dijital ajans seçme

5 Maddede Dijital Ajans Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Pek çok pazarlama yöneticisi ve şirket sahibi için, marka ihtiyaçları ile paralel, dijital pazarlama faaliyetlerini yürütecek güvenilir ve yetkin ajansı bulmak oldukça kritik.
Pek çok pazarlama yöneticisi ve şirket sahibi için, marka ihtiyaçları ile paralel, dijital pazarlama faaliyetlerini yürütecek güvenilir ve yetkin ajansı bulmak oldukça kritik.
İçindekiler
dijital ajans seçme

Son yıllarda oldukça artan dijital ajans sayısı ile beraber, aralarından doğru ajansı bulmak gittikçe zorlaşıyor. Zamanları oldukça değerli olan yöneticiler için ise, ajans arama ve seçme süreci zorlayıcı bir hale geliyor.

Marka değeri ve bütçe gibi iki kritik konuda olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak adına doğru dijital ajans partnerini seçmek için nelere dikkat etmelisiniz sizin için 5 maddede derledik.

 

1. Pazarlama ihtiyaçlarınızı ve amacınızı belirleyin

İlk etapta, dijital ajans ile çalışmaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızı ve amacınızı tanımlamanız gerekir. Böylelikle varmak istediğiniz noktayı, bu süreçte hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğunu dijital ajanslara daha rahat aktarmış olursunuz.

2. Bütçenizi belirleyin

İhtiyacınız olan hizmetler için aylık olarak bir bütçe belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bütçe doğrultusunda beklentilerinizi şekillendirmelisiniz. Örneğin, sosyal medyaya öncelik vermeniz ve reklama daha az ağırlık vermeniz gerekiyorsa, bütçeniz dahilinde beklentilerinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

Çoğu zaman beklentiler ve bütçe birbirini zorlayan iki kriter olabiliyor. Bu anlamda bu iki kriteri en baştan belirlemek ve ajanslara bunu açıkça aktarmak gerekir.

3. Ajansların öz geçmişini inceleyin

Sizin için doğru ajansı bulmanın en önemli adımlarından biri, ajansın önceki işlerini incelemektir. Bunun da ötesinde, müşteriler bu işlerden ve ajans ile çalışmaktan ne kadar memnun kalmış bunu anlamak adına ajans ile ilgili yorumları okumanız faydalı olacaktır. Bu, aynı zamanda ajansın güvenilirliği konusunda da fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Aradığınız ajansı bulmak için, ajans arama sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

4. Doğru soruları sorun

Ön araştırmanızı yaptıktan sonra potansiyel ajanslara doğru soruları yönelterek, sizin için ne kadar uygun olduklarını belirleyebilirsiniz.

  • Çalışmayı yürütecek ekip kim ve uzmanlık alanları ne?

 Ajans bünyesinde farklı uzmanlık alanlarına sahip çalışanlar bulunur. Çalışmanın bütünlüğü açısından, çalışmanın bu ekip içerisinde nasıl yürüdüğünü anlamanız ve          çalışanların uzmanlık alanlarını bilmeniz önemli bir kriterdir.

  • Bir müşteri ile ortalama ne kadar çalışmayı sürdürüyorlar?

Daha önce çalıştıkları müşteriler ile hala çalışıyor olmaları önemli. Üzerine bir de müşterileri ile uzun süreli ilişkileri varsa, kaliteli bir çalışma yürüttüklerine kanaat getirebilirsiniz.

  • Size ne vaat edebilecekler?

 Dijital reklam için yapılan yatırımın geri dönüşü net bir şekilde ölçümlenebilir, bu nedenle size ne vaat ettiklerini mutlaka sorun. “Her şeyi yaparım” yaklaşımında olan bir ajans ile karşı karşıya iseniz, dikkatli olun ve somut örnekler isteyin.

5. Ajans ile bir toplantı ayarlayın ve yüz yüze görüşün

Bu adımların ardından listenizi daralttınız ve bir ajans ile ilerlemeniz gerekiyor. Ajans ile kurduğunuz ilişki ve ekip ile uyumluluk da oldukça önemlidir. Sonuç itibariyle beraber bir iş ortaya koyacaksınız ve bu süreçte uyuşuyor olmanız, birbirinizin dilinden konuşuyor olmanız her şeyi daha kolay ve eğlenceli hale getirebilir. O nedenle seçeceğiniz ajans, marka ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap verebildiği kadar, iyi bir çalışma arkadaşı da olabilmeli.

Kendinize şu soruyu sorun: “Ben bu insanlarla çalışmaktan keyif alabilir miyim?”

Bu yazımız da ilginizi çekebilir.

Ajansları Yönetirken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Ana Kriter

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki