Reklam, Tasarım, Pazarlama Ajansı Görev Tanımları

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Ajans görev tanımlarında ne kadar büyük olursa, pozisyonlar o kadar çok parçalanır. Ajans ne kadar küçük olursa, bir kişi o kadar çok farklı iş yapar.
Ajans görev tanımlarında ne kadar büyük olursa, pozisyonlar o kadar çok parçalanır. Ajans ne kadar küçük olursa, bir kişi o kadar çok farklı iş yapar.
İçindekiler
Ajans görev tanımları
Kaynak: www.am-insider.com

Ajans Görev Tanımları

Tasarım, Reklam ve Pazarlama, markaları, ürünleri veya hizmetleri tüketicilere paketlemeye ve bağlamaya hizmet eder ve çok çeşitli önemli roller sunan hızlı tempoya sahip endüstrilerdir. Bu yazıda, bu 3 ajans türünde yer alan bazı temel görevleri,  bunları yapmak için gerekli becerileri ve görev tanımlarını tanıttık. 

Ajans ne kadar büyük olursa, pozisyonlar o kadar çok parçalanır. Ajans ne kadar küçük olursa, bir kişi o kadar çok farklı iş yapar.

YÖNETİM DEPARTMANI

Hesap Direktörü/Yöneticisi

Bir hesap Direktörü, ajansın müşterileri ve/veya hesaplarıyla olan ilişkisini yönetmekten sorumludur. Hesap yöneticileri, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan yaratıcı işler sunma sorumluluğunu üstlenir; ortaya çıkabilecek sorunları giderir ve uzun vadeli müşteri ilişkileri geliştirmeleri beklenir.

 

Gerekli beceriler: İş zekası, analitik, problem çözme, iletişim ve liderlik

Pazarlama Direktörü/Yöneticisi

Pazarlama direktörü bir işletmenin veya ürünün pazarlama sürecini yönetir. Pazarlama direktörü tek bir ürün veya hizmet ya da çeşitli ürün veya hizmetlerden sorumludur.

 

Gerekli beceriler: İletişim, arkadaş canlısı, yaratıcı, pazarlama, strateji, müzakere, analitik, pazar trendlerini takip eden, araştırma, metin yazarlığı ve kurgu ve liderlik

Proje Direktörü/Yöneticisi 

Hesap yöneticilerini ajans içindeki ilgili departmanlara ve personele bağlamak için bir geçiş görevi görür. Proje Direktörleri işe başlamanın başlangıcından tamamlanmasına kadar tüm projelerin düzenli akış ve zaman yönetimini koordine etmekten, sonuçlandırmaktan sorumludur.

Gerekli beceriler: Proje yönetimi, zaman yönetimi, organizasyon, iletişim, müzakere, müşteri hizmetleri, detaycı, liderlik yeteneği ve problem çözme.

STRATEJİ DEPARTMANI

Marka Stratejisti

Bir marka stratejisti, bir marka, ürün veya hizmetin alması gereken yöne ilişkin öneriler sunar. Bir marka stratejisti, mevcut pazar araştırması verilerini ve trendlerini analiz eder ve bu bilgileri kullanarak pazarlama planları için pratik çözümler geliştirerek ve marka unsurlarını ve tonunu tanımlar.

 

Gerekli beceriler: İletişim, kişisel, yaratıcı, pazarlama, strateji, müzakere, analitik, pazar trendlerinin farkında, araştırma, ekip çalışması, yazma ve sunum.

Di̇ji̇tal Strateji̇st

Dijital stratejist, markalar, ürünler veya hizmetler için web varlığı mimarisini ve çevrimiçi pazarlama stratejisini geliştirir, uygular,  yönetir. Web siteleri, içerik pazarlaması, sosyal medyada ağ iletişimi, e-ticaret, arama ve sosyal reklamcılık, SEO, pazarlama otomasyonu, uygulamalar, medya/blogger sosyal iletişimi gibi ilgili dijital kanalları bir araya getiren eyleme dönüştürülebilir bir plan geliştirmeyi içerir. Marka stratejistleri pazarlama ve marka stratejistleri ile birlikte çalışırlar.

 

Gerekli beceriler: Mevcut ve gelişmekte olan dijital teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak, pazar trendleri, araştırma, iletişim, kişiselleştirilebilir, yaratıcı düşünme, pazarlama, strateji, analitik ve ekip çalışması.

Medya Planlayıcısı

Medya planlayıcısı, bir markanın, ürünün veya hizmetin reklamını yapmak ve pazarlama kampanyasının hedeflerine ulaşmak için en uygun medya platformlarını belirler.

 

Gerekli beceriler: İletişim, mali zeka, analitik, organizasyon, medya platformları ve müzakere bilgisi.

YARATICI DEPARTMAN

Yaratıcı Direktör

Yaratıcı direktör/yönetmen, sanat yönetmenleri, tasarımcılar, metin yazarlarının yanı sıra satış ekipleri ve pazarlama profesyonellerinden oluşan yaratıcı bir ekibe liderlik eder. Sorumluluklar arasında tasarım çözümleri veya kampanyalar için geliştirme stratejileri formüle etmek, yaratıcı süreci denetlemek ve ekibindeki yaratıcı kişilere rehberlik etmek gibi sorumluluklar yer almaktadır.

 

Gerekli beceriler: İletişim, liderlik, belirleyici, strateji, pazarlama bilinci, sosyal ve kültürel eğilimlere ilgi, fotoğraf anlayışı, tipografi ve baskı teknikleri ve yaratıcı.

Sanat Direktörü

Sanat Direktörü, bir ürün veya bir hizmet kampanyasının görsel stilini tanımlamaktan sorumludur, buna dergiler, gazeteler, ürün ambalajları, reklam film ve televizyon yapımları için görünüm, his veya grafik dahildir. Genel tasarım oluşturmak ve gerekli sanat veya düzenleri geliştirmek gibi pek çok kapsayıcı detayı da yönetirler. 

 

Gerekli beceriler: Yaratıcı, fotoğraf anlayışı, tipografi ve baskı teknikleri, iletişim, liderlik, ilgili yazılım uzmanlığı, sosyal ve kültürel eğilimler ve belirleyici farkındalık.

Grafi̇k Tasarımcısı/Grafi̇k Sanatçısı

Grafik tasarımcıları sanat yönetmenlerinin tasarım yönüne dayalı görsel konseptleri oluştururlar. Renk, tür, görüntü, biçim kullanarak basılı ve elektronik ortamlarda mesajların iletilmesi için en etkili çözümleri bulurlar. Grafik tasarımcıları reklam, broşür, dergi, kurumsal raporlar, dijital grafikler ve ön uç web tasarımı gibi çeşitli uygulamalar için genel düzen ve üretim tasarımını geliştirirler.

 

Gerekli beceriler: Görsel Fikir/Yaratıcı problem çözme, tipografi, yazılım, düzen, baskı tasarımı ve zaman yönetimi.

Illustratör

Illustratöler, reklamlarda, kitaplarda, dergilerde, ambalajlarda, tebrik kartlarında, gazetelerde ve daha fazlasında kullanılabilecek 2D çizimler üretmektedir.

 

Gerekli beceriler: El ve bilgisayar çizimi, yaratıcılık, yaratıcı problem çözme, detay gözü, baskı ve dijital üretimin anlaşılması, iletişim ve zaman yönetimi

Retoucher

Görüntü rötuşlarının geliştirilmesinden sorumludur veya projenin gereksinimlerine uygun bir fotoğrafın veya başka bir dijital görüntünün görünümünü değiştirirler. Retoucherlar farklı görüntüleri birleştirerek arka planlar ekleyebilir veya kaldırabilir, renkleri değiştirebilir ve daha fazlasını yaparak tamamen yeni bir görüntü oluşturabilirler.

 

Gerekli beceriler: Yaratıcılık, iletişim, yazılım ve detaylar için sağlam bir göz.

DİJİTAL PAZARLAMA

UX+UI Tasarım Uzmanı

Bir kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı/uzmanı, bir ürünün çalışacağı yolu yaratmaktan sorumludur, bu da bir kullanıcının kullanmasını keyifli ve etkili hale getirmek için etkileşim kuracağı her ekranın veya sayfanın akışını, işlevselliğini eşleştirmeyi içerir. Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımcısı, eşlenen kullanıcı deneyimini ve görsel öğeleri tasarlamayı içeren bir ürünün görünümünü ve hissini yaratır.

 

Gerekli beceriler: Empati yeteneği, detaylara önem veren, ilgilii tasarım programlarını kullanan, nöro pazarlamaya hakim, teknoloji meraklısı

Web Geliştirici

Bir web geliştiricisi, internet için programlar ve uygulamalar yaratan bir programcıdır. Bir web geliştiricisi sıfırdan bir web sitesi oluşturabilir, özel kod oluşturmayı bilir ve bir web sitesinin düzenini, özelliklerini ve işlevlerini geliştirebilir.

 

Gerekli beceriler: Programlama dilleri,PHP, .NET,JAVA, HTML ve CSS, wireframing, PSD ve diğer yaratıcı yazılımlar haricinde organizasyon yeteneğine sahip olmalıdır.

Web Designer

Bir web tasarımcısı web siteleri oluşturmak ve yeniden tasarlamak için hem yaratıcı hem de teknik becerilere sahiptir. Bir web tasarımcısının kodlama becerileri geliştiricilerinkiler kadar derinlemesine olmayabilir, ancak kullanıcının temas ettiği yerler odaklı web sitelerini estetik açıdan çekici hale getirebilir. Ek olarak işlevsel ve kullanımı kolay hale de getirebilir.

 

Gerekli beceriler: Yaratıcı, görsel tasarım, UX kullanıcı deneyimi, HTML ve CSS kodlama, tasarım yazılımı ve optimizasyon.

Uygulama ‘app’ Geli̇şti̇ri̇ci̇

Uygulama geliştiricisi bilgisayar, tablet ve cep telefonları gibi elektronik cihazlar için web veya ağ uygulamaları oluşturan, programlayan ve test eden bir bilgisayar yazılımı mühendisidir.

 

Gerekli beceriler: Platformlar arası geliştirme, UX/UI tasarımı, wireframing, ilgili programlama dilleri, mevcut ve gelecekteki teknolojiler ve gelişmeler hakkında farkındalık ve takım çalışması.

Sosyal Medya/Topluluk Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisi marka için sosyal medya pazarlama kampanyaları, ürün veya hizmetlerin promosyonunu yapar. Sosyal medya yöneticisinin metin, resim ve video gibi yayımlanmış tüm içerikleri oluşturarak, izleyerek ve yöneterek hedef kitlelerin ilgisini çekmesi ve etkileşime girmesi gerekir.

 

Gerekli beceriler: İletişim, dijital pazarlama eğilimleri bilgisi, sosyal ve kültürel eğilimlerin farkındalığı, çevrimiçi medyanın nasıl çalıştığını anlama, strateji planlama, topluluk yönetimi ve etkileşim, organizasyon, proaktif, yaratıcı düşünme, yazma, düzenleme, SEO ve optimizasyon içerik, fotoğraf ve video editleme bilgisi 

İÇERİK ÜRETİM 

İçeri̇k Üreti̇ci̇

İçerik üreticisi oluşturur.Bunlar; raporlar, kılavuzlar, videolar, resimler, e-Kitaplar, blog gönderileri gibi basılı veya dijital uygulamalar için yazılı veya görsel içerikler geliştirir. 

 

Gerekli beceriler: Yazma, düzenleme, yaratıcı, yazılım, araştırma, sosyal ve kültürel eğilimlerin farkındalığı, iletişim ve detaylara göz.

Copywriter – Metin yazarı

Bir metin yazarı, broşürler, basılı reklamlar, reklam panoları, web siteleri, e-postalar, dergiler, blog gönderileri ve daha fazlası gibi reklamlarda ve diğer promosyon kampanyalarında veya ürünlerinde kullanılan metni yazar. Metin genellikle satış odaklıdır.

 

Gerekli beceriler: Yazma, düzenleme, iletişim, araştırma, araştırma ve detaylar için sağlam bir göz, eleştirileri kaldırabilme, tekrar ve tekrar baştan başlama.

İlgileneceğiniz diğer bir yazı

Reklam ajansı nasıl çalışır? [Detaylı Anlatım]

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki