Rolodeks ajans

Rolodeks ajans nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
NBC yapımı ve Mads Mikkelsen'in hayat verdiği Hannibal Lecter dizisini izleyseniz, kurbanlarının olduğu rolodeks'i kesin görüp merak etmişsinizdir. Ama konumuz bu değil elbette.
NBC yapımı ve Mads Mikkelsen'in hayat verdiği Hannibal Lecter dizisini izleyseniz, kurbanlarının olduğu rolodeks'i kesin görüp merak etmişsinizdir. Ama konumuz bu değil elbette.
İçindekiler
Rolodeks ajans

Konumuz bir zamanlar roledex ajans lakabıyla var olan ve günümüzde geniş iş gücü çevresi olan butik ajanslarla alakalı. Ama bundan bahsetmeden önce rolodeks’in hikayesine biraz bakalım.

Rolodex / Rolodeks Nedir?

Rolodeks / Rolodeks, özel olarak şekillendirilmiş dizin kartlarını tutar; kullanıcı her karta bir kişi veya şirket için iletişim bilgilerini yazar.

Kartlar, dönen mile girip çıkabilmek için çentiklidir. Bazı kullanıcılar sıradan kartvizitleri doğrudan Rolodeks indeks kartına bantlar veya onları Rolodeks kartları şeklindeki plastik veya vinil kılıflara yerleştirir. Bazı firmalar pazarlama taktiği olarak Rolodekskartları şeklinde kartvizitler ürettiler.

Rolodeks rolodeks ajans nedir? Ajansara
Alfabetik sırayla bölümlendirilmiş bir rolodeks

Rolodex, 1956’da Arnold Neustadter’in New York’taki kırtasiye üreticisi Zephyr American’ın baş mühendisi Danimarkalı mühendis Hildaur Neilsen tarafından icat edildi.  İlk olarak 1958’de piyasaya sürüldü,  Wheeldex adı verilen daha önceki bir tasarımın iyileştirilmesiydi.

Wheeldex rolodeks ajans nedir? Ajansara
Bir whelldex örneği

Rolodex / Rolodeks Ajans Nedir?

Rolodeks Ajans, Rolodeks (rolodex) sözcük kökeni olarak; İngilizce \”Roling and Index\” kelimelerinin іlk okunuşu son hecelerinin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir kelimedir. Şirketlerin iletişim bilgilerini  depolаmаk için kullandıkları bir tür dosyalama yöntemidir. Eski CRM veya veri bankası diyebiliriz.

Yukarıda verilen tаnımdаn hareketle rоlоdeks ajanѕ; geniş bir iletişim ağına sahip olan reklam ajanslarıdır.

Küçük reklam ajanslarının sunamayacağı hizmetleri verebileceklerini iddia eden; ajansın esas kadrolu elemanları olmayıp yazarları, medya plаnlаmаcı, grafіker, illustrаtor vb. alanında bіlіrkіşіleri  reklamverenden alınan siparişe göre çağrılan kişilerin çalıştığı bіr ajanѕ türüdür.  Bir nevi networkü olan bir butik ajans diyebiliriz. 

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki