Benzersiz Satış Teklifi Nedir? Oluşturma Şablonu ve 5 Örnek

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Benzersiz satış teklifiniz(Unique Selling Proposition) ile hedef kitlenizi ikna edin. Zengin örnek ve şablonlarla kendi USP'nizi oluşturun
Benzersiz satış teklifiniz(Unique Selling Proposition) ile hedef kitlenizi ikna edin. Zengin örnek ve şablonlarla kendi USP'nizi oluşturun
İçindekiler

Benzersiz satış teklifi nedir?

Benzersiz satış teklifi (USP), bir şirketin, hizmetin, ürünün veya markanın rakiplerinden öne çıkmasını sağlayan benzersiz faydayı ifade eder.

Daha yaygın olarak USP/Unique Selling Proposition olarak adlandırılan Benzersiz Satış Teklifi, işinizi rekabette daha iyi yapan tek unsuru ifade eder.

Pazarınızdaki diğer işletmelerle karşılaştırıldığında işletmenizi öne çıkaran özel bir avantajdır.

Araştırma yaparak ve bilgi sahibi olarak bir USP oluşturmak, pazarlama stratejinize odaklanmanıza yardımcı olur ve iletişimde, marka bilinci oluşturma, yazılı ve sözlü üslup ile diğer pazarlama kararlarını etkiler.

Özünde, bir USP, potansiyel bir müşterinin markanızla karşılaştıklarında en acil sorusuna hızlı bir şekilde cevap vermelidir:

“Seni rekabette farklı kılan nedir?”

Benzersiz satış teklifi
Beni etkilemek için 60 saniyen var.

USP’niz güçlü yönlerinize odaklanmalı ve markanızı veya ürününüzü müşterileriniz için benzersiz şekilde değerli kılan şeylere dayanmalıdır.

“Benzersiz” olmak, nadiren kendi başına güçlü bir USP’dir.

Hedef kitlenizin umursadığı bazı yönler arasında ayrım yapmalısınız, aksi takdirde iletişiminiz fazla etkili olmayacaktır.

İyi bir USP şöyle olmalıdır¹:

İddialı ama savunulabilir: Sizi rakip ürünlere karşı bir iddiada bulunmaya zorlayan belirli bir konum, “yüksek kaliteli ürünler satıyoruz” gibi genel bir duruştan daha akılda kalıcıdır.
Müşterilerinizin değer verdiği şeylere odaklanın: Hedef müşterilerinizin gerçekten önemsediği bir şey değilse, “Benzersiz/Unique” pek bir şey ifade etmez.
Bir slogandan daha fazlası: Bir slogan, USP’nizi iletebilmenizin bir yolu olsa da, USP’niz iade politikanızdan tedarik zincirinize kadar işinizin diğer alanlarında da somutlaştırabileceğiniz bir şey olmalıdır.

Benzersiz satış teklifi

Benzersiz olması ille de sattığınız ürünün olması gerekmez, ancak odaklanmayı seçtiğiniz mesaj, bu konuda rekabetinizin olmadığı anlamına gelir.

Benzersiz satış teklifi ne değildir

%10 indirim, ücretsiz gönderim, 7/24 müşteri hizmeti veya güçlü bir iade politikası gibi pazarlama teklifleri USP değildir.

Her ne kadar inandırıcı ve etkili olsalar da, kendi başlarına benzersiz değiller ve rakiplerinizin kopyalayabileceği gibi sizin rakiplerinize karşı kolay savunamayacağız şeyler.

Benzersiz satış teklifi nasıl oluşturulur?

Kedi maması işimizi örnek olarak kullanarak bunun nasıl çalıştığını görelim.

Parantez içindeki her şeyin şirketinizin özelliklerine uyacak şekilde değiştirilebileceğini ve bu çerçevenin hem şirketler hem de bireysel ürünler için geçerli olabileceğini unutmayın.

Benzersiz Satış Teklifi Şablonu:

[Kedileri] için
Kim [premium kalitede kedi mamaları ihtiyacı olan ]
[Arthur kedi mamaları]
[Dünyanın tek kişileştirebilir(kedileştirilebilir)kedi maması]
Bu [kedinizin DNAsına uygun kedi mamaları üretir].
[Diğer kedi maması üreticilerinin] aksine,
[Arthur Kedi Mamaları], [Kedinize DNAsına uygun mama sunabileceğiniz tek markadır].

İşte bu kadar!

Birisi işiniz hakkında soru sorarsa, bu şablonu şirketinizin ne yaptığını açıklamanın kısa ve öz bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

İşletmenizi veya ürünlerinizi bu şekilde düşünmek, gerçekten önemli olan şeye – ideal müşterinize – odaklanmanıza ve USP’nizle ilgili göze çarpan sorunları belirlemenize olanak tanır.

Benzersiz satış teklifi örnekleri

Masaüstü kişisel bilgisayar pazarı, birçok üretici ve aynı zamanda yeni üretici için güzel bir örneğe sahip.

  • Apple, ürününü diğer masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında “güzel” olarak farklı kılmak için Mac Pro kampanyasında “Dışında güzellik, içinde Canavar” sloganını kullandı. Bu ürünün alıcıları, teknik olarak benzer masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha yüksek bir fiyat ödemeye hazırdı. Apple, estetik ve en son teknolojilere odaklanarak kendisini farklılaştırdı.
  • Wal-Mart, “Para biriktir, daha iyi yaşa” ile, en ucuz alışveriş merkezi olmakla ve müşterilere önemli olanın bir ürüne ne kadar harcama yaptığının olmadığını hatırlatmaya odaklanmıştı. Bu USP, tüketicilere belirli bir markayı veya ürünü seçerek tam olarak hangi değeri alacaklarının net bir resmini veren güçlü, doğrudan ve özlü mesajlara dayanmaktadır.

Bunlar gibi müşterileri çekebilecek ve işletmenizin benzersiz satış teklifini gösterebilecek kadar basit bir şey, insanların aradığı şeydir.

  • Anacin: “Hızlı, inanılmaz hızlı rahatlama.” 1952’de Rosser Reeves, Anacin’in “özel bileşeni” olan kafeinden, diğer aspirinlerin sınırlamalarını öne sürerek ve farklılaşma önerisini üç kez tekrarlayarak, bir TV reklamı yarattı.
  • M&M’s: “Ağzında erir, elinde değil.” 1954 M&Ms, diğer markalara kıyasla çikolatayı askerlerin taşıyabileceği şekilde çikolatanın kişinin elinde erimesini önleyen patentli bir sert şeker kaplama kullandı.
  • Head & Shoulders: “Kepeği azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır.” 1961 Pyrithione Çinko, 10 yıllık araştırmadan sonra, diğer ürünlerin etkili olmadığı durumlarda kepek gidermede gerçekten etkili olan bir bileşen olarak bulundu. Ürün adına “Omuzlar” adının eklenmesi, ürünün saçtan düşen kepek parçacıklarının giysilerde neden olduğu beyaz lekeleri ortadan kaldırdığını ima etmek içindi.
  • Domino’s Pizza: “30 dakika veya daha kısa sürede kapınıza taze, sıcak pizza gelsin – ya da bedava.” 1973-1993 “30 Dakikanız Var” 2007 Domino’s, pizzaları hızlı bir şekilde yapmak için “make line” dediği sistemi kullanıyor.
  • FedEx: “Kesinlikle, bir gecede orada olması gerektiğinde.”1978–1983”. FedEx, gece hava taşımacılığında uzmanlaşan ve paket takibini ilk uygulayan ilk şirketti.
220px rosser reeves benzersiz satış teklifi nedir? Oluşturma şablonu ve 5 örnek ajansara
USP Terimi, televizyon reklamcılığı öncüsü Rosser Reeves tarafından icat edildi.

“Reklamı farklı hale getirmek değil, ürünleri farklı hale getirmelisiniz.  ”
— Rosser Reeves

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki