Veri Analizi İle Markanızı Öne Geçirin

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Müşterilerinizin markanız hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelerini bilme fırsatınız olsaydı neleri değiştirirdiniz? Peki bir kaç adım öteye gidip markanız hakkında ne düşündüklerini bilseniz? Şimdi gelişmiş veri analiziyle, tüketicilerinize ait içgörüyü keşfetmeye zamanı.
Müşterilerinizin markanız hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelerini bilme fırsatınız olsaydı neleri değiştirirdiniz? Peki bir kaç adım öteye gidip markanız hakkında ne düşündüklerini bilseniz? Şimdi gelişmiş veri analiziyle, tüketicilerinize ait içgörüyü keşfetmeye zamanı.
İçindekiler

X-Men’de yer alan  Cerebro  cihazı gibi, insanları (botları ve fake hesapları değil)  tespit edip aklından geçenleri okuyabilseydiniz, markanızı doğru bir şekilde tüketicinizin ihtiyaçları ve duygularına göre harika bir şekilde yönlendirebilirdiniz. 

Veri analizi
Cerebro: Cihaz, X-Men Professor Xavier tarafından insanları, özellikle de mutantları tespit etmek için kullanılıyor.

Gerçek hayatta bunu büyük bir doğruluk payıyla yapabilen teknolojiler çıkmaya başladı.

Böyle bir teknolojiye sahip olmak ister miydiniz?

Bu yazıda insanların markanız hakkındaki düşüncelerine bağlanmanızı sağlayacak bir hizmet olan Kimola‘dan bahsedeceğim. 

Kimola, 2014 yılında, Microsoft İnovasyon Merkezi’nde kurulan, 2018 yılı nda
Amerika ve Türkiye olmak üzere 2 farklı VC grubundan yatırım almış,
Türkiye’de kurulup, SaaS ürünlerini dünyanın 33 farklı ülkesinden kullanıcının
kullandığı, 6 farklı dilde hizmet verebilen tüketici veri analizi odaklı bir veri
analitiği şirketi.

Kimola’dan tüketici içgörüsü odağında alabileceğiniz faydalar, 5 ana başlıkta
toplanıyor;

1. Kimola Analytics: Sosyal Medya ve Web Monitoring

Kimola Analytics ürünü içinde bulunan özelliklerden ilki sosyal medya ve web monitoring.

Monitoring hizmeti sağlayan her platformda olduğu gibi bloglar, forumlar, haber siteleri, sosyal mecralarda belirlenen anahtar kelime ve hashtaglerin takibini sağlanabiliyor.

Kullanıcı dostu arayüzünün yanında, platform pek çok yönden rakiplerinden farklılaşıyor.

Veri analizi

Kimola logo veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Özellikler

Otomatik Pozitif / Negatif Duygu Sınıflandırma

Her markaya özel olarak hazırlanan makine öğrenim modelleri, 6 dilde, %80’in üzerinde doğruluk oranı ile çalışıyor.

Duygu Skoru

Kimola, markalara sunduğu otomatik pozitif ve negatif ölçümlerin yanında, bir de duygu skoru vermektedir. Bu skor, Türkiye’nin canlı olarak duygu durumunu takip ederek, marka hakkındaki görüşlere göre oranlar ve skor çıkarıyor.

İnsan Oranı

İçeriklerin kaçının bir insan tarafından, kaçının ise insan olmayan hesaplar ve siteler tarafından oluşturulduğunu gösteriyor.

Haber siteleri ve bot hesapları, tüketici görüşlerinden ayırmaya yarayan filtre: İnsan / İnsan Değil

Kimola’nın arayüzünde, bot ve haber sitelerinden gelen içerikleri, diğer içeriklerden ayırmak mümkün. Böylece hızlı bir şekilde tüketicilerin içeriklerine ulaşabiliyorsunuz.

Veri analizi

Etki ve Popülarite Filtreleri

İçeriklerin ne kadar yayıldığına ya da içeriği paylaşan kişinin takipçi sayısına göre filtreleme yapmanızı sağlıyor. Bu filtre sayesinde sadece “en popüler” içerikleri değil, alt oranlara çekerek hiç popüler olmayan kişilerin görüşlerini de görmeniz mümkün oluyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola3 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Otomatik İçerik Sınıflandırma

Kimola’nın makine öğrenimi teknolojisi ile markaya özel sınıflandırmalar yapmak ve bu sınıflandırmayı canlı olarak takip etmek mümkün. Kimola’nın İçgörü ekibi fiyat / kalite / mağaza / müşteri temsilcisi gibi istediğiniz kategori başlıklarını belirler ve %87 üzerinde doğruluk oranı ile içeriklerinizi canlı olarak sınıflandırılmış halde görmenizi sağlıyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola2 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Popüler Konu Başlıklarından Filtre

Kimola’nın dil işleme ve kavram çıkarma teknolojisi ile içeriklerde yer alan kavramlar, birer filtreye dönüşür. Örneğin MNG ve Kargo kelimelerini iki farklı kelime olarak değil, “MNG Kargo” olarak, bir kavram olarak algılar ve üstüne tıkladığınızda, toplanan içeriklerden sadece o konuyla alakalı içerikleri görmeniz mümkün oluyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola4 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Excel ve PDF rapor çıktısı

Arayüz üzerinden seçtiğiniz anahtar kelime, tarih ya da bütün içeriklerinizin çıktısını almak mümkün.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola5 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Otomatik E-mail Gönderimi

Otomatik e-maillerde sadece web haberlerini almak, tüm platformlardaki içerikleri almak mümkün.

Bunun yanında, arayüz kullanmayı sevmeyen markalar için geliştirilen “bütün içerikleri göster / sadece çok paylaşılan içerikleri göster” özelliği ile arayüz takibi yapmaya gerek kalmadan, e-mailiniz üzerinden içerikleri takip etmek mümkün oluyor.

Otomatik e-mail gönderimlerinde e-mail’e excel halinde dosyanın da ek olarak gelmesini sağlamak, günlük, haftalık, saatlik hatta isterseniz dakikalık raporlar almak da mümkün.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola6 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Alarmlar

Markanızla beraber geçen negatif kelimeler olduğunda, 30 dakika içerisinde konuşma sayıları belli bir sayının üzerine çıktığında, negatif içeriklerinizde belirli bir artış gözlendiğinde ya da takipçi sayısı yüksek kişiler takip ettiğiniz kelimelerden biri hakkında fikir belirttiğinde size e-mail gelmesini sağlamak mümkün.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola7 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Raporlar

Ekibinizin raporlarını takip edebilmesi ve raporlarınızın kaybolmaması için markaya özel bir rapor sekmesi bulunuyor. Daha önce indirdiğiniz raporları da burada görüntüleyebiliyorsunuz.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola8 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

2.Kimola Analytics: Kitle Analizi

Hedef kitlenizi daha iyi tanımanıza destek olan, farklı kitle yaratma seçenekleriyle medya planınızı, pazarlama planınızı optimize etmenizi sağlayan hedef kitle yaşam stili analizi özelliği.

Kimola Analytics’in “takipçi analizi” ve belirlediğiniz “hedef kitlenin analizi” olarak kullanılabilen bu özelliği, Türkiye’deki en geniş profil analizi özelliklerine sahip. 188 farklı ilgi alanı üzerinden tüketicilerin müzik zevkini, hangi spor dalları ile ilgilendiğine dair detayları, hatta en sevdiği rap müzisyenlerini bile ölçümleyebiliyor.

Yine bu özelliği kullanarak kitlenizin en çok etkileşime girdiği markaları ve marka sektörlerini, sektör özelindeki marka kırılımlarını, hatta etkileşime girdikleri fenomenlerden “sadece kadın/erkek olanları” filtrelemek, etkileşime girdikleri TV yayınlarını görmek ve türüne göre TV yayınları kırarak görüntülemek mümkün. Toplamda 9 farklı başlıkta ele alınan yaşam stili verilerine, platform üzerinden siz de canlı olarak ulaşabiliyorsunuz.

Hedef kitlenizi ya da takipçilerinizi derinlemesine analiz edip, medya satın alma planına destek olan hazırlanabilen, kitlenizin hangi sosyal sorumluluk konularına ilgi duyduğunu dahi öğrenebileceğiniz bu özellik hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz; şu linkten detaylarına bakabilirsiniz. 

Kitle analizi özelliği, hem global hem lokal markalar tarafından aylık, tek seferlik ve yıllık abonelik modelleri ile kullanılabiliyor. 

Aşağıda, başlıklarını ve açıklamalarını bulabileceğiniz bu özellik, Türkiye’nin yanında Amerika, İngiltere, Kanada ve Brezilya’daki tüketici gruplarını analiz edebiliyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola9 e1621518611527 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Demografi: Yüz tanıma teknolojisi ile %94 doğruluk oranı ile yaş ve cinsiyet bilgisi. Kitlenin bütün verisini, demografiye göre kırabiliyorsunuz.

İlgi Alanları: 188 farklı ilgi alanı üzerinden analiz edilen ilgi alanı verisi, hem Türkiye hem global benzer ürünlerdeki en geniş ilgi alanları sekmesine sahip. İlgi alanlarını sadece “Spor” “Müzik” gibi başlıklarda vermiyor, ilgi alanlarının alt kırılımlarını da sağlayarak kitleniz hakkında daha detaylı bilgi almanızı sağlıyor.

Fenomen Yakınlıkları: Kitlenizin hangi fenomenler ve hangi fenomen kategorileri ile etkileşime girdiğini görmek mümkün.

TV Yayınları Yakınlıkları, Haber Yayınları Yakınlıkları ve Radyo Kanalları: Bu üç özellik ile kitlenizin hangi TV yayınları ve hangi türdeki TV yayınlarını beğendiğini, hangi radyo kanalları ve programları ile kendilerine ulaşabileceğinizi ve hangi haber yayınları ile etkileşime girdiklerini görebilirsiniz. TV Yayınlarının türüne ya da haber yayınlarının kategorisine göre verileri sınıflandırarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Markalar ve Sektör Yakınlıkları: Kitlenizin hangi markalara ve hangi sektörlere yakını olduğunu görmek ve sektörlere göre marka kırılımlarını görerek hangi markalarla işbirliği yapacağınızı belirleyebiliyorsunuz.

Etkileşime girilen Ünlüler: Kitlenin hangi ünlüler ve hangi ünlü kategorileri (müzisyen, gazeteci, DJ, aktör, aktris, komedyen vb.) ile etkileşime girdiğini görebiliyorsunuz.

Aktif Saatler ve Günler: Kitlenizin hangi saatte TV yayınlarıyla, hangi saatte ünlüler ve markalarla ve diğer başlıklarla etkileşime girdiğini görmek ve medya planınızı bu verilere göre optimize etmek mümkün.

3. Kimola Analytics: Ülke Trendleri (Ücretsiz)

Kimola’nın Analytics platformuna üye olan kullanıcılar, ücretsiz olarak ülke trendlerine de erişebiliyor. Kimola’nın dil işleme ve kavram çıkarma teknolojisi tarafından desteklenen Ülke Trendleri, Google Trends, Twitter trends ve medyadaki içerikleri okuyor ve skorlayarak, sonuçları tek bir final liste halinde veriyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola10 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

4. Kimola Cognitive: Tüketici Görüşlerini Otomatik Sınıflandıran Makine Öğrenimi Platformu

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola11 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Kimola Cognitive, pazarlama ve araştırma profesyonellerine özel olarak hazırlanmış, tüketici görüşlerini sınıflandırmanızı sağlayan makine öğrenimi platformu.

Bu platform sayesinde kodlama bilgisine gerek duymadan, excel ile sürükle – bırak yaparak yapay zekayı eğitebiliyor, sonrasında da binlerce tüketici görüşünü dakikalar içinde sınıflandırabiliyorsunuz. Bunun yanında Kimola içgörü ekibinin sağladığı hazır makine öğrenimi modellerini de kullanarak tüketici görüşlerini sınıflandırmanız mümkün. Hali hazırda kullanabileceğiniz ve deneyebileceğiniz modeller, Kimola Cognitive’in galerisinde yer alıyor.

Tüketici görüşlerini istediğiniz kategorilerde otomatik sınıflandırmaya başlamak için $75’lık platform kredinizi, Kimola ekibiyle şu linkten iletişime geçerek kullanabilirsiniz.

Cognitive onboarding 1 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

Büyütmek için görsele tıklayın

5- Kimola.com: Insights Engine
Hiçbir üyelik olmadan, herhangi bir konu hakkındaki tüketici görüşlerini okuyabileceğiniz, markalar hakkındaki görüşleri anında sınıflandıran arama motoru. 

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola12 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara

kimola.com‘un anasayfasından ulaşabileceğiniz Insights Engine, Kimola’nın açık veri felsefesi ile onbinlerce pazarlama çalışanı tarafından kullanılan bir arama motoru.

Kimola’nın IP’si olan arama algoritması ile çalışan bu arama motoru, e-ticaret sitelerinden, sosyal mecralardan, sözlüklerden ve diğer dijital platformlardan tüketici görüşlerini topluyor, canlı olarak arama yapıldığı anda bu görüşleri sınıflandırıyor ve ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuyor.

Kimola’nın ücretli SaaS ürünleri olan Cognitive Analytics’ten de yapılan aramaya özel veriler sunan bu arama motoru, dünyada 10 ülkede ve 6 farklı dilde çalışma özelliğine sahip.

Şu anda banka, telko, kargo ve e-ticaret markaları için arama yaparak, bu sektörlere özel hazırlanan makine öğrenim modelleri ile canlı sınıflandırmayı görmek de mümkün.

Özellikle takip edeceği kelime konusunda sınırlandırılmak istemeyen ve İçgörü peşinde olan pazarlama profesyonelleri, premium versiyonunu edinerek ile 30 günden eski verilere de ulaşabiliyor.

Ajansara veri analizi ic goru pazarlama monitoring izleme sosyal medya web buyuk veri kimola13 veri analizi i̇le markanızı öne geçirin ajansara
Arama sonuç sayfasından bir örnek

Kimola ile iletişime geçmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

“Veri tek başına hiç bir anlam ifade etmiyor. Bu günlerde markanızla ilgili veriyi doğru bir şekilde analiz etmeli ve bu analizin sonucunda bir içgörü oluşturmak zorunlu bir hal aldı. İçgörü sizinle olsun!”

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki