Twitch Nedir? Markalar Nasıl Kullanabilir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Marka farkındalığını artırmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için Twitch ile neler yapabileceğinizi örnekler üzerinden anlatıyoruz. Keyifli okumalar!
Marka farkındalığını artırmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için Twitch ile neler yapabileceğinizi örnekler üzerinden anlatıyoruz. Keyifli okumalar!
İçindekiler

Dünya çapında günlük 15 milyon kullanıcısıyla ilgileri üzerine çeken ve artan kullanıcı sayısıyla markaların radarına giren Twitch, yeni işbirlikleri ile daha da büyük bir potansiyel haline gelmeye başlıyor.


Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?
*Ortalama eşzamanlı izleyici sayısı Kaynak : Twitchtracker


 

Özellikle son dönemde Covid-19 etkisiyle evlere kapandığımız günlerde, Twitch kullanıcı sayısı Mart ayında büyük bir sıçrama kaydetti.


Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?
*Kaynak: Quartz

Twitch 2011 yılında, oyunları gerçek zamanlı olarak izlemeye imkan veren bir platform olarak ortaya çıktı. Bir başka ifadeyle oyun oynayan kişilerin oyun videolarını ve kendi görüntülerini yayınladıkları bir platform olarak başladı. 


Sonrasında oyunlarla ilgili etkinlikler, yarışmalar ile platformun konsepti genişledi. Şimdilerde ise talk show, canlı konser, yemek yapma videoları gibi içeriklerle daha da fazla farklılaşmaya başladı.


Platform, kullanıcılara chat kısmı ile izledikleri içerik hakkında yorum yapma ve yayın yapanlar ile iletişim kurma imkanı sağlıyor. 


Aynı zamanda en ilginç taraflarından biri de izleyiciler yayıncılara bağış yapabiliyorlar. Örneğin bir video oyununda favori oyuncunuza bağışta bulunabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde son günlerde konser veremeyen sanatçıların da Twitch aracılığıyla yaptıkları canlı performanslar için de bağış yapılabiliyor. Günümüzde farklı bir online gelir kaynağı olmaya başladı diyebiliriz.


Q4 2019’da 2.3 milyar saat izlenmeye ulaşan Twitch, platform kullanıcısı ile hedef kitlesi örtüşen markalar için gittikçe önemli bir hale gelmeye başlıyor. Biz de bu amaçla bu yazımızda, marka farkındalığını artırmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için Twitch ile neler yapabileceğinizi örnekler üzerinden anlatıyoruz. Keyifli okumalar!

Twitch Nedir?

Öncelikle yazımıza Twitch’in ne olduğunu, neye benzediğini anlatarak başlayalım. Giriş kısmında Twitch’ten genel hatlarıyla bahsettik ancak kimler Twitch kullanılır, platform neye benzer biraz daha detaylı anlatalım.


“Twitch, canlı yayın akışları için kullanılan bir platformdur. Kullanıcılar, canlı yayın yapabilir ya da diğer yayıncıları izleyebilirler. Özellikle video oyun oynayanların yayınlarının yer aldığı platform, aynı zamanda oyuncuların görüntülü konuşmalarını izlerken, canlı olarak yayıncılarla iletişimde olma imkanı da sağlıyor.”


Twitch’i ziyaret ettiğinizde aşağıdaki gibi ekran ile karşılaşacaksınız.

Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?


Twitch yayın esnasında yayıncılarla iletişim imkanı sağlamasının yanı sıra, ayrıca TwitchCon geleneği ile yılda iki kez düzenlenen etkinlikler ile yayıncılarla izleyicileri buluşturuyor. 


Twitch kullanıcıları için farklı etkinlikleri izleme, oyun oynama, yeni insanlarla tanışma imkanı sağlayan TwitchCon, aynı zamanda marka sponsorlu etkinliklere de yer veriyor. Örneğin, 2018’de Doritos, “Doritos Bowl Turnuvası” ile TwitchCon’da yer alarak, pek çok sosyal medya kanalı üzerinden oyuncularla ve genç kitleyle etkileşimini artırdı.


Twitch nedir markalar nasıl kullanabilir ajansara


Bir başka örnek ise, en çok oynanan oyunlardan olan Fortnite için Gillete sponsorluğunda bir turnuva düzenlendi. Gillete bu sponsorluk çalışması ile “En İyi Oyun Influencer Kampanyası” ödülüne layık görüldü.


Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?

Twitch Kullanıcısı Kim?

Markalar için önemli olan bir diğer soru ise “Twitch’i kimler kullanıyor?”.


Twitch kullanıcı kitlesini daha çok genç oyuncular oluşturuyor. Kullanıcıların %73’ü 35 yaş altında yer alırken, %65’ini de erkekler oluşturuyor. Çoğunluğu erkeklerin oluşturması, markanıza uymayan bir platform algısı yaratmasın. 


Eğer hedef kitleniz ağırlıkla kadın kullanıcılar ise, daha az sayılarla da olsa onlara ulaşabileceğiniz yayınlar bulabilirsiniz.

Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir? GlobalWebIndex Q2 2019

 

SimilarWeb’e göre Twitch kullanıcılarının genellikle “oyun”, ”bilgisayar”, “teknoloji” anahtar kelimeleri üzerinden arama yaptıkları belirtiliyor. 


Bu bilgi, Twitch’in ilk ve ana kurulum amacı olan oyuncuları hedefleyen bir platform olmasını destekleyerek, kullanıcılarının çoğunluğunun oyun ve teknolojiyle ilgilendiğini gösteriyor. 


Ancak unutmayalım, müzik, yemek, talk show’lar ile genişleyen içerikleriyle gün geçtikçe farklı kitlelerin de yer aldığı bir platform olmaya devam ediyor.


Twitch’in ne olduğunu ve kimler tarafından kullanıldığını öğrendikten sonra, sıra geldi bu platformu pazarlama çalışmalarınız için nasıl kullanabileceğinize.


İlham vermesi amacıyla, markaların Twitch ile yaptıkları pazarlama çalışmaları üzerinden, siz markanız için neler yapabilirsiniz inceleyelim.

Markalar Twitch’i Nasıl Kullanabilir?

Markalar halihazırda Twitch’i marka bilinirliğini arttırma, hedef kitlelerine erişme, markalı yayınlar yapma ve influencer marketing çalışmaları için kullanıyorlar.

Markaların Twitch üzerinden yaptığı pazarlama çalışmalarını başarılı örnekler üzerinden inceleyerek, sizin markanız için bu platform üzerinden ne gibi taktikler geliştirebileceğinize bakalım.

 

1.  1,000 Dreams Fund

Amaç : Farkındalık arttırma


1,000 Dreams Fund, üniversitede okuyan 1000 kadın öğrenciye hayallerini gerçekleştirmeleri için bağış toplayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Twitch ile yaptığı partnerlik ile de, Twitch’de yer alan ve ihtiyacı olan kadın yayıncıları finansal anlamda desteklemek amacıyla bağış toplamayı hedefliyor. Örneğin TwitchCon’a, eğitim programlarına ve konferanslara katılım, yeni donanım edinme gibi, destek alan kadınları geliştirecek konularda finansal yardım sağlanıyor.


Twitch, Facebook hesabından kampanyayı desteklemeye çağıran ve farkındalık yaratan bir video yayınlayarak kampanyaya daha fazla dikkat çekti. Aynı zamanda 1,000 Dream Funds, hayallerini gerçekleştirdiği kadınlara websitesinde hikayeleriyle beraber yer vererek anlamlı bir iş yürütmeye devam ediyor.


Bu kampanya ile 1,000 Dreams Fund tamamen yeni bir kitleye erişti ve Twitch’in sadece erkeklerden oluşan bir platform olmadığının da altını çizdi.2. WildEarth

Amaç : Hedef kitleye ulaşma


WildEarth (WE), Avustralya’da yer alan zoologların öncülüğünde, hayvanların günlük hayatlarını canlı olarak yayınlayan ve doğa severleri bir araya toplamayı hedefleyen bir topluluk. Topluluğu büyütmek ve daha fazla izleyiciye erişmek için yayınlarını Twitch üzerinden de ulaştırmaya karar verdiler.


Genç izleyicilere ulaşmayı hedefleyerek, ilgilerini çekebilecek kısa videolar ile Twitch üzerinden izleyici kitlelerini genişletmeye devam ediyorlar.

Merak edenler için buradan videolarına ulaşabilirsiniz.


3. Nissin Noodles


Amaç : Potansiyel müşteri elde etme (Lead Generation)


4,5 milyonun üzerinde takipçiye sahip olan Twitch yayıncısı Pokimane, League of Legends yayınında markalı içerik yaratmak için Nissin Foods ile bir anlaşma yaptı.


Yayında hazır noodle yapan ve yayın esnasında yiyen Pokimane, bunu “Höpürtü-metre” gibi bir grafik ile eğlenceli bir hale getirerek izleyicilerin ilgisini çekecek bir içerik oluşturdu. Yayını izleyen genç bir izleyici, Pokimane’nin yaptığı gibi Twitch kullanırken hızlı ve kolay bir şeyler yemek için Nissin Noodle’ın ne kadar uygun olduğunu düşünebilir. 


“Höpürtü- metre” ile de sesini ölçüp, diğer insanlarla paylaşmayı eğlenceli bulacaktır.

Nissin’in bu markalı yayını 11,000’in üzerinde izleyici ulaştı. Nissin bu şekilde, potansiyel müşterilerine ürününün oyun oynayanların yaşam tarzına ne kadar uygun olduğunu göstermiş oldu.


İzlemek isteyenler için Nissin Noodle’ın yer aldığı bir Pokimane yayını.


4. PSD Underwear


Amaç : Influencer Marketing


Ninja, 14,7 milyon takipçisi ile Twitch’te oldukça geniş kitleye hitap eden bir yayıncı. Bu takipçilerin ilgisini kendi markasına çekmek isteyen sporcu iç çamaşırları markası olan PSD, Ninja ile anlaşarak, onun isminin yer aldığı, yayıncılara tahsis edilen bir otobüsle TwitchCon 2018’e katıldı.


PSD genellikle basketbol, futbol ve güreş sporcularıyla işbirliğine giderken, farklı bir stratejiyle video oyun sporcularıyla partnerlilk yaparak farklı bir platform üzerinden hedef kitlesine ulaşmayı başardı.


“Ninja Bus”, TwitchCon boyunca ortalıkta boy gösterdi. Markayı daha önce hiç duymamış biri olsanız, Ninja ile adı yan yana geçen bu markayı o anda Google’da aratırsınız. Bu işbirliği ile PSD’nin “Ninja Bus” postu 15.7% etkileşim oranına sahip oldu.


Bunun yanı sıra, Ninja kendi canlı yayınında ve Instagram hesabında da PSD ürünlerine yer verdi. PSD, Ninja Bus’ın yanında “Ninja” temalı iç çamaşırları ile de Ninja fanlarının ilgisini çekerek, tamamlayıcı bir pazarlama çalışmasına imza attı.


Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tyler Blevins (@ninja)’in paylaştığı bir gönderi ()


5. Indeed


Amaç : Reklam verme


Facebook ve Youtube’da olduğu gibi, Twitch’te de yayınlardan önce video reklamlar yer alabiliyor.


Bu Indeed reklamı, bir Twitch yayıncısı ile dijital sanatçının nasıl birbirlerini bulduklarını anlatıyor. Reklam, yayınlarının etkileşimini artırmak isteyen littlesiha adlı kullanıcının, aradığı tasarımcıyı Indeed aracılığıyla bulmasını konu alıyor. 


Reklam, oyunculara, yayıncılara, yazılım geliştiricilerine, Indeed aracılığıyla Twitch’teki işlerini geliştirmek için destek alabileceklerini gösterirken, aynı zamanda tasarımcıların da iş bulmak için Indeed’i kullanabileceklerini anlatıyor.


Indeed’in yaptığı gibi Twitch’te vereceğiniz reklam ile bir çok hedefe aynı anda ulaşabilirsiniz.

6. Wendy’s


Amaç : Potansiyel müşteri elde etme (Lead Generation)


Popüler oyun serisi Animal Crossing, Mart 2020’de “New Horizons” adıyla ek bir paket çıkardı. Yeni paketin piyasaya çıkmasıyla beraber, Wendy’s pazarlama profesyonelleri biliyordu ki Twitch, Animal Crossing yayınlarının akınına uğrayacaktı. Bundan yararlanmak için basit ama etkili bir kampanya tasarladılar.


Maskot Wendy’nin Animal Crossing maceralarının yer aldığı bir oyun oynama yayını ile kampanya oluşturuldu. Wendy’nin yer aldığı videolarda, Twitch kullanıcılarının Wendy’s yemek için bilgisayar başından ayrılmalarına gerek olmadığını hatırlatmak amacıyla da “Free Delivery” yazısı her zaman ekranda yer aldı. Aynı zamanda ekranda yer alan reklamda, Wendy’s partnerlerine de (Postmate ve Grubhub) yer verildi.


Twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir?


Wendy’s’in, Twitch’i pazarlama aktiviteleri ve reklamları için kullandığı daha fazla örnekler mevcut. Potansiyel müşterilerine ulaşmak için oldukça doğru bir kanal seçen Wendy’s’in Fortnite ile yaptığı Baconfest lansmanını da inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak…

Twitch diğer sosyal medya kanallarına kıyasla, pazarlama uzmanlarının kampanya yapmaya çekindikleri bir platform şu anda. Ancak pek çok marka, genç kitleye ulaşmak için bu platformu kullanıyor. 


Son dönemlerde artan Twitch kullanıcı ve kullanım sayısı ve canlı yayın popülaritesi de platformun potansiyelini oldukça yukarı çekiyor. Eğer hedef kitleniz ile Twitch kullanıcıları örtüşüyorsa bu potansiyeli değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.


Pokimane & Niddle Noodle işbirliğinde de gördüğümüz gibi Influencer marketing yapmak istiyorsanız ve Twitch’in doğru kanal olabileceğini düşünüyorsanız denemekten çekinmeyin. Markaların Twitch ile yaptığı daha fazla Influencer Marketing çalışmalarını buradan inceleyebilirsiniz.


Potansiyel müşterilerinize erişmek için, Twitch’ten yararlanmanın farklı bir örneğini Head&Shoulders’tan görebiliriz. Kullanıcıların %65’inin erkek olduğu platformda, Head&Shoulders yeni çıkan, erkekler için şekillendirici saç kremi için bir yarışma düzenledi. 


Ürünü satın almaları durumunda Twitch’te kullanabilecekleri 100K Bit kazanma şansı veren yarışma ile doğrudan ürününü ulaştırmak istediği hedef kitleye gitti.

Eğer sizin de ürün veya markanız Twitch kullanıcısıyla uyuşuyorsa bu tarzda sponsorlu pazarlama aktiviteleri yapabilirsiniz.


Twitch nedir markalar nasıl kullanabilir twitch nedir? Markalar nasıl kullanabilir? Ajansara


SimilarWeb’e göre, Twitch kullanıcılarının genellikle kullandıkları anahtar kelimelere yazımızda yer vermiştik. Örneğin, en çok aratılan anahtar kelimelerden biri “bilgisayar”dı. Eğer bilgisayar satan bir firma iseniz, Twitch üzerinden ürün pazarlaması yapabilirsiniz. Örneğin en popüler oyunlardan birinin, sizin markanızın bilgisayarıyla nasıl oynandığını anlatan bir reklam veya farklı bir çalışmayla kullanıcılara gösterebilirsiniz.


Oyunla ilişkilendirebileceğiniz bir markanız veya ürününüz olmayabilir. Ancak Twitch’in sadece oyun odaklı bir platform olmadığını hatırlayın. 


Bahsettiğimiz gibi yemek, müzik, canlı etkinlikler, talk show’lar pek çok farklı konuda içerik imkanı barındırıyor ve gün geçtikçe de Twitch’e olan ilginin artışıyla bu konular genişlemeye devam ediyor.


Bu nedenle Twitch’i markanız için pek çok farklı şekilde kullanabilir, geniş kitlelere erişebilirsiniz.


İlerleyen dönemlerde Twitch pazarlama dünyasında nasıl bir yer alacak hep beraber gözlemleyeceğiz!

 

Kaynaklar ve İleri okuma

https://blog.hubspot.com/marketing/twitch

https://influencermarketinghub.com/twitch-statistics/

https://www.businessofapps.com/data/twitch-statistics/

https://twitchtracker.com/statistics

https://www.similarweb.com/website/twitch.tv


İlgilenebileceğiniz diğer yazılar

Yaratıcı Ajansların Takip Etmesi Gereken 20 Blog

Ajansınızda Operasyonel Verimliliği Artırmak için 20 Adım

Ajansınızın Büyümesine Yardımcı Olacak 20 Araç

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki