Markalara İlham Verecek TikTok Çalışmaları

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Eğer siz de önümüzdeki günlerde markanız için TikTok’a yatırım yapmayı planlıyorsanız, pazarlama çalışmalarınıza ilham verecek örnekleri beraber inceleyelim.
Eğer siz de önümüzdeki günlerde markanız için TikTok’a yatırım yapmayı planlıyorsanız, pazarlama çalışmalarınıza ilham verecek örnekleri beraber inceleyelim.
İçindekiler
2017’de ByteDance tarafından satın alınan Musical.ly uygulaması, 2018 yılında TikTok olarak karşımıza çıktı. 2019 yılı itibariyle ise, en çok indirilen uygulamalar arasına girerek, Kasım 2019 itibariyle 1,5 milyar indirilme sayısına ulaştı. Türkiye ise bu verilere göre, 23.2 milyon indirme sayısı ile TikTok uygulamasının en çok indirildiği 3. ülke konumunda yer alıyor. 800 milyon kullanıcıya erişen TikTok bu kadar kısa sürede bu başarıya erişirken, markalar ilk başlarda bu potansiyeli kullanma konusunda çekimser kaldı. Şimdilerde ise, markaların platform üzerinden farklı çalışmalar yürüttüğünü görüyoruz. Yazımızda, TikTok’u diğer uygulamalardan ayıran özelliklere bakıp, ardından markaların platform ile yürüttüğü pazarlama çalışmalarını inceleyeceğiz. Eğer siz de önümüzdeki günlerde markanız için TikTok’a yatırım yapmayı planlıyorsanız, pazarlama çalışmalarınıza ilham verecek örnekleri beraber inceleyelim. Markalara i̇lham verecek tiktok çalışmaları

TikTok nedir?

Öncelikle, markanız için uygun olup olmadığını anlamak için TikTok’un ne olduğunu ve kimler tarafından kullanıldığı anlamakla başlayalım. TikTok, arka plana müzik, ses efekti veya görsel efekt eklenebilen, 15-60 saniyelik kısa videolar kaydedip paylaşmanızı sağlayan bir sosyal medya uygulaması. Peki onu benzer uygulamalardan ayıran ne özelliği var? Markalara i̇lham verecek tiktok çalışmaları İlk etapta baktığınızda bir dönem popüler olan uygulama Vine da, benzer şekilde kısa videolar kaydedip paylaşmanızı sağlayan bir uygulama. Ancak TikTok’un imkan verdiği gibi videoları daha eğlenceli hale getiren sesli ve görsel efektler, müzik ekleme gibi özellikler Vine’da yer almıyor. Mini müzik videoları, montajlar, özel efektler eklenebilen komik videolar ve hatta düet özelliğiyle aynı müzik üzerinden kullanıcıların kendi videoları ile birbirlerine cevap verdikleri eğlenceli ve çeşitli video seçenekleri ile TikTok, özellikle genç kitle tarafından çok hızlı bir şekilde benimsendi. Bunu daha sonrasında uygulama üzerinden yapılan “challenge”lar izledi ki, markalar da bu challenge’lara dahil oldu. Kısacası uygulama, kısa video içeriklerini hızlı bir şekilde tüketmenizi sağlıyor. Bir akış halinde önünüze gelen videoları izleyip beğenmediğiniz olursa hızlıca bir sonraki videoya geçebiliyorsunuz. Özellikle hap içeriklerle beslendiğimiz ve sosyal medyanın buna evrildiğini bu dönemde TikTok, kullanıcılara tam da istediği eğlenceyi istediği dozda vermiş oluyor. “TikTok’u kimler kullanıyor?” sorusuna geldiğimizde ise, kullanıcıların %41’i 18-24 yaş aralığında. Genç kuşağı hedefleyen markalar için, yüksek bir potansiyele sahip olmasının yanı sıra, bu yaş grubu nelerle ilgilenir, kendilerini nasıl ifade ederler gözlemleme imkanı sunarak, hedef kitlenizi daha yakından tanımanızı sağlar. Facebook, Instagram gibi diğer sosyal platformlarda da gözlemlediğimiz gibi, ilerleyen zamanlarda yaş ortalaması gittikçe yükselebilir. Eğer gençlere hitap eden bir markaysanız, TikTok üzerinden bir strateji uygulamak için doğru zamandasınız.

Markalar için TikTok

“TikTok’u kimler kullanıyor?” sorusuna geldiğimizde ise, kullanıcıların %41’i 18-24 yaş aralığında. Genç kuşağı hedefleyen markalar için, yüksek bir potansiyele sahip olmasının yanı sıra, bu yaş grubu nelerle ilgilenir, kendilerini nasıl ifade ederler gözlemleme imkanı sunarak, hedef kitlenizi daha yakından tanımanızı sağlar. Facebook, Instagram gibi diğer sosyal platformlarda da gözlemlediğimiz gibi, ilerleyen zamanlarda yaş ortalaması gittikçe yükselebilir. Eğer gençlere hitap eden bir markaysanız, TikTok üzerinden bir strateji uygulamak için doğru zamandasınız. Sosyal medya yatırımlarınızı platformlara bölerken, TikTok’u ne amaçla kullanacağınızı çok net tanımlamış olmalısınız. Örneğin, TikTok’u en çok kullanan ve ilk platforma giren markalardan biri olan NBA, bu dengeyi sosyal medya hesapları arasında başarılı bir şekilde kuruyor. NBA ile ilgili öne çıkan neler var? Instagram’a git. NBA hakkında ne haberler var? Twitter’a git. NBA hakkında komik video, içerik neler var? TikTok’a git. Kaç takipçiye, video başına kaç beğeniye ulaşmak istiyorsunuz, geri dönüşüm oranınız ne olmalı gibi hedeflerinizi de belirledikten sonra, TikTok’ta dikkat çeken bir marka olmak için belli konulara önem vermelisiniz. Yazımızın devamında bu konulara değinip, ardından ise TikTok stratejinize ilham verecek, TikTok’u başarılı bir şekilde kullanan markalardan örneklerle yazımıza devam edeceğiz. Bir marka için, TikTok’ta olmazsa olmaz dediklerimiz:

Yaratıcı bir profil

Profiliniz de paylaşımlarınız kadar yaratıcı, ilgi çekici olmalı. Var olan logonuzu farklı şekillerde adapte edebilir, bio’da sizi anlatan yaratıcı bir söyleme ya da harekete geçirici bir hashtag’e yer verebilirsiniz. Markalar tiktok’u nasıl kullanıyor? Örneğin, HP platformda çok fazla takipçiye sahip bir marka değil ancak, #HPCoachellaDreamland challenge ile kullanıcılara ulaşmayı hedefledi ve bunu profiline de taşıdı. Ek olarak, TikTok profilini daha genç ve dinamik bir logo ile oluşturdu. Özetle, profilinizde bu platformda yer alma amacınızla uyuşan kimliğinizi ön plana çıkarmalı ve paylaştığınız içerikleri desteklemek konusunda profil sayfanızdan da yardım almalısınız. Özgün ve cesur içerik TikTok kullanıcı kitlesi genç, dinamik ve yaratıcı. Kendi oluşturdukları videoları inceleyecek olursanız, kendilerini çok yaratıcı ve özgür bir şekilde ifade ediyorlar. Eğlenceyi her şeyden önce tutup, rezil olmayı göze alıyorlar. Bu kitleye sıradan içeriklerle ulaşmanız çok zor. O nedenle cesur işler yapmaktan çekinmeyin, trend ve özgün içerikler oluşturun. Bunu yaparken de markanıza özgü hashtag’ler kullanın ki, kullanıcıların markanızın yer aldığı bu hashtag’Ieri kullanarak paylaşım yapmasını sağlayın. “Challenge”lara katılma veya yeni bir “challenge” yaratma Platformda viral olan farklı challenge’lar yer alıyor. Bu challenge’ları takip edin ve katılın, hatta siz de markalı bir challenge yaratabilirsiniz. Bunu ilk yapanlardan biri #inMyDenim challenge’ı ile Guess oldu. Arka planda Bebe Rexha’nın “I am a Mess” şarkısı ile, “görünüşüne düzen vermen için ihtiyacın olan şey denim” diyerek kullanıcıların denim giyerek görünüşlerini değiştirdikleri eğlenceli videolar yapmaya teşvik eden Guess, bu hashtag ile 42.4 milyon görüntülenmeye erişti.
@christianrayceSometimes you gotta be a cowboy for all the right reasons 😭🤪 ##inmydenim♬ #inmydenim I’m a Mess – Bebe Rexha

Markalı challenge’lar haricinde, farklı bir örnek de, küresel ısınma ve açlığa dikkat çekmek amacıyla United Nations tarafından yapılan, 104.1 milyon görüntülenmeye ulaşan #danceforchange challenge’ı oldu. United Nations bu hareket ile gençlere “Dünyayı değiştirelim” dedi.

Influencer işbirliği

Özellikle TikTok gibi yeni ve fazla tecrübe edinmediğiniz bir platformda, ilgi çekici ve kaliteli içerik oluşturmak için markanıza uygun, belli bir etkileşim ve takipçi sayısına sahip bir influencer ile işbirliği yapmak mantıklı olacaktır. Influencer seçimi her platforma göre farklılık gösterir. Influencer üzerine detaylı bilgi almak isterseniz Influencer yazımızdan yararlanabilirsiniz. Gelelim markaların TikTok’ta yaptığı Influencer çalışmalarına. Yakın zamanda Levi’s TikTok aracılığıyla başarılı bir influencer işbirliği yaptı. Callen Schaub, Cosette Rinab, Gabby Morrison ve Everett Williams gibi TikTok yayıncıları, Levi’s’ın geliştirdiği lazer destekli denim kişiselleştirme teknolojisinin kullanıldığı “Future Finish 3-D” ile, kendi kotlarını tasarladılar ve çektikleri videoları platformda paylaştılar. Aynı zamanda influencer’lar ile çekilen videoları uygulama içi reklam olarak gören TikTok kullanıcıları, Levi’s’ın TikTok ile yaptığı anlaşma ile “Şimdi Alışveriş Yap” butonu sayesinde tasarımları satın alma imkanına da sahip oldular. Henüz net bir rakam paylaşılmasa da, Levi’s sonuçlardan çok memnun olduğunu açıkladı.

Levi’s, Influencer işbirliği ile yeni kullanıcılara ulaşmayı başarırken, tüketicileri online sitesine yönlendirerek pazarlama aktivitesini direkt olarak satışa dönüştürecek başarılı bir strateji geliştirdi. Eğer e-ticaret yapan bir markaysanız, “Şimdi Alışveriş Yap” butonunu kullanıma açan TikTok üzerinden bu potansiyeli değerlendirecek farklı bir strateji geliştirebilirsiniz.

@iameverettwilliamsGUYS! I designed a pair of jeans for @levis and I am obsessed! These are available now! Link in my bio! 🙈 ##ad♬ Monster kill – Tik Tok Assistant
@callenschaubIn my Montreal studio putting my spin on the Levi’s® Future Finish jeans – Shop online from home! ##stayhome ##oddlysatisfying ##levishausmiami ##ad♬ original sound – callenschaub
TikTok’ta yapılan en büyük influencer kampanyalarından birine örnek de, ilaç markası Mucinex’in çalışması. Mucinex Cadılar Bayramı ve grip sezonu ortasına gelen bir dönemde, iki kardeşin sahip olduğu, 5.7 milyon takipçiye sahip olan OurFire ile anlaşarak, ürününü eğlenceli videolar ile tanıttı.  “Soğuk algınlığının sizi zombie gibi hissettirmesine izin vermeyin” diyerek Mucinex ürününü geniş bir kitleye tanıtırken, kullanıcıları #TooSickToBeSick hashtag’ı ile de challenga’a çağırdı.
@ourfireDon’t let a cold leave you feeling like a zombie 🧟‍♂‍🧟‍♀‍ ##Mucinex ##TooSickTobeSick ##wakeuphuman ##Sponsored♬ #TooSickToBeSick – Join The Challenge

Markaların ilham veren TikTok çalışmaları

1. Chipotle Chipotle TikTok’u en aktif ve başarılı bir şekilde kullanan markalardan biri. Chipotle platformda bir marka olarak davranmaktan ziyade, bir kişi gibi yer alıyor. Bir reklamveren gibi davranmadığı durumda, tam olarak platformun doğasına uygun, samimi içerikler üretmeyi başarıyor. Instagram için bir iş yaratıp, bunu TikTok’ta da kullanmıyor, tam olarak TikTok’ta yankı bulacak, TikTok’a özel içerikler üretiyor. Chipotle’nin yaptığı en başarılı örneklerden biri, Ulusal Avokado Günü’ne özel yaptığı ve viral olduğu #guacdance challenge. Avokado Günü’nde talebi karşılamak için zincirin avokado kullanımı %68 artarken, kampanyanın sürdüğü altı günde markanın hashtag’i ile 250.000 video kaydedildi.
@brentriveraWhen guacamole is free @chipotle when you order online/in-app on July 31st😍 ##GuacDance ##ad♬ The Guacamole Song – Dr. Jean
Bir çok influencer ile çalıştığı bu kampanyada geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşırken, Justin Bieber’ın kampanyayı diğer sosyal medya hesaplarında da paylaşmasıyla 2.5 milyon etkileşim elde etti. Bir çok influencer ile çalıştığı bu kampanyada geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşırken, Justin Bieber’ın kampanyayı diğer sosyal medya hesaplarında da paylaşmasıyla 2.5 milyon etkileşim elde etti.
@zachkingWas that a catch? We’re gonna need instant replay… @chipotle delivers a touchdown ##TikTokTimeout ##ad♬ Yummy – Justin Bieber
2. Elf Cosmetics Elf Cosmetics TikTok’ta çok başarılı bir kampanya yürüttü. Kash Doll’un “Ice Me Out” şarkısından esinlenerek “Eyes Lips Face” adıyla kampanyaya özel bir şarkı bestelendi. Influencer’lar yardımıyla #eyeslipsface hashtagiyle başlattığı kampanya 5 milyar görüntülemeye erişti. Gerçekten büyük yatırımlar olmadan büyük kitlelere erişen başarılı bir kampanya örneği.
@elfcosmeticsOur girlllll @brittany_broski is doing that thing with her ##eyeslipsface 😏 Show us yours for a chance to win! 🥳♬ original sound – elfcosmetics

3. NBA

Marka olarak sadece kampanya yürütmek amacıyla kullanmayacaksınız elbette TikTok’u. Kullanıcıların radarında olmanız ve onlarla sürekli olarak etkileşim sağlamak için, ürettiğiniz içerikler de oldukça önemli. Buna güzel bir örnek olan NBA’nın platforma ilk girenlerden olduğundan ve oldukça aktif olduğundan bahsetmiştik. Eğlenceli paylaşımlarıyla yer aldığı uygulamada 10.7 milyon takipçiye sahipler. Aşağıda örneklerini görebileceğiniz videoların daha fazlasını görmek için mutlaka profillerini ziyaret edin.

Fitness kıyafetleri ve aksesuarları satan bir firma olan Gymshark, TikTok’ta paylaştığı içerikler ile örnek oluşturan bir marka. TikTok’ta 1.8 milyon takipçisi olan marka, kimliğiyle uyumlu olan ilham veren, eğlenceli ve challenge’a çağıran antreman videoları ile hedef kitlesine başarılı bir şekilde ulaşmayı başarıyor.

@gymsharkTag a friend that supports you like this 🙌💙 @beccasillsfit ##gymshark ##foryou ##clapchallenge♬ Calabria 2007 (Radio Mix) – Enur, Natasja
@gymsharkFlyin’ through the week like… 🎉 @ginascarangella_ ##gymshark ##foryou ##calisthenics♬ Weak – AJR

5. Fortnite

Akıllı bir kampanya ile TikTok’a giren Fortnite çok kısa bir sürede 1.4 milyon takipçiye ulaştı. #EmoteRoyaleContest hashtag’i ile, TikTok kullanıcılarından yarattıkları dans videolarını yayınlamalarını isteyerek, bu videolar içinden seçilen kullanıcılara Fortnite oyun karakteri olma şansını sundu.

Twitch fenomenlerinden olan Jordan Fisher ve Pokimane de kampanyaya destek olarak kendi karakterlerinin olduğu video’yu TikTok aracılığıyla paylaştılar.

#EmoteRoyaleContest hashtag’i 500 milyonun üzerinde kullanıldı ve marka yeni girdiği platformda çok hızlı bir şekilde takipçi kazandı.

@pokii can’t believe i’m saying this but i have my own @Fortnite Emote! 🤯🥳 you can get one too by entering a dance with ##EmoteRoyalecontest ##EpicPartner♬ original sound – poki
@jordan_fisherDropping into Emote Royale with my new emote! Enter the contest and you could get your own emote too. ##EmoteRoyaleContest @fortnite♬ original sound – jordan_fisher

6. Sabra

TikTok’ta milyonların takip ettiği büyük marka olmayabilirsiniz, fakat özgün ve hedef kitlenizle etkileşim yakalayabileceğiniz içerikler yaratabilirsiniz. Sabra Hummus da bu markalardan biri; eğlenceli içerikler oluşturmasının yanısıra, kendi ürünlerini tanıtarak verdiği yemek/atıştırmalık tarifleri de etkileşim yakalamasını sağlıyor.

Kaynakça ve İleri Okuma

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki