HomeBlogİşlemsel E-Posta Nedir?
İşlemsel E-Posta Nedir? işlemsel e posta nedir inbox notify transactional mail ajansara Ajansara

İşlemsel (Transactional) E-Posta Nedir?

Kargo bildirimleri, şifre değiştirme, sepet hatırlatma gibi genellikle otomatik, tasarım ve bilgi olarak sıkıcı, ancak doğrudan konuya değinen e-postalara işlemsel E-posta adı verilir.

 

Nihayet tam üstünüze yakışacak elbiseyi sipariş ettiğinizde veya binlerce lira harcayıp bir teknoloji ürünü aldıktan sonra bu sürecin tüm detaylarını izlemek istersiniz. İşlemsel e-postalar bu yüzden kullanıcı için daha önemli olarak görülür. Bu yüzden bu e-postalar kullanıcılar için “mutlaka görülmeli” statüsündedir.

 

Kullanıcıya siparişlerinin onaylandığını bildirmek, göndermeden önceki hazırlıkları ve gönderi bilgilendirmelerini yapmak, teslim edildikten sonra geri bildirimlerini almak için, otomatik bir işlem e-posta dizisi oluşturduğunuzdan emin olun. İşlemsel e-postalar müşterinize güven vermenize ve onlara değer verdiğinizi göstermenize yardımcı olur.

 

İşlemsel e-postalar son derece önemlidir. Satın alma kararını ve satın alma sonrası müşteri deneyimini artırır.

işlevsel-e-posta-nedir-neden-önemli-avantajları-nelerdir-2

Kaynak: Experian

 

 

Experian raporuna göre, işlemsel e-postalar diğer tüm e-posta türlerine göre 8 kat daha fazla açılma ve tıklama oranına sahip. Doğru yapılırsa, işlemsel e-postalar ile, diğer toplu duyuru ve e-postalara kıyasla 6 kat daha fazla hedef kitlenize ulaşabilir,  gelir ve etki alanınızı artırabilirsiniz.

İşlem e-postalar, kullanıcılarıyla etkileşim kurmak için benzersiz bir fırsat sunar ve daha yüksek bir açılış olasılığına sahip oldukları için, bu tür bir postanın kullanıcı tarafından görülme olasılığı yüksektir.

Eğer online bir platformunuz var veya kullanıcılara e-posta pazarlama faaliyetleri üzerinden ulaşmayı amaçlayan bir kurumsanız,  işlemsel e-postaları projelerinizin hayati bir parçası haline getirerek, kullanıcı/hedef kitlenize her temas noktasında en iyi şekilde deneyim sunmuş olursunuz.

Akılda tutulması gereken şey, etkili bir işlemsel e-postası oluşturmanın içerik, bilgi ve eğlence dengesi içinde olması gerektiğidir.

Kullanıcıya bir satış/iletişim bombardımanına maruz kalmış gibi hissettirmeden, kullanıcının işine yarayacak, fayda sağlayacak ek içeriklerle onlara yardımcı olmalısınız.

 

İşlemsel E-Posta Türleri

 

1.İşlemsel e-posta türü: Terk edilen sepetler

İşlemsel E-Posta Nedir? terk edilen sepet sepetlerin kalbini kırmayın işlemsel e posta kullanın Ajansara


Kullanıcılar, sitenize göz atıyor, alışveriş sepetlerini dolduruyor ve ardından ödeme yapmadan siteden ayrılıyorlar.

Bu, birçok nedenden, yavaş bağlantıdan, ödeme işlemi sorunundan, hayal kırıklığından veya sadece unuttuklarından dolayı olabilir. Ne olursa olsun, o sepettekilerin satın alınmasını bir şekilde sağlamalısınız.

Bu durumda “Hala stoktayken seçtiklerinizi alın!” veya “ Şimdi satın alırsanız %X indirim!” başlığıyla bir işlemsel e-posta göndermeniz, kullanıcının bıraktığı sepetine yeniden kavuşmasını sağlayacaktır.

 

Unutmayın sepetler oldukça duygusaldır. Onların bu şekilde ortada bırakılmasını, işlemsel e-postalarla önleyebilirsiniz.

 

 

terk-edilen-sepet-sepetlerin-kalbini-kırmayın-işlemsel-e-posta-kullanın1

İşlemsel e-posta ile şansı dönen bir sepet

 

 

2.İşlemsel e-posta türü: Sipariş tamamlama

İşlemsel E-Posta Nedir? işlemsel e posta nedir useinbox ajansara AjansaraBu e-postalar, makbuz ve sipariş bilgilerini içerdikleri için kullanıcı için gereklidir. Muhtemelen, tüketici siparişin doğru olduğunu ve ödemelerinin yapıldığını iki kez kontrol etmek için e-postayı açacaktır. Ancak bu e-posta, okuyucuyu daha fazla meşgul etmek için harika bir fırsat.

Örneğin, bu işlemsel e-postanın içine  kullanıcının diğer ilgisini çekebilecek ürünleri koyabilir, siparişine eklemesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

3.İşlemsel e-posta türü: Gönderim/kargo bildirimleri

İşlemsel-e-posta-türü-Gönderim-kargo-bildirimleri-useinbox-e-mail-marketing

“Gönderim Onay” e-postalarını almak her zaman heyecan vericidir. Müşteriniz, paketlerinin nerede olduğunu ve ne zaman ulaşacağını görmek için bu e-postayı tıklar, yani yalnızca tıklamakla kalmaz, aynı zamanda tıklamaya da istekli olurlar. Harika bir işlemsel e-postadır. Çok severim. Bu güzel işlemsel e-postayı kullanıcınızdan mahrum bırakmayın. Kullanın onu!

 

4.İşlemsel e-posta türü: Müşteri geri bildirimleri

Müşteriler, insanlara işletmelere güvendiğinden daha fazla güvenir, bu nedenle mümkün olduğunca çok sayıda olumlu yorum toplamak sizin işinizdir ve e-posta bunu yapmanın harika bir yoludur. Bu geri bildirimlerin analizlerini potansiyel müşterilerinizle paylaşabilir veya işletmenizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

 

5.İşlemsel e-posta türü: Şifre sıfırlama

Neyse ki işlemsel e-postalar ile kullanıcı şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. İşletme sahipleri için bu, kullanıcılarınızla daha fazla etkileşim kurmak için genellikle kaçırılan bir fırsattır.

 

6.İşlemsel e-posta türü: Bildirimler

işlevsel e postalar bildirimler

Bu e-postalar, bir platformda mesaj almayı veya birisinin sosyal medya gönderilerini veya uyarılması gerektirebilecek diğer etkileşimleri içeren bazı nedenlerle gönderilebilir. E-postalar, kullanıcıyı platformu tekrar kontrol etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirir.

Lütfen bu bildirimlerin aboneliklerini kategorilere ayırın. Aksi takdirde kullanıcı tüm e-posta aboneliklerinizden çıkabilir.

 

7.İşlemsel e-posta türü: Tetiklemeler

Örneğin yeni üyeler için bilgilendirme içerikleri,  hoş geldin, üyelik silme e-postaları bu kategoriye dahildir.

Bu  bildirimlerin müşteriniz dilediği zaman e-posta kutusunda bulabilmeleri çok önemlidir. Böylece itibarınız korunur ve destek ekibiniz küçük durumlar yerine, gerçek noktalara odaklanır.

Eğer işlemsel e-postanın işletmeniz için ne kadar önemli ve fark yaratan bir iletişim kanalı olduğuna karar verdiyseniz buradan INBOXNotify’ı inceleyebilirsiniz.

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Yasalara uygun olmalı

 

INBOXNotify, kullanıcıların işlemsel e-postaları API ile kolayca sistemlerine entegre edip gönderebileceği (parola sıfırlama e-postaları, kargo bildirimleri, aktivasyon iletileri vb.). INBOX’ın API dökümantasyonuna buradan ulaşılabiliyor. Ayrıca KVKK kanunlarına göre eğer Türkiye’de ikamet eden kullanıcılara sahipseniz bu kişilerin verilerini TR’de sunucuları bulunan firmalarda barındırmalısınız. INBOX bu altyapıyı destekliyor. Ayrıca tüm log kayıtları TÜBİTAK’ın zaman damgalama sistemi ile kayıt altına alınıyor ve ileride ispatlamanız gereken bir durum olduğunda bu verilere ulaşabiliyorsunuz.

 

Hızlı ve doğru zamanda gönderim sağlamalı

 

Bu  bildirimlerin müşteriniz dilediği zaman e-posta kutusunda bulabilmeleri çok önemli. Böylece itibarınız korunur ve destek ekibiniz küçük durumlar yerine gerçek noktalara odaklanır.  Müşteriye otomatik giden bilgilendirme e-postaları, kullanım amacı doğru zamanda doğru kişiye hızlıca ulaşmak denilebilir.

Geliştiriciler için kolay API sağlanmalı

useinbox-toplu-mail-işlemsel-Transactional-mail-inboxnotify-1

Hizmet alacağınız  işlemsel e-posta sağlayıcısının, API kütüphanesinin hızlı bir şekilde entegrasyon yapmanıza olanak sağlıyor olması gerekli. Örneğin InboxNotify  en fazla kullanılan teknolojiler olan PHP, Node.js, .Net, Ruby, Java ve diğerleri gibi pek çok dili destekliyor. Buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

Detaylı raporlama ve analiz olmazsa olmaz

Inboxnotify ile son 45 günü kapsayan tüm gönderimlerinizin ayrıntılı faaliyet günlüğünü raporlayabiliyorsunuz. Teslimat durumlarına, etiketlere veya tarihlere göre inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca belirli bir e-posta adresine gönderilen e-postaların veya etkinlik günlüğünün de ayrıntılarını rahatlıkla görebilirsiniz.

 

İşlemsel E-Posta Nedir? INBOXNOTIFY kullanıcı panelinden bir görüntü Ajansara

INBOXNotify kullanıcı gösterge panelinden bir görüntü

 

 

İşlemsel E-Posta Nedir? useinbox toplu mail işlemsel Transactional mail inboxnotify 5 Ajansara

İşlemsel E-Posta Nedir?

İşlemsel E-Posta Nedir? useinbox toplu mail işlemsel Transactional mail inboxnotify 4 Ajansara

Gönderdiğiniz her e-posta ile daha iyi geri bildirim almanıza olanak sağlayacak gelişmiş raporlama sayesinde verimliliği kolayca ölçümlüyor, kötü gidişatların önüne geçmeniz konusunda fikir sahibi olabiliyorsunuz.

İşlemsel E-Posta Nedir? useinbox toplu mail işlemsel Transactional mail inboxnotify 1 Ajansara

E-postalarınızın tüm geçmişini kaydetmeye ek olarak Inboxnotify, alıcı e-posta sunucusu e-postayı kabul ettiğinde, alıcılarla ilgili herhangi bir hata olup olmadığını ve açılış zamanlarıyla ilgili bilgileri de kaydediyor.

Hızlı  ve kaliteli destek büyük önem taşıyor

Hızlı ve kaliteli destek, eğer hangi bir sorunla karşılaşırsanız bunu hemen çözmek sizi olası bir krizden kurtaracaktır. Ve elbette kimse bir kriz ile uğraşmak istemez. Böyle durumlarda INBOX firması gerçekten çok iyi. 3 seneden beri servislerini kullanıyorum. Herhangi bir sorun söz konusu olduğu taktirde hızlı ve sorunu çözen adımlar atıyorlar. Çözüm aradığınız işlemsel e-posta sağlayıcısı firmanın destek birimini iyice araştırmanızda fayda var. Çünkü bu sistemler kullanıma hazır sistemler değil. Bir yazılım geliştiriciden destek almanız ve işlemsel e-posta hizmetini kendi alt yapınızla konuşturmanız gerekiyor. Doğacak herhangi bir sorunda sorunu çözmeleri projeleriniz için hayati öneme sahip olacaktır.

 

Etkinlik Ajansları’nın işlemsel e-postaları neden kullanmadıklarını çok merak ediyorum. Bu hizmetleri kullanarak etkinlik kayıtlarında harikalar yaratabilir, hizmet verdiği firmaya ayrıntılı pek çok rapor sunabilirler oysa ki…

 

İşlemsel E-Posta Nedir? işlevsel e posta ile işinizi gelişitirin Ajansara

İşlemsel E-posta ile işinizi ateşlemenin vakti geldi. Sadece kullanın.

E-posta pazarlamasında harikalar yaratın!

INBOX’tan dört gözle beklediğim harika bir ürün daha geliyor! INBOXAutomation! Otomaik e-postalar gönderilebilecek bir ürün. Örneğin birisi gönderdiğiniz e-bültende bir linke tıkladığında o kişiye 5 dakika sonra xxxx bültenini gönder ya da bu kişiyi A listesine ekle gibi otomatik işlemler yaptırabiliyorsunuz. Veya web formundan bir kişi e-posta listenize abone olduktan sonra ona otomatik hoş geldin iletisi gönderebiliyorsunuz. “Triggers” olarak geçiyor sektörde ya da “Auto Reply”.

InboxAutomation ile elinizdeki altın değerindeki e-posta verinizi oldukça verimli kullanabilir ve hedef kitlenizin yaptığınız e-posta pazarlama faaliyetlerini ölçüp onları segmentlerine göre ayırabilirsiniz.

 

Dileriz yazımız size yardımcı olmuştur. Tüm sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz!

 

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Eposta pazarlama kampyansı oluşturmanın 7 yolu

E-posta pazarlama istatistikleri

Ajansara e-bülten listesine kayıt olun!

No comments

leave a comment

Benzer yazılar

En İyi 7 Marka Hikayesi Örneği

Reklam tarihine adını kazıyarak efsaneleşen En İyi 7 Marka Hikayesi'nin sırlarına ve neden işe yaradıklarına beraber bakalım. Google,IKEA, Apple, Mercedes, Old Spice, Pampers, Nike

Read more

Yeni gelişmeleri ilk siz öğrenmek ister misiniz?

Anlık bildirime izin verin, en son gelişmeleri kaçırmayın.