Ajansınızı Başarıya Ulaştıracak Taktikler

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Ajansınızı daha başarılı mı yapmak ve gelirinizi yükseltmek mi istiyorsunuz? Karşınızda Ajansınızı başarıya ulaştıracak taktikler!
Ajansınızı daha başarılı mı yapmak ve gelirinizi yükseltmek mi istiyorsunuz? Karşınızda Ajansınızı başarıya ulaştıracak taktikler!
İçindekiler

1.Fiyatları artırın

Müşterinize bakıp, kendinize; “Daha fazla ödeyebilecekleri hiçbir yol yok.” diyebilirsiniz. Fiyatlarınızı artırmak, sadece müşterilerinizi daha yüksek bir şekilde “ücretlendirmekten” fazlasıdır.

Fiyat artırmak=Değer yaratmak’tır.

Başlıyoruz.

Ajansınızın eski müşterilerine nasıl fayda sağlarsınız?

Bize otomatik olarak çarpan ilk şey … “Eski müşterilerimizse, onlara indirim yapabiliriz. O kadar da kötü değil. Biz her zamanki gibi aynı yerdeyiz.” Ama sonra, “Bekle, bekle, bekle. Müşterilerimize indirim yaparsak, aslında algılanan değerimizi artırıyoruz.” Mevcut müşterilerimiz şimdi “Hey, aslında daha yüksek fiyatlı bir değere sahipti, ama ben anlaşmayı daha uygun fiyata yapıyorum” diye düşünüyorlar ve onlara sadakatlerinden dolayı bu fırsatı sunarak daha fazla sadakat yaratıyorsunuz. 

Yani aslında eski müşteriler için iyi olabilir. Verdiğiniz fiyatı artırmanız gerekiyorsa artırıp, indiriminizi yapabilirsiniz. Direkt indirimli fiyatınızı vermeyin. Yarattığınız değerin arkasında eski müşteriniz de olsa durmakta fayda var. 

Ajansınızın yeni müşterilerine nasıl fayda sağlarsınız?

Şimdi, yeni müşteriler için bir kez daha aynı durum. Öncelikle algılanan değerimizi ( fiyatlarımızı) artırıyoruz ( Referanslarınız, sunduğunuz hizmetler, sunacağınız hizmetler, ücretleriniz vb…). Bu yüzden size gelen müşterileriniz “Oh, bu şirket profesyonel. Bu şirket bize hizmet vermeye hazır. Bu şirket en yüksek kalitede hizmet sunmakla ilgileniyor” diye düşünüyor. 

Gerçekte, anlattığınız bu hizmetleri, kaliteli bir şekilde elbette fiyatları yükselttiğiniz için yapabilirsiniz. Her müşteriye daha fazla zaman ve para harcayabilir ve aslında daha iyi bir iş yapabilirsiniz. “Olabilecek en kötü şey nedir?”; Hayır diyorlarsa, onlara indirim teklif edersiniz. Başladığınız yere geri döndünüz. Daha önce bulunduğunuz pozisyondasınız.

Çalışanlarınıza nasıl fayda sağlarsınız?

Şimdi, burada gerçekten önemli olan çalışanlarınız. Sonuç olarak düşük fiyatlar sunuyorsanız, onlara  düzgün bir şekilde maaş zammı yapamazsınız, onlara eğitim veremezsiniz, onlara destek olacak olanaklar kiralayamazsınız veya daha iyi işçiler alamazsınız. Ancak fiyatları yükseltirseniz, aslında bir ekosistem olan ajansınızın tamamı daha iyi olacaktır.

Kaynaklarınızı nasıl geliştirirsiniz?

Sunduğunuz hizmetlerin kalitesine ve sattığınız fiyata ait bir grafiğimiz varsa -çoğu ajans- küçük bir fiyata mükemmel kalite sunduklarını düşünüyor. Ancak gerçek şu ki muhtemelen kırmızı noktanın olduğu yerdesiniz.

Ajansınızın gelirlerini artıracak 4 madde ajansınızı başarıya ulaştıracak taktikler ajansara


Muhtemelen hizmetlerinizi yetersiz satıyorsunuz ve bu nedenle elinizden gelenin en iyisini sunamazsınız.

Daha yüksek kalitede hizmet sunmalısınız. Bütün gün zaman harcayan uzmanlarınız ve siz bunu hak ediyorsunuz.

2. Ajansınızı Programlayın

Şimdi, fiyatları yükseltmek sadece bir bölüm. İkinci şey disiplindir. Gerçek şu ki, haftanın her günü zirvede kalmak istiyorsanız program ve tüm müşterilerinizi olabildiğince bir programa yerleştirmek önemli.

Her yıl: Tam analiz yapan anahtar kelimeleri ve rakipleri ele almalısınız.

Altı ayda bir: Yılda iki kez içerik analizi yapmalısınız. Ne hakkında yazmalısın? Sektörünüzde neler değişti? Artık ek kaynaklar verildiğinde hedefleyebileceğiniz farklı anahtar kelimeler nelerdir?


Üç ayda bir: Bağlantılara bakmanız gerekir. Bu, her iki ayda bir bakmanız gereken yeterince büyük bir sorun, eksiksiz bir bağlantı analizi.

Aylık: Müşterilerinize bir ay boyunca neyin değiştiği hakkında bir fikir vermelisiniz.

Haftalık: Öncelik sıralaması yapmalısınız.

Ancak, tüm bu tür analizleri yaptığınızda aklınızda bulundurmanız gereken üç şey vardır.

  1. Bildirimler
  2. Danışmanlık saatleri
  3. Telefon görüşmesi

Bu biraz abartılı gibi görünebilir. Ancak bunların her biri cebinizde ek para ve müşterileriniz için daha iyi hizmeti temsil eder.

Bir müşteriye gittiğinizde ve onlara “Bak, hiçbir şey değişmedi” derken, aslında onlara değer verdiğinize inanmak zor görünebilir, ama gerçek şu ki dişçiye gittiğinizde size şöyle söylerse, “Herhangi bir değişiklik yok, bu iyi bir haber.” Günün sonunda kendinize “İlk etapta neden dişçiye gittim?” dememelisiniz. “Dişçiye gittiğim için çok mutluyum” demelisiniz. 

Aynı olumlu bakış açısıyla, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları netliği vermeyi umarak müşterilerinize tekrar tekrar bu şekilde davranmaya devam etmelisiniz.

3. Ajansınız için Araçlar Edinin

Araçlar süper güçlerdir. Araçlar, insanların yapamayacağı şeyleri yapmanızı sağlar. Bağlantı grafiğini kendi başıma anlayamıyorsanız, bunu yapmak için araçlara ihtiyacınız var. Ancak araçlar, angarya işleri yapmaktan çok daha fazlasını yapabilir.

Örneğin;

Daha iyi potansiyel müşteriler:

Fırsatları bulmak için araçları kullanabilirsiniz. Örneğin bölgedeki gerçekten iyi ve işinize yarayacak olan, sadece belli bir markaya ait otomobil bayilerini bulmak istiyorsunuz. Bunu yapmak istiyorsunuz çünkü zaten aynı markayı satan  farklı bir otomobil bayisine başarıyla hizmet verdiniz. Bunu yapabilecek araçlar bulabilirsiniz. 

Daha iyi ön denetimler:

Toplantıya ön bilgi elde etmeden kimse gitmez herhalde? Müşterinizin sektörünü, sektöründeki konumunu ve müşterinizin diğer durumunu görmenizi sağlayacak araçlar bulabilirsiniz.

Daha hızlı iş akışları:

Yani sonuç olarak daha fazla para kazanırsınız. Örneğin, açıklamak gerekirse doğru araca sahip olduğunuz için aynı işi yarı yarıya daha kısa sürede yapabiliyorsanız, çok daha fazla para kazanacak ve daha fazla müşteriye hizmet verebileceksiniz.

Toplu fiyatlandırma:

Bu sadece akıl almaz derecede basit. Toplu fiyatlandırma. Orada her araç, onlardan ne kadar çok satın alırsanız, fiyat o kadar düşük olur.

Müşterilerinize telefonda konuşurken, “Rakiplerimiz Majestic, Ahrefs, SEMrush kullanıyor” deyin. “Biz sadece Screaming Frog kullanıyoruz”. Hepsini adlandırın ve “Dışarı çıkmak ve verileri bu araçlardan kendiniz almak istiyorsanız, aslında ücretlendirdiğimizden daha pahalıya mal olur” diyin. Araçlar kendilerini satabilir. Onları daha fazla araç satın almaktan korumuş oluyorsunuz. Bilgilendirmeyi unutmayın. Eğer kara geçiyorlarsa bunu bilmeliler.

4.Sadece “HAYIR” deyin

Şimdi, son bölüm, gerçekten hızlı bir şekilde, hayır demeyi öğrenmeniz gereken şeyler. İçlerinden birinin biraz farkı var.

Aydan aya sözleşme yok

Hayır denecek ilk şey, aydan aya sözleşmelerdir.

Bir müşteri size gelir ve “Bak, senden hizmet almak istiyoruz, ancak her 30 günde bir iptal etmek istiyoruz” diyorsa. Bu  gerçektir. SEO’ya yatırım yapmakla ilgilenmiyorlar. SEO ile ilgilenmekle ilgileniyorlar. SEO ile denemeler yapmakla ilgileniyorlar. 

Bu başarılı olamayacak. Sadece onları yenmek için ona yatırım yapan bir ya da iki rakipleri alacak ve onları yendikleri zaman anlaşmaları ile birlikte başarınızı da iptal edecekler. 

Bu yüzden onlarla oturun ve onlara uzun vadeli bir strateji olduğunu ve SEO’ya yatırım yapmakla ilgilenmeyen müşterilerle şirketinizin zaman harcamak için ilgilenmeyeceğini kibarca söyleyin. Sadece söyleyin.

Hiçbir şeyi geri çevirme 

İşte burada dikkat edilecek bir şey var. Bir nüans. İşletmeniz için kötü olan, verdiğiniz hizmet üzerinizden para kaybettiğiniz veya size, çalışanlarınız  kaba davranan müşterileri bırakmayı öğrenmek gerçekten önemlidir, ancak bu onları geri çevirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Onları doğru yöne çevirmeniz yeterlidir. 

Bu doğru yön, araçların kendisi olabilir. “Bakın, şu an bizden hizmet almanıza gerçekten ihtiyacınız yok. Bu araçları kullanabilirsiniz.” diyebilirsiniz. 

Ya da onları sektörde zor günler geçiren bir arkadaşınıza yönlendirebilirsiniz.

Hizmet Taşeronluğu

Bir müşteri size gelir,  sunduğunuz üç şeyi listeler ve sonra “Oh, evet bir de, sosyal medya yönetimine de ihtiyacımız var” der. Başka biri gelir ve size, sunduğunuz 3 hizmet dışında “Oh evet bir de, içerik yazmanız gerekiyor” der. Ama yapmayın, bunlar sizin normalde sunduğunuz hizmetler değil ki!

Sunamayacağınız hizmetleri tıraş etmeyi öğrenmelisiniz. Bunun yerine, onları yapabilecek kişi ve kurumlara müşterinizi çevirin ve bunu yaparken çok iyi yapın.

Satış konuşmanızda en son olarak yapmanız gereken şey şu: “Bakın, size karşı dürüst olacağım. Bazı şeylerde çok iyiyiz, ama bu bizim sosyal medya yönetimimiz değil. Bu konuda uzmanlaşan birini tanıyoruz. Gerçekten harikadır. “

Bu dürüstlük, bu samimiyet sayesinde müşteriniz sadece sizinle daha iyi bir ilişki kurmakla kalmayacak ve diğer uzman şirketlerle daha güçlü bir ilişki kuracaksınız. Bu nedenle, hizmet taşeronluğuna hayır demeyi öğrenmek gerçekten önemlidir.

Ajans başarı
Coldplay – Adventure Of A Lifetime


Sizin de ekleyeceğiniz tecrübeleriniz ve hikayeleriniz var mı? Ya da yazıda katılmadığınız noktalar? Yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Bol kazançlar!

İlginizi çekebilecek diğer bir yazıyı kaçırmayın:

Ajansınızın Gelirlerini Artıracak 14 Madde:

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki