Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Bu kapsamlı kılavuzda, sosyal medya yönetiminden nasıl yararlanabileceğinizi ve hizmet alırken nelere dikkate etmeniz gerektiğini keşfedeceksiniz.
Bu kapsamlı kılavuzda, sosyal medya yönetiminden nasıl yararlanabileceğinizi ve hizmet alırken nelere dikkate etmeniz gerektiğini keşfedeceksiniz.
İçindekiler

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan içerik oluşturma, planlama, analiz etme ve bunlar sayesinde bu platformu kullanan hedef kitle ile etkileşimde bulunma sürecidir. Sosyal medya yöneticisi bir marka, sosyal medyayı birey veya işletme tarafından çevrimiçi olarak yeni müşterilere ulaşmak, itibarlarını artırmak ve korumak için kullanılabilir.

Sosyal medya yöneticileri, müşteri yorumlarına yanıt vermekten, orijinal içerik yayınlayarak uzun vadeli pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağı konusunda strateji geliştirmeye kadar sosyal medya etkinliğini ele alma konusunda uzmandır. Bununla birlikte, kendi stratejiniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan sosyal medya yönetim araçları da vardır. (Bu araçlara aşağıda yer verdik.)

Bu araçlar sayesinde sosyal medya içeriklerinizi önceden spesifik bir şekilde (tüm platformdaki mesajlara aynı araçtan cevap verme, aynı anda her platforma özel olarak farklı içerik paylaşımı vb…) yönetebilirsiniz. Özellikle B2C markalarda ,  sosyal medyayı oyunun bu noktasında bir öncelik haline getirmiyorsanız, başınız büyük belada.

Sosyal medya, iş dünyasında ayrılmaz bir rol oynamaktadır. Dünya çapında sosyal medyayı kullanan 3.2 milyar insan olduğunu ve saniyede 11 yeni kullanıcı ile küresel bir standarda dönüştüğünü söylemek gerek. Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri, bu büyük kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir ve bir sosyal medya kampanyası yürütmeyi kesinlikle kolaylaştırır.

Sosyal Medya Yönetimine Başlarken

Sosyal medya aracılığıyla kitlenizle etkileşim kurmak her zamankinden daha önemli. Müşteriler markalarla Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn ve daha fazlası aracılığıyla etkileşim kurar, hızlı bir şekilde iletişime geçmek ve kaliteli/faydalı içerik üretmelerini beklerler.

İşte burada sosyal medya yönetimi devreye giriyor. 

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Eğer parmağınızı sosyal medya pazarlama sularına batırıyorsanız, kendin-yap yönetim araçları başlamak için harika bir yoldur. Bu platformlar, en acemi sosyal medya yöneticisinin bile kolayca kullanabilmesi için tasarlanmış, kullanımı kolay ve kapsamlı arayüzlerle kendi kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı olur.

Ayrıca, sosyal medya yönetim araçları genellikle çok hesaplıdır ve çoğu satın almadan önce test etmek için ücretsiz sürümler sunar. Bununla birlikte, sosyal medyada gerçekten bir fark yaratmak istiyorsanız, daha büyük bir tekneye ihtiyacınız olacak.

Sosyal Medya Yönetim Hizmetleri 

Sosyal medya yönetim araçları, şirketinizin içeriğinin miktarının artmasına ve zamanlamasının yönetilmesine yardımcı olurken, hedef kitlenizin katılımını artırmak söz konusu olduğunda içeriğinizin kalitesini artırmak da önemlidir.

Neyse ki, sosyal medya yönetim hizmetleri veren firmalar, sosyal medya varlığınızı doğru bir şekilde yönetmek için bilgi ve kaynaklarla donatılmıştır. Hedeflenen yayınlar, sponsorlu reklamlar ve yaygın bilgilerin ötesinde çok çeşitli sosyal medya taktikleri sayesinde, bu hizmetler sosyal medya oyununuzu bir üst seviyeye taşıyabilir.

Sosyal Medya Yönetiminin Temel Unsurları

İster bir sosyal medya pazarlama hizmeti kiralayın, ister çok çeşitli araçlardan yararlanın, stratejinizi çok fazla harcamadan veya çok fazla zaman harcamadan sıkıcıdan fark yaratan bir değere dönüştürebilirsiniz.

Yönetirken esas alacağınız temel unsurlar;

Yönetim: Çeşitli platformlarda birden çok hesabı yönetin.

Analiz: Etkileşimi, katılımı, görüntülenmeleri, mesaj ve yorumları analiz edin.

Zamanlama: Yayınlanacak içerikleri önceden planlayın.

Raporlama: Kapsamlı analiz raporları alın.

Takip: Yorumları takip edin, verimli ve hızlı yanıt verin.

İş Birliği: İçerik üretirken ekip üyeleriyle işbirliği yapın.

Şirketinizin faydalandığı herhangi bir ek yazılım veya hizmette olduğu gibi, sosyal medya yönetiminin nihai hedefi zamandan tasarruf etmek ve karı artırmaktır. Peki sosyal medya yönetimi, şirketiniz için nasıl belirli faydalar sağlıyor? Okumaya devam…

Sosyal Medya İşinize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri, pazarlamayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır ve bu da harika bir şekilde karı arttırır. Sonuçta, yeni yazılım veya hizmetler kârlılığınızı artırmayacaklarsa ödeme yapmanın ne anlamı var ki? Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri, pazarlama çabalarınızı canlandıracak ve şirketinizi hedef kitlenizin önüne koyacak yararlı faydalarla birlikte gelir.

Sosyal medya yönetim araçları size yardımcı olabilir;

Zamandan kazanın: Gün içinde yoğun saatlerde yayın göndermeyi hatırlamak ve stres yapmak yerine, içerikleri önceden planlayabilirsiniz. Geniş bir platform yelpazesinde içeriklerinizi günde birkaç kez yayınlayarak itibarınızı, marka görünürlüğünü artırın.

Hedef kitlenizi anlayın: Nereden sizi bulduklarını, sizi neden takip ettiklerini, işletmenizden ne istediklerini açıklayan derinlemesine analizlere ulaşın.

Müşteri hizmetinizi geliştirin: Müşterilerin şirketiniz hakkında sosyal medya aracılığıyla size ulaşması için basit bir köprü oluşturmuş olursunuz. Bu araçlar sayesinde yanıt vermenizi kolaylaşır böylelikle müşteri hizmet kalitenizi artırmış ve geliştirmiş olursunuz.

Marka itibarınızı koruyun: Yorumları ve geri bildirimleri daha yakından izlemenize ve mümkün olan en kısa sürede yanıt vermenize olanak sağlayarak markanızın itibarını koruyun.

İnovasyon getirin: Her sosyal medya kampanyası için bir sürü platformun sahip olduğu yaratıcı kanallardan kolayca faydalanın.

Açıkça gördüğünüz gibi sosyal medya yönetiminin faydaları var.  Ancak sosyal medyanın nasıl çalıştığını anlamak, bu araçlardan veya hizmetlerden birini kendi işletmeniz için satın almanız gerekip gerekmediğine karar vermenin sadece ilk adımıdır. Bir sonraki adım nedir? Maliyet.

Sosyal Medya Yönetiminin Maliyeti/Fiyatı Nedir?

Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri maliyetlerde farklılık gösterir, bu yüzden karar vermeden önce sizin ihtiyaçlarınıza özel (örneğin kaç hesap yönetilecek, kaç platformda yönetilecek, kaç içerik paylaşılacak vb…) bir fiyat teklifi almak çok önemlidir.

Tarifeler genellikle aşağıdaki başlıklardaki gibi olsa da, ayrıca satılan ek özellikler (analizler, raporlamalar ve otomasyon araçları vb…) de maliyet hesaplarken dikkate alınmalıdır.

Hesap sayısı üzerinden ödenen tarifeler

Sosyal medya yönetim araçlarının güzelliği, Facebook, Instagram, Twitter ve hatta LinkedIn için yayınları tek bir platformdan zamanlamanızdır. 

Ancak, kaç hesabı yönetmek istediğinize bağlı olarak fiyat yükselebilir. İster çok çeşitli platformlarda popüler olun, ister yönetmek istediğiniz altı farklı Twitter hesabınız olsun, hizmetinize fazladan hesap eklemenin maliyetinin tam olarak bildiğinizden emin olun.

Gönderi başına ödenen tarifler

Sosyal medya yönetim araçlarının birincil amacı, yayınları önceden planlamaktır, böylece bu yoğun saatlere ulaşmak için gününüzü mükemmel bir şekilde zamanlamanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, “kalite üzerinden miktar” yaklaşımını kullanmaya çalışıyorsanız, biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

Yalnızca bir hesabınız olsa bile, bazı sosyal medya yönetim araçları önceden planlayabileceğiniz yayın sayısı için bir sınır (kredi sayısı örneğin) koyacaktır. Ne kadar çok yayın planlamak isterseniz, fiyat o kadar yüksek olur, bu nedenle aracınızı seçerken bunu da dikkate aldığınızdan emin olun.

Sosyal Medya Yönetim Hizmetlerinin Maliyeti

Bir sosyal medya kampanyasının potansiyelini gerçekten kırmak istiyorsanız, sosyal medya yönetimi hizmetleri en iyi yoldur.

Fiyat anlaşılır bir şekilde daha yüksektir, ancak sosyal medya pazarlama uzmanlarından göreceğiniz sonuçlar buna değecektir. (Eğer doğru kişi veya kurumu bulursanız elbette.)

Sosyal medya yönetim araçlarının aksine, bu hizmetler sosyal medyadaki genel stratejinizi geliştirmek için pazarlama stratejisinden ücretli reklama kadar her şeyi sunar.

Bu nedenle, sosyal medya yönetim hizmetleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlı olarak maliyet açısından büyük ölçüde farklılık gösterir.

  • Şirketinizin büyüklüğü
  • Ne sıklıkla gönderme yapmayı planladığınız
  • İstediğiniz hizmet türü
  • Hangi platformlarda içerik paylaşmak istediğiniz
  • İhtiyacınız olan analiz seviyesi
  • Sosyal medya üzerinden müşteri hizmeti verip vermeyeceğiniz

Sosyal medya yönetim hizmetleri söz konusu olduğunda, değişen maliyetler bir karar vermeden önce özelleştirilmiş bir teklif almayı zorunlu kılar.

Daha iyi bir fikir edinmek için, aşağıda gözden geçirdiğimiz birkaç araç ve hizmetlere göz atın.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları ve Hizmetleri

Artık sosyal medya yönetiminin neleri içerdiğini, faydalarını ve ne tür bir fiyat teklifini bekleyebileceğinizi belirleyecek maliyet faktörlerini biliyorsunuz, işte size yardımcı olabilecek bazı örnekler.

2019’da sunulan en iyi sosyal medya yönetim araçlarını ve hizmetlerini bir araya getirdik.

Kendiniz Yapın: Sosyal Medya Yönetim Araçları

Markanızın sosyal medyasıyla pratik olmayı tercih ediyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı yönetmek için seçebileceğiniz bazı dâhiyane araçlar var.

İşletmeler için sosyal medya, tıpkı kişisel bir sayfada yaptığınız gibi standart bir Facebook veya Twitter hesabında oturum açmayı içermemelidir. İşletmelerin daha akıllı olması gerekir.

Sosyal medya yönetim araçları, güncellemeleri planlamanıza, müşteri hizmetleri yorumlarını verimli bir şekilde yönetmenize ve müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili trendleri öğrenmenize olanak tanır.

En iyi sosyal medya yönetim araçlarından bazıları şunlar;

Buffer – Harika, kullanımı kolay bir arayüz

Hootsuite – Sınırsız sayıda gönderi planlamanızı sağlar

Sprout Social – Büyüyen işletmeler için ideal

Hubspot – Pazarlama araçları dahil ve ücretsiz deneme sürümü mevcut

IFTTT – Denemek için süper, ücretsiz bir hizmet

TweetDeck –  Yalnızca Twitter için, ancak birçok kullanışlı özelliğe sahip

Soru şu: İşletmeniz için sosyal medya yayınlarını kendiniz ele almaya çalışmak mı, yoksa bu hayati hizmet için bir uzmana güvenmek mi sizin işiniz için daha doğru?

Bu, diğer tüm iş görevlerinize kolayca ekleyebileceğiniz bir şey değildir, bu yüzden kendiniz yapmaya çalışmadan önce dikkatlice düşünün.

Başarılı bir şekilde sosyal medya kampanyası yürütme yeteneğinizden eminseniz, yukarıdaki araçlar harika bir başlangıç olacaktır. Ancak, şirketinizin sosyal medyadaki varlığını önemli ölçüde iyileştirmekle ilgileniyorsanız, aşağıda listelenen profesyonel hizmetler sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Bir Bilene Danışın: Sosyal Medya Yönetim Hizmetleri

Bir sosyal medya yönetim hizmetine güvenerek, işinize ve ihtiyaçlarına özel uzman yardımı alacaksınız.

Türkiye’de hizmet veren, en iyi sosyal medya yönetim hizmetlerinden bazılarını aşağıda kısaca anlatarak sıraladık. Daha detaylı incelememizi “ Sosyal Medya Monitoring ve Danışmanlık Şirketleri  ” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi nedir?

TICKTOCKBOOM > > BOOMSOCIAL > BOOMSONAR

Osyal-medya-yönetimi-nedir-fiyat-ajansara-ticktockboom-1. Png

Tick Tock Boom Digital Pr & Marketing enerji, perakende, bankacılık ve finans, telekomünikasyon, gıda, içecek, otomotiv, moda,  ilaç, turizm,  sigorta,  alışveriş, yapı, basın ve yayın, sinema,  kozmetik, spor, ofis malzemeleri, kimya, online alışveriş, havacılık gibi bir çok farklı sektörden ileri gelen 350’nin üzerinde global ve ulusal markaya hizmet veriyor.

Telefon:+90 212 293 80 00
E-posta: info@ttboom.com

SEMANTICUM

Sosyal-medya-yönetimi-nedir-fiyat-ajansara
Relate Digital Hakkında: Related Digital, e-posta pazarlama şirketi olarak 2002 yılında kurulmuştur. Sonrasında veriye dayalı pazarlama otomasyonu sağlayan Related Marketing Cloud (RMC) platformunu dönüşerek çok-kanallı dijital pazarlama yönetiminde Türkiye’nin öncü şirketi olmuştur. Related Digital bünyesindeki platformlardan biri olan Semanticum sosyal medya takip, analiz, yönetim ve raporlama ihtiyaçlarınız için tek bir platform sunuyor.

Telefon:+90 212 343 07 39
E:posta: sales@relateddigital.com

KİMOLA

Sosyal-medya-yönetimi-nedir-fiyat-ajansara-kimola

2014 yılında, büyük veri alanında metin verisi işlemek üzerine şirketleşen Kimola, tüketici içgörüleri üreterek, reklamverenlerin daha etkili stratejiler geliştirmesini ve satışlarını artırmasını sağlıyor.

Telefon: 0312 265 02 12
E-Posta:  https://kimola.com/contact/sales

İlginizi çekebilecek yazılar:
2020 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki