PR ölçümleme

PR ölçümlemesi nasıl yapılır?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
PR aktivitelerinizi yaptınız... Peki nasıl ölçeceksiniz? Hangi metrikleri ve nasıl, hangi araçlarla ölçeceğinizi öğrenerek ölçümlemenizi kolayca yapın
PR aktivitelerinizi yaptınız... Peki nasıl ölçeceksiniz? Hangi metrikleri ve nasıl, hangi araçlarla ölçeceğinizi öğrenerek ölçümlemenizi kolayca yapın
İçindekiler
PR ölçümleme

PR performansınızı ve etkinizi ölçmek zor olabilir. PR ölçümleme sayesinde, PR çabalarınızı izlemenize ve PR stratejinizin etkinliğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

İleri seviyede ölçümleme metriklerini merak ediyorsanız: En Çok Kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI’ı

1. Geri bağlantılar (Backlink)

Geri bağlantılar, bir internet sitesinde sizin sitenize veya sizin sitenizdeki bir URL’nin referans gösterilmesidir.

Geri bağlantılar, markanızın nerede ve hangi bağlamda bahsedildiğini bulmanıza yardımcı olur. Geribağlantılar sayesinde hem domain itibarınız artar hem başka siteleri ziyaret eden kullanıcılar bu URL’lere tıklıyarak web sitenize yönlenebilir ve site ziyaretini artırmış olursunuz.

Özet olarak, topladığınız geri bağlantılar sayesinde internet sitenizin itibarını ve doğrudan trafiğini artırarak google arama sonuçları listesinde daha fazla öne çıkarsınız. Böylelikle daha fazla trafik çekmiş olursunuz. Yani tam bir kazan-kazan-kazan durumu. 

Ubersuggest, size aldığınız backlinkleri ücretsiz olarak söylüyor.PR ölçümlemelerinizi buradan kontrolünü yapabilir, kampanya öncesi ve sonrasını karşılaştırabilirsiniz.

Pr ölçümleme kpi

2. Marka etkileşimi

Birisi markanızdan bahsettiğinde markanızla etkileşime girmiş olur. Bu metrik önemlidir çünkü markanızın farkındalığını ölçmenize yardımcı olur.

Geleneksel haberlerde, iş bloglarında veya kişisel bloglarda, incelemelerde veya sosyal medyada markadan bahsedildiğini görebilirsiniz.

Markanızla etkileşime girenlerin bazıları etiketlemiş, bağlantı vermiş veya markanızı, ürününüzün ismini bir metnin içinde geçirmiş olabilir.

Pek çok marka monitoring aracı bulunuyor. Kendinize uygun olanı bulmak pr ölçümlemelerinizi detaylı yapmak için göz atmanız gerekir. 

Yerli monitöring araçları için ilgili yazımızı ziyaret edin

Yabancı monitoring araçları;

  1. Brand24
  2. Mention
  3. Agorapulse
  4. Kuku
  5. Social Pilot
  6. Hootsuite
  7. Mediatoolkit
  8. Social Report
  9. Social Bakers
  10. Smart Moderation

3. Dönüşümler

Doğrudan halkla ilişkiler etkinliğinizden gelen yeni müşterilerin hacmi ni ölçmek kolay yol olmasa da, kesinlikle araştırmaya değer.

Müşterilerinizin nereden geldiğini, satın aldıktan sonra müşterilerinizle anket yaparak ve sizi nasıl duyduklarını sorarak ya da müşterilerinizin dönüşüm yolları hakkında bilgi edinmek için Google Analytics gibi bir araç kullanarak (satın alma yolları da dahil) keşfedebilirsiniz.

Halkla ilişkiler iletişimi yaptığınız yerlere dönüşümü ölçebilmeniz için farklı e-posta adresi, telefon numarası veya bağlantı adresi koyarsanız dönüşümleri ölçmüş olursunuz.

Örnek olarak: iletisim@markanızınadi.com yerine firsat@markanizinadi.com

0212 222 22 22 yerine 0212 222 22 21

www.markanizinadi.com yerine www.urunadi.com domainini satın alıp kendi sitenize yönlendirme yapmak.

Bu yolları kullanarak ölçümlemenizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

4. Alan adı itibarı

Alan adı itibarı, web sitenizin SEO sıralamasını ve arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini ifade eder.

1’den 100’e kadar sıralanır (100 en yüksek değerdir) ve web sitenizin rakiplerinize kıyasla ne durumda olduğuna dair değerli bir ölçüdür. Etki alanı otoriteniz ne kadar yüksekse, web sitenizindeki tüm sayfayar arama sonuçlarında o kadar üst pozisyonlarda sıralanır.

Etki alanı yetkisi üç ana faktörden oluşur: sitenize gelen bağlantılar (backlink), sitenizden diğerlerine bağlantılar, içerik kaliteniz ve sitenizin yaşı.

Web sitenizi sihirli bir şekilde en üst sıralara getiremezsiniz, ancak geri bağlantıları toplamak ve içeriğinize bağlantılar yerleştirmek için PR’dan yararlanabilirsiniz.

MOZ, size domain itibarınızı kontrol etmeniz için ücretsiz bir araç sunuyor. Buradan ölçümleme yapabilirsiniz.

5. Marka algısı

Muhtemelen “Kötü reklam diye bir şey yoktur” sözünü duymuşsunuzdur. Her n kadar bu duruma katılsanız bile,  hakkınızda olumsuz yayın basının farkında olmanız gerekiyor. Takip duygusu, hedef kitlenizin markanız hakkında ne söylediğini ve herhangi bir sorunu veya endişeyi gidermeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yukarıda paylaştığımız monitöring araçlarıyla olumsuz yorumları da takip edebilirsiniz.

6. Site Trafiği

Site trafiği, başarılı PR çabalarının bir işaretidir. İnsanlar kazanılan medya aracılığıyla markanız hakkında bir şeyler duyuyorsa ve sitenize gidiyorsa, PR çabalarınız kitlenize ulaşıyor demektir.

Halkla ilişkiler kampanyaları yürütürken, basın bültenleri ve diğer iletişim çalışmalarınız yayınlandıktan sonra site trafiğinizi izleyin.

Ziyaretçilerinizin yönlendirme kaynaklarını (web sitenize nasıl geldiklerini) kontrol etmek için site analizinizi kullanın, önceki yıl ve ayki trafiklerle karşılaştırın.

7. Sosyal medya katılımları

Sosyal medya ölçümlemeleri birkaç tür faaliyeti kapsar: etkileşimler, görüntülemeler, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar.

Bu bilgiler, izleyici üyeleriniz arasındaki marka bilinci ve katılım düzeyini gösterir. Ayrıca, hedef kitlenizin ne zaman en aktif olduğunu, yani takipçilerinizle ne zaman gönderi paylaşması ve onlarla etkileşim kurması gerektiğini söyler.

8. Sosyal paylaşımlar

Sosyal paylaşımlar, sosyal medya katılımından farklıdır. Sosyal paylaşımlar, kitlenizin web sitenizden veya blogunuzdan sosyal medyada bir şeyler paylaşması anlamına gelir.

Bu kritik bir metriktir, çünkü size hedef kitlenizin içeriğinizi sosyal kanallarında paylaşmaktan keyif alacak kadar önemsediğini gösterir. Hedef kitleniz arasında marka itibarınızın çok net bir ölçüsüdür.

Sosyal paylaşımlara bakarken, sıklıkla hangi tür içeriğin paylaşıldığına dikkat edin. Bu size hedef kitlenizin en çok neyi sevdiği ve daha fazla ne tür içerik oluşturacağınız konusunda bir fikir verecektir.

İleri seviyede ölçümleme metriklerini merak ediyorsanız: En Çok Kullanılan 36 Dijital Pazarlama KPI’ı

PR Nedir? Kapsamlı rehberimize göz atın

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki