Home2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi
ajansara ajans arama motoru yılın rengi mavi color of the year 2020 mavinin hikayesi

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi

Pantone, 2000’den bu yana her Aralık ayında bir sonraki yılın rengini açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 Yılının Rengi ise Klasik Mavi oldu. Peki neden 1950-42 Klasik Mavi,  12-0752 Ajansara Sarısı değil?

 

Pantone Yılın Rengini Nasıl Seçiyor?

Nedir bu Pantone? Pantone Renk Enstitüsü,  en iyi mevsimsel  renkleri ön plana çıkaran, global renk trendlerini öngören ve şirketlere ürün ve marka görsel kimliği için renk konusunda tavsiyede bulunan bir şirket.

Yıllık renk tahminleri arayışı ilkbaharda başlıyor ve  Pantone takımı, yaz ve sonbahar aylarını moda şovlarını, sokak sanatını ve sosyal medyayı analiz ederek geçiriyor.

Renk Enstitüsü yönetim direktörü Leatrice Eiseman 2016 yılında The New York Times’a göre, “Rengin getirdiği mesajı ve deneyimlerimizi şekillendirmek için rengi nasıl kullanmaya çalıştığımızı soruyoruz” dedi.

 

 

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi

2020 Yılının Rengi: T H E   B L U E   P E A R L

 

20 kişiden oluşan bu ekip, sanat ve tasarım dünyasında trend gördüğünü gösteren “kanıt noktaları” veya renk örnekleri topluyor ve kesin bir karara varana kadar tüm seçenekleri gözden geçiriyor.

Pantone, “Etkiler, yeni teknolojilerden, materyallerden, dokulardan ve renkleri etkileyen etkilerden, ilgili sosyal medya platformlarından ve hatta dünya çapında dikkat çeken yaklaşmakta olan spor etkinliklerinden kaynaklanabilir” dedi.

 

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi ajansara Pantone yılın rengi mavi klasik Ajansara

Pantone Yılın Rengi Lansmanından Bir Kare

 

Pantone Renk Enstitüsünün CEO’su Leatrice Eiseman “Rengi sadece tek başına durması değil aynı zamanda onun hangi materyallerle kullanıldığı da rengin karakterini etkiliyor. Sanat dünyasına bakıyoruz. Gösterilmekte olan bir sanat koleksiyonu var mı? Dünyayı dolaşıyor mu ve çok fazla tanıtım yapacak mı? İnsanlar bundan etkilenecek mi? ”Eiseman, Glamour ile yaptığı röportajda söyledi.

 

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi

Klasik Mavi, güven verici bir renktir, sakinliği, güveni ve bağlantıyı kışkırtır ”diyor Pantone Color Institute Başkan Yardımcısı Laurie Pressman. “Teknoloji ileriye doğru koşarken, çevremizdeki bizi saran pek çok şey insan yeteneğimizi zorluyor. Bu yüzden  huzur, berraklık ve hatta koruma duygusu getiren renklere yönelmemiz çok doğal. Alacakaranlıkta gökyüzünü öne süren PANTONE 19-4052 Classic Blue’nun güven verici nitelikleri, eşiği yeni bir döneme dönüştürdüğümüzde inşa edebileceğimiz güvenilir ve istikrarlı bir temel oluşturma isteğimizi vurgulamaktadır. ”

 

İlham verici bir galeri için, Classic Blue on Adobe Stock   bağlantısını inceleyebilirsiniz.

 

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi

İmaj Kaynağı: VA Designer

Pantone Hakkında

Pantone, renk konusunda uzmanlaşmış bir ABD şirketidir. Şirketlerin pazarlama ve markalaşmada renk kullanmalarına yardımcı olur ve sürekli genişleyen bir renk kütüphanesine sahiptir.  “Pantone Standartları”, renkleri nerede basılırsa basılsın aynı kütüphanede bulunan aynı renkte sonuç alınması için oluşturulmuştur. Şirket ayrıca, “moda, ev eşyaları ve endüstriyel tasarım yanı sıra ürün, ambalaj gibi çeşitli sektörlerde ürün geliştirme ve satın alma kararlarını etkileyen  yılın rengini seçmek de dahil olmak üzere araştırma ve tahminler yapar. ”

 

2020 Yılının Rengi: Klasik Mavi

Tunus – Café des délices

 

 

WWF Klasik maviyi koruyun

WWF Klasik Maviyi Koru


Yeni gelişmeleri ilk siz öğrenmek ister misiniz?

Anlık bildirime izin verin, en son gelişmeleri kaçırmayın.