Ajans Web Sitenizde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Hayat olasılıklar üzerine kuruludur. Siz kendi oluşturduğunuz değerlerle kazanma olasılığınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz. Web sitesi, arayüz veya grafik tasarımı yapan bir ajanssanız; web siteniz potansiyel müşteriniz için çok çok daha fazla önem kazanacaktır. Ajans Web Sitenizde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler!
Hayat olasılıklar üzerine kuruludur. Siz kendi oluşturduğunuz değerlerle kazanma olasılığınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz. Web sitesi, arayüz veya grafik tasarımı yapan bir ajanssanız; web siteniz potansiyel müşteriniz için çok çok daha fazla önem kazanacaktır. Ajans Web Sitenizde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler!
İçindekiler

Müşterileri için akıllıca ve yaratıcı işler yapan büyük ajanslar bile bazen kötü bir web sitesine sahip olabiliyor.

Çoğu zaman ajanslar müşterilerine önerdiklerini uygulamazlar. Yani onlar başkalarına yardımcı olan terzi gibidirler. Kendi söküklerini dikemezler.

Dönüşüm alabilmek için asla optimize edilmeyen ve nadiren güncellenen mülayim, sıradan bir web sitesi yaparlar.

Ajans web sitenizde neleri doğru, neleri yanlış yapmışsınız? Nelere dikkat etmiş, neleri pas geçmişsiniz… Örneklerle açıkladığımız yazımızda ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri size göstermeye çalışacağız.

Size şunu soralım ¨Kendi söküğünü dikemeyen bir terzi ne kadar ayakta kalabilir?

¨Belki terziler ayakta kalabilir. Ajanslarsa bir süre ayakta kalır.
Ne yazık ki yaptığınız işleri sergilemeniz sizin için hayati önem taşıyor.

Potansiyel müşterileriniz web sitenize bakacak ve web siteniz onların akıllarında sizin yaptığınız işlerin kalitesi hakkında bir algı oluşturacak.

Oluşan bu algı, örneğin bir konkura girdiğinizde müşterinin sizi veya diğer ajansı seçmesinde rol oynayacaktır.

Yani sırf bu yüzden bir konkuru kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.


Hayat olasılıklar üzerine kuruludur. Siz kendi oluşturduğunuz değerlerle kazanma olasılığınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz.


 Web sitesi, arayüz veya grafik tasarımı yapan bir ajanssanız; web siteniz potansiyel müşteriniz için çok çok daha fazla önem kazanacaktır.

Ajans Web Sitenizde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler:

1.Landing page (Varış-açılış sayfası) tasarımları 

İster inanın ister inanmayın, ajans web siteniz iş fırsatları oluşturmak içindir.


Bazı ajanslar, yeni bir iş için çok istekli görünmek istemedikleri, iş peşinde koştuklarında çaresiz görünecekleri gibi bir üstünlük kompleksine sahiptir. Örneğin Ajansara’ya müşteri arıyormuş gibi gözükmemek için kayıt olmadığını söyleyen ajanslar var!

Tuhaf, değil mi? Sonuç olarak bu zatı muhteremler sitelerine de herhangi bir net eylem çağrısı (bir düğme, bir yönlendirme) koymazlar.

Daha fazla müşteri ile çalışmak istemeniz gerçeğini bildirmekle, dışa vurmakla  ilgili yanlış bir şey yok.

Bu sadece sizi maksimum kapasiteye sahip, portföyünü genişletmek isteyen, büyüyen bir ajans gibi gözükmesini sağlar. Snop ve cool lise öğrencisi gibi davranarak – benim buna ihtiyacım yok- görünümünden çok çok daha samimi görüneceğinizden emin olun.

Yani daha fazla müşteriyle çalışmak istemenizde gocunacak bir durum yok.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Evet. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, müşterilerinize verdiğiniz ilacın bir dozunu alın ve kendi web sitenizde landing sayfalarınızın optimizasyonu için uygulayın. İncelediğimiz vakalara beraber bakalım.

Net bir harekete geçirici mesaj yok

Pek çok ajansın web sitesi, çok zeki olmaya çalışmanın sıkıntısından muzdarip.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara
xxix ‘nun web sitesi. İnsanı anksiyete ve panik atak sahibi yapar

Her şeyden önce siteye girdiğinizde, ¨bu ajansın adı nedir?¨ ” X-X-I-X olarak mı okuyoruz?”  “Nasıl okunuyordu bu rakamlar?”  “Acaba nedir, nedir?!*! error” derken aklınız karıştı bile!

Bu sitede çok fazla metin var. ÇOK FAZLA.  Tüm bloklarda bir şeyler hareket ediyor, fare imleciniz sürekli değişiyor. Nereye bakacağınızı veya sitede anlatılmak isteneni anlamanız oldukça güç. Görsel olarak ilginç olmaya çalışılmış ama sonuç oldukça karman çorman.

Kafa karıştırıcı yönlendirmeler

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler kafa karıştırıcı yönlendirmekler ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Rotate‘in bu web sitesi ilk bakışta şık ve sade görünüyor, ancak ilgi çekici bir eylem yönlendirmesi veya bir iletişim formu yok. Daha kötüsü, menünün nerede olduğunu görmenin çok zor olması ve sitede gezinmeye başladıktan sonra kaybolmanız. Hiç kullanımı kolay ve anlaşılabilir değil. Ziyaretçilerinizi sizin ¨ne kadar harika olduğunuzu¨ keşfetmek zorunda bırakmayın. Ziyaretçilerinizi yormayın.

Bir de doğru bir yol izleyen siteye beraber bakalım;

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler 2 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

MindSea, akıllı noktalara değinen bir web sitesi yapmış. Bu mobil uygulama ajansı basit, anlaşılır bir tasarıma ve potansiyel müşterinin merak ettiği ettiği noktaları açıklayan bir stratejiye sahip. Tüm mesajlar net ve anlaşılır.

2.İnsanlarla etkileşim kurma fırsatını kaçırmayın.

Mümkün olduğunca fazla insanın siteyi ziyaret etmesini ve dönüşüm sağlamasını bekleyen e-ticaret sitelerinin aksine ajans siteleri bu şekilde bir hedefleme yapmamalıdır.

Ajans web sitesinizi ziyaret eden herkesi dönüşüm oranına dahil etmemelisiniz. Bu sizin hedeflerinizden biri olmamalı.

Ancak şu an sizin müşteriniz olmayı düşünmeyen bir ziyaretçiyi, potansiyel müşteriyi markanıza ilgi duyan birine dönüştürmeniz sizin elinizde. Örneğin blog yazılarınız, e-kitaplarınız gibi sitenizde yapacağınız içerik pazarlaması faaliyetleri bilgili bir uzman olarak itibarınızı artırmanın harika bir yoludur.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler 2 ekitap indir ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara
Örneğin bir e-kitap üretip ve indirenleri dönüşüm hedeflerinize dahil edebilirsiniz.

İçeriklerinizi sosyal platformlarda paylaşan ziyaretçilerinizi de ölçmek hedeflerinizden biri olabilir.  

Ajans web sitenizin ziyaretçilerinize, pop-up abone formu, indirim fırsatları veya işlerine yarayabilecek destekleyici bilgiler sunarak e-posta adreslerini ve diğer işinize yarayacak bilgileri alabilirsiniz.

3.Anlaşılmayan veya sıradan giriş cümleleri yazmayın

Birçok ajans, çok genel görünme tuzağına düşüyor:

Anlaşılmayan veya sıradan giriş cümleleri yazmayın 1 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Tamam yani? Sadece LA’daki müşterilerle çalışmak mı istiyorlar? Basit ve açık olmakla sıkıcı olmak ve hiçbir şey söylememek arasında ince bir çizgi vardır.

Veya çok iddialı olayım derken saçmalamak:

Anlaşılmayan veya sıradan giriş cümleleri yazmayın 2 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

 

-“Kültürde başarılı olmak” ne demektir? Ajans yardımı arayan bir müşteriysem, yardım edecekleri şeyin “kültürde başarılı olmak” olduğunu mu anlamalıyım?

-Aradığım yer değilmiş, başka yere bakayım bari.

Her iki örnekteki web siteleri, potansiyel müşterinin web sitelerini ziyaret etmesinin gerçek nedenini doğrudan ele almıyor.


Potansiyel müşterilerinizin web sitenizi ziyaret etmesinin nedeni, bir soruna sahip olmaları ve çözmek için birine ihtiyaç duymalarıdır.

En iyi ajanslar, potansiyel müşterilerinin ihtiyacı oldukları noktalara kendilerini abartmadan küçük dokunuşlar yaparken, takımlarının kişiliğini yansıtarak, hikayelerini anlatır.

Diliniz bir gruba veya diğerine hitap etmelidir. İdeal müşterinizin kim olduğunu ve kuruluşlarının büyüklüğünü tam olarak bildiğinizde kendinizi potansiyel müşterinize daha doğru anlatabilirsiniz.


Küçük şirketlere ve girişimlere hitap edeceksiniz, değerli işletme sermayelerini işlerini büyütmek için harcayan kurucuya hitap etmeniz gerekir.

Daha büyük kuruluşlarda, muhtemelen bir pazarlama müdürüne veya şirketin bir dış firmayı işe almakla görevli başka bir çalışanına hitap ediyor olacaksınız. Bu insanlar patronlarına iyi görünmek ve yaptıkları işin riskini en aza indirmekle ilgileniyorlar.  

Belirli bir sektöre iş yapmak istiyorsanız, diliniz ideal müşterinizin hedeflerini ele almalı.

Industrial Strength Marketing bu site bunun harika bir örneğidir.

Anlaşılmayan veya sıradan giriş cümleleri yazmayın 3 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Fotoğraf ve yazı sayesinde hemen ne yaptıklarını, kime yaptıklarını anlayabiliyorsunuz. Ne yaptıklarını tanımlamak için akıllıca, endüstriyel hissi olan bir konuşma dili kullanıyorlar.

4.Kalıplaşmış dizaynı olan bir web sitesi yapmayın

Ajans web sitelerinin çoğu aynı görünüyor. Koyu arka plan ve büyük imajlar.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler örnek site ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Bu site temiz bir tasarıma sahip, gerçekten güzel ama diğer birçok web sitesine benziyor işte…

Bunda yanlış bir şey yok, ama gerçekten öne çıkan ajans web siteleri, daha da ileri giderek “vay” dedirtiyor.

Sıradanlaşmış tasarımı olan ajanslara karşı çıkıyorlar ve markalarının farklılığını ortaya koyuyorlar. Bir web siteye sahip olmanızın nedeni tam da bu değil miydi? 

İyi ajanslar, müşterilerine katabileceklerini anlatmaktan daha fazlasını yaparlar. Onlara katabilecekleri şeyleri gösterirler!

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler kafa karıştırıcı yönlendirmekler22 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Bu web sitesi dikkat çekiyor. Sınırlandırılmış renk paleti, fotoğraflar, tipografi, görüntüler, geçişler… Harekete geçirici mesajlarıyla alakalı belki biraz yardıma ihtiyaçları olabilir, ancak yine de harika bir siteye sahip olmalarını gölgeleyecek bir durum yok.

Sahip oldukları tasarım ajansı için sadece ne yapabileceklerini anlatmak yerine, gösteriyorlar. 

Potansiyel müşterilerin en sevdiği şey yapabileceklerin canlı kanıtlarıdır. Böylelikle kendileri için yapabileceklerinizi akıllarında daha iyi bir şekilde canlandırabilirler. Böylelikle yapacağınız görüşmeler ikna süreciniz daha kolay olur.

Marketlerdeki benzer ürünlerin ambalaj tasarımlarına bakın. İsimsiz markalar, tanınan markalar ve premium, üst düzey markaların farklı tasarımlara sahip olduğunu göreceksiniz. Tasarım, her ürünün kendini anlatması için o ürüne özel olarak yapılır. 

Ucuz ürünler, ucuz görünür. Pahalı ürünler, pahalı görünür.

Peki sizin web site tasarımınız sizin işiniz hakkında ne anlatıyor? Ucuz ve özensiz işler yapan bir ajans mısınız, yoksa işinin hakkını veren kaliteli bir ajans mısınız?

Yaptığınız işi yansıtan bir web siteniz olsun, aksi takdirde, yansıttığınız kalitede işleri yapmak zorunda kalırsınız. 

5. Ajans portföyünüz hikayenizi anlatmıyor

Öncelikle bu yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim : Vaka Çalışmalarıyla Daha Fazla Teklif Kazanmak için 9 İpucu

Ajansınızın web sitesinde en önemli bölüm çalışmalarınızın olduğu bölümdür.

Portföyünüze bakılma sürecini, alışveriş yapan birinin satın alma işlemi öncesi bir ürünü incelemesine benzetin. 

Geçmişte müşterilerinizin sorunlarını nasıl çözdüğünüzü görüyorlar ve onlar için benzer sonuçlar verip veremeyeceğinizi anlamaya çalışıyorlar.

Çok önemli olmalarına rağmen, görseller tek başına hikayenin nasıl olduğu anlatmayacaktır. Potansiyel müşteriniz çözüme nasıl ulaştığınızı bilmek istiyor. Projenin hedefleri nelerdi? Ekibiniz hangi büyük zorluklarla karşılaştı  ve bu zorlukların nasıl üstesinden geldi? Sonuç neydi?


Yaptığınız çalışmanızı potansiyel müşterinize, akıcı bir macera şeklinde anlatmanız gerekiyor ki sizinle beraber yapacakları çalışmayı başından sonuna akıllarında simüle edebilsinler.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler kafa karıştırıcı yönlendirmekler223 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Bu site, portföylerinde inanılmaz bir iş çıkarıyor. Her vaka çalışmaları için konseptiyle, tasarımıyla, kurgusuyla ayrı farklı bir tasarım yapmışlar.


Projelere nasıl yaklaştıklarını, tüm süreci, hangi araçları kullandıklarını ve sonuçlarını harika bir şekilde gözler önüne sunuyorlar. 

Böylelikle bu ajansla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu gerçekten anlıyorsunuz.

6.Ajans ekibinizi gizlemeyin

Ne satıyorsunuz? Kendinizi müşterilerinizin karşılaştığı iş sorunlarına çözümler satıyor olarak tanımlayabilirsiniz.

Ayrıca marka bilinirliği, müşteri ve gelir artışı ve belki de verimliliklerini artıracak teknoloji satıyor olabilirsiniz.

Ne satıyor olursanız olun günün sonunda, bir hizmet şirketisiniz ve müşterilere sunduğunuz tüm sonuçlar tamamen sizin ve ekibinizin deneyimine, becerilerine ve hesap verebilirliğine dayanıyor. Bu yüzden bir anlamda takımınız müşterinizin asıl baktığı şey.

Bazı ajanslar, çalışanlarını kaybetmekten korktuklarından ekibini göstermek istemez. Bazılarıysa  personel sirkülasyonu olduğunda güncel tutmak için çok meşgul oldukları için ekibinde kimin olduğunu web sitelerine koyamazlar. Bunlar, en değerli kaynağınızı göstermemek için hem akıllıca olmayan ve sığ görüşlü nedenlerdir. 

Ekip üyeleri web sitesinde kendi sayfalarına sahip olacak kadar değerli olduklarında da büyük bir moral artışı olabilir. Ve potansiyel müşteriniz nasıl insanlarla çalışacaklarını ön görmüş olurlar.

Viget bir kez daha harika bir iş çıkarıyor. Büyük bir takımları var ama her bir takım üyesini sergilemek için zaman ve yer ayırıyorlar. Bu davranışları çalışan kaynağını gösteriyor ve ajansın kültürünü hissettiriyor.

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler kafa karıştırıcı yönlendirmekler23123 1 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler kafa karıştırıcı yönlendirmekler23123 2 ajans web sitenizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ajansara

Sonuç

Ajansınızın web sitesine zaman ayırın. Markanızı öne çıkararak, hedef kitlenize hitap eden bir kurgu oluşturarak, takımınızı ve vaka çalışmalarınızı doğru bir şekilde sergileyip sonrasında onlarla etkileşime geçerseniz ajansınızın başarılı olma olasılığını yükseltmiş olursunuz.

Unutmayın,


Yaptığınız işi yansıtan bir web siteniz olsun, aksi takdirde yansıttığınız kalitede işleri yapmak zorunda kalırsınız. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Ajansınızın Karlılığını Dramatik Olarak Artırmanın 7 Yolu

Ajansınızı başarıya ulaştıracak taktikler

Ajansınızın Gelirlerini Artıracak 14 Madde

Sizin de ekleyeceğiniz tecrübeleriniz ve hikayeleriniz var mı? Ya da yazıda katılmadığınız noktalar? Yorum bölümüne yazabilirsiniz!

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki