Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Önümüzdeki günleri verimli bir şekilde ve insanlıktan çıkmadan geçirmenizi sağlayacak “Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri” başlıklı yazımıza başlıyoruz.
Önümüzdeki günleri verimli bir şekilde ve insanlıktan çıkmadan geçirmenizi sağlayacak “Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri” başlıklı yazımıza başlıyoruz.
İçindekiler
Koronavirus (COVID-19), bir çok kurum çalışanını uzaktan çalışmaya zorladı. Özellikle ajans başkanları ve  çalışanları uzaktan çalıştıkları ilk günlerde sosyal mecralarda şov yapsalar da, bu günlerde kimsenin sesi çıkmıyor.  Evden çalışmak böyle bir şeydir. Kafası sonradan gelir.  Belli metodları uygulamalı ve kendinizi zinde tutmalısınız. Aksi takdirde önce çok havalı hareketler yaptıktan sonra bir patatese dönüşürsünüz.  Evde takılmak ve evde çalışmak ayrı şeyler. Her şeyden önce çalışmak ciddiyet ister. Bu yazımız evden verimli bir şekilde çalışmak isteyen tüm çalışanlar için.  Önümüzdeki günleri verimli bir şekilde ve insanlıktan çıkmadan geçirmenizi sağlayacak “Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri” başlıklı yazımıza başlıyoruz.

1.Zihniyet (Mindset)

Evden çalışıyorsanız öncelikle oldukça şanslı bir kurum yapısının içinde bulunduğunuzdan emin olabilirsiniz. Üretim yapan pek çok kurum üretimlerini aksatmamak için çalışanlarına evden çalışma imkanı tanımıyor. 
Korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri
Her şey zihinde başlar ve biter.
Evden çalışıyor olmanızın değerini bilin ve hakkını vererek çalışın. 
Evde gibi davranmayın. İşte gibi davranın. Disiplininizi ve rutininizi “Nasıl olsa evden çalışıyorum, ne olacak?” gibi söylemlerde bulunarak bozmayın, esnetmeyin.  Her şey zihinde başlar ve biter. Bu yüzden bu madde en önemlisi. Aşağıdaki gibi bir düşünce yapınız varsa> “Evde çalışıyor gibi yapıp başka şeyleri yapmaya zaman kazanayım.”   “Çalışmadığım anlaşılmayacak kadar çalışayım, mis gibi diziye başlarım şimdi.”  “Ben patronum olum, evden roman okurum, ne olur? Haydi biraz okuma yapayım bizim çocuklar çalışıyor zaten arı gibi, verdim nasılsa gazı.”  >Hemen bu düşünce tarzını bırakın ve “Nasıl daha verimli çalışırım?” düşünce tarzını belirleyin.  

2.Çalışma Ortamınızı Oluşturun

Evden çalışmak size harika avantajlar sağlar. 
  • Sabah ve akşam kilometrelerce yol kat etmediğiniz için enerjiniz size kalır
  • Sabah ve akşam kilometrelerce yol kat etmediğiniz için zamanınız size kalır
  • Trafik ve toplu taşımada karşılaşacağınız, sizi dibe çeken unsurlara maruz kalmazsınız
  • Ofiste çalışma arkadaşlarınız tarafından yapılacak tikler, homurdanmalar, pasif agresif davranışlar, yardım istekleri, dert dinlemeler, çocuklu olan çalışma arkadaşlarımızın beyin kanatan çocuklarını övme seansları gibi pek çok verimliliğinizi olumsuz etkileyecek davranışa maruz kalmazsınız.
Yukarıdakileri maddeleri okurken aklınızdan pijamayla oturmak, çalışken dizi/film açmak, yarım kalan kitaba devam etmek gibi şeyler geçmiş olabilir.
Korona günlerinde evden çalışmanın 5 altın kuralı 4 korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
Evden çalışmak böyle bir şey değil.
Aklınızdan bu gibi şeyler geçtiyse bunlar avantaj değil. Lütfen aklınızdan çıkarın. Bunlar birer dezavantaj.  Peki neden? Evden çalışmanın en büyük dezavantajı devasa bir konfor alanına sahip olmanızdır. Dikkatinizi dağıtacak pek çok unsur etrafta size “gel, gel” yapar. Bu unsurlar; TV, hayvan dostlarımız, çocuğumuz, Netflix, Spotify, ev işleri, tembellik, kanepe, yatak, kek yapmak vb… şeyler olabilir. 
Korona günlerinde evden çalışmanın 5 altın kuralı 6 korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
Dikkatinizi dağıtacak unsurları kontrol altına alın.
Düşünsenize! Evdesiniz, her şey elinizin altında! Size “gel,gel” yapan bu unsurların hepsini mesai saatleri içinde hayatınızdan kesin olarak çıkarmalısınız. Monitörün yanında dizi açmamalı, müzik dinlemelisiniz. Evi temizlememeli, çocuğunuzla ilgilenmemelisiniz. Eğer dikkatinizi dağıtan unsurları kontrol altına alamıyorsanız, kapınızı kapatın ve kilitleyin.  Evinizin bir illüzyondan ibaret olduğunun farkına varın. Siz “iş”tesiniz. “Ev”de değil! Ve çalışmanız gerekiyor! Çalışma ortamınızın pencereden dışarı bakmaması ( Şair veya söz yazarıysanız elbette bir sorun yok) dikkatinizi dağıtmaması için duvara bakması gerekir. Hali hazırda çalışma masanız veya odanız varsa işler kolay. 
Korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri
Duvara baktığınız, dikkatinizi fazla bozacak unsurun olmadığı bir çalışma düzeni. Kolçaklı sandalye olması daha iyi olur.
Ama yoksa kendinize işlevsel bir masa ve sandalye bulun. Mutfağı, yatağı veya kanepeyi çalışma ortamına çevirmeyin. Mutfakta oturursanız  sürekli yer, içersiniz. Kanepe veya yatağı çalışma ortamınıza dönüştürürseniz kesinlikle uyuya kalırsınız. Instagrama veya twittera girerseniz, sonsuza kadar akış tazelersiniz. Çalışma ortamınız sade ve işlevsel olmalı. Karmakarışık ve konforlu değil. “Ben çok minnoşum. Duvarlarımdaki posterlerden, ekranımdaki minik yapışkan notlardan, masamdaki çok cool kitaplarımdan, arkada çalan çok sevdiğim müzikten vazgeçmem” diyorsanız. Çalışmayı değil, bu unsurları tercih etmiş olursunuz.
Çalışma ortamınız dediğimde sadece masa, sandalye anlaşılmasın. Bunun bir parçası da “Siz”siniz!
İşe giderken nasıl giyiniyorsanız o şekilde giyinin. Bir ayakkabınızı temizleyin ve evde giyeceğiniz bir ev ayakkabısı yapın. Rutininizi, disiplininizi kendinize olan bakımınızı da bozmayın. Sabah saçınızı düzeltin, aynada kendinize bakın. Kıyafetlerinizi rutininizde değiştirin. Erkekler rutin traş döngüsüne ve kadınlarda rutin maşa/düzleştirici döngüsüne devam  etmeli.  Böylelikle öz disiplininizi muhafaza edecek ve verimliliğinizi evinizin sağladığı avantajlarla artırmış olacaksınız.  Banyo yapmakta çok önemli. Banyoyu unutmayın. Yani özetle, rutininizi bozmayın, insanlıktan çıkmayın.

3.İletişiminizi Sağlam Tutun

Buffer’ın raporuna göre  uzaktan çalışmanın en büyük zorluğu “işbirliği ve iletişim”. Bunun hemen ardından “Yalnızlık” geliyor. 
Korona günlerinde evden çalışmanın 5 altın kuralı buffer raporu 2020 korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
Buffer The 2020 State of Remote Work
Korona günlerinde evden çalışmak bizi iletişimden tam anlamıyla alıkoyuyor.  Akşam tiyatroya gitmek veya arkadaşınızla bir şeyler içmek için dışarı çıkamıyorsunuz. Eğer birde evde yalnız yaşıyorsanız %40’lık bir zorluk oranına hemen sahipsiniz demektir. İşbirliği ve İletişimi Çözmek İletişimin %55’inin beden dili olduğunu düşünürsek, işbirliği ise anca iletişim ile çözülecek bir mevzuysa, iletişimimize dikkat etmemiz büyük önem kazanıyor. Gönderdiğimiz her e-postayı detaylı açıklamalı, mümkün olduğu kadar iletişim kurmak için telefon açmalı ve oluşabilecek aşırı tepkilere anlayışla göğüs germeliyiz. Sıra dışı günler geçirdiğimiz için herkesin psikolojisi sıra dışı hale geldi. Kendinize ve başkalarına karşı çok daha fazla anlayışlı olmanız gerekiyor. İletişiminizi destekleyecek uygulamalar, yazılımlar kullanmanız takım arkadaşlarınızla olan iletişiminizi artıracak ve işbirliğinizi kolaylaştıracaktır. “Whatsapp’tan çözeriz.” gibi bir kafaya sahip olmayın, iletişiminizi ciddiye alın. Geçiştirmeyin. En çok kullanılan 5 uzaktan çalışma aracı yazımızda hem en çok kullanılan işbirliği araçlarına hem de inceleyebilceğiniz diğer araçlara göz atabilirsiniz. Yalnızlık Yalnızlığın pek çok türü bulunsa da konu alacağımız yalnızlık türü; Sosyal yalnızlık. Korona bizi sosyal yalnızlığa itiyor. Arkadaşlarınızdan, insanlardan uzak, tek başına oturmak zorlayıcı olabiliyor. Ve sonrasına sosyal yalnızlık biçim değiştirerek, duygusal yalnızlık’a dönüşebiliyor. Ki bu psikolojik olarak pek çok olumsuzluğu da yanında getiren bir durum.
Eğer siz yalnızlığınızı bir sorun olarak görüp, kendi kendinizi üzerseniz olumsuz bir psikolojik reaksiyonun içine de kendinizi sokmuş olursunuz. Yalnızlığı kötü bir şekilde anlamlandırmayın.
Bunun yerine bu durumu kabullenip, yalnızlığı kendi avantajınıza çevirin. Korona günlerinde evinizde mis gibi oturup, aramak istediğiniz ama arayamadığınız arkadaşınıza telefon açabilir, uzaktan sosyalleşebilirsiniz. İş arkadaşlarınıza mesai bitiminden sonra telefon açıp işle alakalı konuşup, beraber sosyalleşebilirsiniz. 

4.Sınırlarınızı Çizin

Evden çalışıyor olmanız ve bu korona günlerinde mesainiz bittikten sonra evden çıkamıyor olmanız, sizi çalışmak zorunda olan bir köle haline getirmesin. Mesainiz bittiyse, bitmiştir. Yetişmediyse, yarına kalmıştır. 
Korona günlerinde evden çalışmanın 5 altın kuralı 5 korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
Gece-gündüz kendinizi yıpratmayın. Hayat maratondur. Önünüzde daha çok kilometre var.
Çalışma saatlerinizin sınırlarını çizmeniz hem iş yerindeki kendi duruşunuz için hem de gelecek günlerdeki çalışma veriminiz için önemlidir. Bu sınırlardan taviz vermeyiniz, esnemeyiniz.
Hep bir sonraki esnemeniz, bir öncekinden fazla olacaktır.
Patronunuz “ Ajans kafası” gece gündüz çalışmaktır diyorsa, ya işi bilmiyor ve kendi başarısızlığını sizin çalışmanızla örtüyor ya da sizi kullanıyordur. Elbette hakkınızı aldığınız sürece çalışmak kötü bir şey değil. Kendiniz de çok çalışmak istiyor bunun için can atıyor olabilirsiniz. Evden çalışmak sizin uzun süre çalışmanızı sağlayabilir ve sabah 9’dan akşam 21’e kadar çalışabilirsiniz. Yapmayın. Rutininizi bozmayın. Sabah kaçta işe başlıyorsanız o saatte işe başlayın, kendinize bir öğle molası verin (tüm takımın molası aynı zaman diliminde olmalı) ve her zamanki aynı saatte mesainizi bitirin.

5.Bedeninize iyi bakın

Evden çalışmanın diğer bir zorluğu tüm gün hareketsiz kalmamız ve belki daha ciddi bir diğer sorun ihtiyacımız olandan daha fazla kalori almamız. Alacağınız kaloriyi, yaktığınız kaloriye göre hesaplamasınız. Tüm gün abur cubur yememelisiniz. Yediklerinize dikkat edin. Bu konuda fazla bir şey öneremem. Diyetisyen değilim sonuçta.
Koronavirüs egzersiz ajansara korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
P90X’i öneririm.
Tüm gün hareketsiz kalmayı egale etmek için günün bir kısmında daha fazla hareket etmelisiniz. P90X, NEOU APP gibi evde egzersiz yapmanızı sağlayacak program ve uygulamalar mevcut. Ufak bir araştırma yapıp kendiniz için en uygun olanına karar verebilirsiniz. Evinizin yakınında koşmak için uygun alanlar varsa, hiç bir yere temas etmeden koşunuzu yapıp evinize geri dönebilirsiniz. Ama benim kişisel önerim #evdekal’manız ve ev yaşantı döngünüze egzersizi dahil etmeniz.

Son olarak; Evde Kalın, Sağlıkla kalın!

Korona günlerinde evden çalışmanın 5 altın kuralı 2 korona günlerinde evden çalışanlara 5 altın öneri ajansara
Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki