Müşterinizi Aylık Hizmet Almaya İkna Edin

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Tahsil edemediğiniz faturalarınız yüz binlerce lira olabilir, ama alamıyorsanız ne işe yarar ki? Şimdi Müşterinizi Aylık Hizmet Almaya İkna Etme Zamanı!
Tahsil edemediğiniz faturalarınız yüz binlerce lira olabilir, ama alamıyorsanız ne işe yarar ki? Şimdi Müşterinizi Aylık Hizmet Almaya İkna Etme Zamanı!
İçindekiler

Bir ajans yürütmenin en zor kısımlarından biri, istikrarlı gelir eksikliğidir. Her ay kapıdan gelir getirmenin yollarını bulmanız gerekiyor.


Yapacağınız hizmet anlaşmaları, proje bazlı anlaşmalar söz konusu olduğunda sizi reaktif olmaktan proaktif hale getirmeye ve işletmenizi ayakta tutmanıza yardımcı olacaktır.


Nakit akışındaki tıkanmaları önlemek için her zaman ilk önceliğiniz aylık hizmet anlaşmaları olmalıdır.


İşletmenizi büyütmeye çalışırken, satış gelirindeki düşüşü görmekten daha kötü bir his yoktur. Aynı bir kabusta bir binadan aşağıya düşme hissi gibi…

Bir proje sürecinde karşılaşılan bazı zorluklar nakit akışınızı durdurabilir ve karınıza büyük zararlar verebilir.


Örneğin;

Yeni bir proje sözleşmesinin kapatılması aylar alabilir.

Sonunda anlaşmayı kapattığınızda, sadece bir depozito ödenebilir.

İşi gerçekleştirirsiniz ve projenin büyüklüğüne bağlı olarak, bir iki ay ödeme alamazsınız.


Müşteriler geri bildirim veya içerikle size geri dönmediği için projeler bazen zaman zaman askıda kalır. 


Müşterinin ödeme döngüsüne bağlı olarak, bazen bazı müşterilerinden nakit beklediğinden bazen ödeme almak için haftalar / aylar beklemeniz gerekir. 

Söylemeye gerek yok, bunların hepsi nakit akışınız  için bir kabus. 


Tahsil edemediğiniz faturalarınız yüz binlerce lira olabilir, ancak sabit aylık giderlerinizin ne olursa olsun ödenmesi gerekir. İhtiyacınız olan şey, gelirinizi düzenlemenin bir yolunu bulmanız. Ve bunu yapmanın en iyi yolu aylık hizmet anlaşmalarıdır.


Aylık hizmet anlaşmaları ajanslar ajansara müşterinizi aylık hizmet almaya i̇kna edin ajansara
Wordstream Raporu: Dijital Ajanslar Müşteri Ömürleri


Wordstream’ın raporuna göre online platformlarda hizmet veren bir ajansın müşteri yaşam ömürleri verilmiş. 


Dijital ajanslar örneğin bir web sitesi yaptıysa müşterisine, müşteri uzun vade de ajansa bağlı kalmak zorunda kalabiliyor. Ama tüm ajans türleri maalesef bu kadar şanslı değil.

Nedir bu hizmet (danışmanlık) bedeli?

Hizmet bedeli, hizmetlerinizi sürdürülebilir olmasını sağlamak için bir müşteri tarafından peşin  veya aylık ödenen paradır. Müşteri önceden bir toplu ödeme yapar veya tekrar eden aylık ödemeler yapar. Böylelikle uzun vadeli bir projede onlarla çalışır veya her ay  belli hizmetlerinize erişim sağlamayı taahhüt edersiniz.

Nedir bu hizmet danışmanlık bedeli müşterinizi aylık hizmet almaya i̇kna edin ajansara
Proje bazlı, kısa vadeli çalışmak sizi incitir. Bir itfaiyeci gibi yangından yangına koşarsınız.

 

Hizmet sözleşmeleri işinize istikrar getirebilir, sizi her zaman yeni projeler kazanma ihtiyacından ve koşturmacasından kurtarabilir.

Hizmet sözleşmenizi üretin

Artık aylık hizmet anlaşmalarının  ne kadar önemli olduğunu size hatırlattıktan sonra bir sonraki adım şu olacak: Nasıl satmaya başlıyorsunuz?


Birçok ajans devamlılığı olan bir anlaşma satmakta zorlanıyor.


Neden zorlanıyor peki?

a) Müşterilerinden aylık bir taahhüt istemekten korkuyorlar 

b) Yarattıkları veya yaratacakları katma değeri müşterilere iletemiyorlar, bu nedenle müşteriler hayır diyor. 


Müşterinizden sizden devamlı bir hizmet alması yönünde baskı yapmak için, her ay değerli bulacakları hizmetleri açıklayarak hizmetlinizi ürünleştirin. Bu hizmetler monitoring hizmeti, pazarlama kampanyası veya ajansınızın sağlayabileceğini düşündüğünüz, X bakım paketi, Z miktar kısa tanıtım filmi gibi müşterinize işletmelerine nasıl değer sağlayacağınızı ve neden her ay sizinle birlikte çalışması gerektiğini hatırlatacak bir şey sunabilirsiniz.


Değer sunmanız bir hizmet sözleşmesini imzalamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterinizin masaya kattığınız değeri tam olarak anlamasını da sağlar. 


Satın almaya karar verecek kişi “Bunun aylık ücret nedir?” diye sorarsa, müşterinize bunun aylık ücret olduğunu söylemekten ziyade işletmenin verimliliği veya büyümesi için gerekli bir masraf olduğunu doğru ve can alıcı bir şekilde açıklamalısınız. 


Zaruri durumlarda ”sizinle çalışmak zorundadırlar”. Böylelikle yaptıkları anlaşma, birinden ürün almaktan bir ihtiyacı gidermeye dönüşür.

Önce ayağınızı kapı arasına sokun

Herhangi bir yeni ilişkide olduğu gibi, yeni bir müşteri ile göremediğiniz sınırları aşmak istemezsiniz. Kimse, satın aldıkları şeyin tadına bakmadan X ay boyunca sabit bir hizmet ücreti ödemeyi kabul etmez. 


Bu süreci bir  arabayı satın almadan önce test sürüşü yapmak gibi düşünün.

Önce ayağınızı kapı arasına sokun müşterinizi aylık hizmet almaya i̇kna edin ajansara
Ücretsiz veya avantajlı denemeler sunmanız kapının kapanmasını önleyebilir.


Ürününüzün veya hizmetinizin ücretsiz bir denemesini sunmak, müşterilerin kendileri için nasıl çalışacağınız hakkında net bir fikir edinmelerini sağlar ve eğer hizmeti değerli görürlerse uzun vadede ödeme yapmayı kabul edeceklerdir. 


Cep telefonu şirketlerinin sabit sözleşmeler karşılığında telefonları nasıl sattığına benzer şekilde, SaaS şirketleri de yazılımlarını kullananların sonunda, ücretli bir pakete yükseltmek zorunda kalacağı umuduyla kullanmak için deneme süreleri sunuyor. Müşterinin sizden aylık hizmet almalarını istemelerini sağlamak için hizmetlerinizin her ay kullanılmaya değer ve gerekli göstermeniz gereklidir.


Örneğin müşteriler henüz sizi tanımıyor, bu yüzden projelerinde size nasıl güvenebilirler?


Deneme sürümüyle.


Analizler, küçük hizmetler veya ilk üç ay müşteriye reddedemeyeceği bir teklif sunmak, onları büyük bir taahhütte bulunmaya zorlamadan önce sizin işinizi nasıl yaptığınızı anlamalarına yardımcı olacaktır.


Bu deneme süreci aynı zamanda daha doğru bir proje tahmini geliştirmenizi kolaylaştırır. çünkü bu sürecin sonunda onların ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı bileceksiniz. Müşterilerinize bir seçenek sunmak yerine, sunacağınız deneme sürümünün sürecin kritik bir bileşeni olduğunu vurgulayın.


Bu deneme sürümü, güven oluşturma ve müşteriye yapabileceğiniz yüksek kaliteli işleri gösterme fırsatınızdır. Parlama zamanınız geldi, ancak bu aşamada saldırgan ya da tek amacınız müşteriyi satmak gibi bir şey yapmak istemediğinizi hatırlamak önemlidir.


Müşterinin çıkarlarını, paradan tasarruf etmeleri için  veya para kazanmaları için düzenlenebilecek alanları gösterme fırsatlarına bakın. Onların parasını sağmak için değil, sorunlarını çözmek için orada olduğunuzu kanıtlarsanız, gelecekteki önerilerinize güvenmeye daha eğilimli olurlar.

Saatlik ücrete göre çalışmayın, değer satmaya odaklanın

Artık müşteriniz hazır, ürününüzü denediler ve sağladığınız değeri anlıyorlar.

Saatlik fiyatlandırma ile ilgili sorun, verimli olduğunuz için kendinizi cezalandırmanızdır. İşinizi verimli bir şekilde ne kadar erken bitirirseniz karlılığınız o kadar sınırlanır.


Kurulum aşamaları/başalama aşamaları ilk başladığınız her projede zaman alır. Ancak kısa bir süre sonra daha hızlı ve daha iyi hale gelirsiniz. Saate göre bir ödemeyle çalışırsanız, işinizde ne kadar ustalaşırsanız, o kadar az para alırsınız. Bu doğru değil.


Bunun yerine, müşterinizle her ay düzenli çalışmayla,  uzun vadede onlara nasıl değer katacağını gösterin.


Örneğin, bir web sitesi bakımı şu hizmetleri içerebilir:

 • Teknik destek ve hata düzeltmeleri
 • CMS (örn. WordPress) ve e-posta yönetim araçlarını (ör. Mailchimp) kullanma konusunda telefon / e-posta tabanlı yardım
 • WordPress CMS ve eklentilerini güncel tutulması
 • E-posta / sunucu sorunları hakkında barındırma sağlayıcısı ile iletişim kurma
 • Kullanıcı geri bildirimleri ve testlerine dayalı olarak tasarım / içerikte küçük güncellemeler ve iyileştirmeler
 • Aylık analiz raporları ve öneriler
 • Gelen bir pazarlama ajansı bu hizmetleri bir hizmet sağlayıcısında sunabilir:
 • Entegrasyon destekleri
 • Haftada 1 blog yayını
 • Ayda 1 landing page tasarımı
 • Ayda bir e-posta kampanyası
 • Çeyrek başına bir dönüşüm hunisi kampanyası

Hizmet ücretine dahil olan her şeyi listelemek, müşterinizin beklentilerini yönetir ve getireceğiniz değere göre yıllık hedeflerini planlamalarına yardımcı olur.


Müşterinizin sizinle aylık olarak neden çalışması gerektiğine gerçekten dikkat çekmek için, son hedefi teklifinize ekleyin ve sunacağınız sonuçları açıklayın. “12 aylık sözleşmenin sonunda, hedefimiz web siteniz üzerinden her ay 500 potansiyel müşteri oluşturmaktır.” Bu gibi veriler, müşterilerinize yatırım getirisini nasıl göreceklerini somut bir şekilde gösterir.

Sözleşmelerinizi net ve sıkı tutun

Gelirini kaybetmekten daha kötü olan tek şey, yaptığın sözleşmenin seni süründürmesine neden olmaktır.


Müşterilerin projenin her adımında “küçük” düzeltmeler, güncellemeler veya değişiklikler istemelerini önlemek için, hizmete nelerin dahil olup neyin dahil olmadığındanemin olun. “Küçük” gibi kaygan kelimeler kullanırsanız, “küçük” ifadesinin ne anlama geldiğini tanımlayın. “Küçük” üç saatten az süren bir şey midir? Ya da tamamlanması bir günden az süren bir şey mi? Ya da yarım saatlik bir şey midir?


Müşterinizi aylık hizmet almaya i̇kna edin


Benzer şekilde, “hata düzeltmeleri” kelimesini kullanırsanız, hata düzeltmesi ile özellik arasındaki farkı ana hatlarıyla belirtin. Örneğin, sözleşmenizde “hata, sistemin bir işlevi gerçekleştirmek için tasarlandığı ve çalışmadığı” Özellik, istenen veya hatta gerekli olan ancak başlangıçta tasarıma dahil edilmeyen bir işlevdir. ” gibi her şeyi yazın dostlar.


Müşteriniz, hizmet verenin kapsamı dışında kalan bir şey isterse, bu dünyanın sonu değildir. Onlar için ek çalışma sürecini ana hatlarıyla belirlediğinizden emin olun. Böylece sizden bir şey istediklerinde ne bekleyeceklerini biliyor olurlar. Böylelikle verdiğiniz hizmetlerden kısıp istekleri üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Her istenileni yapmak zorunda kalmazsınız.


Ajans yöneticilerinin mutlaka okuması gereken 10 blog yazısı

Saat başına ücret almasanız bile, karlılığınızı izlemek için zaman izleme yazılımı kullanarak hangi müşteri için kaç saat harcadığınızı kaydetmeyi tercih edebilirsiniz.

Her ay neden bu ücrete değdiğinizi kanıtlayın

Müşterilerle uzun vadeli çalışmanın en zor kısımlarından biri coşkunuzu korumaktır. Yeni projeler harika ve heyecan dolu, ancak bir süre sonra anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir veya işten sıkılmaya başlayabilirsiniz. Bunların hiçbiri olmasa bile, müşterinizin işini asla kabul etmek istemezsiniz ve yalnızca onlara asgari olarak teslim etmek istersiniz.


Sözleşmenin süresi boyunca hevesinizi yüksek tutmanız çok önemlidir; aksi takdirde müşteriniz beklentilerini karşılamadığınızı hissedebilir, sizinle çalışmaya devam etme olasılıkları düşebilir. Veya sizi sektörlerindeki diğer işletmelere önerme olasılıkları yok olabilir.


Her ay verilen ücretin karşılığını verirseniz (elbette kârlılığınızı korurken), müşterilere ana hatlarıyla verdiğiniz değeri sağlamaya çalışıp ve onlara ne kadar huzur verdiğinizi gösterirseniz, dönem sonunda sözleşmelerini yenileme olasılıkları daha yüksek olacaktır. 

Son Söz

Müşterinizi aylık hizmet almaya i̇kna edin


Hizmet anlaşmaları, yeni müşterileri kazanmaya çalışırken, projeleri daha iyi planlamanıza ve büyümeyi planlamanıza izin vermenin yanı sıra, ay sonu paniğinin önlenmesine kesinlikle yardımcı olur. Ayrıca, müşterilerinizle daha kalıcı iş ilişkileri kurar, güven geliştirir ve karlılık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. 


İlgilenebileceğiniz diğer yazılar

Ajansınızın Karlılığını Dramatik Olarak Artırmanın 7 Yolu

Ajansınızın Müşteri Elde Tutma Stratejisi Var Mı?

Müşteriniz/Reklamverenler Gerçekten Ne İstiyor?

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki