En Çok Kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI’ı

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Dijital Pazarlamada en çok kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI'larını örnek açıklamaları ve geliştirme ipuçlarıyla beraber öğrenebileceğiniz geniş bir rehber.
Dijital Pazarlamada en çok kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI'larını örnek açıklamaları ve geliştirme ipuçlarıyla beraber öğrenebileceğiniz geniş bir rehber.
İçindekiler

Dijital pazarlama KPI’ları, online pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını ölçmek için tüm ciddi şirketler tarafından kullanılır.

Pareto ilkesi çoğu olay için; etkilerin kabaca %80’inin, etkenlerin %20’sinden kaynaklandığını belirtir. Pareto ilkesi pazarlama faaliyetleri için de geçerlidir. %80 gelirinizi etkileyecek %20’lik veriye nasıl ulaşacaksınız? Pazarlama çabalarınızı ve kaynaklarınızı nereye odaklamalısınız? Neye göre ölçüm yapacaksınız? Neyi ölçeceksiniz?

İşte bunların hepsine cevap bulabilmemiz için KPI’lara ihtiyacımız var.

KPI nedir?

KPI Açılımı: KPI Key Performance Indicator – Anahtar Performans Göstergesi / Kilit Başarım Göstergesi

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

Anahtar Performans Göstergesi veya KPI, takımınızının/şirketinizin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını gösteren sayısal bir değerdir.

KPI’lar, iş süreçlerinin ve bireylerin performansını ölçülebilir hale getirerek değerlendirmek için ekipler ve yöneticiler tarafından kullanılır.

Aziz dostum Peter‘ın dediği gibi “Ölçemediğiniz şeyi, yönetmek mümkün değildir.”

Bu izleme metrikleri, iş performansınızı değerlendirmenize ve daha hızlı büyümek için veri odaklı kararlar almanıza yardımcı olur.

Dijital pazarlama KPI’larının ise beş ana kategorisi vardır:

 • Lead generation – Olası satış yaratma
 • Website & traffic metrics – Web sitesi ve trafik ölçümleri
 • SEO optimization – SEO optimizasyonu
 • Paid advertising – Ücretli reklam
 • Social media tracking – Sosyal medya takibi

En Çok Kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI’ları ve Örnekleri

Lead generation – Olası satış yaratma KPI’ları

Potansiyel müşterilerinizden herhangi bir şey istemeden önce onlara ücretsiz araçlar veya içerik gibi gerçek değer sunmaya odaklanın. “Andy Nelson, Director of Growth Marketing at Moz”

1. Monthly new leads/prospects – Aylık yeni olası satışlar/olasılıklar

Yaygın olarak kullanılan bu metrik, bir önceki ay içinde edinilen yeni müşteri adaylarının sayısını gösterir. Böylelikle bir sonraki ay için olasılıkları değerlendirebilirsiniz.

Yeni bir müşteri adayı, ücretsiz denemeye kaydolan veya e-ticaret sitenizde hesap oluşturanları ifade eder.

Nasıl ölçersiniz:  En son verileri almak için satış süreci yönetim yazılımınızı kullanın, eğer böyle bir yazılımınız yoksa CRM yazılımınızı kullanın ve yeni müşteri adaylarının sayısını görmek için geçmiş ayı filtreleyin.

Nasıl iyileştirilir:  Reklam kampanyalarının tıklama başına maliyet bütçesini artırabilir, arama motorları aracılığıyla kolay bulunacak seo optimizasyonu yapılmış içerikler oluşturabilir, kısa vadeli sosyal medya kampanyaları, geçici indirim teklifleri gibi hızlı aksiyon alabileceğiniz taktikler deneyin.

2. Qualified leads per month – Aylık nitelikli olası satışlar

Nitelikli olası satışların sayısını izlemek, pazarlama kampanyalarınızın hedeflenen potansiyel müşterilere etkili bir şekilde mi odaklandığını yoksa yalnızca potansiyel kitleniz olmayan ziyaretçiler tarafından trafik oluşturup oluşturmadığını gösterir: Nitelikli olası satışlar üç gruba ayrılır:

Marketing qualified leads (MQL): Pazarlama ekibinin değerlendirdiği ve satış ekibine iletmeye karar verdiği kullanıcılar.

Sales-accepted leads (SAL): Satış ekibinin anlamlı bulduğu  ve  kabul ederek takip edeceği kullanıcılar

Sales qualified leads (SQL): Satış görevlilerinin potansiyel olarak dikkatini çekecek böylelikle kazanç sağlamak için odaklanmasına ve satış döngüsünün bir sonraki adımına taşımabilecek kullanıcılar

Nasıl ölçülür: CRM yazılımını kullanarak satış huninizdeki tüm potansiyel müşterileri kategorize edin. Her kalifikasyon kategorisindeki aylık nitelikli olası satışların tam sayısını görmek için potansiyel müşterileri etiketlere ve tarihlere göre filtreleyin.

Nasıl geliştirilir: Doğru hedef kitleye ulaşmak için hedefi iyi belirlenmiş kampanyalar oluşturun, yanlış anlamaları önlemek için açık bir havuç teklifi formüle edin.

3. Cost per lead generated – Kullanıcı kazanımı başına maliyet

Her pazarlama profesyoneli bu KPI’yi kesin izlemelidir.Yeni bir potansiyel müşteri elde etme maliyetini gösterir. Dönüşüm başına maliyet ölçümü ile tamamlandığında, çeşitli pazarlama faaliyetlerinin yeni müşteri adaylarını çekmek için harcanan çabayı, zamanı ve harcadığınız kaynakları karşılayıp karşılamadığını ölçümleyebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: Pazarlama faaliyetlerine harcanan zamanı, kaynakları, parayı toplayın ve sonuçları aylık müşteri adaylarının sayısıyla karşılaştırın. Karda mısınız? Yoksa zararda mı?

Nasıl iyileştirilir: Hangi ücretsiz ve ücretli kampanyaların sizin için en iyi şekilde çalıştığını görerek, harcanan bütçeyi ve zamanı ayarlayın. Organik web sitesi trafiği ve yeni müşteri adayları elde etmek için sosyal medyada kaliteli içerik oluşturun.

4. Cost per conversion – Dönüşüm başına maliyet

Ödeme yapmış ve müşteriye dönüşen kullanıcıları elde etmenin ne kadara mal olduğunu gösterir. Bir reklam kampanyası sizin için yüzlerce potansiyel müşteri oluşturabilirken, çoğu zaman yalnızca %2’sinin altı müşteriye dönüşür.

Dönüşüm başına maliyet, müşteri yaşam boyu değerinizden (Customer lifetime value olarak geçer) düşükse pazarlama stratejiniz kar etmek yerine kaynakları boşa harcıyor demektir.

Nasıl ölçülür: Müşteri adayı, dönüşüm sürenize bağlıdır ve dönüşüm elde etmek zaman aldığı için, bu metriği iki aylık bir zaman aralığıyla izlemek yararlı olacaktır.

Zaman ve potansiyel müşteri edinimi için kaynakları ( Adwords kampanyası, blog içeriği, sosyal medya yönetimi, vb) hesaplayın ki sonraki ay için hangi  kaynaktan o ayın müşteri dönüştürme maliyetini görün ve buna göre pazarlama stratejinizi şekillendirin.

Müşteri adayı kaynağının toplam aylık maliyetini dönüşüm sayısına bölerek yeni bir müşteri edinmenin size ne kadara mal olduğunu görün.

Doğru bir dönüşüm başına maliyet ölçümü için farklı pazarlama kanallarını ayrı ayrı izleyin. Bu şekilde, en değerli dönüşüm kaynaklarını bulabilir ve enerjiniz ile kaynaklarınızı bu kanallara odaklayabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Yüksek hedefli pazarlama kampanyaları oluşturun. Hizmetinizin veya ürününüzün kullanıcı deneyimini geliştirin.

PPC reklam kampanyalarını yönetirken her zaman tıklama başına maliyet, gösterim ve diğer gösterim ölçümleri yerine dönüşüm başına maliyeti ölçün.

5. Average time of conversion – Ortalama dönüşüm süresi

Müşteri adaylarının ödeme yapan kullanıcılara dönüşme süresini izlemenizi ve satış sürecinizin etkinliğini gösterir. Dönüşüm süresi çok uzunsa, potansiyel müşterileriniz hizmetinize veya ürününüze olan ilginizi kaybedebilir ve bunları bir rakip karşısında kaybedebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: CRM yazılımınızı kullanarak yeni bir müşteri adayının edinilmesi ve bunları ödeme yapan bir müşteriye dönüştürmesi tarihleriyle ilgili verileri toplayın. Müşteri adayı olma ve ödeme yapan müşteriye dönüştürme arasındaki ortalama süreyi hesaplayın. Pek çok CRM yazılımı bunu sizin için yapabiliyor.

Nasıl geliştirilir: Satın alma süreci boyunca zamanı sınırlandırılmış indirim teklifleri yapın, ürün veya hizmetiniz ile alakalı faydalı rehberlik sağlayın. Müşteri adaylarınızı ürününüze hatırlatmak için yeniden pazarlama reklamlarını kullanın.

6. Retention Rate – Müşteri elde tutma oranı

Ürününüzü uzun bir süre boyunca kullanmaya devam eden ve tekrar satın alma işlemleri yapan müşteri sayısını gösterir. Bekletme oranını izleyerek müşterilerinizin ne kadar iyi etkileşim kurduğunu görürsünüz. Ayrıca, müşteri desteğinizin ve kullanıcı deneyiminizin müşteri sadakatini oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olup olmadığını da değerlendirebilirsiniz.

Retention Rate Müşteri elde tutma oranı =[(CE-CN)/CS)] x 100

 • CE = Number of customers at the end of a period – Dönem sonundaki müşteriler
 • CN = Number of new customers acquired during a period – Dönemde edinilen yeni müşteri
 • CS = Number of clients at the start of a period – Dönemin başlangıcındaki müşteri sayısı

Nasıl geliştirilir: Mükemmel kullanıcı deneyimi sağlamak ve ürün/ambalaj tasarımı. Müşteri şikakyetlerine ve taleplerine 24 saatten kısa sürede yanıt verin.

7. Attrition rate / Churn rate – Müşteri kaybetme oranı

Genellikle churn (çörn) oranı olarak da adlandırılır, bu metrik müşterilerin artık ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almadığının yüzdesini gösterir. Artan churn oranı kötü kullanıcı deneyimi veya sunduğunuz hizmetin yavaşlığı gibi şeylerden kaynaklanabilir.

Nasıl ölçülür: CRM yazılımızı kullanarak, geçen yıl boyunca hizmetleriniz için kaç müşterinin ödeme yapmayı veya ürünlerinizi sipariş etmeyi bıraktığını gözlemleyin. Bu bilgileri toparlayıp toplam veri tabanınızdaki müşteri kaybetme oranınızı bulun.

Nasıl geliştirilir: Müşteri elde tutma oranına benzer şekilde, churn oranı hizmetlerinizin kalitesine bağlıdır. Churn oranını düşük tutmak için müşterilerin ayrılmasını sağlayacak olayları (örneğin yavaş müşteri hizmetleri, dost olmayan personel, kalitesiz kargo hizmeti vb.) önleyin.

8. Net promoter score – Net promoter puanı

Bir müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi bir arkadaşınıza önermesi ne kadar olasıdır?

Net Promoter Network‘e göre, müşteri savunuculuğunun üç seviyesi vardır:

 1. Destekçiler (skor 9-10) şirketinizi başkalarına övgüyle anlatır, ürünlerinizi satın alır ve büyümeniz için katelizör olurlar
 2. Pasifler (skor 7-8) ürünlerinizden memnun, ama rakiplerinizin vereceği bir avantajlar saf değiştirme potansiyeline sahiptirler
 3. Detraktörler (skor 0-6), şirketiniz hakkında olumsuz bilgi yayan ve marka imajınıza zarar verebilecek mutsuz tüketicilerdir

 

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

 

Nasıl ölçülür: Bu dijital pazarlama metriği, müşteri anketleri ve görüşmeler yapılarak on puanlık bir aralıkta ölçülebilir. En kolay yol, bir ürün siparişinin veya yeni bir aboneliği takiben bir e-posta göndererek memnuniyeti direkt olarak sormaktır.

Net Promoter Puanını hesaplamak için, Detractors yüzdesini Organizatörlerin yüzdesinden çıkarın. Sonuçları diğer ekiplerle paylaşın, çünkü önemli bir satış metriği olarak kullanılabilir.

Nasıl geliştirilir: Aklınıza gelebilecek en iyi müşteri hizmetini sağlayın. Müşterilerinizin almayı bile beklemediği avantajlar ve bilgiler sunun. Beklediğinden fazlasını verin. Ona iyi davranın.

Web Sitesi KPI’ları

İzlediğiniz KPI’lar pazarlama performansınızı iyileştirmek için rehberlik sağlamalıdır. Web sitesi ile ilgili pazarlamanın popüler hedefleri, açılış sayfalarınıza dönüşüm oranını ve trafiğini artırmaktır.

9. Monthly website traffic Aylık web sitesi trafiği

Genel site trafiğine ek olarak; ana sayfanız, fiyatlandırma sayfası, blog, açılış sayfaları ve bunun gibi birden fazla sayfa kategorisindeki ziyaretlerin sayısını izlemek web sitenizin hangi bölümlerinin en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu değerlendirmek ve geliştirme yapmak için kullanacağınız bir metriktir.

Ölçme şekli: Bir web sayfanız varsa aylık trafiğini görmek için Google Analytics veya Yandex Metrica‘yı web sitenize entegre edebilir, trafiğinizi ölçmek için çeşitli scriptler, pluginler ve yazılımlar kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Web sitesi trafiğinizi artırmak reklam kampanyalarının tıklama başına maliyet bütçesini artırabilir, arama motorları aracılığıyla kolay bulunacak seo optimizasyonu yapılmış içerikler oluşturabilir. İçerik oluşturmak uzun vadede her zaman daha faydalıdır. Bütçenizi %15 reklam %85 içerik olarak ayarlamanızı tavsiye ederim.

10. Returning vs. new visitors – Geri dönen ve yeni ziyaretçiler karşılaştırması

Ger dönen ziyaretçilerin yüzdesini ölçerek sahip olduğunuz kitlenizin ne kadar etkileşime girdiğini görürsünüz. Örneğin, bir blog sayfasındaki düşük geri dönme oranı, içeriğinizin insanların daha fazlası için geri gelmeleri için yeterince heyecan verici olmadığını gösterebilir.

Ölçüm nasıl yapılır: Yeni ve geri dönen ziyaretçiler de dahil olmak üzere web sitesi kitleniz hakkında ayrıntılı bilgi almak için Yandex Metrica’yı veya Google Analytics’i kullanmalısınız.

Nasıl geliştirilir: Blogunuzda ve açılış sayfalarınızda yararlı bilgiler sağlayın; geçmişte sizi ziyaret eden kullanıcıları markanızı ve tekliflerinizi hatırlatmak için yeniden pazarlama reklamlarını kullanın.

11. Visits per channel – Kanal başına ziyaretler

Bu dostumuz gelen trafik kaynaklarınızı anlamak en karlı pazarlama kanallarını belirlemenize yardımcı olur. Kısa bir süre önce ücretli bir reklam kampanyası başlattıysanız, ne kadar trafik (ve müşteri adayları) getirdiğine bakarak kampanya veya faaliyetlerinizin nasıl bir performansa sahip olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Ölçüm nasıl yapılır: Kanal başına aylık web sitesi ziyaretlerini izlemek için Google Analytics’i kullanın. Oluşturdukları trafiğe tam bir genel bakış sağlamak için ücretli kampanyalar için ref kodları ayarlayın.

Nasıl geliştirilir: Ücretli trafiği artırmak için ilgi çekici, anlaşılır görseller ve inandırıcı teklif içeren reklamlar oluşturun. Organik trafik için web sitenizin sayfalarını birbirine bağlayarak ve yararlı içerikler sağlayarak SEO’nuzu geliştirin. Daha yüksek sosyal medya trafiği için takipçiliğinizi artırın ve daha ilginç ve gündem ile alakalı içerikler paylaşın.

Sosyal medya, yönlendirme, e-posta pazarlama ve ücretli arama gibi dijital pazarlama kanallarından yapılan ziyaretleri ayrı ayrı takip edin.

12. Average time on pageSayfada geçirilen ortalama süre

Google sayfaları alaka düzeylerine göre sıraladığı için özellikle organik arama trafiği için bu metrik çok önemlidir. Ziyaretçi sayfaya varıştan hemen sonra web sitenizden ayrılırsa, arama motorları gördükleri içeriğin aranılan içerik olmadığını anlamış olur.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcının sayfada geçirdiği ortalama süresi ne kadar yüksekse, arama sonuçlarında daha iyi sıralama ve daha fazla ziyaretçiyi müşteri adaylarına dönüştürme olasılığınız o kadar yüksektir.

Elbette sadece süre önemli değildir. Sayfa ile etkileşimi de önemlidir. Sadece uzun süre sayfada kalması tek başına sevindirici bir metrik değildir. Hiçbir metrik tek başına sevindirici değildir.

Ölçüm nasıl yapılır: Ana sayfa, blog, açılış sayfaları, gibi tüm sayfa kategorilerinin sayfada geçirilen ortalama süresini ölçmek için Google Analytics (GA) kullanın. Her bir sayfanın sayfanın aylık ziyaretleri, sayfada geçirilen ortalama süre ve daha fazlası hakkında verilere daha kolay ve anlık erişmek için GA chrome uzantısı kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Daha ilgi çekici ve kullanışlı içerik sağlayın, sayfalarınıza daha fazla bilgi ekleyin. Düzenli ve okunması kolay metinler kullanın.

13. Website conversion rate – Web sitesi dönüşüm oranı

Bir sayfa binlerce kez ziyaret edilebilir. Ancak bir dönüşüm olmazsa (Ürün satın alma,yeni kullanıcı kaydı, form doldurma) bu trafiğin marka görünümüne etkisinden başka bir şeye etkisi yoktur demektir.

Nasıl ölçülür?: Yine yeni yeniden yandex metrica ve google analytics. Her sayfanın dönüşüm oranına mükemmel bir genel bakış sunar.

Nasıl iyileştirilir?: Açılış sayfalarınızın dönüşüm oranını artıracak geliştirmeleri her ay test edin – CTA’yi değiştirin, resim ekleyin veya metin parçalarını değiştirin. Google’ın bunun için ücretsiz Optimize adında bir ürünü var. Kullanımı oldukça kolay. 3 dakikada harika A/B testleri yapabilirsiniz.

14. The conversion rate for call-to-action content – Harekete geçirici mesaj içeriğinin dönüşüm oranı

Net bir harekete geçirici mesaj içeren içerik oluşturduysanız, bunun dönüşüp dönüşmediğini ölçmelisiniz. Bu pazarlama metriği özellikle belirli sayfalara trafiği yönlendirmek için tıklama başına ödeme kampanyaları kullanıyorsanız kullanışlıdır. Dönüşüm başına fiyat ile müşteri yaşam boyu değerini karşılaştırarak CTA içeriğinizin sürdürülebilirliğini değerlendirebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: Google Analytics ve google tag manager  ile izlenebilir. CTA’larınıza ve içeriğinize yapılan her tıklamayı izlemek için web sitesi etkinliklerini ayarlayabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Etkileyici bir değer teklifi sunun, sayfalarınıza ve içeriğinize daha fazla CTA ekleyin, neyin en iyi şekilde çalıştığını görmek için çeşitli harekete geçirici mesaj mesajlarını test edin.

15. Click-through rate on web pagesWeb sayfalarındaki tıklama oranı

Sitenizin harekete geçirme çağrılarının insanların dikkatini çektiğini ve daha fazla bilgi için tıklamalarını nasıl etkili bir şekilde gösterir. Bu metrik bir CTA düğmesi veya artırmak istediğiniz tıklama oranına sahip başka bir içerik parçasına bağlantı olabilir.

Nasıl ölçülür: Belirli bir CTA düğmesinin kaç kez tıklatıldığını görmek için bir ısı haritası aracı kullanın. Hotjar kullanımı basit bir araç, bu aracı kullanabilirsiniz. Yandex metrica’dan kullanıcı hareketlerini izleyebilirsiniz. Böylelikle web sitesi ziyaretçilerinizin sitenizde nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz.

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

 

Nasıl geliştirilir: Blog makaleleri ve vaka çalışmaları gibi diğer web sitesi içeriğine tüm açılış sayfalarına yönlendirmek için bağlatılar ekleyin. İnsanların bunlara tıklamak istemesini sağlayan CTA iletileri oluşturun.

16. Pages per visit – Sayfa başına ziyaret sayısı

Web sitesi ziyaretçileriniz sitenize geldikten sonra hemen çıkıyor mu yoksa  daha fazlası için mi kalıyorlar? Bu metrik gezinmenin mantıksal bir sırayla ayarlanıp ayarlanmadığını gösterir. Dahası, ziyaretçilerin içeriğinize ilgi duyup duymadığını görebilirsiniz, gerekli iyileştirmeleri yapıp geri dönme oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: Ortalama bir ziyaretçinin oturum başına kaç sayfa görüntülediğini görmek için Google Analytics Davranış özelliğini kullanın.

Nasıl geliştirilir: Web sitenize daha fazla harekete geçirici mesaj eklemeniz ve ziyaretçileri aradıkları bilgilere yönlendirmeniz gerekir. Web sitenizi olabildiğince kolay gezilebilir, basit ve hızlı hale getirin.

SEO KPI’ları

Dijital pazarlama profesyonelleri için arama motorlarından gelen organik trafik, en karlı müşteri edinme yollarından biridir. SEO metrikleri esas olarak organik trafiğe odaklanır ve böylelikle yüksek hedefli müşteri adayları edinilebilir.

17. Inbound links to a websiteWeb sitesine gelen bağlantılar

Gelen bağlantıların sayısı, içeriğinizin diğer sitelerde paylaşılıp paylaşılmadığını gösterir. Ayrıca belirli bir alanda endüstri uzmanı olarak kabul edilip edilmediğinizi de gösterebilir.

Nasıl ölçülür: Web sitenize gelen tüm bağlantıları görmek için  smilarweb , ubersuggest veya GA gibi araçları kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Her gelen gelen bağlantı sizin için ek bir itibar göstergesidir. Bu nedenle markanızı haberlere, makalelere ve raporlara çalışmalar yapın.

18. Traffic from organic search – Organik arama ile gelen trafik

Bu SEO metriği Google, Bing, organik vb.  ücretsiz olarak arama motoru sonuçları yoluyla gelen aylık web sitesi ziyaretlerinin sayısını gösterir ve bu sayede hedef oluşturmanızı sağlar.

Nasıl ölçülür: Organik aramadan ne kadar aylık trafik geldiğini görmek için Google Analytics veya Yandex Metrica’yı kontrol edin.

Nasıl geliştirilir: Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha yüksek sıralarda yer almak için SEO’nuzu geliştirin. Web sitenizin sıralamalarını iyileştirmek için Neil Patel’in kapsamlı kılavuzuna bakabilirsiniz.

19. New leads from organic search – Organik aramadan gelen yeni müşteri adayları

Bir arama motoru sorgusu aracılığıyla markanızı bulan yeni müşteri adaylarının sayısını gösterir. Bu KPI, SEO stratejinizin performansını gösterir. Organik aramanın satışlarınız ve karınız için değerini öğrenmek için tüm organik aramadan gelen yeni müşteri adaylarını takip edebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: Organik kaynaktan kaç müşteri adayının geldiğini izlemek için Google Analytics gibi pazarlama analitiği araçlarını kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: yüksek sıralamalı anahtar kelimeleri hizmetinizle veya bir ürün teklifinizle ilişkilendirmek için odaklanın. Bir SEO stratejisi oluşturun ve odaklandığınız anahtar kelimeler için sıralama hedeflerinizi destekleyen içerikler yayınlayın.

20. Conversions from organic search – Organik aramadan gelen dönüşümler

Organik aramadan gelen kaç ziyaretçinin ödeme yapan bir müşteriye dönüştüğünü görmeniz anlamına gelir. 

Bu KPI, arama motoru sonuçlarında yüksek sırada yer alan anahtar kelimelerinizin değer teklifinize bağlı olup olmadığını gösterir. Düşük bir organik dönüşüm oranı, kitlenin kafasını karıştıran ve hizmet veya ürün teklifiniz hakkında yanlış mesajlar ileten üst düzey anahtar kelimelere sahip olabileceğinizi gösterir.

Nasıl ölçülür: CRM aracınızı kullanın ve ödeme yapan müşterileri tarihlere (Örn. geçen ay) ve potansiyel müşteri kaynaklarına (organik arama) göre kategorize edin. Öncelikle, gerekli tüm CRM özelliklerine ve birçok kategorizasyon seçeneğine sahip bir araç bulmanız gerekir.

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

Nasıl geliştirilir: Yüksek hedefli anahtar kelimeler için bir SEO stratejisi oluşturun. Buradan nasıl lbir seo stratejisi oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ardından, müşteriye yaklaşımınızın verimli olduğundan ve kullanıcıların hizmetinize kaydolmak veya ürününüzü sipariş etmek istemesini sağladığından emin olun (müşteri hizmetlerini iyileştirmeyi ve indirimler teklif etmeyi düşünebilirsiniz).

21. Page authority – Sayfa itibarı

Yüksek sayfa itibarı içeriğinizin ve açılış sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında iyi performans göstermesine yardımcı olur.

Nasıl ölçülür: Genel bir website itibar kontrolü için burayı ve sayfa spesifik itibar kontrolü için MOZ’u kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Belirli konuda bir blog diziniz varsa, tüm makalelerin birbirine bağlandığından emin olun. Ayrıca, farklı domainlerden referans bağlantılar almanız gerekir. Hangi adımların sayfa yetkilinizi geliştirebileceğini öğrenmek için buradaki kılavuza bakabilirsiniz.

22. Google PageRank

Web sitesi metriği, web sayfalarının önemini belirlemek için çeşitli algoritmalar kullanılarak Google tarafından hesaplanır. Belirli bir sayfaya yönlendiren gelen bağlantıların kalitesine ve miktarına dayanır.

Nasıl ölçülür: Bu SEO metrikinin değerini görmek için burayı tıklayın.

Nasıl geliştirilir: Ziyaretçi olarak başka sitelerde blog yazısı yazarak kendi sitenize bağlantı yönlendirebilirsiniz ve markanız ile ilgili haberleri gazetecilere sunma yoluyla web sitenize daha fazla gelen bağlantı edinebilrisiniz. İnsanların paylaşmak ve yeniden bağlantı kurmak istediği kaliteli içerikler oluşturun. Web sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltin.

23. Keywords in top 10 SERP İlk 10 SERP’deki anahtar kelimeler

İnsanlar Google’da arama yaptığında, nadiren arama sonuçlarında yer alan ikinci sayfaya geçerler. Hatta çoğu zaman 2. sonuca bile tıklamazlar.

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

Aslında #1 pozisyonu size %32.5 ortalama tıklama oranı  verir, #11 ise sadece %1 🙂

SEO performansınızı değerlendirmek için arama motoru sonuçları sayfasında ilk 10’da yer yazıların anahtar kelimelerin özetini çıkarın.

İlgili anahtar kelimeler için ücretsiz SERP Analizi yapmak istiyorsanız tıklayın.

Nasıl geliştirilir: Kaliteli içerik oluşturun ve web sitenizde aynı anahtar kelimenin varyasyonlarını ekleyin. Bağlantılı içeriğin tamamını oluşturmak için web sayfanızdaki diğer ilgili sayfalara bağlantı kurun.

24. Rank increase of target keywords – Hedef anahtar kelimelerin sıralama artışı

Her ayın sonunda, en iyi anahtar kelime sıralamanızın nasıl geliştiğini izleyin. SEO stratejinizin kendi rotasında olup olmadığını görmek için artan ve azaltılmış anahtar kelimelerin sayısını takip edin.

Nasıl ölçülür: Tüm SEO araçları, anahtar kelime sıralamalarınızla ilgili haftalık ve aylık raporlar verir. Ajansara.com için rankhmath seo eklentisinde hali hazırda anahtar kelimelerinizi izleyecek bir bölüm bulunuyor.

Nasıl geliştirilir: SEO stratejiniz için yeni fikirler edinmek istiyorsanız rakiplerinizin en iyi sıralamasındaki anahtar kelimelerini araştırın. Yüksek sayfa itibarına sahip web sitelerinden yeni gelen/referans bağlantılar almanın yollarını bulun.

25. Conversion rate per keyword Anahtar kelime başına dönüşüm oranı

Yüksek gelirli ve ürün veya hizmetleriniz için yüksek bedeller ödemeye hazır tüketicileri çeken bir anahtar kelime bulabilirseniz, gerçek bir altın madenine sahip oldunuz demektir.

Bir anahtar sözcük yüksek bir dönüşüm oranına sahipse, ilgili anahtar kelimeleri bulun ve SERP’de bunlarla yüksek sıralamaya sahip içerik oluşturun.

Nasıl ölçülür: Bu biraz zor. Müşterileri organik müşteri kaynağıyla izlemek için CRM aracınızı kullanın ve açılış sayfası verilerini kullanarak satın alma işleminde bulunan müşterinin sitenizi nasıl ilk oalrak öğrendiğini görün. Bunu yapabilmek için pazarlama ve CRM araçlarınızı Google Analytics ile bağlamanız gerekir.

Nasıl geliştirilir: Ek bilgi ve kaliteli görüntü içeriği sağlayarak her bir anahtar kelimenin açılış sayfası deneyimini geliştirebilirsiniz.

26. Number of unique keywords that drive traffic – Trafiği yönlendiren benzersiz anahtar kelimelerin sayısı

Ne kadar yüksek rütbeli anahtar kelimelere sahipseniz o kadar çok trafik elde edersiniz. En yeni anahtar kelimelerinizin daha fazla trafik getirmeye başlayıp başlamadığını görmek için bu SEO metriğini aylık bir trend olarak izleyin.

Nasıl ölçülür: SEO araçları anahtar kelime ile tahmini arama trafiği de dahil olmak üzere anahtar kelime performansı hakkında haftalık raporlar verir. Bunları kontrol edin.

Nasıl iyileştirilir: Bir anahtar kelimenin birden fazla varyasyonu ile yeni bir seo olarak optimize edilmiş içerik oluşturun. Bağlantılı metinde birçok anahtar kelime varyasyonunu kullanarak eski içeriğinizi yeni sayfaya bağlantılarla yönlendirin.

En çok kullanılan 36 dijital pazarlama kpi örnek ve açıklamalar

27. The volume of traffic from video content – Video içeriğinden gelen trafik hacmi

Video içeriklerin dijital pazarlamada giderek daha fazla kullanılan bir format haline gelmesiyle, SEO stratejisi için oldukça önemli bir hale geldi.

Çalışmalar, videoların arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında görünme olasılığının 50 kattan fazla olduğunu göstermiştir.

Nasıl ölçülür: Önceki SEO metrikleri gibi, bu KPI bir SEO aracı ile izlenebilir. Video kaynaklarından gelen trafiği aramanız yeterlidir (rapor sonuçlarını hızlı bir şekilde filtrelemek için tüm video bağlantılarına “video” etiketi ekleyin).

Nasıl geliştirilir: Videoları doğrudan YouTube’a yükleyin, videoyu web sitenize gömün ve bir video site haritası oluşturun.

Paid Advertising KPI’ları

Birçok işletme, ROI karlılıklarını değerlendirmeyi unuttukları için ücretli reklamlarla başarısız olurlar. Reklamlarınızı iyileştirmek ve kaynaklarınızı korumak için aylık pazarlama izleme listenize reklam KPI’larından bazılarını ekleyin.

28. Leads & conversions from paid advertisingÜcretli reklamlardan gelen potansiyel müşteriler ve dönüşümler

Genel sonuçların bir yüzdesi olarak tıklama başına maliyet reklamından  gelen aylık potansiyel müşteri adaylarının sayısını ve dönüşümlerini izlemenizi sağlar. Bu şekilde, reklamlarınızın pazarlama performansınıza etkisinin genel bir bakışını elde edersiniz.

Ölçme şekli: Google Adwords kullanıyorsanız sonuçlar Google Analytics hesabınızda özetlenir. Google Analytics’in tüm kampanyalarınızı izlediğinden emin olmak için her biri için ref kodları oluşturun.

Nasıl geliştirilir: Reklam kampanyalarınızı sürekli geliştirin ve teklifinizle ilgili yüksek hedefli anahtar kelimeler oluşturun.

29. Cost per acquisition (CPA) & cost per conversion – Satın alma başına maliyet ve dönüşüm başına maliyet

Tıklama başına maliyet reklamlarıyla müşteri kazanımı oldukça pahalı olabileceğinden,bu ROI’yi sürekli izlemek son derece önemlidir.

Kampanyalarınızın uzun vadede karlı olmasını sağlamak için dönüşüm başına maliyeti, müşteri yaşam boyu değerinizle karşılaştırın.

Ayrıca satın alma başına maliyeti de izleyebilirsiniz, ancak ücretli kampanyaların gerçek karlılığını yansıtan dönüşüm başına maliyettir.

Ölçme şekli: Bu KPI müşteri adaylarının dönüştürülmesi zaman aldığı için iki aylık bir zaman aralığı ile hesaplanmalıdır. Ücretli reklam kampanyalarına harcanan tüm kaynakların, zamanın ve paranın aylık maliyetini hesaplayın. Kampanyanızdan gelen müşteri adaylarının sayısını, aynı zaman diliminde müşteriye dönüşen kişilerin sayısına bölün.

Nasıl geliştirilir: Az rekabetli ücretli anahtar kelimeleri hedefleyin (uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulun). Açılış sayfası deneyiminizi geliştirin ve yararlı satış malzemeleri/müşteri desteği hizmeti sağlayın.

30. Click-through rate on PPC advertising PPC reklamlarında tıklama oranı

Tıklama başına ödeme kampanyalarınızın etkinliği hakkında genel bir bakış sunar. TO düşükse, bu durum reklam içeriğinizin bir kullanıcının tıklaması için yeterince heveslendirici/harekete geçirici olmadığını gösterir.

Ölçme şekli: Tüm reklam araçları, her bir reklamın tıklama oranını gösterir. Ortalama aylık TO’yu hesaplamak için verileri toplayın.

Nasıl geliştirilir: Her hafta yeni bir strateji test edin. Kampanya  tasarımınızı ve dilinizi değiştirin, reklam varyasyonlarınızı iyileştirin, harekete geçirici mesaj metninizi değiştirin, vb. Büyük yatırımlı bir kampanya yapacaksınız kesinlikle A/B testlerine odaklanın.

Sosyal Medya KPI’ları

Sosyal medya çabalarınız iki temel fikre odaklanmalıdır: etkileşime geçen bir topluluk oluşturmak ve bu insanları müşterilere dönüştürmek. Pazarlama performansınızı takip etmek için işte yaygın olarak kullanılan sosyal medya KPI’ları.

31. Sosyal medyadan gelen trafik

Bu KPI sosyal medya kanallarınızdan web sitenize gelen tüm trafiği ifader. Böylelikle asıl amacınız olan  müşteri kazanımına sosyal medya yönetiminizle nasıl bir etki yarattığınızı ölçebilirsiniz.

Ölçme şekli: Web sitenizin trafik kaynaklarına ücretsiz genel bakış için Google Analytics raporlarını kullanın. Google otomatik olarak sosyal medya kanallarından gelen trafiği ayırıyor. Böylelikle kolay bir şekilde ölçümleme yapabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Influencerlarla uzun süreli iş birliği yapın, ilginç içerikler paylaşın, farkındalığı  ve beğenileri ,paylaşımları, takipçileri artırmak için sosyal medya kampanyaları oluşturun.

32. Leads and conversions from social media Sosyal medyadan gelen başvurular ve dönüşümler

Birçok pazarlama uzmanı sosyal medyayı bir marka farkındalık kanalı olarak görse de, karlı bir dönüşüm aracı olarak da hizmet edebilir. Bu kanalın pazarlama çabalarınızdaki verimliliğini değerlendirmek için sosyal medyadan aylık müşteri adaylarının sayısını ve dönüşümlerini izleyin.

Ölçme şekli: CRM aracınızı kullanarak tüm potansiyel müşterileri  “sosyal medya” müşterisi etiketiyle takipe alın.

Nasıl geliştirilir: Sosyal medya aracılığıyla müşteri adayları oluşturmak için şuraya göz atın.

33. Conversion rate – Dönüşüm oranı

Sosyal medya size müşteri getirir mi, reklamınıza veya içeriğinize sadece şöyle bir meraktan mı baktılar? Belki 100 kişiden 1’i yanlışlıkla reklamlarınıza tıklıyordur.

Gerçekten kim sizinle ilgileniyor?

Bunu nasıl bilebilirsiniz?

Sosyal medya hedef kitlenizini ne kadar iyi hedeflediğinizi ölçmek için, ödeme yapan müşterilere dönüşen müşteri adaylarının sayısını takip edin.

Dönüşüm oranı, sosyal medya pazarlamanızın gerçek yatırım getirisi gösterir.

Ölçme şekli: Müşteri adaylarınız ve sosyal medyadan dönüşümleriniz hakkında veri toplamak için bir CRM yazılımı kullanabilirsiniz, sosyal medya müşteri adaylarının sayısını, dönüşüm sayısına bölerek dönüşüm oranını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Rakibinizin kitlesini hedefleyin, satış sürecinizi geliştirin. Reklam öğelerinize (tasarım, metin, CTA vb.) A/B testi yapın.

34. Managed audience size – Yönetilen kitle boyutu

Kitlenizin etkileşime geçip geçmediğini görmek için kanal ve hesaplarınızın aylık takipçi sayısını izleyin. Artan takip sayısı, genellikle sosyal medya gönderilerinizin dikkat çektiğinin ve zaman içinde yeni insanlarla etkileşime girdiğinizin bir işaretidir. Eğer sizin hedef kitleniz ile alakalıysa tabii.

Ölçme şekli: Bir pazarlama aracı kullanın veya sosyal medya kanallarınızın içgörü raporlarını kontrol edin. Sonrasıda etkileşimleriniz ve yeni takipçileriniz hakkında bilgi alın.

Nasıl geliştirilir: İlgi çekici içerikler paylaşın, paylaşmak için paylaşım yapmayın. Sosyal medya kampanyaları oluşturun. Bir strajiniz ve planınız yoksa hemen yapmaya başlayın.

35. Engagement rate – Etkileşim oranı

Yayınlarınızla aktif olarak etkileşim kuran kişilerin sayısını gösterir (paylaşımlar, beğeniler, tıklamalar,mesaj göndermeler vb.) Bu metriği toplam takipçi sayısını dikkate alarak ölçün.

Ölçme şekli: Pazarlama araçlarını (Moz, Hubspot, Buzzsumo ve benzeri) ve etkileşim ile alakalı sosyal medya raporlarını kullanın. Etkileşim oranını hesaplamak için toplam takipçilerinizle ilgili verileri kullanın.

Nasıl geliştirilir: Hubspot’un yayımladığı pek çok e-book bulunuyor. Bunları okuyarak etkileşim oranlarınıza etki eden pek çok faktörü keşfedebilir ve böylelikle iyileştirebilirsiniz.

36. Social media ROI – Sosyal medya yatırım dönüşümleri

Sosyal medya ROI (Return of investment) ölçmek için kullanılan bir metriktir.Yeni potansiyel müşteriler, artan farkındalık veya sosyal kanıtı bir dönüşüm olarak değerini belli bir puana karşılık getirerek, sosyal medya pazarlama bütçesini, bu iş çalışan personelin giderlerini, geliştirme ve tasarım maliyetlerini toplayıp karşılaştırarak sosyal medya ROI’nizi bulabilirsiniz.

Ölçme şekli: Sosyal medyanın sayılarla ölçülemeyen birçok avantajı olduğundan, sosyal medya yatırım getirinizi hedeflerinize ve kazandığınız avantajlarınıza göre değerlendirmelisiniz. Sayılar düşük olsa bile sizi en dişli rakibinize göre rekabette öne geçiriyorsa sonuçlarınız paha biçilemez demektir.

Nasıl geliştirilir: En yüksek yatırım getirisine sahip sosyal medya kanallarını bulun ve pazarlama çalışmalarınıza odaklanın. Alexa’ya göre, Facebook internetteki tüm sayfa görüntülemelerinin % 8’inden sorumlu. LinkedIn ve Twitter, tüm sayfa görüntülemelerinin yaklaşık %1’inden sorumludur. Bu, Facebook’ta diğer sosyal medya kanallarından daha yüksek bir yatırım getirisi elde etme olasılığınız olduğu anlamına gelir.

Yalnızca ölçülebilir olan ve net bir eylem planıyla geliştirilebilen KPI’ları izleyin. Böylelikle pazarlama stratejinizi geliştirmek, zamanınızı ve kaynaklarınızı en karlı müşteri adayı kaynaklarına odaklamak için verileri kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki