Viral Pazarlama Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Her pazarlama kampanyası viral olamıyor. Peki “Pazarlama kampanyasının viral olması neden gereklidir? Ve kampanyanızın viral olması için ne yapmalısınız?”
Her pazarlama kampanyası viral olamıyor. Peki “Pazarlama kampanyasının viral olması neden gereklidir? Ve kampanyanızın viral olması için ne yapmalısınız?”
İçindekiler

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama, bir markanın hedef kitlesine yönelik ilgi çekici, etkileyici, paylaşma isteği uyandıran içerik üretmesi ve bunun başka kişilere hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlayan pazarlama modelidir.

Üretilen içerik, hedef kitlenin ilgisini çektikten sonra sosyal platformlar üzerinden çok hızlı bir şekilde paylaşılır ve yayılır. Sonucunda, marka ne hedeflediyse, -satış, etkileşim veya marka farkındalığı gibi- çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini veya üzerine çıkmasını sağlayan bu kampanya, viral kampanya olarak tanımlanabilir.


Her içerik bu ilgiyi yakalayamıyor veya ilgilenenler için paylaşma isteği uyandırmayabiliyor. Bu da demek oluyor ki her pazarlama kampanyası viral olamıyor. Peki “Pazarlama kampanyasının viral olması neden gereklidir? Ve kampanyanızın viral olması için ne yapmalısınız?”


Yazımızda bu sorulara yanıt olmak amacıyla, kampanyanızın viral olma olasılığını artıracak, dikkat etmeniz gereken adımları ve Viral Pazarlama kampanyasının avantajlarını anlatacağız. Sonrasında ise, ilham verecek bazı viral pazarlama kampanyası örneklerini inceleyeceğiz.

Keyifli okumalar!

Viral Pazarlama Kampanyalarının Avantajları

Viral pazarlama kampanyası yaratmak, ne kolay ne de önceden öngörülebilirdir. Fakat kampanyanız viral olursa, milyonlarca yeni insan markanızla tanışacak ve bu bilinirlikle ürünlerinizi satın alma ihtimalleri öncesine göre çok daha fazla artıcaktır.


Örneğin, Dollar Shave Club, viral olan videosu sayesinde bilinen bir marka olmayı başardı. Sonrasında Unilever tarafından 1 milyar dolara satın alınması da, adını duyuran ve bunun devamlılığını sağlayan bir marka olmasının sonucu oldu.


Viral içerik üretmenin markanız için başka ne gibi faydaları var inceleyelim.

1. Markanızı inşa eder ve güçlendirir

Bir pazarlama kampanyası viral olduğunda, hedef kitleniz otomatik olarak markanızı, sunduğunuz hizmeti veya ürünü öğrenmiş olur. Daha önce hiç adınızı duymamış insanlara kadar ulaşabilirsiniz. Bu şekilde küçük firmalar “büyük kırılma” yaşarken, isimleri duyulmuş, büyük firmalar da varlıklarını sağlamlaştırırlar.

2. Yüksek bütçelere ihtiyaç duymaz

En başarılı viral kampanyaların pek çoğu düşük bütçeler ile yaratılmıştır. Özellikle bugünlerde iPhone ile çekilen yüksek kaliteli video veya fotoğraflarla profesyonel içerikler üretilebiliyor.


Pek çok insan – buna içerik yaratıcıları veya işi bu olmayan insanlar da dahil – internete bir video yüklüyor ve bir günde ünlü olabiliyor. Bu, sahip olduğunuz kaynakla veya bütçeyle alakalı değil; tamamen internette, sosyal platformlarda insanların ilgisini neyin çektiğiyle alakalı. 


Pazarlama profesyonellerinin, kampanyalarını eğlenceli, ilgi çekici veya bilgilendirici yapmak için yüksek bütçeli bir prodüksiyona veya bir ünlüye ihtiyaçları yok. İhtiyacınız olan şey, yazımızın devamında yer alan, viral kampanya yaratmak için gerekli adımları kampanyanızda, içeriğinizde kullanmak.


Bir örnek verecek olursak; inanılmaz bir başarıya imza atan Dos Equis’in kampanyasında yer alan kurgu karakter “The Most Interesting Man In The World” ile markanın reklamları viral oldu. Marka TV, sosyal medya gibi farklı kanallardan hedef kitlesiyle eğlenceli, yaratıcı ve esprili bir dille iletişim kurdu. 


Bu kampanya ile kendi fanlarını yarattı, hatta “The Most Interesting Man In The World”, Cadılar bayramı kostümü olarak bile ilham verdi. Üstelik bu karaktere hayat veren Jonathan Goldsmith, kırılma noktası olan bu reklamdan önce sadece bir kaç işte yer almıştı.

3. Markanızı daha geniş ve yeni kitleler ile buluşturur

Viral olma anlamının da daha geniş kitlelere ulaşmak olmasının doğasından, viral olan bir kampanya markanızı daha geniş bir kitleyle buluşturur. 


Sosyal medyada daha fazla etkileşim, marka ve ürün bilinirliğinin artması ve bunun satışlara pozitif etkisi, viral kampanyanın sonuçlarıdır.


Yazımızın başında bahsettğimiz, Dollar Shave Club’ın düşük bütçeli fakat eğlenceli viral reklamı yayınlandığı yıl 2012’de Youtube’da 19 milyon izlenmeye ulaşırken, videonun yayınlanmasından 90 dakika sonra gelen ziyaretçi akını sebebiyle web sitesi kilitlendi. Şirketin 2011 yılında kurulduğunun da altını çizelim, bu kadar kısa sürede bu kadar insana ulaşmak büyük bir başarı.

Kampanyanızın Viral Olması için Ne Yapmalısınız?

Her pazarlama profesyonelinin hayali viral bir kampanya yaratmak olsa da, maalesef bu her zaman gerçekleşebilen bir durum değil. Elbette bunun gizli bir formülü yok, ancak bazı aklınızda kalan viral kampanya örneklerini düşünecek olursanız, ortak noktaları olduğunu göreceksiniz. 


Bu ortak noktaları sizin için derledik, şimdi beraber inceleyelim.

1. Hedef kitleye hitap eder ve onlarda güçlü bir paylaşma isteği uyandırır

Başarılı bir viral kampanya, hedef kitlesini düşünerek yaratılmıştır. Kampanyanızın viral olması için, içerik tam anlamıyla hedef kitlenize hitap etmeli ve kendi çevreleriyle paylaşmaya itecek kadar, içerikle güçlü bir bağ kurmalarını sağlamalı.


Kampanyanızın ilk aşamalarında hedef kitlenizin kim olduğunu iyi tanımlamalısınız. Bu sorular, yolun başındayken hedef kitlenize uygun bir kampanya tasarlamak için size yardımcı olacaktır.


“Kiminle iletişim kurmak istiyorum?”

“Nasıl bir içerik onları heyecanlandırır?”

“Hedef kitlemin hayalleri, umutları, istekleri neler?”

“Neden kampanyamı önemsesinler?”

“İçeriğimi paylaşmayı istemelerini nasıl sağlayabilirim?”

 

2. Güçlü bir görsel stratejiye sahiptir

Bir kampanyanın hikayesi olmalı ve o hikayeyi anlatmalı. Hitap ettiğiniz kitlenin ilgisini en etkili şekilde çekebilecek strateji ise, kampanyanızda görsel unsurlar kullanmaktır. Kampanyanızın görsel stratejisi, markanız ve hedef kitleniz ile uyuşmalıdır.


Kampanyanızın amacı ne ise ona da hizmet edecek şekilde, ilgi çekici, bilgilendirici veya esprili görsel unsurlar kullanabilirsiniz. Bu şekilde görsellik kullandığınızda, hedef kitlenizin ilgisini çekme potansiyeliniz daha yüksek olacaktır.

3. Kesinlikle yaratıcıdır

Aklınızda kalan kampanyaları bir düşünün, diğerlerinden farklı ve yaratıcı kampanyalar aklımızda yer ediyor. Her zaman görebileceğiniz, diğerlerinden kayda değer bir farkı olmayan kampanyayı veya içeriği kaç kişi paylaşmaya değer görür?


Eşsiz, daha önceden yapılmamış ve ilgi çeken kampanyalar ardında yaratıcılık gerektirir. Bu nedenle kampanyanızın viral olmasını istiyorsanız, gerçekten orijinal bir şeyler düşünmelisiniz.

4. Duygulara hitap eder

Dove’un “Gerçek Güzellik Çizimleri” kampanyasını görmüşsünüzdür. Videoyu izlerken kendinizle ilgili farklı duygular uyanıyor içinizde.

Kısaca bahsedecek olursak; bir odada perdenin iki tarafında bir ressam ve katılımcı yer alıyor. 


İlk etapta katılımcı dış görünüşünü tarif ediyor ve ressam kağıda çiziyor. Sonrasında ise, perde açılıyor bu sefer ressam katılımcıyı nasıl görüyorsa o şekilde çiziyor. Sonrasında iki çizimi karşılaştırdıklarında, tahmin edebileceğiniz gibi katılımcının kendi ağzından, kendini tarif ettiği çizim diğerine kıyasla daha az çekici görünüyor.


İzleyenlerin kendiyle bağ kurmasını sağlayan ve özgüven ile ilgili oldukça düşündüren bu kampanya, yayınlandıktan sonra 12 gün içerisinde 50 milyon izlenmeye ulaşarak viral oldu. Çok gerçek olması, en önemlisi kendimizle bağdaştırmamız ve duygularımıza hitap etmesi kampanyanın başarılı olmasını sağlayan sebeplerden.

5. Paylaşılması ve tanıtılması kolaydır

İnternet ve sosyal medya bu kısmı oldukça kolaylaştırıyor. Peki ürettiğiniz içeriğin daha kolay paylaşılmasını nasıl sağlarsınız?


Bir içeriğin viral olması için çok fazla insan tarafından paylaşılması gerekiyor. Bunun özellikle altını çiziyoruz ki, bunu sağlayabilmek için sizin de içeriğinizi markanız ve hedef kitleniz ile uyumlu olan pek çok platformda paylaşmanız gerekir. Ancak bu şekilde, insanların da paylaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.


İçeriğinizin paylaşılabilir, indirilebilir veya yüklenebilir olması çok önemlidir. Facebook’ta ailenizi etiketleyebilir, Instagram’da arkadaşlarınıza gönderebilir, içeriği indirip GIF yapıp paylaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin bunların hepsini yapmasını sağlayabilmelisiniz.


İçeriği bir an önce paylaşmaya iten bir harekete geçirici mesaj da insanları paylaşma konusunda cesaretlendirecektir.


Markanız ve mesajınızla uyumlu bir influencer ile çalışarak, içeriğinizin daha geniş kitlelere erişmesini de hedefleyebilirsiniz. Örneğin, Nationwide, şarkı yazarı Brad Praisley ve oyuncu Peyton Manning ile yürüttüğü çalışmayla, bir sigorta şirketinin reklamlarını eğlenceli ve paylaşmaya değer hale getirebileceğini kanıtlayarak, Youtube’da milyonlarca izlenmeye ulaştı.

6. Doğru zamanda yayınlanır

İçeriğinizi paylaştığınız gün ve saat, görülme ve paylaşma oranını ciddi oranda etkileyebilir. Bayramlar, tatiller kampanyanız için önemli olabileceği gibi, özellikle sosyal platformlar için günün belli saatleri veya haftaiçi/haftasonu paylaşım zamanlaması açısından çok önemlidir.

Maksimum etkileşimi almak için hangi platforma hangi zamanın uygun olduğu hakkında fikir edinmek için bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

 

İlham Verecek Viral Pazarlama Kampanyası Örnekleri

1. Old Spice – “The Man Your Man Could Smell Like”

Yakın zamanda Türkiye’de de lansmanını yapan Old Spice markası, erkeklerin kişisel bakım alışverişlerinin kadınlar tarafından yapıldığını saptadıktan sonra, kadınları hedefleyen başarılı bir reklam kampanyası yaptı. “The Man Your Man Could Smell Like” reklamı ile özgüvenli Old Spice erkeğini esprili bir dille kadınlara anlattı.


Ana mesajı “Erkeğiniz Old Spice kullanırken her şey mümkün” olan reklam, yayınlandığı ilk gün Youtube’da 5,9 milyon izlenmeye ulaştı. O haftanın sonunda ise, 40 milyona ulaşmıştı. Aynı dönemde markanın Facebook fanlarının sayısı 300.000 artarken, Youtube kanalı takipçi sayısı iki katından fazlasına çıktı. Satışlara yansıması ise, geçen sene aynı döneme oranla %125 oranında artarak, web sitesi trafik oranı ise, %300 oranında artış gösterdi.

Bu kampanya viral oldu çünkü, hedef kitle çok iyi tanımlanmıştı, kampanyanın kime konuşacağı çok netti. Aynı zamanda bir erkek kişisel bakım markasının kadın fan edinmeyi hedeflemesi çok yaratıcı bir yaklaşımdı. Bunun yanı sıra, esprili bir dil kullanılması başarılı olmasında gerçekten büyük bir etkendi.


Reklamın ardından sosyal medyanın çok aktif kullanılmış olması da reklamın viral olmasında çok büyük paya sahip. Sosyal medyada yapılan yorumlara gerçek zamanlı olarak cevap veren “Old Spice Erkeği”, etkileşimi büyük oranda arttırdı. 


Cevap vermek derken, Old Spice erkeğinin gerçekten size özel bir video paylaştığını düşünün. Bu videolardan bir kısmı ünlü isimlere bir kısmı ise takipçilerin yorumlarına cevap niteliğindeydi. Old Spice erkeğinden cevap alanların bunu gururlu bir şekilde paylaşması kampanyanın sosyal medyada hızla yayılmasına yardımcı oldu.

2. ALS – “Ice Bucket Challenge”

2014’te ALS hastalığına dikkat çekmek için George Bush’tan Steve Jobs’a pek çok ünlü ismin katıldığı kampanya, ALS derneğine milyonlarca doların bağışlanmasını sağlayarak viral oldu.


Pek çok marka da kampanyaya destek oldu ve rakiplerine meydan okudu.OLD SPICEMcDONALD’S


Ünlü isimlerin, markaların katılımı kampanyanın sosyal platformlarda çok kısa bir sürede yayılmasını sağladı. 


Bir yandan eğlenceli olması, başkalarını da bu olayın içine çekmesi, harekete geçirmesi ve insanların böyle büyük bir hareketin parçası olmak istemesi sayesinde kampanya uzun yıllar unutulmayacak bir etkiye sahip oldu.

3. ALWAYS – “#LikeAGirl”

Türkiye’de Orkid olarak yer alan hijyenik kadın pedi markası Always’in İngiltere’de yürüttüğü, toplumdaki “kız gibi yapmak (like a girl)” algısı üzerine bir çalışma niteliğindeki kampanya oldukça etkileyici sonuçlara ulaştı. 


Videoda kadınlara, yetişkin ve genç erkeklere “kız gibi koşmak”, “kız gibi dövüşmek” deyince ne anladıkları soruluyor ve anladıkları şeyi göstermeleri isteniyor. Toplumdaki algının aynası niteliğinde olan katılımcıların hareketleri, bir şeyi “kız gibi yapmanın” zayıflık olarak görüldüğünü gösteriyor. Aynı soru küçük kızlara sorulduğunda ise, kendine güvenen ve güçlü hareketlerle ifade ediyorlar.


Kampanya, “kız gibi yapmak” deyince kadın veya erkek farketmeksizin toplumda bunun ne kadar aşağılayıcı algılandığını gösteriyor. Ama aslında olması gerekenin küçük kızların gösterdiği gibi bunun cesur ve ilham verici olması gerektiğini anlatıyor.Video Youtube’da 65 milyonun üzerinde izlenmeye ulaştı ve hala daha #LikeAGirl hashtag’i sosyal medyada popülerliğini koruyor. Always bu videonun ardından, ilk 3 ayda Twitter takipçi sayısını üçe katlarken, Youtube kanalı abone sayısı ise %4339 oranında artış gösterdi.


Bu video duygulara hitap eden ve toplumu bazı yargılar konusunda düşünmeye itmesi sebebiyle izleyenlerde paylaşma isteği uyandıran bir çalışma. Viral olmasının ana etkeninin bu olmasının yanı sıra, kampanya adını taşıyan #LikeAGirl hashtag’nin harekete geçiren etkisi ile kadınların bu hashtagi kullanarak “kız gibi” yaptıkları gurur verici şeyleri paylaşmaları, kampanyanın çok hızlı bir şekilde yayılmasını sağladı.


Kampanyanın markaya etkisinin yanı sıra, sosyal sorumluluk anlamında kadın gücüne de büyük katkısı oldu. Genç kızların arasında “kız gibi yapmak” tabiriyle ilgili pozitif etkileşim kuranların oranının %19’dan %76’ya gelmesi bunlardan sadece bir tanesi.

4. Blendtec – “Will It Blend?”

Youtube’un ilk zamanlarında “ilginç” içeriklerin yer aldığı dönemde, beyaz laboratuvar gömlekli bir adamın bütün bir tavuk ve kolayı karıştırıcıdan geçirdiği video Blendtec CEO’su Tom Dickson’ın dikkatini çekiyor. 


Youtube’un potansiyelinin farkına varan Dickson, platformu pazarlama aracı olarak kullanmak için “Will It Blend?” adıyla bir seri yapmaya karar veriyor. Bu seride golf topundan iPad’e bir çok şey karıştırıcıya atılıyor ve Blendtec hepsini parçalıyor.


Bu seri ile milyarlarca izlenmeye erişiliyor ve Blendtec sektördeki en ünlü marka haline geliyor.  Hatta NBC “How I Made My Millions” programının bir bölümünde, Blendtec’in nasıl bu kadar kısa sürede başarıya ulaştığını anlatan CEO Dickson’a yer veriyor.


5. Netflix – Bird Box

2018 yılında yayınlanan Netflix yapımı Bird Box filmini mutlaka biliyorsunuzdur. Eğer Netflix kullanıcısıysanız, yayınlandığı dönemde platforma girdiğinizde Sandra Bullock’un başrolünde oynadığı Bird Box filminin fragmanından kaçışınız yoktu.


Netflix, filmin pazarlaması için online ve offline pazarlama kanallarını etkili bir şekilde kullandı ve büyük oranda etkileşim sağladı. Youtube, Twitch, TikTok gibi sosyal medya platformlarında “Bird Box challenge”ları başlamıştı bile. 


Fakat bunun yanı sıra, Netflix asıl kendi platformunu pazarlama aracı olarak kullandı. Kullanıcı her platforma girişinde Bird Box ile karşılaşıyordu. Otomatik olarak oynamaya başlayan fragman, sizi içine çekerken, illa ki film hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyordu.


Film yayınlandıktan sonra ilk 7 günde 45 milyon izlenmeye ulaştı. Tatil sezonu olması izlenme sayısını büyük oranda etkilese de, Netflix’in bu büyük başarısının ardında sosyal medya haricinde, kendi kalesini etkili bir şekilde kullanmasının katkısı büyüktü.

Siz de bir ürün veya hizmetin lansmanından önce, farklı kanallardan beslenmenin yanı sıra kendi kalenizi kullanarak etki yaratabilirsiniz.

6. Sphero – BB-8 Oyuncağı

Sphero, Colorado merkezli bir robotik ve oyuncak firması. Peki bu firmanın ilk kez Star Wars Episode VII: The Force Awakens filminde karşımıza çıkan ve gönülleri çalan BB-8 robotuyla ilişkisi ne?


Disney’in bir teknoloji programına katılan Sphero CEO’su ile Disney CEO’su arasında geçen diyalogda bu robotu Sphero’nun yapıp yapamayacağı konuşuldu. 


Bunun ardından Sphero 10 aylık bir çalışmanın neticesinde

Mayıs Star Wars Günü’ne yetiştirmeyi başardığı oyuncak robot ile diğer Disney lisanslı ürünleri gölgede bıraktı. Bu lansmanın başarılı olmasının arkasında ne vardı peki?
Sphero, ürün lansmanı için Snapchat’i kullandı ve bu Snapchat’te yapılan ilk global ürün lansmanı olarak tarihe geçti.


4 Mayıs’ta, 5 Snapchat influencer’ı dünyanın farklı yerlerindeki en iyi 5 Disney mağazasına davet edildi ve gece yarısı lansmanı yaptılar. Influencer’lar mağaza kapısında sıraya giren Star Wars fanlarıyla etkileşime geçtikleri videoları yayınladılar ve heyecana ortak oldular.


Sonrasında ise oyuncak droid’in yaratıcısı 5 isim kendi BB-8 dostunu alarak bulundukları şehirlerde farklı maceralara atıldılar. Farklı zaman dilimlerinde yer alan şehirlerden gelen paylaşımlarla 24 saat boyunca canlı bir akış sağlanmış oldu.


Sonuç; 10.3 milyon izlenme, 69.1 milyon saniye izlenme, 4.76 bin screenshot ve 411 bin etkileşim.Doğru zamanı bekleyerek yapılan lansman kampanyası, bunun alışılmışın dışında bir kanalda, yaratıcı ve eğlenceli içerikler ile tasarlanmasıyla gerçek bir başarıya imza atmış oldu.

7. Popeye’s – Chicken Sandwich

2019’da Popeye’s Twitter’da Chicken Sandwich lansmanını duyurdu. Ancak kısa bir süre sonra sandwich tükendi ve menüden çıkarmak zorunda kaldılar. 


Popeye’s bunu bir kriz haline getirmektense, takipçilerine Twitter’dan eğlenceli bir video ile yakın zamanda yeniden chicken sandwich’e ulaşacakları bilgisini verdi.

Sonrasında, en bilinen rakiplerinden Chick-fil-A’in orijinal chicken sandwich’in kendisine ait olduğunu söylediği bir tweet paylaşması ve ardından diğer rakiplerin de katılmasıya #chickenwars başladı. 


Popeye’s’in bu aşamada rakiplerine karşı sosyal medyada hızlı ve zekice cevapları etkileşimi daha da arttırdı.


Etkileşimin bu kadar artmasının sebeplerinden biri de, Popeye’s hedef kitlesinin sosyal medyada çok aktif olmasıydı. Bu kampanyada Popeye’s, hedef kitlesinin sosyal medyadaki davranışlarını anlayarak ona göre strateji çizmiş oldu.


Popeye’s örneğinde, rakiplerin de katılmasıyla kampanyanın daha büyük ses bulması belki şans. Ancak Popeye’s’in hedef kitlesine uygun bir dille iletişime geçmesi ve sosyal medyayı çok zekice kullanması #chickenwars’tan onu galip çıkardı diyebiliriz.


Son olarak rakamlardan bahsedecek olursak, viral olmayı başaran bu kampanya ile, markanın satışları geçen sene aynı döneme göre %16 artış gösterdi.

8. Chatbooks

Dört dakikalık viral video mu olur diyebilirsiniz. Telefonunuzla çektiğinizi fotoğrafları sizin için albüm haline getirerek adresinize yollayan girişim Chatbooks, bu uzun ama bilgilendirici videosuyla viral olmayı başardı.


Öncelikle personasını çok iyi tanımlayan marka, hedef kitlesinin ihtiyaçlarını ve sorunlarını çok net bir şekilde tanımlayarak, tam olarak bunlar üzerine bir kampanya planladı. Videoda bu persona bir anne olarak karşımıza çıkıyor ve kendi ağzından dinlediğimiz hikayesiyle hem markanın bu ihtiyaçlara nasıl cevap verdiğini anlıyor hem de işleyişi öğreniyoruz. 


Video eğlenceli ve komik bir dile sahip olduğu için de uzun olmasına rağmen sıkmıyor.


Bu kampanyanın ardından, Chatbooks ilk 18 ayda 1 milyon üyelik sattı ve video Youtube’da 5 milyon görüntülemeye erişti. Sevilen bu videonun ardından Chatbooks, hedef kitlelerinin sorunlarına getirdikleri çözümleri benzer yaklaşımla anlattıkları ve aynı karakterin yer aldığı, seri videolar yayınlamaya devam etti.


9. Lassa – Don Duran

Lassa’nın Don Duran karakterinin yer aldığı “Titre Bakalım” ile viral olan videosunu hatırlayabilirsiniz. Yayınlanmasından sonra ilk 8 saatte 16 binden fazla izlenen reklam, sonrasında da 10 milyondan fazla izlenmeye ulaşarak viral olmayı başardı.


Daha genç kitleyi hedeflemek isteyen Lassa’nın, bu eğlenceli ve komik videoyla hedef kitlesinin ilgisini fazlasıyla çektiğini söyleyebiliriz.

Kış mevsiminin insanlar üzerindeki etkisini ustalıkla işleyen ve kış mevsiminin yarattığı zorlukları şarkı eşliğinde, eğlenceli bir şekilde ele almasıyla reklam, insanlar tarafından çok sevildi. Öyle ki, devamında Don Duran’ın yer aldığı başka videolar da yayınlandı.


Marka esprili şarkılarla ve görüntülerle eğlence unsurunu devam ettirerek, aynı zamanda “Lassa ile yaz kış güvendesiniz” mesajını seyirciye geçirmeyi başaran reklamlara imza atmış oldu.


10. Gittigidiyor – Eski Sevgiliye Kapak

2009’da yayınlanan Gittigidiyor’un “Eski Sevgiliye Kapak” videosu, hala daha Türkiye’de yapılan en büyük çaplı viral çalışmalardan biri. Sevgilisi tarafından aldatılan Fulya’nın Gittigidiyor üzerinden “İntikam” profiliyle satışa çıkardığı ürünleri anlattığı video, sadece bir ay içerisinde 4.7 milyon internet kullanıcısına erişti.


Ulaştığı internet kullanıcı sayısını düşünürken, yayınlandığı tarihi de dikkate almanızda fayda var. Bunun yanı sıra video, ana haber bültenlerinde bile yer buldu.


Video’nun ardından 134 bin kişi “İntikam” profilini ziyaret etti, Gittigidiyor’un yeni kayıtlı kullanıcı sayısı %97 arttı ve videonun yayınlandığı haftasonu site trafiği önceki haftaya göre %21 oranında arttı. Videonun yayınlanmasından sonraki 3 günde, Google’daki “gittigidiyor” kelime aranması ise %200 oranında arttı.


Gittigidiyor’un bu kampanya ile amacı, yeni ziyaretçi edinmek, marka bilinirliğini ve kayıtlı kullanıcı sayısını arttırmaktı. Sonucunda da hedef, Gittigdiyor’u online alışverişte en çok hatırlanan marka yapmaktı.


Daha önce denenmemiş ve cesur bir kampanya ile çıkan Gittigidiyor, videonun doğallığını koruması açısından bir süre videoyu sahiplenmedi. Cesur olması kadar doğal olması da videonun bu kadar hızlı yayılmasını sağladı. Sonuçlardan da anlaşıldığı gibi, bu strateji markanın amacını gerçekleştirmesini sağladı.


Bir sonraki kampanyanızda…

Dediğimiz gibi neyin viral olacağını önceden bilmek imkansız. Ama hedef kitlenizi araştırarak, amacınızı net tanımlayarak ve bu doğrultuda kampanyalarınızı planlayarak olasılığı arttırabilirsiniz.


Bu yazı, viral kampanya yaratmanın garantisini verme iddiasında değil; viral kampanyaların ortak özellikleri ve ilham verici örneklerle bir sonraki kampanyanızda, bu ihtimali yukarıya çıkarmanız konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.


İlgilenebileceğiniz diğer yazılar

Markalara İlham Verecek TikTok Çalışmaları

Twitch Nedir? Markalar Nasıl Kullanabilir?

Yaratıcı Ajansların Takip Etmesi Gereken 20 Blog

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki