Bir Ajansta İşe Girmenize Yardımcı Olacak 7 Madde

Share on linkedin
Share on email
Share on print
“Her başvurunuzda ciddi çaba gösterin. Niyet mektubunuzu (önyazı olarak da geçer) pozisyona ve ajansa göre uyarlayın. Denemekten vazgeçmeyin. Ajans kariyer ilanlarını sürekli takip edin.”
“Her başvurunuzda ciddi çaba gösterin. Niyet mektubunuzu (önyazı olarak da geçer) pozisyona ve ajansa göre uyarlayın. Denemekten vazgeçmeyin. Ajans kariyer ilanlarını sürekli takip edin.”
İçindekiler

Artıları ve eksileri ölçtünüz, reklamcılık/ajans kariyerinin sizin için doğru olduğu sonucuna vardınız. 90’lı yılların sonu ve 2000’lerin başlarında Türkiye’de, eğer iyi bir reklam ajansında bir iş bulmak istiyorsanız ve gerekli yetenekleriniz varsa, hızlı bir şekilde yükselmek nispeten kolaydı. Ancak bu günlerde rekabet yoğun.

 

Bir ajansta i̇şe girmenize yardımcı olacak 7 madde
Kaynak

Çok yetenekli sanat yönetmenleri, metin yazarları ve marka ekipleri üretmeye adanmış okullar var. Orada ajans gazilerinden daha parlak portföyleri olan mezunlar var. Ve ajanslar bir veya iki açık pozisyon için yüzlerce başvuru ile karşı karşıya kalıyor. Peki, durum böyleyken nasıl  bir ajansta çalışmaya başlayabilirsiniz?

Başlamak için ajansın aradığı niteliklere ,yeteneklere, sönmeyen bir tutkuya  ve her reddedilişte bir sonraki için tekrar başvurabilecek gücünüz olması gerekiyor.

Kendi hayatımdan da yola çıkarak belirtebilirim, başarılı olmanız için aşağıdaki adımları izlemeniz sizin için faydalı olabilir. Burasının Türkiye olduğunu unutmayın lütfen. Dinamiklerimiz Hollywood veya Avrupa filmlerinde izlediklerinizden oldukça farklı.

 

İdealist olmaktansa, duruma uyum sağlamak ve bu durumdan sizin kazanacağınız şekilde strateji üretmek yıpranmanızı engelleyecektir. Bu sözümü unutmayın. Bir kenarda dursun. 

İşte bir ajansta işe girmenize yardımcı olacak 7 madde;

1.Stajla başlayın

Bir staj, reklamcılığın ve ajans dinamiklerinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ilgili alanda çalışmadan da deneyim kazanmanıza yardımcı olur. Bir ajansta staj yaparak kapıdan ayağını atan öğrencilerin çoğuna, kendilerini ispatlamaları halinde kalıcı bir pozisyon sunulacaktır.

Bir iş sunulmasa bile mezun olduktan sonra anlatacağınız hikayeleriniz, size referans olacak ve iş bulmanıza yardımcı olabilecek ajans profesyonelleri ile tanışmış olacaksınız.

Ajansın yaptığı etkinliklerde host veya hostes olarak üniversitede çalışmaya başlayarak direkt işin içine de girebilirsiniz. (Etkinlik ajansında çalışmak istiyorsanız eğer…)

Bu şekilde, yeni bağlantılar kurabilir ve iş çevrenizi genişletmenizi sağlayabilirsiniz.

2.Giriş seviyesinde bir pozisyon seçin

Pek çok kişi, bir ajansta herhangi bir işi alarak ve daha sonra yollarına devam ederek reklamcılık kariyerine başarıyla başladı. İş hedefinizin dışında çalışmaktan korkmayın. İşi alın ve sonra yapabileceğiniz her şeyi öğrenin.

Söz konusu ajansın içinde hareket edemiyorsanız, elde ettiğiniz deneyimi başka bir yerde iş bulmak için kullanmaya devam edebilirsiniz.

En alttan başlamanın becerilerinizi göstermeyeceğinden endişelenmeyin. Yeteneğiniz ve çalışma etiğiniz varsa, bunu sergilemenin bir yolunu bulacaksınız.

3.Reklamcılık eğitimi alın

Reklamcılık eğitimi almak sadece üniversite öğrencileri için geçerli değildir. Bir ajansta çalışmak konusunda ciddiyseniz, bir kursa katılarak çok şey öğrenebilirsiniz. Bu, toplanmanız ve en yakın reklam okulunuza gitmeniz gerektiği anlamına gelmez.

İnternet, reklamcılık ve işletmede kendi evlerinin konforunda, yapmanız gerekenleri öğrenmek için birçok fırsat sunuyor. Şu anda farklı bir iş alanında çalışıyorsanız, esnek bir programla yapılabilecek gece derslerini veya çevrim içi kursları düşünebilirsiniz.

4.Her başvuru ön yazısını özenle yazın, güncel ve çevrim içi bir portfolyoya sahip olun

Her başvuruda ciddi bir çaba gösterin. Başvurmak için başvuru yapmayın. Ön yazınızı ajansa ve pozisyona göre uyarlayın. Ön yazınızda başvurduğunuz ajansın ismini ve eşleştiğiniz noktaları yazın.

Onlara neden çalışmak istediğinizi, ajansla ilgili neyi sevdiğinizi ve neden mükemmel bir uyum olacağını düşündüğünüzü söyleyin. Öz geçmişinize alakalı deneyimi eklediğinizden ve geçerli olmayan gereksiz içeriklerden kurtulduğunuzdan emin olun.

Dijital bir iş istiyorsanız, dijital bilmeniz gerekir. Yeni başlıyorsanız ve çok fazla iş deneyiminiz yoksa, kişisel projeleri / işleri gösteren bir portföy bile potansiyelinizi göstermenin iyi bir yoludur.

Sadece portföyünüzü doldurmak için gurur duymadığınız veya becerilerinizi en iyi şekilde sergilemeyen bir iş koymadığınızdan emin olun. Vasat çalışmalarla dolu bir portföy yerine az ama etkili işleri/projeleri koyun.

www.dribbble.com , www.behance.net‘den kendinize online portfolyo oluşturabilirsiniz.

Hakan Ertan’ın  kendi deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğu, oldukça samimi ve  faydalı pek çok içeriğe youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

5.Çevre oluşturun

“Sadece bildiğiniz şey değil, bildiğiniz kişi.” Bu söz iş dünyasında patronlar  ve etkili yöneticiler tarafından bolca söylenen bir söz. Bazen, çok yetenekli iki kişiyi ayıran tek şey, ajanstaki biriyle ilişkilendirilir.

Ajansta bir bağlantınız olmadığı için geride kalan kişi olmayın. (Ajans başkanın yeğeni, kuzeni, ilk okul arkadaşının bilmem nesi olan kişilerin ajanslarda bolca gezdiğini göreceksiniz.)

Kendinizi kilit kişilere tanıtın. Reklamın yaratıcı tarafında bir pozisyon arıyorsanız, Yaratıcı Yönetmen’e bir e-posta gönderin veya bir mektup yazın. Kendinizi samimi, profesyonel bir tonla tanıtın ve kısa bir biyografi verin. Kendi sosyal medya kampanyanızı veya viral videonuzu bile oluşturabilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz stajyerlik veya gönüllülük projelerinde yöneticiler ve şirket başkanı (patron) ile iletişim kurmaktan çekinmeyin. Kendinizi ve hayallerinizi anlatın. İş bağlantısı kurmaya çalışın, yalakalık yapmaya değil.

6.Başvuru yapın. Yapın. Ve yapın. Başvuru yapın… Tekrar ve tekrar.

Sizi “içeri” sokacak birini tanıyan birini bulmaya çalışmayın. İlk adımı atmanız ve başvurunuzu ajansın sürecine göre göndermeniz gerekir. Dikkatleri çekin ve ardından tanıdığınız kişileri devreye sokmaya başlayabilirsiniz; iş görüşmesine çağrılmadan, CV’niz görüntülenmeden değil.

 

7.Tutkulu olun

Yaptığınız işleri seviyor musunuz? Gösterin o zaman! Bir blog başlatın, sektör yayınlarına kaydolun, reklam etkinliklerine katılın ve hayalinizdeki işi bulmaktan asla vazgeçmeyin.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Reklam ajansı iş ilanları & ajans nedir

Kaynaklar

https://www.freshgigs.ca/blog/10-tips-to-get-a-job-at-an-ad-agency/

https://www.thebalancecareers.com/getting-job-at-ad-agency-38627

https://www.graphicdesigndegreehub.com/faq/how-do-i-get-a-job-in-an-advertising-agency/

https://www.adweek.com/brand-marketing/9-tips-landing-your-first-job-advertising-agency-170610/

 

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki