The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Tüm dünyayı kasıp kavuran Mandalorian'nın başarısının ardında ne gibi pazarlama unsurları var? Başarısının ardında yer alan metodları işimize veya markamıza nasıl uygulamalıyız?
Tüm dünyayı kasıp kavuran Mandalorian'nın başarısının ardında ne gibi pazarlama unsurları var? Başarısının ardında yer alan metodları işimize veya markamıza nasıl uygulamalıyız?
İçindekiler

Birisi Mandalore Yolu’nu seçtiğinde hem av hem de avcı olur. Böyle bir yaşam stili seçen birisi nasıl korkak olabilir?

―The Armorer

Son zamanlarda izlediğim en iyi dizilerden biri The Mandalorian. IMDB’de popülerlikte 1 numaraya uzun süreden beri yerleşmiş durumda.

 

 

Böyle bir yapımı hangi unsurlar bu kadar başarılı kıldı ki bu kadar sevildi ve beğenildi?

 

Gelin beraber The Mandalorian’ın başarısının arkasındaki unsurlara ve bu unsurları nasıl markamıza uyarlayabileceğimize yakından bakalım.

1.Görünüşten Önce Prensipler

Mandalorlar kasklarını asla çıkarmaz ve çok fazla eşya taşımazlar.

 

Ajansara Star Wars Mandalorian Pazarlama Ipuclari blog reklam ajans 1 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

 

Yalnızca ihtiyaç duyacaklarını düşündüklerini alırlar. Bu iyi bir stratejidir çünkü onları başarmaları gereken şeyden uzaklaştıran şeyleri hayatlarından çıkarmış olurlar.

 

Odaklarını dağıtmaz ve zihinlerini gereksiz şeylerle meşgul etmezler. Mandalorlar, sadece en iyi oldukları şeyi en iyi şekilde yapacak şekilde kendi hayatlarını düzenlerler.

 

Kendilerini tamamen mandalor hayat tarzına ve prensiplerine adamışlardır. İşler ters gittiğinde kendilerini adadıklarını söyledikleri şeylerden vaz geçmezler.

 

Ör: En iyi ayakkabıları sattığını söyleyen bir firma düşünün. Her yerde yüz yıllık tecrübesinden, teknolojisinden, ayakkabılara olan tutkusundan bahsediyor. Ayrıca müşterilerini ne kadar düşünerek bu ayakkabılarını ürettiğini ve tüketicilerinin onlar için ne kadar değerli olduğundan da bahsediyor.

 

Ama bu firmadan aldığınız ayakkabıda kalite ve üretim hatasından kaynaklanan bir yıpranma oluştu ve yıpranmayı firmanın kabul etmediğini düşünün.

 

Nerede o prensipler ve sözler? Artık bu ayakkabı markasına bir kez daha güvenip bir daha ayakkabı alır mısınız? Peki temasta olduğunuz insanlara tavsiye eder misiniz?

 

Elbette hayır.

 

Silahını bırakman lazım.”
“Ben bir Mandalor’um. Silahlar benim mezhebimin bir  parçası.”
―Din Djarin/Mandalorian

Ajansara Star Wars Mandalorian Pazarlama Ipuclari blog reklam ajans 7 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Ama bir mandaloryalı öyle midir? “This is the way” der ve 1 saniye duraklamadan prensipleri ve söz verdikleri için hayatından vazgeçer.

 

 1. Markanız için tanınırlık ve sadakat istiyorsanız, prensipleriniz ve söz verdiklerinizden vazgeçmeyin. İşiniz haricindeki şeylerde uzmanlığınızla böbürlenmeyin. Gereksiz olan tüm sözlerden uzak durun.
 2. Kendinizi bir düşünce lideri ve bir endüstri (veya ürün) uzmanı olarak konumlandırın.
 3. Şirketiniz ve markanız için bir  kurumsak kimlik oluşturun.- Buradaki yazımızdan kurumsal kimliğin nasıl bir şey olduğunu öğrenebilirsiniz.- Markanız neleri önemser? Mottosu nedir? Nelerden vazgeçmez? Nelere karşı tutkuludur? Markanızın tanınmasını sağlamak için çeşitli stratejiler kullanın, böylece herkes kim olduğunuzu bilir. Ve size inanır.

2.Daha Büyük Bir Şeyin Parçası Olmaya Çalışın

 

Şunu düşünün: Y kuşağı(1981-96) ve Z Kuşağı(1997-2012), ülkenin en büyük harcama yapanlar haline gelirken, Baby Boomers(1946-64) isteğe bağlı harcamalarını azaltıyor.  16-21 yaş grubundaki Z Kuşağı yılda yaklaşık 143 milyar dolar! (Sen 143 milyar dolar sen harcıyor sen!) harcıyor.

 

Dolayısıyla, işletmenizin gelecekte bu potansiyel tüketicilerin potansiyellerini kullanarak ayakta kalmasını istiyorsanız, kar elde etmenin ötesine geçen hedefler belirlemeniz gerekir.

 

Ajansara Star Wars Mandalorian Pazarlama Ipuclari blog reklam ajans 3 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Bunu yapmanın harika bir yolu, şirketinizi sosyal ve çevresel sorunları teşvik edecek şekilde konumlandırmaktır, çünkü bu genç nesiller dünyaya iyilik yapmak isteyen şirketlere daha çok dikkat ediyor.

 

Y Kuşağı ve Z Kuşağı, özgecil güdülerle son derece motive olmuş durumda ve asil misyonlar peşinde koşanlardan satın almaya daha meyilliler.2

 

Herkes, kendi başına başarabileceklerinden daha fazlasını başarmak için daha büyük bir şeyin parçası olmak ister. Mando Baby Yoda(Ki 13 bölümde isminin Grogu olduğunu order 66 sırasında jedi tapınağında eğitim görürken sardırıya uğradığını öğrendik)’yı himayesine aldığında ve önemini anladığında, büyük resmi görür. Kendi finansal zenginleştirmesinden daha büyük bir hedef peşinde koşmaya karar verir…

 

Bir hedef belirleyerek veya kendinizden daha büyük temel bir görevi yerine getirerek benzer bir başarının yolunu açabilirsiniz. Bunu yaparken, anlamı olan bir şey yaratacaksınız ve bu anlam aracılığıyla insanlar markanızla bağlantı kuracaklar.

 

Buna “Amaç” diyorlar. Pazarlamanın 8. P (purpose) si. Amaç hakkında geniş açıklama için buradan lütfen.

 

3.Kalıcı Bir Marka Yaratın ve Tanıtın

Mandaloriler oldukça kolay farkedilir ve iyi tanınırlar. Antik çağlardan beri buralardalar ve yüzyıllar boyunca pekte farklı bir görünüm kazanmadılar.

 

Mandalorian pazarlama migferler T sekilli Helmet 1 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara
T vizörlü miğferi nerede olsa tanırım. O ki bir yiğit mandalordur.

“Zırh giymemizin iki nedeni var. Biri çok kolay öldürülmememiz için. Diğeri de kardeşlerimizden ne kadar farklı olursak olalım hepimizin Mandaloryalı gibi görünmemiz içindir. “
― Mandalorya’lı bir anne kızıyla konuşuyor

Özel miğferleri ve benzersiz Beskar zırhı arasında, bir Mandalor ile hiç karşılaşmamış olanlar bile gördüklerinde kimin geldiğini anında anlarlar.

beskar ajansara The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara
Kalite’nin peşindeler. 1 Beskar çeliği külçesi 25.000 dolara karşılık geliyor.

Marka kimliği hakkında zaman harcayın!Markanızın logosunun ve  dilinin anlaşılır, görünür ve akılda kalıcı olduğundan emin olun.1

 

Ayrıntılı marka kimliği oluşturma rehberi için buradan buyurun lütfen.

 

mandalorian ajansara marka kimligi The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Bir Mandalorian kaskını gördüğünüzde, altında ne olduğunu anında anlarsınız. (Dostsanız yaşam, düşmansanız ölüm)

 

Kendi markanızı yaratırken aynı stratejiyi kullanın. Benzersiz ve diğerlerinden farklı bir sembole veya logoya ihtiyacınız var. Bir tane edindikten sonra, tüm promosyon ürünlerinize ve halka açık stratejilerinizin bir parçası olarak kullandığınız diğer her şeye koyduğunuzdan emin olun.

 

Potansiyel müşterilerin sizi hatırlamasına yardımcı olacak ve bir daha ki sefere sunduğunuz ürün veya hizmetleri satın almayı düşündüklerinde akıllarında kalacak.

 

4. Karakter Önemlidir

Sözleriniz ve itibarınız eşleşmelidir, bu nedenle  sunduğunuz değerlerin bir anlamı olduğundan ve marka davranışlarınızın insanların markanızı nasıl görmesini istediğiniz şekliyle eşleşmesinden emin olun.

 

Ajansara Star Wars Mandalorian Pazarlama Ipuclari blog reklam ajans 8 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Müşterileriniz ve tedarikçilerinizin hepsi size güvenebileceklerini bilmek ister. Eğer sürdürülebilir bir şekilde başarabilirseniz, dürüstlüğünüz tekrar eden işler ve sağlam bir büyüme için zemin hazırlayabilecek bir tür olumlu ağızdan ağza etkileşimler yaratacaktır.

 

5.Herkesi Memnun Edemeyeceğinizi Kabul Edin

Mando, Greef Karga, Ödül Avcıları Loncası, Stormtroopers, eski imparatorluk liderleri ve hatta diğer Mandalorlar dahil olmak üzere pek çok farklı grubu kızdıran seçimler yaptı.

 

Başkalarıyla iyi gitmeyeceğini bildiği halde Bebek Yoda’yı kurtardı.

 

Çocukken İmparatorluktan bir mandalor tarafından kurtarıldığında yaşadığı deneyimler üzerine bu kararı vermesi etkili olsa da, bu kararı vermeden başına geleceklerin çok iyi farkındaydı.

 

Herkes peşine düşecek ve pek çok kişiyi karşısına alacaktı.

 

mandalorian karga ajansara The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin herkesin harcı olmasının hiçbir yolu yok, bu nedenle ulaşabileceğinizi düşündüğünüz herkese pazarlama çalışması yapmayın.

 

Kime hitap ettiğinizi öğrenin, pazarınızı daraltın, şirketiniz için bir niş oluşturun ve sadık müşterilere dönüşecek potansiyel müşterilere odaklanın.

 

Zaman zaman geniş bir ağa iletişim yapmak veya hitap edecek ürün ve hizmetler çıkarmak sorun değil, ancak çoğunlukla, çekirdek kitlenize yönelik pazarlama yaparsanız, bunun paranız için daha iyi bir yatırım olduğunu göreceksiniz.

 

6.Karın Ötesine Bakın

Mando ödül avcısının yoluna devam etseydi, kuşkusuz zengin bir adam olacaktı, becerilerinde ustalaşmış ve işinde en iyisi olarak itibar kazanmış olacaktı.

 

Ancak, itme dürttüğünde, Baby Yoda’nın iyi olmasını kendisine tercih etti. Ve Sorgan’daki köylüleri kendilerine saldıran yağmacılardan korurken yine aynısını yaptı.

 

ajansara mandalorian The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Para kazanan herhangi bir şirkette kar çok önemlidir ve göz ardı edilmemelidir, ancak bu temel iş ihtiyacının ötesine bakmak ve kurumsal sosyal sorumluluğu (KSS) destekleyen girişimler için de biraz çaba sarf etmek önemlidir.

 

Y Kuşağı ve Z Kuşağı harcama güçlerini hızla genişletiyor ve temel değerlerinden biri çevrelerindeki dünyayı önemsemektir. İçgüdüsel olarak, KSS ile uğraşan şirketlere çekilecekler.

 

7.Hayranlarınızı besleyin!

“The Mandalorian” ı hızlı yükselen bir hit yapan nedir?

 

Zaten var olan hayran kitlesi.

 

Ajansara Star Wars Mandalorian Pazarlama Ipuclari blog reklam ajans 3 The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara
MercsCon – Mandalorian Mercs topluluğunun tüm üyelerine yönelik konferanstan bir kare.

Şimdi, sizi şu anda bulunduğunuz yerden viral bir sansasyona götüren Baby Yoda kadar sevimli bir şey yaratamayabilirsiniz.

 

İçeriğiniz ortaya çıktığında, sosyal medyadaki potansiyel müşterilerinizin de aynı düşünce sürecine sahip olmasını istiyorsunuz.

 

Mikro düzeyde olsa bile, içerik pazarlama çabalarınızın erişimini genişletecek bir hayran kitleniz  elbette vardır(Yoksa hemen başlayın).

 

Tüm profesyonel bağlantılarınızın – mevcut ve geçmiş müşterileriniz, ortaklarınız, paydaşlarınız ve işletmenizin hayranları – içerik dağıttığınız tüm sosyal medya platformlarında sizinle doğrudan bağlantılı olduğundan emin olun ve ayrıca  sosyal medyada yer alan şirket sayfalarınızı takip ettiğinden emin olun.

 

Hayran kitlenize gönderilerle doğrudan mesaj atın ve onlara neyin paylaşılmasını isteyip istemediklerini sorun. Size gelen her yanıta anında ve büyük bir özenle cevap verin.

 

Onları teşvik edin! Bunu yapmanın çeşitli yolları var. Örneğin, beğeni  başkalarını etiketleme karşılığında küçük ve anlamlı bir hediye verme, atölyeler, eğitimler, geziler düzenleme, forum kurma gibi…

 

Son Sözler

Son sözlerime başlamadan evvel IG-11 için 1 dakikalık saygı duruşu yapalım lütfen.

 

Şaka şaka. O’nun güzel ve bir o kadar da eğlenceli karakteri bizimle yaşamaya devam edecek. O’na can veren, Taika Waititi’ye de ayrıca teşekkürler.

 

IG 11 ajansara The Mandalorian: 7 Pazarlama İpucu Ajansara

 

Yukarıdaki tüm maddeler temel olarak marka kimliği ve pazarlama stratejiniz ile ilgili. Bunların her ikisini doğru bir şekilde anlamanız ve etkili bir şekilde uğramanız zamanla markanızı bir Mandalora çevirecektir.

“This is the way”

 

 • Hakkında

  Ajans Kayıt

  Kullanıcı Kayıt

  En Çok Okunanlar

  Markalar için

  Ajanslar için

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki