Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Müşterilerin yaptığı yorumların  ajansınız için ne kadar önemli olduğunu  ve bu yorumları nasıl büyük bir avantaja çevirebileceğinize beraber bakalım.
Müşterilerin yaptığı yorumların  ajansınız için ne kadar önemli olduğunu  ve bu yorumları nasıl büyük bir avantaja çevirebileceğinize beraber bakalım.
İçindekiler

“Ah, o ajans mı? Bir yıl önce bir proje yapmıştık. Sana nasıl olduklarını anlatayım… ”  bu son cümlenin devamı sizin ajansınız için önemliyse, yalnız değilsiniz. 

Müşteri yorumları, potansiyel müşterilerin işletmenizle çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olmalarının en popüler yollarından biridir. Ancak, yorumlarınızın kendi lehinize çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz – örneğin negatif olanlar-?

Müşterilerin yaptığı yorumların  ajansınız için ne kadar önemli olduğunu  ve bu yorumları nasıl büyük bir avantaja çevirebileceğinize beraber bakalım.

Sosyal kanıt güçlüdür.

World of mounth ajanslar için değerlendirmelerin önemi ajansara müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde ajansara

Bu yüzden iş arkadaşlarınıza kendiniz denemeye başlamadan önce caddede açılan yeni dondurmacının dondurmalarını beğenip beğenmediğini soruyorsunuz.

Facebook bu yüzden kuaförünüzü, gittiğiniz restoranı ve bir çok şeyi tavsiye etmenizi ister.

Bu nedenle yazarlar ve yayıncılar, diğer yazarlardan ve kanaat liderlerinden (influencer) kitapları hakkında paylaşım yapmalarını isterler. 

Yorumlar, alacağınız kıyafeti, arabayı veya bir sonraki plaj okuyacağınız kitap dahil olmak üzere yalnızca B2C alımlarını etkilemez. İşinizin kesiştiği B2B karar vericilerle ( Reklamverenler veya bir ajans arayan potansiyel müşteri bu kategoriye giriyor.) güven oluşturmak ve onları etkilemek için çok önemlidir. Özellikle reklamverenlerlerin veya potansiyel müşterilerinizin çevrim içi yaptıkları araştırmalar sırasında, görmek isteyecekleri şeylerin başında geliyor.

Tekrar altını çizelim. Bakın burası çok önemli: Araştırma sürecinde, insanlar çevrim içi yorum ve değerlendirmelere, daha az para harcamaktan veya kara geçmekten daha çok değer veriyor! 

Demek istediğim, bundan daha olumlu eleştiriler bile isteyebilir misiniz?

Müşteri yorumları satış ve ajans başarınız için çok önemlidir. Satış ve müşteri ekibinizin şirketinizin müşteri değerlendirmelerinden en yüksek puanı almaya çalışması, sorumlu oldukları müşterilerden, projeler ile ilgili değerlendirme istemeleri kısaca bu yüzden ajansınız için hayati önem taşıyor.

Ajansara.com, reklamverenler ve müşterilerinizin sizi yorumlaması, böylelikle potansiyel müşterilerinize verdiğiniz hizmetin kalitesini en güvenilir yoldan gösterebilmeniz için kuruldu. Yani daha önceden meslektaşı tarafından yazılan bir tavsiyeden.

Kayıt olup, müşterilerinizden sizi yorumlamalarını rica etmeniz yeterli. Pozitif sonuçlarının sizi şaşırtacağından eminiz. 

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde:

1.Müşterilerden sizin için bir inceleme bırakmalarını isteyin

Mutlu müşterilerinizin yalnızca 10 tanesinden 1’i  sizin için yorum bırakabilir. Ama bu yorumlar biriktiğinde hem sürdürülebilir karlılığınızı sağlayacak  hem de ajansınızın arkasında duran yekpare bir destekçi olacak.

Mutlu müşterilerinizden sizi çevrimiçi olarak Ajansara’dan yorumlamalarını isteyin. Nasıl kayıt olacakları ve ne olduğu hakkında kısa bir açıklama yaparak, onları sürüncemeden kurtarmış, böylelikle yorum yazma olasılıklarını artırmış olacaksınız.

Veri bankanızda yer alan tüm müşterilerinize, ajansınızla ilgili geri bildirim yazmalarını isteyen bir e-posta atabilir ve / veya sosyal medya kampanyası yapabilir, inceleme yapanlara bir hediye verebilirsiniz. Müşteri temsilcilerinizin müşterilerinizi tek tek arayıp geri bildirim istemesi en garantili ve etkili yol olacaktır. Tamamen nasıl verim alabileceğinizi düşünüyorsanız öyle yapın. 

2.Tarafsız bir platformdan yapılan bir inceleme neden önemli?

İnsanların sizi anonim olarak incelemesine izin vererek (Google, Facebook vb.) daha fazla ve kolay inceleme alabilirsiniz. Daha fazla yorum daha olumlu yorum anlamına gelmeli, değil mi?

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde

 

Ancak, tarafsız ve profesyonel olarak itibarlı bir sitedeki yorumlar daha güvenilirdir.
Araştırmalar, bir platform tarafından doğrulanmış kişilerin 4 ila 5 yıldızlı incelemeler yapma olasılığının daha yüksek olduğunu, anonim olan kullanıcıların ise 1 ila 2 yıldızlı inceleme yapma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

3.Müşterinizin yaptığı her değerlendirme için onlara teşekkür edin

Müşterileriniz  size yardımcı olmak için ek efor sarf ettiklerinde onlara teşekkür etmelisiniz. Sadece bu bir kibarlık gereği değil, aynı zamanda başkalarının geri bildirimleri ciddiye aldığınızı ve sizin için ne kadar değerli olduklarını gösterir. İçten bir telefon konuşması harika olacaktır.

Takdir göstermek olumlu eleştiriler için keyifli ve kolaydır, ama nötr veya negatif olanlar ne olacak? Kısa bir ‘teşekkür’ veya teşekkür etmemek samimi ve doğru olmayacaktır.

Örneğin, yapılan değerlendirmede istedikleri önemli bir özelliğe sahip olmadığınızı söyleyen bir inceleme karşınıza çıkabilir. Ajansara’da 3 puan altında kalan olumsuz değerlendirmelere ajansların 1 cevap verme hakkı var. Olumlu değerlendirmelere (3 ve üzeri) ajansların cevap verme hakkı bulunmuyor. 

Muhtemelen kötü duygulara karşı koyamazsınız ama bu değerlendirmeleri kabul etmelisiniz. Ama vereceğiniz cevabınızda sınırlarınız konusunda açık ve dürüst olun. Eğer size yapılan yorumun art niyetli olduğunu düşünüyorsanız bize yazın

Aldığınız her olumlu veya olumsuz değerlendirmenin gelecekteki potansiyel müşterilerinizi etkileyeceğini unutmayın. Değerlendirmelerinizin üzerine titreyin.

4.Müşterinizi sizi değerlendirmesine teşvik edin

Bunun tam tersi müşterilerinizin yorum yapmalarını önlemek, olumsuz yorumları sitenizde veya başka platformlarda yayımlatmamaya çalışmak olurdu herhalde. Bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Neden?

Potansiyel müşterilerin yorumlarınızı bulmasına yardımcı olmak, şeffaflığa değer verdiğinizi ve güven oluşturduğunuzu gösterir. Potansiyel müşterilerinizin yorumlarınızı bulabileceği yerler sunmadığınızda, harika bir skorunuz olsa bile, gizlenecek bir şeyiniz var gibi görünür. 

2541 converted müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde ajansara

Potansiyel müşterilerinizin meslektaşları tarafından değerlendirme bulmasını kolaylaştırın. 

5.Olumsuz değerlendirmelere izin verin

Kimse kötü bir değerlendirme yapmayı sevmez, ancak potansiyel müşteriler bunları okumayı sever. Öyle ki, çok az kötü eleştirisi olan ya da hiç olmayan bir şirkete karşı dikkatli daha dikkatli olacaklardır.

Örneğin ajansların kendi sitelerinin her yerine koydukları “5 yıldızlı” müşteri değerlendirmeleri sizce nasıl bir etki oluşturuyor? Yapay? Aldatıcı?… olabilir. Ama kesinlikle samimi değil.

Aslında, bir şirketin incelemelerinin meşru müşteriler tarafından bırakılıp bırakılmadığını anlamanın en hızlı yolu, tarafsız olanlara olumsuz olanlara bakmaktır. 

Sadece Ajansara üzerinden size yorum yapan müşterinizin olumsuz yorumlara yukarıda belirtildiği gibi cevap vermeye çalışmalısınız. Diğer pek çok potansiyel müşteri bu değerlendirmeleri okuyacak ve onların gerçek bir resim elde etmelerini sağlayacaksınız. 

6.Mükemmel olmayı hedeflemeyin

Olumsuz yorumlar bulundurmanın diğer olumlu sonucu nedir? Mükemmel bir değerlendirme puanının, potansiyel müşterileri cezbetmek için mükemmel bir yol olmadığı ortaya çıktı.**

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde ajansara
Mükemmel bir değerlendirme puanının, potansiyel müşterileri cezbetmek için mükemmel bir yol olmadığı ortaya çıktı.

Kusursuz bir derecelendirmeye sahip olmak sizin için zararlı olabilir. Araştırmalar, satın alma olasılığının 4-4,7 yıldız aralığında zirveye ulaştığını ve derecelendirmelerin kusursuz bir beş yıldızlı derecelendirmeye yaklaştıkça azaldığını gösteriyor.

7. Değerlendirmelerin yalnızca B2C alımlarını etkilediğini düşünmeyin

B2C bir müşteri hepsiburada.com’da en iyi koşu ayakkabısını ararken, yorumlar önemli olabilir. Ancak, daha yüksek fiyatlı B2B ürünleri ve hizmetleri sattığınız zaman insanlar gerçekten önemsiyorlar mı?

Evet, daha da fazlası, aslında. Araştırmalar, düşük fiyatlı ürünler için değerlendirmelerin dönüşüm oranını %190 artırdığını, daha yüksek fiyatlı ürünler için incelemelere sahip olmanın ise dönüşüm oranını bu miktarın iki katına çıkardığını göstermiştir.

Bu da %380 yapıyor! İnanılmaz değil mi?

(Not: Bu yazıyı geç saatte okuyorsanız müşteri temsilcilerinizi hemen aramayın. Yarını bekleyin. Onlarla yukarıda belirttiğimiz gibi ajansara.com’da müşterilerinizden nasıl değerlendirme isteyeceğinizi paylaşın.)

Müşteri yorumları hakkında bilmeniz gereken 7 madde

Özetleyelim ve birkaç bonus ipucu daha verelim

Müşteri artırmak için bir milyon incelemeye ihtiyacınız yok.

En az beş değerlendirmeye sahip olduğunuzda, dönüşüm oranlarınızı %270, proje miktarınızı %15 artırabilirsiniz*, (*Harika bir çalışma. Konu ile daha fazla bilgi almak için inceleyebilirsiniz.)  bu nedenle ajansınızın, Ajansara.com’da en az 5 onaylı incelemeye sahip olduğundan emin olun.

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki