Ajansınızın Büyümesine Yardımcı Olacak 20 Araç

Share on linkedin
Share on email
Share on print
2019 SoDa Raporu’na göre, büyüme için stratejik öncelikler arasında, ajans hizmetlerini ve operasyonel kapasiteyi geliştirmek ilk sırada geliyor. Hizmetlerinizi ve operasyonel kapasinetenizi geliştirerek büyükmek istiyorsanız yazımıza göz atın.
2019 SoDa Raporu’na göre, büyüme için stratejik öncelikler arasında, ajans hizmetlerini ve operasyonel kapasiteyi geliştirmek ilk sırada geliyor. Hizmetlerinizi ve operasyonel kapasinetenizi geliştirerek büyükmek istiyorsanız yazımıza göz atın.
İçindekiler

Ajansınızın büyümesine katkı sağlayacak bazı stratejik öncelikler var. Son yıllarda ise, bu öncelikleri yeni hizmetler geliştirmek ve daha çok data odaklı olmak oluşturuyor. 2019 SoDa Raporu’na göre, büyüme için stratejik öncelikler arasında, ajans hizmetlerini ve operasyonel kapasiteyi geliştirmek ilk sırada geliyor.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç
2019 Soda Raporunu buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz

Müşterilerinize en iyi hizmeti vermek için, faydalanabileceğiniz tüm olanaklardan ve araçlardan haberdar olmalısınız. Hem müşteri tabanınızı genişletmek hem de müşterilerinize en iyi çözümleri sunmak adına faydalanacağınız araçlar çok önemli.

Bu araçları iki farklı boyutta inceleyeceğiz. İlki operasyonel verimliliğinizi artırarak, zamanı doğru yönetmenizi ve geri dönüşü yüksek çalışma saatleri yaratmanızı sağlayacak araçlar; ikincisi ise, müşterilerinize en iyi çözümleri sunmanızı sağlayacak araçlar.

Gelin şimdi beraber ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 aracı inceleyelim!

I. Operasyonel Verimlilik Araçları

Müşteri İşbirliği ile Proje Yönetimi

 1. Basecamp

Basecamp, kolay bir arayüze sahip olan, basit kullanımlı bir proje yönetimi aracı olarak biliniyor.

Bu aracı özel kılan özellik: Basecamp ajansınızdaki takım arkadaşlarınızın müşteri ile birlikte çalışmasını kolaylaştıran bir Müşteri Portalı’na sahip. Her proje için yorumlar, konuşmalar ve cevaplar bir arada görülebiliyor. Oldukça kullanışlı ve iyi organize edilmiş bir araç.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç

Basecamp ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Agile Proje Yönetimi

 1. Jira

Jira, pazardaki en güçlü proje yönetimi çözümlerinden biri. Büyük projeleri küçük ve spesifik görevlere bölerek, sorumluluk ve deadline atamanıza yardımcı oluyor.

Bu aracı özel kılan özellik: Daha çok yazılım geliştirme ekipleri için kurulmuş olsa da, ajans liderleri de agile düşünce yapısını işlerine adapte etmeye ve Jira’yı deneyimlemeye başladılar. Jira ile her hafta bir plan oluşturun, gelişimi takip edin (gerekliyse her gün) ve hafta sonunda sonuçları gözden geçirin. Her iş ve aksiyonu ölçebilir.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 2 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

İş Yönetimi

 1. Scoro

Scoro, ajans iş yönetimi için gerekli pek çok konuda hepsi bir arada diyeceğimiz çözümler sunuyor.

Bu aracı özel kılan özellik: İş sürecini düzene sokacak birçok aracı bir arada kullanma imkanı sunuyor.

 • CRM
 • Fiyat/teklif verme
 • Proje Yönetimi
 • Gösterge paneli (Dashboard)
 • İş planlama ve takibi
 • Faturalama
 • Raporlama

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 3 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Scoro verdiği hizmetler ile, pek çok farklı operasyonu tek bir merkezden yönetme imkanı sağlıyor. Günlük operasyonel süreçlerinizi yönetmek için birden çok araca ihtiyacınız var. Scoro bu şekilde iş akışınıza adapte olarak, çok fazla ek araca ihtiyaç duymadan iş akışınızı bozmamanızı sağlıyor.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç

Belge Yönetimi

 1. PandaDoc

PandaDoc, müşteri ile ilgili belgelerin e-imza ile oluşturulması, gönderimi, takibi gibi konularda çözümler sunuyor.

Bu aracı özel kılan özellik: PandaDoc, müşterinizle daha etkili iletişim kurmanıza, planlama yapmanıza olanak sağlayarak büyümenize katkı sağlayacak bir araç. PandaDoc ile şirketlerin nasıl yeniden teklif, sözleşme iş akışı oluşturduklarını bloglarından da okuyabilirsiniz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Toplantı Planlama

 1. Calendy

Calendy, müşteriniz ile hızlı ve etkili bir yolla toplantı oluşturmanıza olanak sağlar.

Bu aracı özel kılan özellik: Toplantı ayarlamak için yapılan e-posta trafiğine hızlı bir çözüm sunuyor. Karşı taraf ile takviminizdeki uygunluğu link aracılığıyla paylaşmanızı ve karşı tarafın da kendi uygunluğuna göre seçim yaparak geri paylaşmasını sağlıyor. Böylelikle toplantı kolay bir şekilde istediğiniz e-posta platformuna adapte olarak takviminizde yer alıyor. Oldukça hızlı ve etkili bir araç!

Calendy’nin farklı birçok alternatifi de mevcut. Bunlardan biri de Drift. Drift ile toplantı organize edebilir, chat’leşebilir ve daha bir çok şeyi tek bir platform üzerinden yürütebilirsiniz.

Başka bir alternatif olan, Hubspot Calendar’ı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 5 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Gramer Kontrolü

 1. Grammarly

Grammarly, online olarak gramer ve yazım kontrolü yapan bir araç; e-posta, makale veya içerik yazan kişiler için oldukça kullanışlı.

Bu aracı özel kılan özellik: Web uygulamasını (Grammarly Premimum) kullabilirsiniz; içeriğinizi kontrol için yükleyebilirsiniz ve/veya Chrome uzantısını indirebilirsiniz. Yok ben web’den yapamam derseniz, MS Office için kullanılan versiyonu da mevcut.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 6 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Ortak Dosya Üzerinde Çalışma & Dosya Paylaşma

 1. G Suite

G Suite, ekip arkadaşlarınızla beraber ortak dosya, sunum veya tablo oluşturma, paylaşma, kaydetme olanağı sağlayan, en kullanışlı araçlardan biri.

Bu aracı özel kılan özellik: G Suite ile ilgili özellikle bir şey söylemeye gerek yok. Ekibinizle dosya paylaşımı yapmanız gerekiyorsa, çalışmanızı kolaylaştıracak çok temel bir araç.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 7 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Takım Sohbeti

 1. Slack

Slack, ekipler tarafından kullanılan popüler bir mesajlaşma platformu. Farklı konular ve ekiplere özel kanallar oluşturma, bildirim ayarlama, dosya paylaşma Slack’in özelliklerinden bir kaçı. Bazı ajanslar bu platformu, her bir müşterisi için farklı kanallar üzerinden, onlarla günlük olarak konuşmak için de kullanıyorlar.

Bu aracı özel kılan özellik: Slack oldukça iyi bir arayüze sahip olmasının yanı sıra, işlevselliği de takdire şayan. Bildirim almak ve bilgi akışına sahip olmak için Slack’i birden çok uygulama ile entegre edebilirsiniz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 8 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

 

II. Ajans Hizmetleri Araçları

CRM & Pazarlama Otomasyonu

 1. Hubspot

Hubspot, güçlü bir içerik pazarlama ve satış yazılımı. Dört farklı çözümü mevcut: CRM (ücretsiz!), Sales Hub, Marketing Hub (paranızın gideceği kısım) ve Service Hub.

Bu aracı özel kılan özellik: Hubspot binlerce global müşteriye ve milyonlarca topluluk üyesine sahip. İşlevselliğinin yanı sıra Hubspot, CRM & satış, eposta pazarlama & otomasyonu, müşteri desteği gibi pek çok birbiriyle kombine, kapsamlı ve gelişmiş çözümler sunuyor. Özelliklerini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 9 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Analytics

 1. Google Analytics

Google Analytics en bilinen web analiz aracı. Zaten bu yazıyı okuyorsanız bu araçtan oldukça haberdarsınızdır, ama biz yine de eklemeden geçmek istemedik.

Bu aracı özel kılan özellik: Analytics, birçok pazarlamacının website ve pazarlama analizi için başvurduğu, önemli bir platform. Kullanıcıların sitenizdeki hareketlerinden, trafik aldığınız kaynaklara kadar pek çok konuda analiz yapmanıza imkan tanıyan bir araç.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 10 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Grafik Tasarımı

 1. Procreate

Hepimizin bildiği gibi Adobe Creative Cloud, tasarım profesyonelleri için endüstriyel standart konumunda, ancak bunun yanı sıra markanızı hayata getirecek farklı araçlar da kullanabilirsiniz. Procreate, Ipad veya Iphone ile kullanabileceğiniz, her an her yerde kullanım imkanı sağlayan bir uygulama.

Bu aracı özel kılan özellik: Procreate, işlerinizi psd veya pdf olarak kaydetme imkanı sunarak, Adobe ile tamamen entegre çalışabilmenize olanak sağlar, böylelikle sonra da üzerinden düzeltme yapabilirsiniz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 11 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

SEO

 1. SEMRush

SEMRush ile SEO & anahtar kelime analizi yanı sıra websiteniz, rakibiniz, sosyal medya gibi pek çok konu hakkında pazarlama planlarınızı etkileyecek analizler yapmanıza imkan tanır.

Bu aracı özel kılan özellik: SEO yazılım pazarında pek çok oyuncu var. Bu oyuncular daha çok sizin SEO ve anahtar kelimeleriniz üzerine analiz ve planlama yapmanıza yardımcı olurken, SEMRush rakibiniz hakkında da daha çok fikir edinmenize olanak sağlar.

SEMRush’ın önerebileceğimiz bazı alternatiflerini de aşağıda sizin için paylaşıyoruz. Deneyip, hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 12 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Optimizasyonu

 1. Aiva Labs

Aiva Labs, dönüşüm oranı optimizasyonu için kullanılan, yapay zeka tabanlı bir araç. Website story’leri yardımıyla ziyaretçilerle etkileşim kurmanıza yardımcı olan bir araç.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 222 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansaraAjansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 111 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Bu aracı özel kılan özellik: Sunduğu farklı özellikler ile ziyaretçilere sitenizde kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratma imkanı sunuyor. İncelemeye değer bir araç, bizden söylemesi.

Dönüşüm oranı optimizasyonu için ufak farklılıklarla benzer araçlar da bulabilirsiniz. Hatta ihtiyacınıza göre beğendiklerinizi bir arada da kullanabilirsiniz. Size bir kaç alternatif:

 • Hotjar, ısı haritası ve mouse hareketlerinin kaydıyla ziyaretçilerin davranışını takip etmenize olanak sağlar.
 • CrazyEgg, ziyaretçilerin sitenizde nerelere tıkladığını, nerelerde aşağı-yukarı kaydırdığını görmenizi sağlar.
 • Unbounce landing page, popup, sticky bar oluşturmaya yardımcı, kullanımı kolay bir araçtır.
 • VWO (Visual Website Optimiser), planlama, takip, analiz, test etme & hedefleme gibi pek çok ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olan bir araçtır.

Sohbet Pazarlaması (Conversational Marketing)

 1. Drift

Drift, satış ve pazarlama ekipleri için tasarlanmış, chatbot, canlı sohbet, uygulama içi mesajlaşma ve e-posta yönetimi konusunda çözüm üreten, bulut tabanlı bir araç. Son dönemlerde müşteri odaklı olmanın pek çok markanın odağı olmasıyla beraber Conversational Marketing de oldukça önem kazandı. O nedenle bu konuda çözüm üreten bir araç işinize yarayacaktır.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 14 e1585118330858 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Bu aracı özel kılan özellik: Müşterinin/Ziyaretçinin dikkat süresi gittikçe azalıyor, bu nedenle ilk etapta dikkatlerini çekmek çok önemli. Dikkatlerini çekmek ve onlarla etkileşim kurabilmek için çok kısa zamanınız var. Müşteri açısından baktığınızda, ne aradığını bulmak için biriyle konuşması, birinin ona rehberlik etmesi çok daha rahat ve zamandan tasarruf etmesine yardımcı. Bu nedenle CM platformları sizin için kurtarıcı olabilir.

Drift’in bazı alternatiflerini de aşağıda bulabilirsiniz:

Mesajlaşma (Customer Messaging)

 1. Intercom

Intercom satış, pazarlama, destek konusunda destek sunan bir müşteri mesajlaşma platformu. Ana odağı ise, e-posta veya uygulama içi müşteri desteği ve iletişimi.

Bu aracı özel kılan özellik: Intercom, müşteri yolculuğunda her adımda yer alıyor; müşteri kazanımından etkileşime, desteğe kadar tüm noktalarda destek olur. Drift ile benzer özellikleri var ancak, tüm müşteri yaşam döngüsünü düşündüğümüzde daha fazla olanağa sahip.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 15 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

E-Ticaret için E-posta Pazarlama

 1. Drip

Drip, birçok kanal üzerinden kişiselleştirilmiş içerik sunmak amacıyla oluşturulan bir CRM + e-posta pazarlama aracıdır. Hemen hemen her perakendeci online platforma sahip, o nedenle sizin ajansınızın da muhtemelen e-ticaretten olan bir müşterisi olması yüksek bir ihtimal. Drip, satışlarınızı artıracak gizli bir araç olabilir.

Bu aracı özel kılan özellik: Drip e-ticaret için özelleşmiş, eşsiz bir ECRM konseptine sahip.

Drip ile bunları yapabilirsiniz:

 • İlk kullanıcılara veya geri dönen alıcılara kişiselleştirilmiş e-posta gönderimi
 • Görsel iş akışı oluşturarak pazarlama otomasyonu kampanyaları oluşturma
 • Facebook Ads ile entegre, hedefli kampanyalar oluşturma
 • Diğer e-ticarete özel araçlarla kolaylıkla entegre olabilir; e-ticaret platformları, ödeme işlemleri, anketler & popup’lar vs.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 16 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Interaktif İçerik Oluşturma

 1. Ceros

Ceros; interaktif landing page, e-kitap ve infografik oluşturma konusunda destek olan bir araç. Herhangi bir kod ve grafik tasarım bilgisine ihtiyaç duymazsınız ve arayüzü oldukça kolaydır.

Bu aracı özel kılan özellik: İçerik pazarlamasının oldukça revaçta olduğu bu dönemde, ajanslar “WOW” etkisi yaratacak işler peşinde. Tam da bu noktada Cero, ilgi çeken ve etkileşim sağlayan interaktif grafik içerik oluşturma desteği ile oldukça güçlü bir araç.

Adobe Creative Suite ile bu tarz dinamik grafikler oluşturmanız mümkün değil, o nedenle bu da Cero’yu bir anlamda eşsiz yapıyor. Tabi ki benzer işleri yapan uygulamalar var, fakat Ceros seviyesinde dememiz zor.

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç

 

Pratik E-Kitap Yaratma

 1. Beacon

Beacon, bir tasarımcıya ihtiyaç duymadan güzel e-kitap tasarımları yapmanızı sağlar.

Bu aracı özel kılan özellik: Beacon, üzerinde kolaylıkla düzenleme yapabileceğiniz, kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz pek çok taslağa sahip.

Beacon’ı ayrıştıran iki önemli özelliği var:

 • PDF raporlama – içerik performansıyla alakalı analiz sağlama. Örneğin, hangi sayfalar daha popüler öğrenme imkanı.
 • WordPress entegrasyonu – herhangi bir blog yazısını e-kitaba çevirme imkanı.
 •  

Ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç 18 ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Müşteri ile İçerik Paylaşımı

 1. ContentSnare

ContentSnare, ajansların website ve pazarlama içeriklerini e-posta ile vakit kaybetmeden, müşterilerinden zamanında ve doğru formatta almalarına imkan tanır.

Bu aracı özel kılan özellik: ContentSnare, hem ajans hem müşteri tarafında karşılık bulan bir soruna çözüm sunuyor. Dosya düzenleme, gidip gelen dosyalar ile sonu gelmeyen e-postalarla uğraşmak yerine, kullanışlı arayüzüyle ContentSnare, müşterinizden kolaylıkla içerik/dosya toplamanızı sağlıyor.

Müşteri ile i̇çerik paylaşımı ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

Sosyal Medya İçeriği Zaman Planlaması

 1. Buffer

Buffer, kullanımı oldukça kolay olan bir sosyal medya yönetim platformu.

Bu aracı özel kılan özellik: Ana rakibi olan Hootsuite’e göre, Buffer oldukça temiz bir arayüze sahip. Buffer içeriğiniz için zaman planlaması yapmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda size içerik önerileri ve analizleri de sunuyor.

Sosyal medya i̇çeriği zaman planlaması buffer ajansınızın büyümesine yardımcı olacak 20 araç ajansara

 

Umuyoruz, verimliliğinizi artırarak büyümenizi sağlayacak araçlar hakkında önerilerimizin yer aldığı listeden faydalı bilgiler edinmişsinizdir.

Yeni araçlar araştırmak, denemek, sizin ve ekibiniz için doğru olan araçları kullanmak, inanıyoruz ki ajansınızı daha ileriye taşıyacaktır.

KAYNAK

https://www.scoro.com/blog/tools-for-agency-growth/

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yaratıcı Ajansların Takip Etmesi Gereken 20 Blog

Ajansınızın Müşteri Elde Tutma Stratejisi Var Mı?

Ajansınızın Karlılığını Dramatik Olarak Artırmanın 7 Yolu

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki