Niş Pazarlama Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Konsere gelen herkese bira satmaya çalışırsanız. Bu genel pazardır. Ama konsere gidip grup üyelerine enstrüman satmaya çalışırsanız, niş pazara girmiş olursunuz.
Konsere gelen herkese bira satmaya çalışırsanız. Bu genel pazardır. Ama konsere gidip grup üyelerine enstrüman satmaya çalışırsanız, niş pazara girmiş olursunuz.
İçindekiler

1000 kişiye 2 kere bira satarak tüketici başına 10 TL kar ettiğinizi düşünürsek, konser sonunda 10.000 TL kazanmış olursunuz.  Ama gruba birkaç gitar, kulaklık satarsanız +30.000 TL bile kar edebilirsiniz. Niş pazar böyle bir şeydir. Kalabalıkların odaklandığı şeyin dışındadır ve genellikle spesifik bir konuda uzmanlığa gereksinim duyar ve yüksek kar marjına sahiptir.

Niche/Niş nedir?

“Bir niş, özellikle çok spesifik ve diğerlerinden farklı olduğu için birisi veya bir şey için özellikle uygun olan bir yer veya pozisyondur. Niş, genellikle birisinin veya bir şeyin belirli bir ortamda gelişmesine izin veren bir pozisyon veya ilgiyi ifade eder.”

Niche/Niş pazar nedir?

“Niş pazar çok dar bir tüketici grubunun istek ve gereksinmelerine göre bölümlenmiş pazardır. Büyük işletmelerin girmek istemediği ya da göremediği özel bu pazar, sınırlı tüketicisi olan bir yapıya sahiptir. Sadece golf kıyafeti üreten bir terzi, çok büyük ve küçük beden giysi satmak gibi…”

Niş pazarlama nedir?

“Niş pazarlama, sadece benzersiz bir hedef pazara odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji, bir ürün veya hizmetten yararlanabilecek herkese pazarlama yapmak yerine, yalnızca bir gruba (niş bir pazara) veya tekliflerden en fazla yararlanacak potansiyel müşterilerin demografisine odaklanır.”

Niş pazarlama
Niş pazarlama, herkese ürün veya hizmetinizi satmaya çalışmak yerine, belli ihtiyaçları olan bir kitleye ürün ve hizmetlerinizi satmak için çaba harcamaktır. Pazarın çoğu siyah şemsiye tercih edenlerden oluştuğunu düşünün, ama sizin odaklandığınız hedef kitle şemsiye pazarında renkli şemsiyeler olduğunu düşünün.

Niş pazarlama, yalnızca niş hedeflenen müşterinize odaklanır. Geniş bir hedef söz konusu değildir. Bunun yerine, tam olarak hizmet verdiğiniz 1-3 segmente odaklanır.

Niş bir marka, bir dizi müşterinin acı noktalarını ve sıkıntılarını derinlemesine anlama, sonra onlara ulaşma ve onlara yardım etme fırsatına sahiptir.

Geniş bir ihtiyaç pazarına odaklanmak yerine, bir nişe hizmet ettiğini ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığını göstermek için markalaşma ve pazarlamanın her yönünü kullanır. Bir nişe hakim olan birçok işletme daha fazlasını yapmaya devam eder.

Apple’ın önce bilgisayarla başlaması sonrasında mp3 çalar sonrasında telefon sonrasında tabletler sonrasında giyilebilir teknolojilerde pazarları hedeflemesi güzel bir örnek olabilir.

Karlı niş pazar ajansara
Unicornu bulun: İdeal Karlı Bir Niş Pazar

Niş pazarın faydaların nelerdir?

Niş pazarlamayı çekici kılan şey, sadece bir grup potansiyel tüketicinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ürünler veya hizmetler sunmanızdır.

1. Daha az rekabet

Genellikle, niş bir pazarda rekabet için daha az bütçe ve daha az şirket vardır. Bununla birlikte, niş bir pazar daha çekici hale geldikçe ve belli bir sürdürülebilir pazar hacmine kavuştukça, daha fazla oyuncu fırsatlardan yararlanma arayışına katılabilir.

2.Daha fazla etki

Küçük bir pazar olduğu için yaptığınız her iletişim faaliyeti doğrudan hedef kitlenizi etki edecektir. Niş toplulukları sosyal medya sitelerinde bulabilirsiniz, örn. Facebook grupları veya Linkedin’de örnek olarak. İyi haber şu ki, bir topluluk içinde markanızı oluşturmak ve marka bilinirliğini geliştirmek mass iletişime göre oldukça kolaydır.

Rekabet az olduğu için hedef tüketicilerin aklını karıştıracak daha az mesaj olacaktır. Böylelikle ürün veya hizmetlerinizin etkisi oldukça fazla olacaktır.

3. Uzmanlığınızı hızla geliştirirsiniz

Niş toplulukları dinlemek, sosyal medyada etkileşime girmek, bir niş ile ilgili konularda araştırma yapmak aşamalı olarak uzmanlaşmanıza yol açar. Zamanla, pazarlamanızı geliştirmek için bilginizi kullandıkça, kendinizi niş topluluk içinde bir otorite figürü olarak konumlandırabilirsiniz.

4. Genişletme fırsatları

Gelirinizi ve karınızı belirledikten sonra, genişlemeyi ve diğer niş alanlara geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Pek çok işletme bu şekilde büyüyor.

Niş pazarlama nasıl yapılır?

1. Tüketiciyi segmente etmek

Her pazar, bileşenlerinin belirli ihtiyaçları ve tercihlerine göre daha da rafine edilebilir veya bölünebilir. Bir niş tanımlamanın en yaygın yollarından bazıları şunlardır:

 • Fiyat (ör. lüks, orta sınıf, indirimli)
 • Demografi (cinsiyet, yaş, gelir seviyesi, eğitim seviyesi)
 • Kalite seviyesi (premium, el yapımı, ekonomik)
 • Psikografikler (değerler, ilgi alanları, tutumlar)
 • Coğrafya (belirli bir ülkenin, şehrin ve hatta mahallenin sakinleri)
Ayrıntılı Niş Pazarlar
Demografik Psikografik Davranış Coğrafi
Yaş Kişisel özellikler Satın alma alışkanlıkları Semt
Cinsiyet Değerler ve inançlar Harcama alışkanlıkları Kent
Gelir Tutumlar ve öncelikler Kullanım alışkanlıkları Ülke
Dil İlgi Alanları Marka etkileşimleri Topluluk
Eğitim Yaşam Tarzları Teknoloji kullanımı İklim
İşveren veya iş Motivasyonlar Değişim durumu Kentsel veya kırsal

Bir nişe odaklanmayı seçmek, belirli küçük bir müşteri kitlesine, daha büyük pazarı hedefleyen rakiplerden daha iyi hizmet vermek için alınan stratejik bir iş kararıdır.

Niş pazarlamanın yararı, markaların kendilerini farklılaştırmasına, benzersiz bir otorite olarak görünmesine ve farklı bir müşteri kitlesiyle daha derin bir şekilde penetre olmasına izin vermesidir.

Bir marka niş pazarlamayı, aynı türden ürün veya hizmeti sunan diğer birçok markayla rekabet etmek yerine, niş pazarlamayla öne çıkmak, daha değerli görünmek, büyümek ve idealiyle daha güçlü, daha uzun süreli bir bağlantı kurmak için kullanabilir.

2. Sektörünüzdeki nişi bulun

Niş pazarlamanın ilk adımı, boşlukları belirlemektir. Diğer işletmelere bakmak ve neleri iyi yaptıklarını görmek yerine, boşlukları tanımayı öğrenin. Pazar boşlukları, niş bir pazar geliştirmek için çok önemlidir.

Bu boşlukları nasıl belirleyebilirsiniz?

 1. Müşteri anketleri / Müşteri görüşmeleri – bunlar, insanların ne istediğini ve neyi kaçırdıklarını düşündüklerini belirlemenize yardımcı olur; niş pazarlamaya ilişkin içgörü sağlarlar. Anket yapmak kolaydır ve ücretsiz google formları kullanabilirsiniz. 

Anketlerinizde aşağıdaki soruları irdeleyebilirsiniz:

Müşterileriniz sizinkiyle ilgili hangi ürünleri veya hizmetleri arıyor?

● İnsanlar sosyal medyada veya forumlarda ne diyor?
● Müşterileriniz hangi web sitelerini ziyaret ediyor?
● İlgili veya rakip ürünleri nereden satın alıyor? Hizmetleri ve onlar hakkında ne diyorlar?
● Başka hangi ilgi alanları veya endişeleri var?
● Sektörde herhangi bir eğilim veya değişiklik var mı?

Ürünlerinizi satın alan kişilerin özellikleri nelerdir?

● Sizi nasıl bulurlar?
● Neden sizden satın alıyorlar?
● Ürünlerinizden hangisini en çok seviyorlar?
● Satın alımlarını etkileyen faktörler nelerdir?
● Şimdi hangi içerikler etkileşime geçiyorlar?

 1. Müşteri davranışları – İnsanların ürün veya hizmetleri nasıl satın aldıklarını ve kullandıklarını gözden geçirin. En iyi, en ucuz, karşılaştırma, kupon, indirim, ücretsiz kargo gibi yüksek hacimli arama terimlerine odaklanın.
 2. Tutkulara ve sorunlara odaklanın – Bunlar, insanların para harcama olasılığının daha yüksek olduğu şeylerdir. Örnek olarak, sağlıkta büyük bir pazar zayıflama ürünleridir. 
 3. İnsanların tutkuları – Harley Davidson sadece motosiklet satmıyor, bir yaşam tarzı ve hayaller satıyorlar. Ayrıca insanların buluşması için etkinlikler düzenliyor. Yani insanların tutkularına hitap ediyorlar. Niche pazarlama, bir Harley Davidson satışından sonra alt pazarlar yaratabilir. Örnek olarak, ticari ürünler, ör. tişörtler, ceketler; etkinlikler ve buluşmalar.
 4. Özel ihtiyaçlar – Glutensiz, vegan ürünler veya kabuklu yemiş içermeyen ürünler, özel beslenme ihtiyaçları olan bir dizi insana hitap ettikleri için popülerlik kazanıyor.
 5. Satış sonrası pazarlar – Birçok işletme, müşterilerin ihtiyaçlarını takip etmekte çok iyi değil, örn. printer makinesi satın aldığınızda, daha sonra bir evde onarım ve kartuş dolum servisine ihtiyacınız olabilir.

3. Fırsatları araştırın

Boşluğu belirledikten sonra, fırsatı araştırmanız gerekir. Temelde şu iki soruya cevap aramalısınız

 1. Niş pazarlama fikrim yatırıma değer mi?
 2. İşim için ihtiyacım olan geliri elde edebilecek miyim? (satın alacak insanların hacmi)

Belirli nişiniz için anahtar kelimeleri kaç kişinin aradığını görmek için çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.

İşte bazı yararlı araçlar:

 • Google Trendler
 • Ahrefs  veya Ubersuggest arama hacimleri, sorular ve rakip site analizi
 • SEMrush niş pazarınızla ilgili anahtar kelimeleri, hacimleri ve soruları belirlemenize yardımcı olabilecek başka bir araç

3. Personalarınızı oluşturun

Persona hakkında detaylı bilgiyi Persona nedir? Nasıl Oluşturulur? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kısaca persona; kullanıcı merkezli tasarım veya pazarlamada bir kişi, bir siteyi, markayı veya ürünü benzer şekilde kullanabilen bir kullanıcı kitlesini temsil etmek için oluşturulan kurgusal bir karakterdir.

4. Marka ve Değer Önerisi

Nişi belirledikten sonra, yaratıcı olmanız ve katma değeri nasıl çözebileceğinizi, sorunları çözebileceğinizi ve teklifinizi pazarda nasıl konumlandıracağınızı düşünmeniz gerekir.

Temel eylem, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri düşünmek ve ardından niş pazarlama için hangisinin en iyi olacağına öncelik vermektir.

Bir değer önerisinin nasıl geliştirileceğinden emin değilseniz değer şablonunu kullanmanızı öneririm. Kullanımı basit ve sunduğunuz değere odaklanmanın kolay bir yolu.

Value proposition template sablon deger niş pazarlama nedir? Ajansara
Değer Öneri Şablonu - Yukarıdaki 3 dakikalık videoyu izleyerek bu şablonun çıktısını alıp kolayca doldurmaya başlayabilirsiniz. Kısaca müşteri neler bekliyor, senin ürünün ona ne verecek denklemi diyebiliriz.

5. İçerik ve Kanallar

Markanız, potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmak için yarattığınız platformunuzdur.

Markanızla beraber müşterilerinize nerede ve nasıl pazarlayacağınızı bilmeniz gereken bir kimliğiniz var. Yapılacak ilk şey, hangi kanalları ve medyayı kullandıklarını bulmaktır.

Önerilen yazı: Marka Kimliği Oluşurun

Influencer‘ları bulmak ve onlarla birlikte nasıl etkileşim kurabilirsiniz bunları öğrenmelisiniz.

Nişiniz fotoğrafçılıkla ilgiliyse, ör. fotoğrafçılık dronları, ardından videonuz ve resimleriniz kullanılacak ve paylaşılacak ana medya olacaktır. Instagram ve YouTube gibi sosyal kanallar, hedef kitlenizle iletişim kurmanın ideal bir yoludur.

Potansiyel müşteri gruplarının bulunabileceği yerler:

Pinterestler
Linkedin grupları
Reddit
Facebook
Ayrıca, forumları arayın.

6. Strateji geliştirin

İçerik göndermeye ve geliştirmeye başlamadan önce, rakip sitelerde hangi içeriğin paylaştığını belirleyin.

Ubersuggest gibi bir araç kullanıyorsanız rakibinizin sitesini yazarak ve en çok hangi içeriğin paylaşıldığını görebilirsiniz. Ayrıca farklı sosyal kanallarında da filtreleme yapmak istiyorsanız Ahrefs ile bunu da yapabilirsiniz, ör. YouTube, Twitter, Facebook.

Genellikle infografik gibi içeriklerin çok paylaşıldığını göreceksiniz.

Birkaç ipucu:

 1. Zamanınız ve ne kadar içerik üretebileceğiniz konusunda gerçekçi olun
 2. Bir takvim kullanın ve içeriğinizi planlayın
 3. Temel içerik için hacim anahtar kelimelerine odaklanın
 4. Düşük hacimli anahtar kelimelerinizi temel içeriğiniz etrafında kümeleyin
 5. Sayfa içi SEO’nuzu optimize edin
 6. İçeriğinizi yayınlayın ve tanıtın

7. Müşteri kazanımı ve satış

Hizmet satıyor olsanız bile, insanların paralarının karşılığında ne aldıklarını ve ihtiyaçlarına nasıl uyduğunu anlamalarını kolaylaştırmanız gerekir.

Ürün geliştirme, her ürün veya hizmet için temel özellikleri ve faydaları bir araya getirme sanatıdır.

Birçok işletme artık katmanlı hizmet teklifleri kullanıyor, ör. ücretsiz başlayıp isteğe göre ücretli paketlere geçilen hizmet türleri. Ajansara’da da bu teklifi kullanıyor örneğin.

Dönüşüm huninizi baştan sona planlayın. Başlangıca çok fazla vurgu yapmak, e-posta listenizi büyütme ve müşteri tabanınızı oluşturmayı kaçırmanıza neden olur.

Sıkıcı gelmeden, müşteri veri tabanınız (e-posta listesi) işletmenizin ve organik trafiğin gerçek değeridir.

En iyi Niş pazarlama örnekleri

 1. Bilinçli tüketiciler
 2. Evcil hayvan sahipleri
 3. LGBT topluluğu
 4. Gezginler
 5. Oyuncular (gamers)
 6. Ev sahipleri
 7. Uzaktan çalışanlar
 8. Yerliler

1. Bilinçli tüketiciler

Sürdürülebilirlik, son zamanlarda tüketiciler arasında sıcak bir konu haline geldi.

Nielsen tarafından yapılan bir ankete göre, ABD’deki tüketicilerin %48‘i çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için tüketim alışkanlıklarını “kesinlikle” veya “muhtemelen değiştireceklerini” söylüyor.

Bilinçli tüketicinin yükselişi, geleneksel ürünlerin vegan, çevre dostu ve hayvan dostu, doğa dostu varyasyonlarının yolunu açtı. Kitle pazarı tarafından sıkça satın alınan bir ürün varsa, daha yeşil bir alternatifi kucaklayacak bilinçli tüketicilerden oluşan bir niş vardır.

Geçmişte, bu niş pazara hitap etmek isteyen şirketler, gelirlerinin bir kısmını bir amaca bağışlayabilirdi, ancak şimdi çoğu tüketici, ürünlerin nasıl tedarik edilip üretildiğini de önemsiyor.

Örneğin Bee’s Wrap, plastiği balmumundan yapılan seçeneklerle değiştirmeyi düşünüyor. Yiyecek depolamanın doğal alternatifi yalnızca çevre dostu değil, aynı zamanda yeniden kullanılabilir oldukları için tüketiciler için daha uygun maliyetli.

Balmumu streçler, niş bir işletmeye güzel  örnek

Beeswrap niş pazarlama nedir? Ajansara

Bilinçli tüketiciler için niş ürün fikirleri

 • Yeniden kullanılabilir pipetler
 • Doğa dostu kozmetikler
 • Vegan dostu giyim

2. Evcil hayvan sahipleri

Yalnızca ABD’deki evcil hayvanlar için yapılan toplam harcama, 2020’de tahmini 85,39 milyar ABD dolarıdır. Bu pazarda, farklı evcil hayvan türleri, yaşam tarzları ve daha fazlası için bir niş geliştirmek için pek çok fırsat vardır.

PETSPYJAMAS.com buna güzel bir örnek. Evcil hayvanlarıyla tatile çıkmayan insanların sorununu gördü ve harika bir şekilde (Çok güzel yerler var gerçekten) kapattı.

Nis pazarlama nedir 1 1 niş pazarlama nedir? Ajansara

Nis pazarlama nedir 2 1 niş pazarlama nedir? Ajansara
Bir nevi evcil hayvan için yapılmış AirBnb olarak düşünebilirsiniz.

Evcil hayvan sahipleri için daha niş ürün fikirleri

 • Evde değilken evcil hayvanları izlemek ve onlarla etkileşim kurmak için evcil hayvan kameraları
 • GPS evcil hayvan izleyicileri
 • Evcil hayvan fotoğrafları içeren kişiselleştirilmiş ürünler 
 • Organik evcil hayvan maması ve çıtır çerezleri
 • Evcil hayvan aksesuarları ve kıyafetleri

3. LGBTİ topluluğu

LGBTİ ( topluluğu çok büyük ve bu tüketicilerin benzersiz alışveriş alışkanlıkları var. Nielsen’e göre, ortalama bir Amerikalı tüketiciden% 10 daha fazla alışverişe gidiyorlar ve ayrıca yaklaşık% 7 daha fazla harcama yapmak istiyorlar.

Lgbti niş pazarlama nedir? Ajansara
LGBTQ+ olarak tanımlanıyor. Ötekileştirmeye meraklı olan toplumumuzda bu niş sektör yok sayılıyor. Kadın, erkek veya LGBTQ+’ı, din ve ırkı bir kenara bırakıp sadece insanı konuşacağımız günler gelir umarım.

Bu pazarla en başından bağlantı kuran markalar, bu nişe hizmet etmek için en iyi konumdadır. Bu pazarda başlayan iç giyim markası TomboyX‘e sorun. Başlangıçta bir T-shirt markası olan kurucu ortak Fran Dunaway, belirli bir tüketici grubunun “herhangi bir vücut için” iç çamaşırı satma ihtiyaçlarına odaklanma fırsatını gördü.

Nis pazarlama ajansara niş pazarlama nedir? Ajansara

LGBT topluluğu için daha niş ürün fikirleri

 • Belirli cilt tipleri için özel olarak tasarlanmış makyaj ürünleri
 • Pride’dan ilham alan tasarımlar
 • Belirli vücut tipleri için yapılmış giysiler

4. Gezginler

Seyahat endüstrisindeki çevrimiçi satışlar 2018’de % 10’dan fazla artarak 694,41 milyar dolara ulaştı. Son otuz yılda azalan hava yolculuğunun maliyetiyle birleştiğinde, daha mobil bir tüketici, sık iş seyahatinde olanlardan, gezginlere kadar tonlarca niş kitlenin girmesi anlamına geliyor.

Tüketicilerin seyahate yaklaşma şekli bile değişiyor. Aslında, gezginler çevreye karşı daha bilinçli hale geliyor. Booking.com’a göre yarıdan fazlası sürdürülebilir seçenekler arıyor ancak bu seçenekleri bulmakta güçlük çekiyor.

Bu boşluk, markaların bir adım öne çıkması ve sürdürülebilir ürünler aracılığıyla çevre dostu girişimleri desteklemesi için büyük bir fırsatı temsil ediyor. Ve gezginler, daha çok çevre dostu  seçeneği arıyor.

CNN, 2020 yılına kadar İngiltere ve ABD’deki işgücünün neredeyse yarısının uzaktan çalışacağını ve 2017’de 2014’e kıyasla en az % 40 daha fazla çocuğun evde eğitim gördüğünü bildirdi. Bu, özellikle uzaktan çalışanlar için daha uzun ve daha sürükleyici seyahatlerin kapılarını açıyor. Özellikle pandemi sürecinden sonra daha uluslararası bir süreç başlıyor gibi duruyor.

Nomatic, gezginlere yönelik, özellikle işlevselliğe öncelik veren dijital göçebelere yönelik bir taşıma çözüm markasıdır. Bu hedef kitlenin, pek çok sorununu şık ve güvenli bir şekilde ürünlerine bakarak görebilirsiniz.

Nomatic nis pazarlama niş pazarlama nedir? Ajansara

Gezginler için daha fazla niş ürün fikri

 • Seyahat içerik oluşturucuları için akıllı telefon aksesuarları (lens,kılıf,tripod,ışık vb)
 • Sık uçanlar için pratik ve rahat sportif ama şık kıyafetler
 • Seyahat deneyimleri toplamayı seven insanlar için karalama haritaları

5. Oyuncular

“Oyuncular” (gamers), çeşitli alt kümeleri içeren ve çok platformu kapsayan bir terimdir: mobil oyuncular, PC oyuncuları, konsol oyuncuları, masa başı oyuncular – liste uzayıp gider. Dünya genelinde 2,3 milyardan fazla aktif oyuncu var ve neredeyse yarısı hobilerine para harcıyor, bu da 2021’de 162.32 milyar dolar değerinde bir endüstriye denk geliyor. 2026 yılında ise 295.63 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Glorious PC Gaming Race PC oyuncularına yönelik ürünlerle adlı çevrimiçi mağazasını açtı. Temelde otomatik pilotla çalışan 7 rakamlı gelirli bir işletme haline geldi.

Glorious pc gaming race ajansara nis nedir niş pazarlama nedir? Ajansara

Özellikle mobil oyun, pazarın %91’ini oluşturuyor. Ayrıca, pazara her zamankinden daha fazla sayıda kadın giriyor, bu da herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeyen bir trend.

Bu kategori içinde, popüler türlere (First person shooter gibi) veya konsollara (Nintendo Switch gibi) göre hedefinizi ve stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Oyuncular için niş ürün fikirleri

 • Uzun süren oyun seansları için ergonomik ürünler (fareler, keyboardlar, pedler, sandalyeler, mavi ışığı engelleyen gözlükler)
 • Konsolları, işaretçileri (klavye,mouse ) vb. kişiselleştirmek için çıkartmalar
 • Oyuncu kültürüne atıfta bulunan tişörtler, sportif ceketler
 • Mobil oyuncular için çeşitli aksesuarlar (anahtarlık, figürler, ışıklandırma ve ses sistemleri)

6. Ev sahipleri

Ev sahipliği değişiyor. Eskiden norm olan şey artık geçerli değil ve aynı zamanda ev sahibi olan ABD tüketicilerinin yüzdesi düşüyor. Bu tüm dünyada başlayan değişimin bir başlangıcı. Eşbette bu durumun, geçim maliyetindeki artış ve artık yetişmeyen maaşlar gibi birçok nedeni var.

Ev sahiplik oranlari niş pazarlama nedir? Ajansara
Kaynak

Bu nedenle, sadece ev sahipliği düşüşte değil, aynı zamanda ev sahibi olmanın tanımı da değişiyor. Airbnb ve VRBO aracılığıyla ev paylaşımının ortaya çıkması sayesinde evler giderek daha fazla yatırım amaçlı gayrimenkullere veya ek pasif gelir üreten ortak alanlara dönüştürülüyor.

Bu, ağustos ayının ev sahipleri için kendi anahtarsız giriş ve ev güvenlik ürünleri serisini piyasaya sürmesinin önünü açtı. Bu niş pazarın özelliklerden biri de misafir erişimidir ve ev sahiplerinin belirli süreler için kiracılara erişim sağlamasına izin veren kilit sistemleridir.

August ajansara ev kiralama nis sektor turizm niş pazarlama nedir? Ajansara

Ev sahipleri için niş ürün fikirleri

 • Ev güvenlik kameraları (ev içi, kapı zili, akıllı ev cihazları vb.)
 • Küçük daireler için mobilya / ev dekorasyonu
 • Kiracılar için pratik ev çözümleri (matkapsız takılan panjurlar gibi)

7. Uzaktan çalışanlar

Özellikle pandemiden dolayı hem freelancerların sayısı arttı hem de beyazyaka çalışanlar uzaktan çalışmaya başladı.

Uzaktan çalışmanın pek çok avantajı da var. Çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermek iş memnuniyetini ve üretkenliği artırır. Bu işçiler aynı zamanda daha ilgili ve haftada 40 saatten fazla çalışma olasılıkları iki kat daha fazla

Freelancer At Work, bir yerde çalışırken potansiyel müşterileri çekmeye yardımcı olabilecek ürünlerle bu niş serbest çalışan pazarını hedefliyor. Çalışmayı seçtiğiniz her yerde yaptığınız şeyin reklamını yapan dizüstü bilgisayar çıkartması satıyorlar.

Uzaktan calisanlar nis sektor niş pazarlama nedir? Ajansara

Bu uzaktan çalışanların motivasyonlarını ve yaşam tarzlarını akılda tutmak, onlara ve onları hedeflerine ulaşmaları için kullanan şirketlere yardımcı olacak ürün fikirlerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Uzaktan çalışanlar için niş ürün fikirleri

 • Masa oyuncakları / süslemeler
 • Ev ofisleri için dekor
 • Kahve dükkanında çalışma seanslarını seven kişiler için dizüstü bilgisayar aksesuarları

8. Konum tabanlı ürün ve hizmetler

Dünyanın en büyük markaları bile hedefli kampanyalar aracılığıyla yerel pazarlama yaklaşımlarını benimsiyor. Yerel(lokal) işletmelerini desteklemek için tüketici odaklı bir hareketle rekabet ediyorlar.

Ancak yalnızca çevrimiçi satış yapıyorsanız, lokal bir değer oluşturmak zor olabilir. Neyse ki, e-ticaret satıcılarının şehirlerine veya ülkelerine niş bir pazar olarak bakarak harekete girmelerinin yolları var.

Örneğin giyim şirketi Peace Collective, Toronto Pride etkinliği çevresinde kuruldu. Marka, ülke çapındaki Kanadalılara ve çeşitli NBA takımlarının taraftarlarına hitap edecek şekilde genişledi.

Nis pazarlama 1 niş pazarlama nedir? Ajansara

Yerel halk için niş ürün fikirleri

 • Bir kültüre veya şehre özgü sloganlar içeren tişörtler
 • Belirli bir şehir manzarasına ait baskılar / fotoğraf kitapları
Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki