Covid-19 Sırasında Etkili Olacak 10 İçerik Konusu

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Farklı sektörlerden farklı konulardaki trend artışlarını sizin için derledik. İçerik konusunda fırsat oluşturabilecek bu konuların, ilerleyen günler için size ilham vermesini umuyoruz.
Farklı sektörlerden farklı konulardaki trend artışlarını sizin için derledik. İçerik konusunda fırsat oluşturabilecek bu konuların, ilerleyen günler için size ilham vermesini umuyoruz.
İçindekiler
Eve kapandığımız bu günlerde farklı ihtiyaçların doğmasıyla beraber, okuyucular önceki günlere kıyasla farklı konulara, içeriklere yönelmeye başladılar. Yemek tariflerinden tutun da evde yapılabilecek hobilere, antremanlara kadar pek çok konunun aratılma trendi önceki aylara göre artış gösterdi. İçerik pazarlamacılarının, okuyucuların ihtiyaçlarını anlamaları ve içerik stratejilerini içinde bulunduğumuz döneme göre adapte etmeleri yeni bir fırsat doğuracaktır.  Bunun da ötesinde, bu günlerin ardından bu dönemde edindiğimiz bazı alışkanlıklar devam edecek ve şu an trendi yükselen konular, ileride farklı boyutlarda, daha çok içeriğe kaynak olacaktır. Covid-19 ile birlikte hayatımızda neler değişti, okuyucular hangi bilgilere ulaşmak istiyor öğrenmek adına ufak bir araştırma yaptık. İçerik pazarlamacılarının dikkatini çekebilecek, bu dönemde trendi en çok yükselen konuları araştırdık. Farklı sektörlerden farklı konulardaki trend artışlarını sizin için derledik. İçerik konusunda fırsat oluşturabilecek bu konuların, ilerleyen günler için size ilham vermesini umuyoruz.  

1. Sanal Tur

Seyahat edemediğimiz, evde oturduğumuz bu dönemde insanlar yine de yeni yerler görmekten vazgeçmiyor. “Virtual Travel” da denen, şehirleri 360 derece turlamalarını sağlayan web sitelerini araştırıyorlar. Sanal tur aranmasının artan hacminde, müze ve sergilerin de payı var elbette. Pek çok müze ve sergi, sanatseverler için sanal tur imkanı tanıyor. Farklı bir uygulama da Manhattan’dan geliyor. Bisikletli bir kurye her gün restorandan başlayıp teslim noktalarına kadar olan turunu Twitch üzerinden canlı yayın ile izleyicilerle paylaşıyor. İnsanlar yaşadıkları şehri görmek için bu yayını da ilgiyle takip ediyor. Evde kaldıkça insanların dışarıdaki dünyaya olan özlemlerini, bu tarz sanal turlarla gidermeye çalıştıklarına şahit olacağız. Kim bilir belki de normale döndüğümüz günlerde de sanal tur, hayatımızın bir parçası olarak kalacak.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu sanal tur
Google Trends: Sanal Tur

2. Online Alışveriş

Dışarı çıkamadığımız bu günlerde ihtiyaçlarımızı online alışveriş ile sürdürüyoruz. Bu da pek çok sektör için online satış ve teslimatı önemli bir hale getirdi; keza her ikisinin aranma hacminde de ciddi artış gözlemleniyor. Örneğin online teslimat uygulamalarını hız ve fiyat açısından kıyaslayan uygulamalar gündeme geldi. Hepsi birbirine bağlı aslında ve yaşanan gelişmeler ile birlikte her sektörü ilgilendiren online alışveriş, içerik yaratma açısından oldukça zengin bir başlık.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu online satış
Google Trends: Online satış

3. Eğlence

Eğlenceyi başlı başına bir konu olarak aldığımızda, 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren etkisi altında olduğumuz Corona virüs salgını ile evde vakit geçirmenin farklı alternatiflerini arayanlar yeni uygulamalara yöneldiler. App Annie tarafından ilk çeyrek için yayınlanan verilere göre, dünya çapında uygulama mağazalarında yapılan harcama ve kullanıcıların uygulamalarda geçirdiği vakit, geçen seneye ve önceki döneme kıyasla çok fazla artış gösterdi. Hem Google Play hem iOS üzerinden indirilen uygulamalarda oyunlar, sosyal ve eğlence uygulamaları başı çekiyor. Mobil oyun indirme oranı geçen yılın aynı dönemine göre %20 artış gösterdi. Eğlence konusu bu kadar ön plana çıkmışken, bu konu üzerinden okuyucuya ulaşmanın farklı yollarını düşünebilirsiniz. Kendilerine uygun eğlence uygulamalarından yeni hobilere kadar, farklı konularda içerikler üretebilirsiniz.

4. Yeni Hobi Edinme

Pek çok insan yeni hobi edinmek için bu dönemi fırsat biliyor ve yeni hobi aramasında artışlar gözlemleniyor. Yeni hobi edinmek çok geniş bir konu olduğu için bu yazı içerisinde bahsettiğimiz diğer başlıklara dokunan pek çok içerik oluşturulabilir.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu yeni hobi edinme
Google Trends: Yeni hobi

5. Sosyalleşme

Sosyalleşmeye her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz. Pek çok uygulama girdi hayatımıza bu dönemde. Hem iş toplantıları için hem arkadaşlarımızla görüntülü olarak bir araya gelmek için Zoom, Google Hangouts, Skype Meet Now, Microsoft Teams gibi uygulamalar kullanmaya başladık. Zoom pek çok kişi tarafından iş amaçlı kullanılsa da oyun geceleri yapmak ve hatta tiyatro oyunu okumaları yapmak gibi pek çok yaratıcı etkinliğe araç oluyor. Bir başka rekor indirme rakamlarına ulaşan uygulama ise, Houseparty oldu. Hem eğlence hem sosyalleşme peşinde olanlar bu uygulamaya yoğun ilgi gösteriyor. Tüm bu uygulamaların aratılması ve indirilmesindeki artış, insanların sosyalleşme ihtiyaçlarının ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Belki siz de bu uygulamalar üzerinden yapılabilecek farklı etkinlik önerileri ile okuyuculuranıza fikir verebilirsiniz.

6. Evde Spor

Evde kaldığımız hareketsiz günler, özellikle de dışarıda spor yapmaya alışkın olan insanlar için farklı alternatifleri beraberinde getirdi. Instagram’da canlı yayında pek çok spor eğitmeninin antremanlarını görsek de, yine App Annie tarafından yayınlanan verilere göre, fitness ve sağlık kategorilerinde indirilen uygulama sayısında büyük bir artış var. “Evde Spor” aramalarındaki artış da bunu destekler nitelikte. Örneğin, spor öncesi veya sonrası beslenme ile de desteklenebilecek farklı içeriklere açık bir konu.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu evde spor
Google Trends: Evde spor

7. Sağlıklı Yaşam

Bu dönem, hepimizi sağlıklı olarak ayakta kalmak için daha fazla neler yapabiliriz arayışına itti. Bahsettiğimiz spor bunlardan biri, onun haricinde “bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız?” konusunda Google’da yapılan aramalarda artış gözlemleniyor. Bu da yine bizi oldukça geniş bir konunun içine çekiyor; sağlıklı beslenmeden, ek takviyelere, spordan motivasyona kadar pek çok başlık altında sektörünüzle bağlantılı olabilecek içerik üretebilirsiniz. Vücut sağlığını korumanın öneminin anlaşıldığı kadar mental sağlığı korumanın önemi de ortaya çıktı. Siz de çevrenizde duyuyorsunuz veya sosyal medyadan görüyorsunuzdur, pek çok insan daha sık evde yoga ve meditasyon yapmaya özen gösteriyor. Yine bunu destekler nitelikte yoga ve meditasyon arama trendlerindeki artışı da görebilirsiniz.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu meditasyon
Google Trends: Meditasyon
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu yoga
Google Trends: Yoga
 

8. Yemek

Her ne kadar online yemek siparişi devam etse de, pek çok insan mutfakta daha fazla zaman geçirmeye ve hünerlerini sergilemeye başladı.  Kek, ekmek, bazlama “challenge”ları Instagram’I ele geçirdi, bakalım ilerleyen günlerde başka nelerle karşılacağız? ? İnsanların farklı yemek tarifleri, farklı mutfak challenge’ları aradığı bu dönemde siz de bu akımın bir parçası olabilir ve okuyucularınızı lezzetli içeriklerle buluşturabilirsiniz.

9. Öneri listeleri

Pek çok içerik sağlayan sitenin, evde kaldığınız sürede okuyabileceğiniz kitap, blog yazıları listeleri mevcut. Bir çok site bunu yapmış olabilir, ancak bu öneri listeleri farklı sektörlere, farklı hedef kitlelere göre değişiklik gösterebilir. Siz de sektörünüzle alakalı olarak insanların ilgilerini çekebilecek, yeni şeyler keşfetmelerini sağlayacak, öğretici listeler hazırlayabilirsiniz. Bu sadece kitap veya blog önerisi değil, podcast de olabilir Youtube kanalı da olabilir. Hatta alakalı olacağını düşündüğünüz film veya dizi listesi de olabilir.

10. İşsizlik

Bu dönem tabi ki de sadece kendimizi oyalamaya çalıştığımız, yeni hobiler edindiğimiz bir dönem değil. İşin bir de ekonomik boyutu var. Pek çok mağazanın, restoranın vs kapanmasıyla beraber işsizlik de bu dönemde maalesef yükselişe geçmiş durumda. İşsizlik maaşı arama trendindeki artış da bunu destekliyor. Eğer alanınızla ilgiliyse, bu konuda rehberlik edecek, bilgi verecek içerikler faydalı olacaktır.
Covid-19 sırasında etkili olacak 10 i̇çerik konusu i̇şsizlik maaşı
Google Trends: İşsizlik Maaşı
Bizim aklımıza gelenler bunlar. Umuyoruz bu dönemi en kısa sürede atlatırız, ancak hala daha evde olduğumuz bu günlerde sizce başka ne gibi konular önem kazanacak? Yorum kısmında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.  Kaynak https://trends.google.com/trends/?geo=TR İlgilenebileceğiniz diğer yazılar: Ajansınızda Operasyonel Verimliliği Artırmak için 20 Adım [Kesin okunmalı]  Korona Günlerinde Evden Çalışanlara 5 Altın Öneri  Covid-19’a Sanatsal Bakışlar
Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki