A’dan Z’ye Performans Pazarlama Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Performansa dayalı pazarlama (performance based marketing) demek aslında daha doğrudur. Bu pazarlama türünde belirli bir fiyatla değil, reklamın performansına bağlı değişken bir fiyatla ödenen interaktif reklamcılık yöntemidir.
Performansa dayalı pazarlama (performance based marketing) demek aslında daha doğrudur. Bu pazarlama türünde belirli bir fiyatla değil, reklamın performansına bağlı değişken bir fiyatla ödenen interaktif reklamcılık yöntemidir.
İçindekiler

Performans pazarlama , dijital pazarlamanın içinde her geçen yıl daha da öne çıkıyor. Yine de, sektördeki herkes performans pazarlama teriminin ne anlama geldiğini ve neden var olduğunu anlamıyor.

İşte bu konunun neden önemli olduğunu gösteren küçük bir ipucu. Performans Pazarlama Derneği ile birlikte PWC tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 2018 yılında ABD’de performans pazarlama için harcamanın 6 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl sayılar artıyor ve bu yıl (2020)  6,82 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Performans Pazarlama Nedir? Tanımları

Performans pazarlama (performance marketing), reklamverenleri (“markalar” veya “işletmeler” vb)  pazarlama şirketlerine (“affiliate” veya “yayıncılar”) belirli bir işlem tamamlandığında ödeme yapmasıdır. Bu bağlamdaki örneklere:  online satış, başvurulara (leads), tıklamalara veya affiliate (Satılan ürün karşılığı komisyon) iş ortaklıklarna dayalı yöntemleri sayabiliriz.

Performansa dayalı pazarlama (performance-based marketing) demek aslında daha doğrudur. Bu pazarlama türünde belirli bir fiyatla değil, reklamın performansına bağlı olarak değişken bir ücret ödenenir. Örneğin, bir reklamın maliyeti, bir web sayfasında ne sıklıkta görüntülendiğine, gerçekte ne sıklıkta tıklandığına, ne sıklıkla müşteri adayı oluşturduğuna veya bir satışla ne sıklıkta sonuçlandığına bağlı olabilir.

Performans Pazarlama Terimleri Nedir? Tanımları

Aşağıda en çok kullanılan tanımlar yer alıyor. Çoğu performansa tabanlı reklamcılık terimleridir.

 • Performans tabanlı reklamcılık, reklamverenin yalnızca ölçülebilir sonuçlar olduğunda ödediği bir reklam biçimidir. Ve bu reklamcılık biçimi performans pazarlamasının bir parçasını oluşturur.

Performans tabanlı reklamcılık için kullanılan çeşitli fiyatlandırma modelleri vardır, en yaygın olanları aşağıdakileridir. Bunları kesinlikle bilmeli ve öğrenmelisiniz. 

 • CPM&CPT – Cost per mile/thousand impressions | Bin gösterim başına maliyet  | Detaylı Tanım

Reklamveren bu modelle yalnızca reklamın gösterildiği durumlarda ödeme yapar. Reklamın kalitesi ve görüntülenebilirliği hakkında daha güvenli olmak için performans pazarlaması alanında oldukça yeni bir fiyat modeli yürürlüğe girdi. Reklamverenin yalnızca görüntülenebilir gösterimler için ödeme yapmakta olduğu vCPM fiyat modelidir. Bu bağlamda, görüntülenebilirlik, tüketicinin bannerı ekranında aktif olarak gördüğü anlamına gelmektedir. 

Reklamverenin yalnızca bir reklamdaki tıklama miktarı için ödeme yaptığı modeldir. 

 • CPL – Cost per lead | Başvuru/Eylem başına maliyet 

Reklamverenin yalnızca reklamlar sayesinde oluşan müşteri adayı başına ödeme yapması anlamına gelir. Örneğin lead/başvuru, bir bültene abone olmak veya bir kampanyaya katılmak için iletişim bilgilerini bırakan biri olabilir. 

 • CPA – Cost per Acquisition | Edinim/İşlem/Satış başına maliyet

Bu modelle reklamveren, yalnızca  edinim/işlem/satış gibi metrikler için ödeme yapar. CPA’nın CPL ile aynı olmadığını lütfen unutmayın, çünkü CPL temel iletişim bilgilerini göndermekle ilgilidir; CPA ise örneğin tüketicinin banka hesap numarasını sisteme kayıt etmesi ve bir ürünü veya hizmeti satın alması ile ilgilidir.

Burada yer alan tüm terimleri bilmelisiniz ENG

Burada yer alan tüm terimleri bilmelisiniz TR

En fazla tercih edilen performans pazarlama kanalları

Native advertising:  Hedef pazarınızın içerik tükettiği web sitelerinde tıklama fırsatları yaratmanın kapısını açar. Native reklamcılık, diğer online reklam biçimlerinden 10 kat daha fazla tıklama alır. Birçok durumda bir reklam gibi işlev görür ve bir video, makale veya editoryal olarak kendini gösterir.

Sponsored advertising: Bir web sitesinde çıkan “İçerikleri keşfet” “İlginizi çekecek bağlantılar” bölümlerindeki gibi, sponsorlu blog yazıları ya da içerikler, performans pazarlama kabul edilen başka bir reklam şeklidir. Sponsorlu makaleler, nitelikli trafiği ve dönüşümleri artırabilir ve hedeflenen kitlenin önünde genel çevrimiçi görünürlüğü artırabilir.

Affiliate marketing: Affiliate ortakları reklamverenlere trafik gönderir ve kararlaştırılan bir eylem karşılığında bir komisyon alırlar (çoğu durumda satış). Affiliate ortakları esasen mal ve hizmetlerinizi kullanıcılara satmak için sitelerini veya sizin ürünlerinizi satmak için kendi reklam kampanyalarını yaparak markanızın bir uzantısı olarak hareket ederler.

Social media advertising: Sosyal ağlar size tıklama oranı , tıklama başına maliyet  ve genel yatırım getiriniz gibi KPI’ları ölçmek için net ölçümler sağlar. Tüm performans pazarlama stratejilerinde olduğu gibi, başlangıç noktanız hedeflerinizi belirlemektir.

Search engine marketing: Arama motoru pazarlaması (SEM) , organik ve ücretli reklamlar yoluyla görünürlüğü ve tıklamaları artırma metodlarını içerir.  Ödemeli ve organik olarak ikiye ayrılabilir. Ödemeliler arasında retargeting oldukça yaygın kullanılır. Organikte ise içerik oluşturma.

Performans pazazarlamasının göstergeleri / ölçütleri nelerdir?

Performans pazarlamasına başlarken, her zaman reklamverenin hedeflerinin ve KPI’larının ne olduğunu, ne tür bir kampanya yapmak istediğini bilmesi gerekir.

Örnek vermek gerekirse en önemli bazı KPI’lar aşağıdaki gibidir.

 1. Satış geliri – Sales Revenue
 2. Potansiyel Müşteri Başına Maliyet – Cost Per Lead
 3. Müşteri Yaşam Boyu Değeri – Customer Lifetime Value
 4. Inbound Marketin ROI’si
 5. Trafik / Lead Oranı veya ilk defa temas edenlerin sayısı – Traffic-to-Lead Ratio 
 6. Müşteri Adayı Oranı – Lead-to-Customer Ratio
 7. Açılış Sayfası Dönüşüm Oranları – Landing Page Conversion Rates
 8. Organik Trafik – Organic Traffic
 9. Sosyal Medya Trafiği (ve Dönüşüm Oranları) – Social Media Traffic (and Conversion Rates)
 10. Mobil Trafik, Potansiyel Satışlar ve Dönüşüm Oranları – Mobile Traffic, Leads and Conversion Rates

Projenin ana hedefine göre stratejilerinizi kampanya hedeflerine göre optimize etmeye devam ettiğiniz bir kampanya stratejisi belirleyebilirsiniz. Doğru zamanda doğru reklam türünü gösterdiğinizden ve doğru beklentiye odaklandığınızdan emin olun. Hedeflemek istediğiniz kitleleri, hangi platformlar içinde görünür olmak istediğinizi,  kampanyanızda ne tür veriler toplamak ve kullanmak istediğinizi öğrenin.

Ayarlarınızın net olduğundan ve her önemli ölçümü doğru şekilde ölçtüğünüzden kesinlikle emin olun. Ve bunu herhangi yanlış bir yanlış sonuç oraya çıkmadan  veya maliyeti iki katına çıkarmadan yapmaya çalışın. 

En iyi performansı elde etmek için çalışın ve yatırım getirinizin (ROI) pozitif bir değer olduğundan emin olun.

Dijital markalama ve performans pazarlaması arasındaki farklar nelerdir?

Markalama ve performans arasındaki temel fark, hedef ve ölçülebilirlikteki farklılıklardır.

Markalama için, tüketicilerinizin markanızı veya ürününüzü ve imajınızı bilmeleri önemlidir. Genel olarak, farkındalık yaratma amacı vardır markalamada. Markalaşma ve farkındalık yaratma; tıklama, müşteri başvurusu toplama veya satın alma gibi performans odaklı bir hedeften daha zordur.

Markalaşma esas olarak geleneksel  ve nöro pazarlama araştırmaları aracılığıyla yapılarak ölçülebilir. Ve doğru yapılırsa ulaşılan sonuçlar kitlelerin marka hakkındaki görüşlerini yansıtır.

Markalama için bir diğer önemli metrik de görüntülenme sayısıdır. Örneğin açıkhava reklamcılığında ve basılı mecralarda görüntüleme sayısı oldukça kullanılır ve elbette abartılır… Ölçümlemesi zor olduğu için yönetmesi de zor bir süreçtir. Sonunda elinizde çılgın görüntülenme rakamları ve “sıfır” dönüşümle baş başa kalabilirsiniz. 

Performans pazarlaması ise, tıklama miktarı, oluşturulan potansiyel müşteri adayları veya gerçekleşen satın alımlar gibi ölçülebilir metrikler ile yönetilir.

Performans pazarlamasındaki son trendler ve gelişmeler nelerdir?

Performans pazarlaması alanındaki en son trendler ve gelişmeler şunlardır:

vCPM

Viewable (görüntülenebilir) CPM fiyatlandırma modeli, reklamverenin yalnızca görüntülenebilir gösterimler için ödeme yapmakta olduğu bir fiyatlandırma modelidir. Görüntülenebilirlik, tek bir oturum sırasında banner’ın en az %50’sinin üç saniye veya daha uzun süre gösterildiği anlamına gelir.

Native reklamcılık 

Bu tür reklamlar, markanızı reklam yaptığınız web sitesinin görünümünde ve hissiyle reklamlaştırmaktır. 

Mobil reklamcılık

Aslında, bu en son trend değil, ancak mobil pazarın son birkaç yıldır gelişimi inanılmaz. Mobil cihazlar için en önemli eğilimler, mobil kampanyalardır (masaüstü kampanyaların responsive olarak mobile uygulandığı kampanyaları düşünmeyin. Tamamen mobil cihazınızı hedefleyen reklamları kastediyorum.) ve özel uygulama içi reklam kampanyalarıdır. 

Mobil reklamcılık harcamaları a’dan z’ye performans pazarlama nedir? Ajansara
Kaynak Statista –  2007-2022 Dünya mobil reklamcılık harcamaları

 

DOOH

DOOH (Digital Out Of Home)  ev dışında dijitalleşme anlamına geliyor. Dijital reklam panolarının veya diğer dijital ekranların satın alınmasıdır. Örneğin büyük miktarda trafiğe sahip yollarda veya büyük alışveriş merkezlerinde.

TV Senkronizasyonu

Reklam televizyonda yayınlanırken, bir yazılım aracı ( KOÇ’un bunu yapan bir SİSTEMi bulunuyor ) ile TV reklamını izlediğinizi fark eder ve ardından çevrimiçi bannering (ikinci ekran prensibi) sunmaya başlar.

Şu anda ortaya çıkan diğer eğilimler arasında radyo ve televizyon (RTV/ATV) için programlı satın alma (programmatic buying)  sayılabilir. 

Hangi web sitesinde hangi reklamveren için ne kadar harcandığını kolayca görebileceğiniz birkaç çevrimiçi medya aracı vardır. Bu araçlar aracılığıyla, bir gösterim, tıklama, olası satış veya dönüşüm için hangi tutarın harcandığını da hesaplayabilirsiniz. Örnek

Online medya reklamlarında dolandırılıyor musunuz? 

Örneğin bir dijital reklam ajansı ile anlaştınız. Size “Bizim kendi “konsolumuz” var oraya giriş yapıp google/facebook/yandex reklamlarınızı izleyeceksiniz ve o konsol üzerinden yöneteceksiniz.” dedi. 

Geçmiş olsun.

Harcadığınız reklam bütçenizin %30 ila %80’i ajansın cebinde. Ajansa güzel bir bağışta bulundunuz. Sizin sayenizde patronları Range Rover’ını bu sene de erken sipariş ile yenileyecek. Bahamalarda ailesi ile yapacağı muhteşem tatilin parası mı? Evet ona da anlaşma yaptığınızda diğer reklamverenler ile birlikte ortak oldunuz. Gerçekten harika bir yardım seversiniz. Bu insanlar sizin sayenizde harika bir hayat yaşayacaklar. Üstelik kendilerini “Cinyıs” gibi hissederek.

Bu “Konsol/yönetim” güvenilirliliği, nasıl ve kim tarafından yapıldığı belli mi? 3 görüntüleme olduğunda 222 görüntüleme yazmadığını kim denetliyor? Hiç kimse. Size “Biz google, yandex, bing gibi kurumların süper ultra über partneriyiz bizde yamuk olmaz!” diyebilirler. “Bizim algoritmarlımız var, bonus falan veriyoruz size, her şey çok iyi olcak bak, süper referanslarımız (referaslar= ajansımıza bağışta bulunanlar) da var!” gibi cümleler ile devam ederlerse… O zaman direkt google reklam hesabınız üzerinden yönetilmesini teklif edin. Ben konsol monsol anlamam deyin. Net. 

Google veya başka hizmet sağlayıcı üzerinden yapacağınız anlaşmalara ajanslara google hesabınızı yönetme hakkı verin. Harcadıkları para üzerinden %8, %12 arası komisyon alsınlar. Hem siz de google ads, analytics, tag falan öğrenmiş olursunuz onlardan. Hem de oldukça şeffaf ve her şeyin ortada olduğu bir süreç olmuş olur. Elbette bu hizmet sağlıyıcıları denetleyebilecek kadar bu işten anlamanız gerekir. Her işte olduğu gibi…

Elbette düzgün yapan şirketler, aracılar ve ajanslar da vardır. Ama ben şahsen o sulara  girmem.

Konsol işi yaş iş dostlar. İsterse Bill Gates veya Elon Musk desin “. Ben o işte yokum. Size de tavsiye etmiyorum. Hayalperest ve kumarı seven kişilere elbette bir sözüm yok. 

 

Performans pazarlamaTwitter’ın hacklenmesini bilinçli insanlar bu postları gördüğünde anladı. 

 
Dolandırılan insanlar da paralarının 2 katı hesaplarına yatmayınca. Yani diyeceğim şu; birisi size akıl almaz bonus ve fırsatlar veriyorsa sizi dolandırıyor demektir. 
 

Dünyada ne durumda aşağıdan görebilirsiniz. 

 

Reklam hırsızlığı e1594926463202 a’dan z’ye performans pazarlama nedir? Ajansara

Bu işler tamamen şeffaf değildir ve asla olmayacaktır. Tamamen şeffaf olmayan bir diğer husus, paranızın tam olarak nasıl harcandığıdır.Araya ne kadar aracı girerse o kadar az paranız işinize katkıda bulunur.

Mesajınız tüketiciye ulaşıncaya kadar herkesin “bir sakal” aldığını düşünün. 

 1. Ajans komisyonu,
 2. Programatik reklam şirketinin komisyonu (500 gösterdim der 200 gösterir pek çok global kuruluş davalık bu yüzden),
 3. Direkt yoldan reklam hırsızlığı yapan oluşumların komisyonu(Size reklam gönderen kaynaklara bir bakarsınız mikhaber.xcy diye bir şey var. Fason bir site. Size kim bilir nereden trafik yollayıp google’dan! para alıyor. Google bile takip edemiyor bu dostlarımızı. Tecrübe ettim gördüm. )
 4. Ek olarak birde devlet yaptığınız reklamdan komisyon (vergi) alıyor. ( Sen benim sahip olduğum kölelere -biziz yani- tanıtım yapıyorsun da bunlar bana ait ver bakalım sakalımı. Reklamları denetlese tamam alsın. Ama denetleme yok, bir katma değer yok, bir hizmet yok. Yoktan para kazanmak bu olsa gerek. )

SİZ VE EKİBİNİZ: Reklam kampanyanızı hazırlarken EL HOYO filmindenEl hoyo a’dan z’ye performans pazarlama nedir a’dan z’ye performans pazarlama nedir? Ajansara

 

HARİKA! Reklam kampanyanız tüketicilerinize ulaşmaya hazır! El hoyo a’dan z’ye performans pazarlama nedir3 a’dan z’ye performans pazarlama nedir? Ajansara

 

KOMİSYONLARDAN SONRA REKLAM KAMPANYANIZ

El hoyo a’dan z’ye performans pazarlama nedir2 a’dan z’ye performans pazarlama nedir? Ajansara

 

Aracılardan kaçsanız bile sahte reklam tıklaması ve gösterimi yaparak para kazanan koca bir sektör var bu arada. Bknz

Yani uzun lafın kısası ihtiyatlı olun ve uyanık kalın.

Veriler yayıncılar, reklamverenler ve ajanslar için gerçek öngörülere nasıl dönüştürülür?

Veriler her şeyde olduğu gibi günümüzde performans pazarlamasında da oldukça güncel bir konu. Verileri gerçek öngörülere dönüştürmek için öncelikle hangi veri türlerinin kullanılabilir olduğunu bilmek iyidir.

Birinci taraf veriler: CRM yazılımınız, web sitesi davranışı ve web sitesi trafiği gibi doğrudan müşteriden / istemciden gelen verilerdir. Bu verilere erişmek için ihtiyacınız olan sayfaları etiketleyebilir (GTM), kitle oluşturabilirsiniz (GA).

İkinci taraf veriler: Bu, bu veriler için ödeme yapmak zorunda kalmadan bir iş ortağından gelen birinci taraf verilerdir. Örneğin bayiinize ait veriler.

Üçüncü taraf veriler: Veri toplama satıcısı veya pazar araştırma yapan şirketten gelen ücretli verilerdir.

Kampanya hedeflerine bağlı olarak, ne tür veriler kullanmak istediğinizi ve kullanmak istediğiniz verileri almak için neleri ayarlamanız gerektiğini belirlemeniz gerekir. Ne tür veriler kullandığınızı biliyorsanız, bunu kolayca içgörülere dönüştürebilirsiniz. 

Örneğin, strajinizde hedeflediğiniz  20-25 yaşında erkek hedef kitle içinse,

ancak kadınlarla ilgili bir web sitesinden veri alırsanız… Tebrikler! Parayı batırdınız!

O verileri usb belleğe koyup pahalı bir kolyeye dönüştürebilirsiniz.

Hedefinize yönelik veriler bulun. Çok veriye ulaşmaya çalışmayın, işinize yarayan verilere odaklanın. Nedir bu işinize yarayan veriler. Sizden en çoğunlukla alışveriş yapan sizi tercih eden segmentler.

Performans pazarlama unsurları

Performans pazarlama genellikle dört alandan oluşur:

Pazarlama faaliyetleri 

Performans pazarlama profesyonelleri seo, sea, affiliate pazarlama, e-posta pazarlama, kampanya kupon/fırsatı, e-bülten pazarlama, sosyal medya-pazarlama, görüntülü reklam ve gerilla pazarlama  dahil olmak üzere online pazarlamanın tüm alanlarında çalışmak durumunda. Çok yönlü faaliyet yapılması, mecraların performans açısından değerlendirilmesine ve optimize edilmesine olanak tanır.

Hedef tanımı 

Performans pazarlamasının önemli bir bileşeni önceden doğru şekilde tanımlanmış hedeflerdir (KPI). Bunlar satış hedefleri veya diğer dönüşüm hedefleri olabilir. İdeal olarak ilgili müşteriye özel olarak uyarlanmıştır. Örneğin, büyük bir marka için, performans pazarlamasındaki önemli bir hedef, piyasaya sürülmesinden sonraki ilk haftalarda yeni bir ürünün satışlarını artırmak olabilir. Bu durumda, dönüşüm hedefleri ilgili kanallar için tanımlanır ve reklam sağlayıcı ve diğer aracılar ile anlaşmaya varır.

Hedefleri kontrol etmek

Her zaman performans pazarlamasının bir parçası da düzenli olarak yapılan kontrollerdir. Reklamverenler Google Analytics gibi analiz araçlarını veya Google AdWords müşteri merkezinden raporlarını kullanmalıdırlar. Veya hangi mecrada pazarlama faaliyeti gösteriyorlarsa o mecraların analiz araçlarını… 

Optimizasyon

Ayrıntılı kontrol ve sürekli yapılan izlemeler (monitöring) oldukça önemlidir. Görseller daha iyi CTR elde etmek için değiştirilebilir veya bir web sitesinin içeriği A/B testleri kullanılarak daha fazla dönüşüm elde etmek için optimize edilebilir.

Online pazarlama operasyonunuz yeterince verimli mi?

Pazarlama faaliyetlerinizin verimli ve yeterli olup olmadığını belirlemek için, yaptığınız tüm işlerin mali olarak karşılığını olduğundan emin olmanız gerekiyor. Sonrasında eğer iş sonucu olarak pozitif sonuçlar elde ediyor veya etmiyorsanız – sizi zorunlu bırakıyorum- kendinize şu soruları sormalısınız:

 1. Gerekli tüm pazarlama bilgileri, veriler ve öngörüler mevcut mu?
 2. Ortaklarınız verileri sizinle şeffaf bir şekilde paylaşıyor mu?
 3. Ölçmek istediğiniz tüm metrikleri ölçtüğünüzden emin olmak için gösterge paneli gibi temel çevrimiçi web sitesi analizlerinize ilişkin net bir genel arayüze sahip misiniz?
 4. Yatırım Getirisi (ROI) nedir ve pozitif (yeterli) midir?
 5. Ziyaretçilerinizden/müşterilerinizden ne gibi içgörüler ve geri bildirimler alıyorsunuz? Ziyaretçilerin/müşterilerin markanız hakkında nasıl düşündüklerini size yansıtacak ve genel bir bakış açısı oluşturacak bir veriye sahip misiniz?
 6. Dijital pazarlama-reklam ajansınız, iş sektörünüzün dinamiklerini anlıyor mu? Bu dinamiklere göre hareket ediyor mu?
 7. Potansiyel müşterilerinize farklı çevrimiçi ve farklı mecralar  üzerinden nasıl ulaşacağınızı biliyor musunuz?

Performans pazarlama için “puf” noktalar

1.  İyi bir açılış sayfasına ve akıl çelebilecek tekliflere odaklanın

Performans pazarlaması söz konusu olduğunda, kötü bir açılış sayfası ve teklif ziyaretçilerin dönüşümünü engelleyebilir.

WOW dedirten teklifler yapın. Ve WOW dedirten bir açılış sayfasına (Landing Page) sahip olun.

“Neden?” ” Öyle bir tane yapsak geçsek olmuyor mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Cevabım ” Olmuyor”.

Potansiyel müşteriniz bir şekilde sizinle temasa geçmek istedi. 

Eğer her ikisi de olması gerektiği gibi çalışmıyorsa potansiyel müşteriniz ürün/hizmetiniz ve en önemlisi marka algınızla alakalı kötü bir izlenimle sayfanızdan ayrılacaktır.

Kimsenin kötü bir şekilde sizden ayrılmasına izin vermeyin…

Web sitenize ve mobil sitenize ulaştığında tüm kullanıcı deneyimini düşünün ve test edin.

Yapmış olmak için bir kampanya yapmayın. Kötü bir deneyim elde edinilmesine neden olursunuz.

Böylelikle ileride yapacağınız kampanyalar itibar görmez. 

Bir marka olarak, sahip olduğunuz bağlantıları ve teklifleri her zaman denetleyin, en son içerikleri kullanın, bültenleri güncel tutun ve düşük performans gösteren tüm açılış sayfalarını güncelleyin.

2. A/B testi ve KPI’ların optimize edilmesi

İyi bir pazarlama profesyonelinin bildiği gibi, herhangi bir iyi pazarlama stratejisinin çalışması için test ve ölçüm gereklidir.

Performans pazarlaması söz konusu olduğunda, dönüşümlerin ve tıklama oranlarının, ortalama sepet değerlerinin AOV (Average Order Value), trafiğin optimizasyonu için A/B testi yaparak farklı teknik ve stratejiler deneyin.

Neyin işe yarayıp yaramadığını net bir şekilde kavrayın.

3. Trafik kaynaklarınızı seçin

Trafiğinizin saygın kaynaklardan ve konumlardan geldiğinden emin olmak Performans Pazarlaması açısından son derece önemlidir.

Tüketiciler sizi saygın olmayan veya sizin kurumsal karakterinizle örtüşmeyen yerlerde rastlarsa size bir marka olarak güvenmek konusunda iki kez düşünecek ve sizi tekrar satın almaktan veya ziyaret etmekten cayacaklardır.

Ayarlarınızı düzgün yapmalısınız. Segmentasyonlarınızı doğru seçin.

4. İzlemek ve izlemek ve izlemek

Hemen çıkma oranları, edinme başı maliyet, tıklama başı maliyet, reklam harcamasından elde edilen gelir, Brand Lift skorları gibi gibi yukarıda belirttiğim pek çok metrik size neyin çalıştığını ve neyin çalışmadığını gösterecektir. 

Kazançları ve kayıpları test etmek, takip etmek ve ölçmek gibi  unsurlar performans pazarlama kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için oldukça önemlidir.

İşinizin analizi ve optimize etmek için ayarlamalar olmadan, programınız ve satışlarınız büyümeyecektir.

Eğer bir kampanya yapıyorsanız optimizasyonlarınızı günlük yapın. Sürekli izleyin ve geri dönüşüm getirmeyen mecralara 1 şans verdikten sonra planınızdan gelecek yıla kadar çıkartın.

Size tavsiyem hotjar ve yandex metrica gibi araçlar kullanarak sitenizi ziyaret edenleri gerçekten izlemeniz veya bir nevi röntlemeniz… 

 

A’dan z’ye performans pazarlamaJeff

Kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Çünkü sizin tek amacınız ve yegane istediğiniz dikizlediğiniz bu kişinin bir sonraki ziyaretinde daha güzel bir deneyim yaşamasını sağlamak.

5. Uyumlu olun

Bunu başarılı bir şekilde yapmak için hem markaların hem de yayıncıların kurallara uyması gerekir.

Son sözler

Affliate pazarlaması ve yapacağınız çok kanallı kampanyalarla sürekli veri toplamaya, bu verileri anlamlandırmaya özen gösterin. Tüketici davranışları her yeni çıkan mecrada değişiyor.

Yapacağınız iş birliklerinde sürekli sonuçları ve süreçleri irdeleyin.

Bütüncül süreçleri ölçmek için çok kanallı Omni channel ROAS [(Online Revenue + In-Store Revenue) / Ad Spend]’ınızı düzenli hesaplayın.  [(Çevrimiçi Gelir + Mağaza İçi Gelir) / Reklam Harcamaları ] formülünü kullanabilirsiniz.

Pazarlama tanrıları sizinle olsun.

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki