Network Marketing

Network Marketing Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Network pazarlaması/network marketing, yasal ürünleri uygun fiyatlarla doğrudan ihtiyaç duyan tüketicilere satmayı içeren bir pazarlama modelidir.
Network pazarlaması/network marketing, yasal ürünleri uygun fiyatlarla doğrudan ihtiyaç duyan tüketicilere satmayı içeren bir pazarlama modelidir.
İçindekiler
Network Marketing

Network pazarlaması/network marketing, yasal ürünleri uygun fiyatlarla doğrudan ihtiyaç duyan tüketicilere satmayı içeren bir pazarlama modelidir.

Şirketler, ürünlerini mağazalara dağıtmak ve  satış görevlilerine  güvenmek yerine, çoğunun müşteri olarak başladığı bir distribütör ağı kullanır.

1. Doğrudan satış nedir?

Network marketing kuruluşları, ürünlerini doğrudan pazarlar ve satar ve iyi tanımlanmış herhangi bir dağıtım kanalından yararlanmaz. Ürünlerin satış sorumluluğu, her satış yaptıklarında komisyon alan istihdam edilmeyen kişilere (katılımcılara/kendi işinin patronu) geçer.

Şirketler için bu model minimum pazarlama maliyeti ve maaşlı işgücü olmadan erişimlerini genişletmenin, ürünlerini satmanın kazançlı bir yoludur.

Network marketing, genellikle evden çalışan (kişiler) distribütörler için esnek çalışma saatleriyle kendi işlerini kurmak için bir fırsattır.

Birden fazla dağıtım seviyesi vardır, bu nedenle bu pazarlama modeline genellikle çok seviyeli pazarlama (MLM-Multi-Level Marketing) adı verilir.

2. Network pazarlama tam olarak nasıl çalışır?

Çok seviyeli pazarlamada, şirketler önce ürünleri konusunda tutkulu olan bir grup satış görevlisini işe alır. Şirketler onlara bir maaş ödemek yerine, bu ürünü indirimli bir fiyata satmayı teklif ediyor ve onları tam piyasa fiyatından başkalarına satmaya teşvik ediyor.

Bu satışlardan yaptıkları her şey doğrudan cebine giriyor. Bu satış görevlilerinin/distribütörlerin çoğu, kazandıkları parayı daha fazla ürün satın almak için yeniden yatırım yapar ve bunları daha fazla insana satmaya devam ederler ve böylece gelirlerini arttırırlar.

Şirketler, onları dışarı çıkıp ürünü satmaya teşvik etmenin yanı sıra, distribütörlerini kendileri de yeni distribütörleri işe almaya teşvik ediyor.

Buna karşılık, genellikle “alt kadro” olarak anılan işe alımları tarafından yapılan her satıştan küçük bir yüzde alacaklar.

Ağ pazarlaması, yönlendirmeli pazarlama olarak da bilinir çünkü bu işe alımlar, şirkete birincil distribütörler tarafından yönlendirilir.

Acemiler de kendilerine ait bir “alt kadro” oluşturmaya teşvik edildiğinden, burada bitmiyor. Son olarak, tüm distribütörler, özellikle hevesli müşterileri distribütör haline getirmeye aktif olarak teşvik edilmektedir.

Dolayısıyla, ağ pazarlamasında çalışan bağımsız bir distribütör, kendi satışları ile işe aldıkları kişiler tarafından yapılan satışların bir kombinasyonundan gelir elde eder. Bu arada şirket, sürekli büyüyen distribütör ağına satış yaparak ve pazarlamaya çok az veya hiç yatırım yapmadan kar elde ediyor.

3. Network marketing bir piramit şeması mı?

Network pazarlama modelinin bir şemasını üstte şirket, ikinci satırda birincil dağıtıcılar ve aşağıdaki satırlarda bulunan diğer tüm dağıtıcılar ile çizmeye çalışırsanız, bu gerçekten bir piramit gibi görünecektir. 

Bu nedenle piramit satışı olarak da bilinir. Bununla birlikte, piramit şeklindeki organizasyonuna rağmen, network pazarlama, bir piramit şeması değildir.

Network pazarlama ile piramit şeması arasında birkaç fark vardır.

Network pazarlama yasal kabul edilirken, piramit yasal değildir. Network pazarlama genellikle şeffaftır ve meşru ürünler etrafında inşa edilirken, tüm piramit şemaları esasen dolandırıcılıktır. 

Her ikisi de bir distribütör ağı kurmayı hedefler, ancak network marketing her distribütöre bir ilerleme ve gelir elde etme fırsatı verirken, piramit şemaları yalnızca şirketin distribütörleri ve tüm çalışanlarını zorla dolandırmasına izin vermek amacıyla tasarlanmıştır.  

Network pazarlama şirketleri,  piramit sisteminin aksine distribütörlerden büyük kayıt ücretleri, üyelikler ödemelerini veya önceden büyük miktarlarda ürün satın almalarını istemeyecektir. Distribütör ürünlerini satamazsa ve bir kısmını iade etmek isterse, çoğu network şirketi, distribütörün başlangıçta ödediği miktardan küçük bir kesinti yaparak  bu ürünlerin iadesini alır.

“Piramit planları her zaman işe alımlara satıştan çok değer verecektir, bu nedenle bir distribütör, ürünlerini veya hizmetlerini satmak yerine ağa yeni distribütörler ekleyerek daha fazla para kazanıyorsa, muhtemelen bir piramit planıyla uğraşıyorlardır.”

MLM şirketleri satışlardan para kazandıkları için satışlara, başkalarını sisteme dahil etmekten çok çok daha fazla değer verirler.

4. Network marketing ve  piramit şeması arasındaki fark nedir?

Network pazarlamada tüm distribütörler, ürünlerin müşterilere doğrudan satışından da para kazanır. Daha iyi bilinen network pazarlamadan bazıları Avon, MaryKay, Pampered Chef ve Amway’dir. 

Burada insanlar sattıkları üründen komisyon kazanan birer esnaftır. Başkalarını sisteme dahil edip, başkaları üzerinden para kazanamazlar. Sattıkları ürün üzerinden para kazanırlar. Instagramdan mı youtube’tan mı yoksa kendi çevresine mi sattığı ürünü satan şirketi ilgilendirmez. Şirket satış hacmine bakar. Elbette ne kadar çok satış yaparsınız her şirketin her distribütöre verdiği gibi bazı ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Örneğin; %5 daha uyguna ürün alma, %6 daha fazla komisyon, 3 sat 1 kazan gibi…

Bir piramit şeması, yalnızca hiyerarşik bir düzene dayalı bir iştir. Yeni işe alınan kişiler piramidin tabanını oluşturur ve üstlerindeki daha önceki yatırımcılara / işe alınanlara verilen fonu veya geri dönüşleri sağlar.

Network marketing
Piramit biçimi, başkalarının üzerinden para kazanmaya dayalıdır. Belli bir hiyerarşiye dayalıdır. Ne kadar çok dönüştürdüğünüz kişi olursa, onların üzerinden o kadar fazla kazanç sağlarsınız. Bir nevi asalaklıktır. Siz başkalarına asalaklık yaparsınız, başkaları da size. Örneğin bu sisteme dahil olanlar Kanada’da 5 yıla kadar hapse mahkum edilebilir.

Piramit yapısı, garantili yüksek getiri teklifiyle yatırımcıları(mağdurlar) işe almaya başlayan bir kişi veya şirket tarafından başlatılır.

Başlangıçta, ilk yatırımcılar yüksek bir getiri oranı elde ederler, ancak bu kazançlar yeni işe alınan kişiler tarafından ödenir ve herhangi bir gerçek yatırımın geri dönüşü mümkün değildir. Program yeni kişileri getirmeye devam etmezse, gelirler azalır ve iş çöker. 

Yani bir nevi Ponzi oyunudur.  Ponzi oyunu tamamen sisteme para yatırma dayanırken, piramit sistemi aslında hiçbir işe yaramayan bir ürünü satma ve başkalarını sisteme dahil ederek, başkalarının üzerinden para kazanmaya dayanır.

Titan saadet zinciri ve ciftlikbank network marketing nedir? Ajansara
Solda Titan Saadet Zinciri, sağda Çiftlik Bank. Titan saadet zinciri tamamen ponzi düzenine dayanırken, Çiftlik bank hayali bir hibrit sistem oluşturdu ve ponzi-piramit gibi bir sistem oluşturdu. Titan saadet zincirinde sisteme saadece para yatırarak ve başkalarını sisteme dahil ederek paradan para kazanıyordunuz(kaybediyordunuz). Çiftlik bank ise “biz size paradan para kazandırmıyoruz, çiftlik hayvanlarından para kazandırıyoruz” dedi. Aslında çiftlik falan yoktu elbette.

Özet, eğer birisi size sıradışı şekilde yüksek kazanç sunuyorsa, muhtemelen bir dolandırıcıdır. Hemen oradan uzaklaşın, telefonu kapatın ve engelleyin. Böyle bir dünya yok çünkü.

5. Network pazarlamadan para kazanmak mümkün mü?

1930’lardan bu yana, birkaç şirket ağ pazarlamasını kendi avantajlarına kullanmayı ve küresel tanınırlığa sahip markalar oluşturmayı başardı. Her şey, şu anki adı olan Avon altında hala güçlü olan California Perfume Company ile başladı. Diğer önemli başarı öyküleri arasında Tupperware, Mary Kay, Amway ve Pampered Chef sayılabilir. Tüm bu şirketler, internet çağından çok önce markalaştırlar, ancak bu, network pazarlamanın artık çalışmadığı anlamına gelmiyor.

Sosyal medya, youtube, e-ticaret platformları ve kolayca erişilebilen web siteleri sayesinde, bağımsız distribütörlerin ürünlerini pazarlaması ve satması için her zamankinden daha fazla fırsat var. Ancak aynı zamanda her zamankinden daha fazla rekabet var.

Network pazarlamada başarı, piramit sistemi gibi üye kazanmaya değil  daha çok satışa dayandığından dağıtımcılar, küçük bir ön yatırımla (genellikle 5000TL ‘den fazla olmamak üzere) çok fazla zaman ve çaba harcamalıdır. 

Müşteri bulmaları, ikna etmeleri, ürünlerini satmaları, iade almamaları ve sonuç olarak geçimlerini sağlamak için.

6. Network Pazarlaması sizin için doğru seçim mi?

Network pazarlamasından çok zengin olmayı umuyorsanız, bunun gerçekleşme şansı çok düşüktür. Diğer herhangi bir iş modelinde olduğu gibi, bu sadece şanslı azınlık için mümkündür.

Benzer şekilde, network pazarlamasını gerçekten çalışmadan para kazanma fırsatı olarak görüyorsanız, yerinizden yatarak para kazanamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bununla birlikte, network marketing, tam zamanlı bir ofis işi kadar zaman alıcı değildir. Evden çalıştığınız için, normal tam zamanlı işe göre çok daha fazla esnekliğe sahipsiniz.

Böylelikle, çalışma saatlerinizi çocuklarınızla daha fazla zaman geçirebilir, fitness salonuna gitmek veya hobi gibi daha önce vaktiniz olmadığı aktivitelere katılmak için düzenleyebilirsiniz. Ekstra para biriktirmenize veya borçlarınızı ödemenize yardımcı olması için ikinci bir iş olarak bile yapabilirsiniz.

7. Network pazarlamasının şirketinize faydaları nelerdir?

Network pazarlamasının bir şirkete sağlayabileceği çeşitli faydalar vardır:

1.Reklam maliyeti yok

Geleneksel, pahalı reklamcılık yöntemleriyle hedef kitlesine ulaşmaya yeni başlayan şirketler için zor. Network marketing kişisel önerilere ve ağızdan ağıza dayalı olduğundan, neredeyse hiç reklam maliyeti yoktur.     

2.Düşük personel maliyetleri

Süreçteki kişilerin çoğu satış komisyonu üzerinde çalışan temsilciler olacağından, şirket için neredeyse hiçbir maliyeti olmayacaktır.

3.Hızlı genişleme yeteneği

Network pazarlama sayesinde firmalarının ürüne bağlı olarak kısa sürede çok sayıda tüketiciye ulaşması mümkündür.     

Network pazarlamasında başarılı olmak için, işinizin merkezine harika bir pazarlama ekibi koymanıza ihtiyacınız var.

Bazı işletmeler bu tür pazarlamada başarısız olur çünkü ürünlerini tanıtmak için çok sayıda insan bulmaları gerektiğini düşünürler. Temsilci olarak kullandıkları çoğu kişinin eğitimli satış personeli olmadığını hesaba katmazlar.

Bu durum genellikle kötü sonuçlara yol açar, bu nedenle tüm temsilcileri ürünleri veya hizmetleri doğru şekilde nasıl satacaklarını eğitmek için iyi bir satış ve pazarlama ekibine sahip olmak önemlidir.

Network pazarlamanın yeni üyeleri büyük olasılıkla profesyonel satış görevlileri olmadıklarından, en azından iyi iletişim ve kişilerarası becerilere sahip olmaları gerekir.

Ayrıca,  işletmeler ürünleri hakkında heyecan duyan insanları bulmaya çalışmalıdır. Bu tür insanlar kolayca marka elçileri olacak, şirket ve ürün hakkında daha verimli bir şekilde bilgiyi yayacaklardır.

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki