ajans türleri

Ajans Türleri

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Ajansara’da yer alan ajans türlerini aşağıdaki gibi derledik.
Ajansara’da yer alan ajans türlerini aşağıdaki gibi derledik.
İçindekiler
ajans türleri

“Ajans türleri”nden önce “Ajans” ın kelime anlamını ve “Ajans”ın ilk adımlarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak  ajansın tarihi gelişimi hakkında sıra dışı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ajans türleri 1085

REKLAM AJANSI NEDİR? En İyi Reklam Ajansları

Reklam ajansları müşterileri için, reklam oluşturma, planlama ve yönetimine odaklanan ve bazen promosyonun farklı türleriyle de ilgilenen, hizmet bazlı bir işletmedir. Reklam ajansı müşterisinden bağımsızdır ve müşterisinin ürün ve hizmetlerinin satışını dışarıdan bir bakış açısıyla ele alır. 1

Günümüzde reklam ajanslarının verdikleri neredeyse tüm hizmetleri, müşterinin talepleri ve ihtiyaçları belirlemektedir. Reklam ajansları iletişim ihtiyacına göre kabiliyetlerini çeşitlendirerek, evrimleşir. Yaratıcı çözümlerinin dışında; yapım, etkinlik, halkla ilişkiler, medya satın alma, yazılım, dijital pazarlama gibi pek çok hizmeti bünyelerinde birleştirebilirler. 

Müşterilerine geniş seçenekli ve komple bir iletişim seçeneği üretme kabiliyetine ve tecrübesine sahiptirler.

“En iyi reklam, satın almadığınız şey hakkında sizi endişelendiren reklamdır.” Mary Wells Lawrence

DİJİTAL REKLAM AJANSI NEDİR? En İyi Dijital Reklam Ajansları

Dijital reklam ajansları, interaktif kanallar üzerinden hedef kitleye ulaşmayı amaç edinmiş, dijital deneyimi oluşturacak web tasarım, yazılım, arama motoru optimizasyonu, interaktif reklam kampanyaları ve dijital pazarlama gibi hizmetler sunan ajanslardır.

İnsanların çevrim içi yaşadığı bir dönemdeyiz, dünyanın en büyük şirketleri reklam bütçelerinin hatırı sayılır kısmını dijital mecralara aktarıyor.

Ölçülebilir olması, spesifik hedef kitleleri hedefleyebilme ve müşteri verisinin kolay bir şekilde kullanılması dijital reklamcılığı öne çıkaran özellikler. Dijital mecralarda uzmanlaşmış kalifiye ajansların elinde markaların değer yaratması ve satış oranlarını arttırması oldukça olası.

“Bugünlerde çevrim içi iletişimi göz ardı etmek, dükkan açıp kimseye haber vermemekle aynı şey.” Anonim

Yaratıcı ajans ve dijital ajans farkı

Yaratıcı ajans ve Dijital ajans farkı nedir? İlgili yazımızdan öğrenin.

 

 

SOSYAL MEDYA AJANSI NEDİR? En İyi Sosyal Medya Ajansları

Sosyal medya ajansları, bir ürün veya hizmeti tanıtmak için sosyal medya platformlarında ve web sitelerinde ilgili iletişim faaliyetleri yapan ajanslardır.

Ticari açıdan bakacak olursak; kurumların ve hedef kitleleriyle onların özel hayatlarının içine girerek organik bir bağ kurmasına sağlarlar. Kurumlara üretecekleri içeriklere göre hedef kitlelerinin kuruma olan algılarını değiştirebilir, geliştirebilirler. Etkinlik, ürün ve gelişmelerini hedef kitleleri ile paylaşabilirler.

Sosyal medya platformları dijital tabanlı olduğu için bir veri akışı mevcuttur. Bu sayede sosyal medya ajansının yapmış olduğu tüm iletişim faaliyetleri kolay bir şekilde kontrol edilebilir, analiz edilebilir ve raporlanabilir.

“Sosyal Medya insanlarla ilgili! İşinle ilgili değil. İnsanları önemseyin, destekleyin ve onlarda sizi desteklesin. ”- Matt Goulart

HALKLA İLİŞKİLER AJANSI NEDİR? En İyi  Halkla İlişkiler Ajansları

1900’lerin başında ABD’de basın ile şirketler arasında bilgi alışverişine dayalı iletişim ve ilişki yönetimi ile yeşeren bu iletişim disiplini, zaman içinde çok geniş alanlara yayıldı. Yatırımcı ilişkilerinden, kurum içi iletişim ortamlarının oluşturulmasına kadar geniş bir alanda etkili oldu.

Günümüzde, halkla ilişkiler ürün ve hizmetlerle ilgili başta medya olmak üzere, doğrudan tüketici ilgisi odaklı bir işlevin sınırları içine çekilmiş durumda. Kurumsal iletişimin açılımına baktığımızda ise; tamamen ürün ve hizmetlerin teknik özelliklerinden bağımsız kurumsal performansı doğrudan etkileyen alanlara hizmet verdiğini görüyoruz. 1

“İtibarınızı yönetmekten daha önemli işiniz var mı?” Salim Kadıbeşegil

ETKİNLİK AJANSI NEDİR?  En İyi Etkinlik Ajansları

Etkinlik ajansları; festivaller , konferanslar, törenler, düğünler, partiler, konserler gibi büyük çaplı etkinliklerin planlanmasını, lansman, projelendirilmesini, yürütülmesini, iletişiminden sorumludur. Markayı incelemeyi, hedef kitlesini belirlemeyi , etkinlik konseptini tasarlamayı ve etkinliği düzenlemeden önce teknik özellikleri koordine etmek gibi pek çok fonksiyonu bulunur.1

Etkinlik ajansları, hedef kitlenize fiziksel olarak temas sağlayacağınız iletişimden sorumludurlar. Hedef kitlenizin 6 duyusuna da hitap etmek, onların içinde olduğu bir deneyim yaşatmak istiyorsanız etkinlik ajansları tam size göre!

“Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.” Vincent Van Gogh

CAST/KAST AJANSI NEDİR? En İyi Cast Ajansları

Cast ajansları, tiyatro, film ya da televizyon gibi sahne sanatları endüstrisinde, bir prodüksiyonda, bir senaryoda belirli bir rol veya rol için belirli bir aktör, dansçı, şarkıcı veya ekstra bir tür seçmek için yapım öncesi ve ya yapım sırasındaki süreçte hizmet verir. Cast ajansları tipik olarak sinema filmi, dizi, televizyon programı, belgesel, müzik videosu, oyun veya televizyon reklamı için yapım ajanslarına veya yapımcılara hizmet sağlarlar.

***DİKKAT*** Türkiye’de bireysel olarak cast ajansı başvurularında bulunmak istiyorsanız sektörde bilinen ve köklü cast ajanslarıyla çalışmanızda fayda var. Kariyer sitelerine oyunculuk ilanı veren pek çok “sanal cast ajansı” bulunuyor. Bu cast ajansları oyuncu adaylarını hiç bağlantılarının bulunmadığı büyük dizi ve filmlerde oynatmak vaadi ile “Audition” için para topluyorlar. Bir kaç ay sonra sırra kadem basıp ortalıklardan kayboluyorlar. Lütfen çok iyi bir şekilde araştırmadan sizi çağıran veya sizin bulduğunuz bir cast ajansına gitmeyin, para vermeyin.***

“Genç bir çocukken, sistematik olarak yapımcılar tarafından reddedildiğimi hatırlıyorum. En alakasız kişi benim gibi ve asla o kulübe ait olmayacağımı hissetmiştim.” Leonardo DiCaprio

YAZILIM AJANSI NEDİR? En İyi Yazılım Ajansları

Yazılım ajansları/ofisleri, yazılım geliştirme, yazılım ürünleri geliştirme sürecini yönetir, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çözüm üretirler. Durum ne olursa olsun, programların üstesinden gelmek için yetenekli bir yazılım geliştiricilerle çalışmak önemlidir. Büyük bir markaya/işletmeye pazarlama yöneticiliği yapıyor yazılım konusunda işletmenizin profesyonel ellerde olmasını istiyorsanız yazılım ajansları sizin için doğru tercih olacaktır.

.NET, Java, backend ve frontend çözümleri, Ajax, ASP, PHP gibi pek çok yazılım oluşturma ve geliştirme hizmetlerini yazılım ajanslarından alabilirsiniz.

“Önce sorunu çöz, sonrasında kodu yaz.” John Johnson

FOTOĞRAF AJANSI NEDİR? En İyi Fotoğraf Ajansları

Fotoğraf ajansları; bir kurumun ya da kişinin kendisin anlatması, yansıtması veya iletişimi için ihtiyaç duyduğu fotoğrafları kurgusunu oluşturan ve yayımlanmasına hazır hale getiren ajanslardır. Tüm endüstrilere hizmet verse de başta moda fotoğrafçılığı olmak üzere sosyal medya, etkinlikler, magazin çekimleri ile yaratıcı ortaklıklar gibi pek çok konuda hizmet vermektedirler.

Kurumunuzu, ürününüzü, projenizi tek bir karede anlatmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

ajansara’da sadece fotoğraf ajansları değil, fotoğraf stüdyoları ve çekimler için gerekli ekipmanların kiralaması yapan kuruluşları da bulabilirsiniz.

“En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.” Ara Güler

“Fotoğrafçılık, insanlara görmesi için yardım eder.” Berenice Abbott

MİMARLIK AJANSI NEDİR? En İyi Mimarlık Ajansları

Mimarlık ajansları/ofisleri, bünyesinde bir veya daha fazla lisanslı mimar kullanan ve mimarlık mesleğini uygulayan bir firmalardır. Müşterilerinin ve oluşturacakları yapının kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, en uygun fiziksel şartlar göz önüne alarak, teknik ve estetik ilkeleri bir araya getirerek tasarlar ve inşa ederler.

Ajansara’da bulunan mimarlık ajansları ise markaların, reklam ve etkinlik ajanslarının yaptığı işlerle doğru orantılı bir şekilde çözüm üretebilecek mimarlık ajanslarından oluşuyor. Fuar standı, mağaza, showroom, ürün lansmanı, etkinlik stand tasarımı, ofis tasarımı konularında uzman olan veya bu hizmetlere odaklanmış mimarlık ajanslarının ajansara’da yer almasını hedeflemekteyiz.

“İyi mimarlık çözümleri iyi insanlardan gelir ve tüm problemler iyi tasarımla çözülür.” Stephen Gardiner

SEM&SEO AJANSI NEDİR? En iyi Sem&Seo Ajansları

SEM ajansları, Arama Motoru Pazarlama AMP (Search engine marketing – SEM ), kurumların ve markaların internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) görülebilirliklerini arttırarak tanıtım yapan internet pazarlama ajanslarıdır. SEM yöntemleri şunlardan oluşur: arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli yerleşim (paid placement) ve ücretli katılım (paid inclusion).

SEO ajansları , Arama motoru optimizasyonu AMO (Search Engine Optimization SEO), web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesini sağlarlar.

 “Satışınızı 2 katına çıkarmak için dönüşüm oranlarını 2 kat artırmak, site trafiğinizi 2 kat artırmaktan çok daha kolaydır.” Jeff Eisenberg

YAPIM/PRODÜKSİYON AJANSI NEDİR?  En İyi Yapım Ajansları

Yapım ajansları, bir reklam ajansı gibi, bir video prodüksiyon ajansıda müşterinin video reklamı, film çekimi, dizi çekimi, kurumsal tanıtım çekimi gibi video için hedeflerini belirleyeceği, ürün veya hizmetle ilgili her türlü bilgiyi sağlayacağı ve böylece bünyesinde barındırdığı video ekibinin yaratıcı çalışmasıyla bu hedeflere ulaşılmasını sağlar.

Evet, bazen harika fikirler bütçeyle uyuşmuyor ama eğer fikir yeterince büyükse, müşteriler bunu yapacak kaynağı bulabilir veya yapım ajansı ile birlikte çalışarak bu fikri yerine getirmenin yollarını bulabilirler.

“Bir film senaryosunda işbirliği yapmak, birlikte çalışan iki aklın sessizliği ile ayrılmış bir odada oturan iki kişiyi içerir.” Darlene Craviotto

TASARIM AJANSI NEDİR? En İyi Tasarım Ajansları

Tasarım ajansları, bir tasarım parçası oluşturmak için görüntüleri, tipografiyi veya hareketli grafikleri, grafik sanatları ile bir araya getirir. Grafikleri temel olarak, broşürler ve reklamlar gibi yayınlanabilir, basılı veya elektronik ortamlar için oluştururlar. Tasarım ajansları ayrıca; dizgi, örnekleme, kullanıcı arayüzleri ve web tasarımından da sorumludurlar. Tasarım ajanslarının en temel sorumluluğu, bilgiyi hem erişilebilir hem de unutulmaz bir şekilde sunmaktır. Rolodeks, Rolodex

Grafik tasarım, büyük ölçüde kurum kimliği, markalaşma ve bir kurumun “kişiliği” ile ilgilidir. Markalaşma 1890’ların sonunda ortaya çıktı ve sadece kurumsal kimlik olarak ortaya çıkmadı, aynı zamanda kurumsal kaliteyi de işaret etti. İşletmenizi veya kimlik gerektiren başka bir varlık türünü markalamak, ticari bir sektörde tanınmış olmanıza yardımcı olur.

Olağanüstü grafik tasarımcıları, şirkete uygun bir marka yaratabiliyor, aynı zamanda tek bir logo ile tanımlayabiliyorlar.

“Bir tasarım 3 çeşit tepki alır – Evet, hayır ve WOW! WOW dedirtecek ajanslarla çalışın.” Milton Glaser

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki