12 Adımda Başarılı Lansman Nasıl Yapılır?

Başarılı bir Lansman için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Büyük uğraşlar ve çalışmalar neticesinde ürününüz piyasaya çıkmaya hazır! Peki ürününüzü dünyaya tanıtmak ve duyurmak için gerekli hazırlıklarınız tamam mı?
Büyük uğraşlar ve çalışmalar neticesinde ürününüz piyasaya çıkmaya hazır! Peki ürününüzü dünyaya tanıtmak ve duyurmak için gerekli hazırlıklarınız tamam mı?
İçindekiler
12 Adımda Başarılı Lansman Nasıl Yapılır?

Başarılı bir lansman ile ürünümüz hazır oluncaya kadar sarf ettiğimiz tüm emeklerin karşılığını almak ve o gün geldiğinde ürünümüzün ses getirmesini isteriz. Ancak bunun için sadece lansman gününü planlamak yeterli değildir; lansman öncesi, lansman günü ve sonrası oldukça iyi planlanmalıdır.

Öncelikle lansman öncesinde ne gibi konular kritik inceleyelim.

1. Hedef kitlenizi iyi tanıyın ve onlara nasıl ulaşacağınızı bilin

Hedef kitlenizi tanımanız kullanacağınız dili, iletişim kanallarını ve müşterilerinize nasıl etkili bir şekilde ulaşacağınızı belirlemek açısından oldukça önemlidir. Pazarlama ve satış aktivitelerinizi, hedef kitlenizin satın alma davranışına göre planlayın. Hedef kitlenizi tanımak, satın alma yolculuğundaki bazı kritik soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır; “Ürünü satın almadan önce nereden bilgi alıyorlar?”, “Satın almaya iten etkenler neler?”, “Beklentileri ve sorunları neler?”

2. Ürünün, müşterinin tam olarak hangi sorununu çözdüğünü iyi ifade edin

Ürün, “Ne için” ve “Kim için” sorularına net bir cevap vermelidir. Hedef kitlenizin daha önce karşılanmamış bir ihtiyacını karşılıyorsanız bunu net bir şekilde ifade edin.

3. Rakibinizi iyi tanıyın ve farklı olun

Rakiplerinizden ayrıştığınız noktaları belirleyin ve müşterilerinize bunların faydalarını net bir şekilde ifade edin.

4. Kapsamlı bir stratejik plan yapın

Lansmandan önce stratejik planınızın olması gerekir. SWOT, pazar ve rakip analizi, iletişim planı yapmanın yanı sıra kendinize şu soruları da sorun: Başarı kriterleriniz ne olacak? Lansman ile kaç kişiye ulaşmayı planlıyorsunuz? Yeni bir hedef kitleyi mi hedefliyorsunuz, yoksa mevcut müşterilerinize yönelik bir lansman mı olacak?

5. Lansmandan önce ürünü test edin ve geri bildirim toplayın

Ürün hakkında geri bildirim toplamak, lansmandan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Kullanıcılar üzerinde test ederek, aldığınız geri bildirimler ürünü parlatmak için büyük bir fırsat olacaktır.

Aşağıdaki sorulara alacağınız cevaplar, pazarlama dilinizi oluşturmanızda ve lansman sırasında hangi noktalara odaklanmanız gerektiği konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

  • Kullanıcı ürün deneyimini nasıl ifade ediyor, hangi dili kullanıyor?
  • Ürün deneyimi sırasında veya sonrasında herhangi bir eksiklik hissediyor mu?
  • Üründen aldığı faydayı nasıl ifade ediyor?

6. Şirketinizdeki tüm ekiplerle aynı noktada olun

Müşteriye mümkün olan en iyi deneyimi yaşatmak, tek ve akılda kalıcı bir mesaj vermek açısından, tüm şirket fonksiyonları aynı noktada olmalıdır. Uzun süreli bir başarı için tüm sorumlu ekiplerin lansman öncesi ve sonrasında bu birliği sürdürmesi gerekir.

7. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, hikayenizin ne olduğunu anlatın

Rekabetçi bir ortamda ayrışmak veya sizi ve ürününüzü tanımayan kitle gözünde farkındalık yaratmak için, ürünün işlevlerinden, faydalarından bahsetmenin yanı sıra ürününüz ile bağlantılı bir hikayenizin de olması gerekir. İnsanlar, kim olduğunuzu, misyonunuzun, tutkunuzun ne olduğunu, neden size güvenmeleri gerektiğini anlamaya ihtiyaç duyar. Bu ölçüde ürün ile kuracakları bağın kuvveti de artacaktır.

Lansman gününden önce hikayenizi anlatmaya ve yaymaya başlayın. Hedef kitleniz neredeyse, o platformlarda anlatın.

Lansmandan önce tüm hazırlıklarınızı yaptınız ve lansman günü geldi çattı, maalesef her şey bitmedi. Lansman sırasında ve sonrasında da kontrolü elinizde tutmanız gerekir.

8. Sosyal medyayı kullanın

Ürünü göstermek için en önemli fırsatlardan biri sosyal medyayı kullanmaktır. Başkalarının da sizin hikayenizi paylaşmasını sağlayın. Her ne kadar siz anlatsanız da, başkaları tarafından paylaşılmak daha güçlü bir etki yaratır.

Lansman gününden itibaren, kullanıcılar ile iletişimde olmak, yeni ürününüz ile ilgili soruları cevaplamak, gelen yorumları görmek amacıyla, sosyal medyayı çok sıkı bir şekilde takipte olmalısınız.

9. Erken kullanım için teşvik verin

İnsanları, ürünü bir an önce kullanmaya yönlendirmek amacıyla onlara özel teşvikler verin. Marka kimliğinizle ve ürün ile bağdaşan bir influencer ile ürünün daha çok kitleye ulaşmasını sağlarsınız Bunun yanı sıra, influencer önderliğinde bir kampanya organize ettiğiniz durumda, hedef kitlenizi ürünü bir an önce denemesi için teşvik etmiş olursunuz.

10. Lansman sonrasında geri bildirim toplamaya devam edin 

Lansman sonrasında da yapılacak çok işiniz var. Gelen geri bildirim ve yorumları cevaplarken aynı zamanda olumsuz bir geri bildirim varsa sebebini anlayın ve ürünü/hizmeti iyileştirmeye çalışın.  Olumlu geri bildirimler ise, pazarlama dili ve aktivitelerinizi kuvvetlendirmenize yardımcı olacaktır. Geri bildirim toplamaya devam edin ve soruları, yorumları cevapsız bırakmayın

11. Lansmandan sonra marka kimliğinizin tutarlı olmasına dikkat edin

Yeni bir marka iseniz, güçlü ve tutarlı bir marka kimliği oluşturmalısınız. İlerleyen dönemlerde de yarattığınız bu kimlik ile çelişen durumlardan kaçınmalısınız.

12. Peki ya lansmanınızla hedefinize ulaşamadıysanız?

Tüm adımları doğru yapsanız bile her şey yolunda gitmeyebilir ve lansmanınız başarısız olabilir. Her başarısızlık öğrenmek ve gelişmek için bir fırsattır.

Öncelikle durumu anlamak ve çözüm bulmak için doğru soruları sorun. Bu soruları sormadan önce ise, akıllıca bir çözüm için yeterli datanız olduğuna emin olun.

Hedef kitlenizi doğru belirlediniz mi? Lansmanınızı doğru platformlarda mı yaptınız? Lansmandan önce yapmanız gerekenlerde eksik bir nokta kaldı mı? Verdiğiniz mesaj, kullandığınız dil, fiyatlandırmanız doğru muydu?

Bu soruların cevaplarını yalnız aramayın. Öncelikle tüm ekipler ile bir araya gelin ve suçlu aramadan nerelerde eksik kaldığınızı ve bu durumu nasıl çözebileceğinizi konuşun. En önemlisi müşterilerinize sorun. Ürünü deneyen/denemeyen, seven/nefret eden herkesten geri bildirim toplayın, neyi farklı yapmanız gerektiğini bulun.

Her geçen gün pazar, müşteri beklentileri, platformlar değişiyor. “Nasıl başarılı bir lansman yapılır?” sorusunun cevabı da bu değişime ayak uydurabildiğiniz ölçüde değişkenlik gösterecek. Her şeyden önemlisi ise, müşterinizi ne kadar tanıyorsanız, o kadar başarılı olacaksınız.

 

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki