanımı kolay platform olan AppMachine, kendi benzersiz stilinizi eklerken kolayca bir uygulama oluşturmanıza olanak tanır. Kendi yazı tiplerinizi, resimlerinizi, renklerinizi ve yollarınızı seçebilir ve mizanpajınız üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz. Ayrıca hizmet içi uygulama test yetenekleri sunar, böylece bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda nasıl çalışacağını görebilir ve hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini not edebilirsiniz.

Mobil uygulama nasıl oluşturulur?

Bir mobil uygulama oluşturmayı planlıyorsanız, temel olarak üç farklı seçenekten birini seçebilirsiniz:

 1. Şirket içi bir mobil uygulama geliştirme ekibi kurun,
 2. Mobil uygulama- yazılım geliştirme ajansını işe alın,
 3. Freelancerlarla anlaşın

Mobil geliştirme projeniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacak her bir seçeneğin, ilgili artıları ve eksileri ile birlikte kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

1. Şirket içi bir mobil uygulama ekibi oluşturmak – Büyük şirketler için önerilir

Projeniz için bir şirket içi mobil geliştirme ekibi oluşturmaya karar verirseniz, geliştiricilerin mobil uygulamanızı oluştururken izleyeceği yön üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Ancak bunun maliyeti yüksek olacaktır.

Sonuçta, yalnızca geliştiricilerin maaşlarını değil, aynı zamanda çalışma alanı, donanım, yazılım lisansları ve diğerleri gibi bir dizi genel masrafı da ödemek zorunda kalacaksınız.

Mobil geliştiricileri işe almanın pahalı olduğu bir bölgede bulunuyorsanız, bu yüzden bu özellikle zor olabilir.

Bu seçeneği seçerseniz, uygulamanızda çok yüksek bir fiyat etiketi bekleyin. Ekibinizin çalışmalarından sorumlu olacağınız için projenizin riski de artacaktır.

Ama bir banka, finans kuruluşu, holding iseniz ve bu mobil uygulama sizin için önemliyse en garantisi ve uzun vadede en sürdürülebilir olanı şirket işi bir mobil uygulama ekibi olacaktır. 

2. Freelancer ile anlaşın – Kimse için önerilmez

Bu seçenek kesinlikle üçünün de en ucuzu. Mobil uygulamanızı oluşturmak için tek bir serbest çalışanı işe alarak, basitleştirilmiş bir geliştirme sürecinin keyfini çıkaracaksınız. İletişim daha kolay olabilir ve hiçbir ortak çalışma sorunuyla karşılaşmayacaksınız çünkü uygulamanızı oluşturmaktan yalnızca bir kişi sorumlu olacaktır.

Ancak, güvenilir bir freelancer  bulmak zorlu bir iştir.

Freelance sitelerindeki yorumlara güvenmeyin. Çünkü bu platformdaki freelancerları genellikle konusunda uzman olmayan esnaf kafasındaki insanlar kullandığı için sonuçlar onlar için ne olursa olsun harika gibi gelecektir.

Çünkü ne yaptıklarına dair hiç bir fikirleri yok. En önemlisi bu freelancerları proje bitse de hoş tutmak zorundalar. Yoksa projeleri ve hayalleri suya düşer. 

3. Bir yazılım/mobil geliştirme ajansı veya şirketiyle anlaşmak – Herkes için önerilir

Günümüzde mobil geliştirmede uzmanlaşmış birçok yazılım geliştirme ajansı var. Bu tür şirketlerle ekip oluşturarak, uygulamanızı geliştirme görevini size aşağıdakiler gibi geniş bir hizmet yelpazesi sunabilecek bir grup uzmana devredeceksiniz:

 • UX / UI tasarımı,
 • Ürün geliştirme,
 • Back-end ve Front-end geliştirme,
 • Test süreçleri,
 • Kalite güvencesi (QA),
 • ve Proje yönetimi

Bu seçeneğin temel faydası, ekibin sizinkine benzer projeleri gerçekleştirerek elde ettiği kolektif uzmanlık ve bilgiden yararlanabilmenizdir. Portföyleri veya Ajansara‘daki profilleri aracılığıyla deneyimlerini ve becerilerini doğrulayabilirsiniz.

Bu seçenek, özellikle projenize en başta mükemmel bir maliyet ve kalite dengesi sunar. Mobil uygulama ajanslarını şirket içi mobil uygulama ekibinize destek olmaları ve danışmanlık yapmaları içinde tutabilirsiniz.

 

Bazı uygulamalar neden ücretsiz?

Bazı uygulamalar, uygulama mağazaları aracılığıyla ücretsiz olarak dağıtılır; mobil uygulama geliştiricileri bu ücretsiz dağıtım yoluyla birkaç yoldan para kazanıyor:

 1. Bazıları uygulama içinde reklam alanı satıyor. Mobil uygulama geliştiricileri reklamlardan para kazanabilir, böylece uygulamayı olabildiğince çok kullanıcıya ulaşmak için ücretsiz olarak dağıtırlar.
 2. Bazı mobil uygulamalar temel sürümlerini ücretsiz olarak sunar. Geliştiricileri, uygulamayı daha fazla özellik içeren ücretli bir sürüme yükseltecek kadar beğeneceğinizi umuyor.
 3. Bazı mobil uygulamalar, uygulamanın kendi içinde daha fazla özellik satın almanıza izin verir. Genellikle, bu uygulama içi satın alma işlemleri için, uygulama mağazası aracılığıyla faturalandırılırsınız. Çoğu cihaz, uygulama içi satın alımları engellemenize izin veren ayarlara sahiptir.
 4. Bazı mobil uygulamalar ise, bir şirketin diğer ürünleriyle ilgilenmeniz için ücretsiz olarak sunulur. Bu uygulamalar bir tür reklam niteliği taşırlar.

İpucu No:1 > Test Et ve Tekrar Test Et

Mobil uygulama geliştirme yaşam döngüsünde heyecan verici bir dönemdir. Bu sürecin sonunda heyecan verici grafikler ve mükemmel yerleştirilmiş metinlerle eksiksiz bir uygulama konseptine sahip olursunuz. Şimdi, herhangi bir teknik kusuru tespit etmek ve düzeltmek için uygulamanızı çeşitli gerçek dünya senaryolarında titizlikle test etmeniz gerekiyor.

Orijinal tasarımınıza ve planlama belgelerinize geri dönün, her özelliği gözden geçirin; yalnızca geliştirme aşamasında işe yaradığı için son konseptte bir şeyin çalıştığını varsaymayın. Sürekli test edin.

Yine, uygulamayı test ederken diğer kullanıcıları gözlemlemek iyi bir fikirdir. İlk günlerden beri uygulama geliştirmeye dahil olduğunuzdan beri sizin için aşikar olmayan soruları ve analizleri olabilir. Hatta size gerçek zamanlı geri bildirim ve analiz sağlayan çevrimiçi mobil UX test araçlarından birini kullanmak isteyebilirsiniz; KOBİ’ler için uygun maliyetli bir freemium model üzerinde birkaç çalışma gibi. Görüntülerin, grafiklerin ve kullanıcı deneyiminin çapraz platform uyumluluğunu test ettiğinizden emin olun.

Uygulamanızın tüm senaryolarda doğru şekilde çalıştığından emin olduğunuzda ve arayüzün görünümünden ve kullanılabilirliğinden memnun olduğunuzda, mobil uygulamanızı başlatmak için son hazırlıkları yapmanın zamanı gelmiştir.

İpucu No:2 >Lansmanınızı hazırlayın

Uygulamanızın lansmanına hazırlanmak için attığınız adımlar uygulamanın nihai başarısı üzerinde çok büyük etkiye sahip olabilir ve pazarlama departmanınızın sürecin erken aşamalarına dahil edilmesini sağlamak çok önemlidir. Pazarlama, her ikisi de keşfedilebilirliğin anahtarı olan SEO ve uygulama mağazası optimizasyonu (ASO) için gerekli olan anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olacaktır.

Pazar ve anahtar kelime araştırmanız, mobil uygulamanızı dağıtım için çeşitli pazarlara göndermeye hazırlanırken uygulama başlıkları ve açıklamaları için seçimlerinize rehberlik edecektir. Ayrıca bu noktada, uygulamanızın yüksek kaliteli ekran görüntülerini ve hatta belki bir tanıtım videosu ve / veya demosunu almak isteyeceksiniz.

Uygulamanızı desteklemek ve tanıtmak için bir web sitesine veya en azından bir açılış sayfasına da ihtiyacınız olacak. Bu, marka bilinci oluşturma ve farkındalık için ve ayrıca arama ve keşfedilebilirlik açısından önemlidir; Google’ın Uygulama Dizine Ekleme API’si, arama sonuçları algoritmasında uygulamanızdaki ve uygulamanızın web sayfasındaki içeriği kullanır. Uygulamanızın açılış sayfasının veya web sitesinin temel bileşenleri şunları içermelidir:

 1. Mobil uygulamanızın adı ve simgesi
 2. İndirilebileceği mağazalar
 3. Ekran görüntüleri ve tanıtım videonuz
 4. Bir posta listesi / abonelik formu (lansman öncesi) ve indirme bağlantıları (lansman sonrası)
 5. İletişim ve destek bilgileri
 6. Sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar
 7. Basın kiti
 8. Referanslar ve kullanıcı incelemeleri (lansman sonrası)

Uygulamanızı iş web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda tanıttığınızdan emin olun; Bir şirket blogunuz varsa, ilgi ve beklenti yaratmak için geliştirme süreci boyunca güncellemeler yayınlayın. Bir e-posta kampanyası başlatmak da iyi bir fikirdir. Pazar nişinize ve geliştirdiğiniz uygulama türüne bağlı olarak, uygulamanızı tanıtmaya yardımcı olması için uzmanlardan ve sosyal etkileyicilerden yardım almak isteyebilirsiniz.

Uygulama tanıtımı kontrol listenizde dolaşırken, uygulamanızı optimize etmenize ve hedef kitleniz için cazibesini artırmanıza yardımcı olacak uygulama analizlerini eklemeyi unutmayın. Google Analytics, başlamak için iyi bir yerdir.

Şimdi, uygulamanızı dağıtmak için Apple App Store ve Google Play’in yanı sıra alternatif uygulama pazarlarını düşünmenin tam zamanı.

Mobil uygulama fiyatları 2021

Bakım ve güncelleme planı – Mobil uygulama geliştirme projesi bitse bile güncelleme ve hatalar için kesinlikle teknik destek gerekecektir.

2021-2022 yılı için mobil uygulama geliştirme için ortalama maliyetler şu şekildedir;

iOS uygulaması geliştirmek için gereken ortalama maliyet, 3.000 – 50.000$ arası değişecektir.

E-ticaret mobil uygulama fiyatları

Mobil uygulama geliştirme teknolojileri sürekli değişiyor. Tipik olarak, yaklaşık altı ayda bir, bir işletim sisteminin yeni bir sürümü, mobil uygulamaların kullanabileceği benzersiz özelliklerle ortaya çıkar. İşletim sisteminin belirli bir sürümü veya hatta yerel bir işletim sistemi için geliştirme, genellikle geliştiricilerin, geliştirme ihtiyaçlarına uygun olanı bulmak için birden çok çözümü denemesini gerektirir.

Geliştirme güncellemelerine ayak uydurmamak, yıkıcı siber güvenlik sorunlarına neden olabilir. Başlangıçta 5.000 ABD Doları ile 15.000 ABD Doları arasında değişebilen bir uygulama geliştirmenin maliyetlerinin yanı sıra sürekli geliştirme ve bakım maliyetlerini düşünün. Android veya iOS yeni bir işletim sistemi güncellemesi yayınlarsa, uyumsuz olduğunuz için hızla listeden çıkarılabilirsiniz.

Bir uygulama geliştirmek, yalnızca harika bir uygulama ise değerlidir. Kötü bir kullanıcı deneyimi müşterileri uzaklaştıracaktır. Kullanıcı deneyimine dikkat edin ve bütçeniz konusunda gerçekçi olun.

Android mobil uygulaması geliştirmek için gereken ortalama maliyeti: – $1.000 – $30.000

Mobil Uygulama Geliştirme ajansının/firmasının yıllık ortalama maliyeti: $10.000 – $30.000

NOT : Yeni mobil geliştirme teknolojileri olan react native ve ionic sistemleri kullanılarak maliyetler ve süreler %40-%50 oranında azaltılabilmektedir.

Mobil uygulama geliştirme (yazılımı) süreci ne kadar zaman alır?

Native mobil uygulaması: 18-25 hafta

Hibrit mobil uygulaması: 12-20 hafta

Web mobil uygulaması: 2-8 hafta

Kategoriye göre Mobil uygulama geliştiren ajanslar ve şirketler

Eğer bir mobil uygulama ajansı veya firmasıyla işe başlayacaksınız önce hangi kategoride uzman olduğunu belirlemeniz gerekiyor. 

CRM Mobil Uygulaması, E-Ticaret Mobil Uygulama, Etkinlik Mobil Uygulama, Kurumsal Mobil Uygulama, Mobil Finans, Mobil Oyun, Mobil Pazarlama, Mobil Reklamcılık, Mobil Sağlık, Mobil Saha Operasyonları, Mobil Seyahat, Mobil Site, Mobil Uygulama Eğitimi, Mobil Uygulama Geliştirme, Mobilya Tasarımı,Tüketici Mobil Uygulaması, Android Uygulama Geliştiricileri,  Android Uygulama Geliştirme,  CRM Mobil Uygulaması,  E-Ticaret Mobil Uygulama,  Etkinlik Mobil Uygulama,  Etkinlik Uygulamaları,  Giyilebilir Uygulama Geliştirme,  IPad Uygulama Geliştirme,  IPhone Uygulama Geliştirme,  Kurumsal Mobil Uygulama,  Kurumsal Uygulama,  Kurumsal Uygulama Modernizasyonu,  Mobil Uygulama Eğitimi,  Mobil Uygulama Geliştirme,  Oyunlaştırma Uygulamaları,  Tüketici Mobil Uygulaması,  Uygulama veya Yazılım Test Etme,  Uygulama Yönetimi ve Desteği,  Web Uygulama

Mobil uygulama ajans ve firmalarıyla en çok proje yapan sektörler aşağıdaki gibi.

Eğer sizin sektörünüzde aşağıdakilerden birine dahilse ve hala bir mobil uygulama ajansı ile çalışmıyorsanız mobil uygulama ajanslarına, ajans arama sayfasından ulaşabilirsiniz.

1. Sağlık Sektörü için Mobil Uygulama

Şu anda mobil ve tablet formatlarında yaklaşık 100.000 ve üzeri sağlık ve fitness uygulaması bulunmaktadır. Üretken ve sistematik bir sağlık bakımı sisteminin birçok katmanı vardır.

Satın alınabilirlik, kaliteli sağlık hizmetlerine erişim, işbirliğine dayalı bir doktor-hasta etkileşimi ve ilişkisi, sigortaya erişim, genişletilmiş hasta tıbbi bilgisi ve tıbbi kararlar üzerinde daha fazla hasta etkisi ve talep üzerine doktorlar meselesi var. Mobil uygulama ajansıyla beraber kilo verme, egzersiz, kadın sağlığı ve hamilelik için sağlık mobil uygulamalarını hayata geçirebilirsiniz.

2. Finans Sektörü için Mobil Uygulama

Mobil teknolojideki son gelişmelerle finans sektörü, devasa miktardaki hassas ve önemli verilere her an erişebilir. Google’ın araştırmasına göre, akıllı telefon kullanıcılarının %41’i cep telefonlarını finansla ilgili faaliyetler için kullanıyor ve bunların %82’si bunu haftalık olarak yapıyor.

Hesap durumunu kontrol etme, para cezası ödeme, para aktarma, fatura ödeme, sigorta teklifi alma, kredi alma ve çok daha fazlası mobil uygulama ajanslarıyla veya şirketleriyle aracılığıyla sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

3. Eğlence Sektörü için Mobil Uygulama

Son zamanlarda, eğlence endüstrisi, müşterileri için her zaman eğlendiklerini ve uygulamalarıyla kendilerini eğlendirecekleri birçok oyun ve eğlence uygulaması yaratmaktadır. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, zamanının yaklaşık %15’ini müzik, medya ve eğlence amaçlı mobil uygulamalara harcıyor.

Coğrafi konum ile medya ve eğlence sağlayıcıları, her kullanıcı için içeriği konumlarına göre özelleştirebilir ve uyarlayabilir. Mobil uygulama ajanslarıyla izleyicilerin ilgisini çekebilen ve onları her zaman haber, kriket skorları ve müziğe daha fazla dahil edebilen kullanıcı dostu bir arayüze sahip mobil uygulamalar yapabilirsiniz.

4. BT Sektörü (Bilgi Teknolojileri) için Mobil Uygulama

İşletmeleri yepyeni teknolojilere çekmek için BT endüstrisinin müşterilerine yeniliklerini ve ilerlemelerini göstermesi gerekiyor ve bu benzersiz bir mobil uygulama aracılığıyla kusursuz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

BT endüstrisi, diğer endüstrilerin, tipik olarak tam bir yenilik uygulaması yoluyla, her türden tüketici arasında iletişimin ilk yerinde olmasına izin verir. Mobil uygulama ajansları aracılığıyla, ileri teknolojilerle ilgili çalışmalar ve ekipleri tarafından yapılan önceki çalışmalar ustaca tasvir edilebilir. Ayrıca BT şirketleri, iş portföylerini daha zarif bir şekilde genişletmek için iş uygulamalarını kullanıyor.

5. Turizm ve Seyahat Endüstrisi için Mobil Uygulama

Mobil uygulamalar, küresel gezginler için bir rahatlık ve memnuniyet dünyası sağlar ve ayrıca Seyahat ve Turizm endüstrisini son derece iyi bir şekilde destekler. Rapor, akıllı telefon kullanıcılarının %30’unun cihazlarını oteller ve uçuşlar için en iyi fırsatları bulmak için kullandığını, bu da seyahatle ilgili uygulamaları mobil cihazlarda en çok indirilen 7. uygulama yaptığını iddia ediyor.

Bazı turizm şirketleri, bir marka olarak imajlarını oluşturmak ve çok sayıda gezgini işlerinde tutmak için mobil uygulamalara yöneliyor. Kullanıcılar, videoları izleyerek, resimlere bakarak, diğer turistlerin yorumlarını okuyarak ve böylece bu bilgileri daha ince kararlar ve düzenlemeler yapmak için kullanarak konumlarına gizlice göz atabilirler. Hemen bir mobil uygulama ajansı ile anlaşarak ile projenize başlayabilirsiniz.

6. Moda ve E-ticaret Sektörü için Mobil Uygulama

Moda endüstrisine gelince, dünya çapında kıyafet, ayakkabı, aksesuar ve daha fazlasını günlük olarak güncelleyen ve yenileyen birkaç moda markası var. Dünya çapında alışveriş endüstrileri, yeni kıyafetlerini, ayakkabılarını, çantalarını ve aksesuarlarını vb. piyasaya sürmek için markalara güveniyor. Birçok moda markası ve şirketi, müşterilerine en yeni ürünleri ve bilgileri vermek için mobil moda uygulamalarını kullanmaya başladı. Mobil uygulama ajansıyla birlikte yapacağınız mobil uygulamanızla gerçek zamanlı işaret bildirimleri gönderebilir ve ardından onları bir satışın içine sokabilirsiniz.

7. Eğitim Sektörü için Mobil Uygulama

Mobilitenin kolaylığı, bugünün senaryosunda öğrenme sürecinin çok daha rahat ve uygun maliyetli hale getirilmesine yol açtı. E-öğrenme, birkaç yılı aşan eğitim sektöründe hala en yeni trend.  Hareketlilik, tartışmasız eğitim endüstrisinde var olan mesafenin sınırlarını azaltacak ve daha sonra öğrencilerin kapılarına getirecek olan teknolojidir. Ayrıca, Mobil uygulama ajansınızla yazılım eğitim uygulamaları öğrencinin ilgisini kişiselleştirip özelleştirebilir ve ardından eğitim ile coğrafi sınırlar arasındaki farklılıkları azaltabilirsiniz.

8. Ağırlama ve Yemek Hizmeti Endüstrisi için Mobil Uygulama

Ağırlama ve yemek hizmetleri merkezleri, tek başına otellerin perakende değeri 495 milyar dolardan fazla olan, dünyadaki en geniş kapsamlı sektörlerden biridir. Öncelikle bir hizmet sektörü olmak üzere bu alandaki işletme sahiplerinin müşteri deneyimini ön planda tutmaları uygundur.

Yemek hizmetleri endüstrisinde mobil uygulamalar, restoranların müşterileriyle etkileşim kurma şeklini önemli ölçüde değiştiriyor. Starbucks’ın Mobil Sipariş ve Ödeme Uygulaması, şirketin ABD’deki işlemlerini % 20’ye kadar artırmasını sağladı. Eğer siz de ağırlama ve yemek sektöründeyseniz Mobil uygulama ajanslarıyla harika projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkeye göre Mobil uygulama geliştiren ajanslar ve şirketler 

Ülkenize yakın veya denizaşırı bir mobil uygulama ajans veya şirketi ile iş yapmaktan korkabilirsiniz. Bununla birlikte, Ajansara’da yer alan mobil uygulama ajansları kaç mil uzakta olurlarsa olsunlar, sorunsuz iletişim ve işbirliğini sağlamak için yazılım ve süreçlere sahip olacaktır. Bunun doğru olduğundan emin olmak için şirketi doğru şekilde araştırdığınızdan emin olun.

En çok Mobil Uygulama Yapan Ülkeler: 1.Amerika %33.5 2.Çin %15.9 3. Hindistan %.5.1 4.İngiltere %5.1 5.Brezilya %2.8 6.Almanya %2.8 7.Japonya 2.4% 8.Fransa %2.1 9Kanada %1.9 Kaynak: Statista 2017

 

Akordiyon İçeriği

En İyi Adana Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Adana Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri mobil uygulama geliştirme, danışmanlık ve pazarlama hizmetleri sunan dijital bir ajanstır. Android, iOS ve Windows dahil tüm büyük platformları desteklerler. Ayrıca HTML5, gerçek dışı oyun motorları (unreal motor engines) ve AR cihazlarını müşteri gereksinimlerine göre tasarlanmış özel sistemleriyle entegre ediyorlar. Adana Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketlerinin hedefi, yeni gelir kanalları oluşturmak, müşterilerinin müşteri tabanını genişletmek ve yatırım getirisini artırmaktırlar.

En İyi Ankara Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Ankara Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri iOS ve Android platformları için mühendislik hizmetleri sunarlar. Yaratıcı tasarım ve geliştirme ajansı, müşterilerinin başlangıç veya yerleşik işlerine gelir sağlamaya yardımcı olan yerel ve hibrit uygulamalar oluştururlar.

Müşterileriyle görüşerek mevcut durumu ve hedefleri analiz eder ve bir mobil strateji geliştirirler. Müşteri markasıyla tamamen entegre bir UI / UX tasarımı sunar ve uygulama testi gerçekleştirirler. Ayrıca bakım ve destek hizmetleri de sağlarlar.

En İyi Antalya Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Antalya mobil uygulama ajansları ve şirketleri, küçük ve büyük kuruluşların operasyonlarını otomatikleştirmesine, müşteri ilişkilerini güçlendirmesine ve yenilikçi BT aracılığıyla gelirini artırmasına yardımcı olan bir teknoloji danışmanlık şirketleridir.

Tecrübeli ajanslar müşterilerin çalışanları ve müşterileri için mobil uygulama geliştirmeyi, tasarlamayı ve geliştirmeyi yönetirler. Tasarım ekipleri, strateji oluşturmadan geliştirmeye, test etmeye ve devreye almaya kadar altı aşamalı bir süreç kullanarak güvenli ve yüksek düzeyde uyarlanabilir iOS uygulamaları ve Android uygulamaları oluşturur. 

En İyi Bursa Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Bursa mobil uygulama ajansları ve şirketleri, müşteriler ve çalışanlarla bağlantı kurmasına ve marka farkındalığını artırmasına yardımcı olan deneyime sahiptirler. BT ekibi, React Native, Flutter, Cordova ve Xamarin gibi kanıtlanmış teknolojileri kullanarak iOS, Android ve platformlar arası mobil uygulamalar geliştirir.

Diğer hizmetler arasında back-end ve front-end web geliştirme, test otomasyonu ve mobil test yer alır.

En İyi Eskişehir Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Eskişehir mobil uygulama ajansları ve şirketleri, Eskişehir posuk civarında bulunan ve daha büyük metropol alanına hizmet veren  bireysel girişimcilere ve büyük şirketlere hizmet veren tam hizmetli bir uygulama geliştirme şirketleridir.

Tasarım, geliştirme ve danışmanlık hizmetleri, Eskişehir mobil uygulama ajansları ekipleri ile müşteri arasında Müşteriye özgü bir kitleyi hedefleyen ilgi çekici ve kullanıcı dostu bir uygulama oluşturabilirler. Yetenekli tasarımcılardan oluşan ekip güzel arayüzler oluşturabilirler ve geliştiriciler sorunsuz bir deneyim sağlamak için özen gösterirler.

En İyi Gaziantep Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

Gaziantep mobil uygulama ajansları ve şirketleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesine yardımcı olmaya odaklanmış, Gaziantep merkezli özel mobil uygulama geliştirme firmalarıdırlar.

Ekibleri, iş hedefleri ve hedef kitlenin ilgi alanlarıyla uyumlu bir uygulama oluşturmak için her müşteriyle işbirliği içinde çalışır. Gaziantep mobil uygulama ajansları ve şirketleri, tüm büyük platformlarda çalışan kullanıcı dostu bir mobil uygulama sağlarlar. Hizmetleri konsept ve UI / UX tasarımı, prototip oluşturma, kodlama, test, bakım ve desteği içerir. 

En İyi İstanbul Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

İstanbul Mobil Uygulama Ajanslarıve şirketleri,  çok çeşitli işletmeler için ürün geliştirme ve kalite güvencesi sağlarlar. Kapsamlı hizmet yelpazesi, tasarım sprintleri, UI / UX tasarımı ve MVP dahil olmak üzere danışmanlıktan tam yığın geliştirmeye (full-stack) kadar uzanırlar.

İstanbul mobil uygulama ajansları iOS, Android ve web platformları sağlık, konaklama, finans ve spor gibi sektörlere hizmet ediyorlar. 

En İyi İzmir Mobil Uygulama Ajansları ve Şirketleri

İzmir mobil uygulama ajansları ve şirketleri, New York, Hindistan ve Birleşik Krallık’taki ofisleri aracılığıyla müşterilerine özelleştirilmiş  uygulama çözümleri sunarlar.

Ana hizmet teklifleri iOS ve Android uygulama geliştirme olmakla birlikte, e-ticaret sitesi geliştirme, web tasarımı, Java geliştirme, cms geliştirme ve arama motoru optimizasyonu (SEO) dahil olmak üzere BT ile ilgili diğer hizmetleri de sunmaktadır.

Projenize uygun mobil uygulama ajansları

Projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki