Müşteri Deneyimini AR ile Artırın

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Markaların, müşteri yolculuğunu tamamlayan AR* deneyimlerini geliştirmeleri gerekiyor. *Augmented Reality: Artırılmış Gerçeklik. Markalar için, mobil kullanıcıların AR etkileşimlerini daha geniş bağlamda anlamak harika bir deneyim yaratmak için anahtar.
Markaların, müşteri yolculuğunu tamamlayan AR* deneyimlerini geliştirmeleri gerekiyor. *Augmented Reality: Artırılmış Gerçeklik. Markalar için, mobil kullanıcıların AR etkileşimlerini daha geniş bağlamda anlamak harika bir deneyim yaratmak için anahtar.
İçindekiler

Artırılmış Gerçeklik (AR), gerçek hayata dijital katmanlar eklememizi sağlar.

Musteri deneyimini ar ile artirin7 1 müşteri deneyimini ar ile artırın ajansara

Hızlı büyümesine rağmen, AR hala o kadar yeni ki, pek çok tüketici daha doğru düzgün bir şekilde deneyimleyemedi.

Bu yüzden markanızın yapacağı AR çalışmaları hedef kitleniz üzerinde şaşırtıcı bir etki bırakabilir, ağızdan ağıza kolayca yayılabilir.

AR deneyimi projendirmeyi düşünen veya planlayan okuyucular için, pazarda var olan uygulamalarının  mevcut kullanıcı yolculuklarını nasıl kurguladıklarını, indirilme sayılarını, müşterilerine AR’ı nasıl sundukları gibi faktörleri inceleyerek başlamaları faydalı olacaktır. Yazımızda güzel örneklere yer verdik. Ama ne kadar araştırma o kadar veri demek elbette.

AR Mobil Uygulamalarla Müşterilerinize Dokunun

Halihazırda AR’a yatırım yapan akıllı markalar, kullanıcıların kolay adapte olabildiği ve ulaşılabilir platformlara odaklanıyorlar. Yani mobil platformlara.

 

Mobil cihazlar kişiselleştirilebilir, yazılımsal olarak geliştirilerebilir ve çoğu tüketicinin zaten hali hazırda sahip olduğu ürünler. Bu gibi nedenlerden dolayı markaların hedef kitlelerine temas edebilmesi için harika bir ortam oluşturuyorlar.

 

AR girişimlerinin ilk örnekleri, markaların halihazırda müşterileri olan tüketicilerinin yolculuklarına katkı sağlayacak projelerdi.

 

Musteri deneyimini ar ile artirin1 müşteri deneyimini ar ile artırın ajansara
Kate Spade New York, Paris’te açacağı ilk mağazasına dikkat çekmek için “My Little Paris Tapage” adında bir uygulama yaptı – bunu yaptığında sene 2017 idi.

Markalar AR’a Öncülük Ediyor

Müşterilerini sıkı rekabet ortamında etkilemek ve akıllarda kalmak isteyen markalar, AR’ı müşterilerinin deneyim yolculuğuna dahil ediyor.

 

Bununla birlikte AR deneyimlerinin çoğu hala pek çok pazarlama ve reklamcılık profesyoneline göre yabancı geliyor maalesef.

 

Ülkemizde ise markaların isteklerini ( ziyaretçilere WOW dedirtecek şekilde) gerçekleştirebilecek pek fazla AR geliştiricisi ajansta bulunmuyor.

 

Pazarlama etkinliklerinde katıldığım tüm AR deneyimleri beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Kim bilir markalar bu kötü deneyim için ne kadar bütçe harcadılar?

 

Durum böyle olunca ülkemizdeki pek çok pazarlama profesyoneli AR’dan uzak duruyor. Ve müşterilerini etkilemedeki çareyi başka teknolojilerde ve yollarda arıyorlar.

 

Tüm bu olumsuzluklar, AR’ın markanıza katabileceği çok çeşitli yaratıcı seçeneğin olmadığı anlamına gelmiyor elbette.

AR’ın potansiyeli çok yüksek bakir topraklar gibi.

Dünyanın dört bir yanından dev markalar, örnek oluşturacak, pazarlama ve reklam profesyonellerine ilham verecek AR deneyimlerine imza atıyorlar.

 

Size ilham verebilecek bazı AR projelerine bakabilirsiniz. İzlemesi oldukça keyifli.

Neden farklı bir versiyonunu markanızın iletişim projelerinde kullanmayasınız ki?

 

IKEA PLACE APP

TESCO DISCOVER APP

LACOSTE SHOP ONLINE APP

PATRON TEQUILA AR APP

OREO COOKIE QUEST APP

 

Yukarıdaki AR deneyimlerinin ortak yanı, geliştiricilerinin bir kullanıcının akıllı telefon ekranını AR deneyimine eşlik etmesini sağlayarak, kolayca kullanabilmelerine olanak sağlamalarıdır.

 

Satışları artırmak için oluşturulmuş bir AR deneyimi arıyorsanız, IKEA Place mükemmel bir örnek. Uygulama, kullanıcıların tam ölçekli 3D mobilya modellerini kendi evlerinde 1’e 1 canlandırmalarını ve belirli öğelerin hayatlarına nasıl uyacağını görselleştirmelerini sağlıyor.

Bir kanepeye bakmak, hissetmek, oturmak, evlerinde hayal etmek için mağazaya iki veya üç kez gitmek yerine, müşterinin mağazaya bile gitmesine gerek kalmıyor. Mağaza evinizin tam ortasında. AR satın alma sürecini bu kadar da kolaylaştırıyor!

Bu durumda, değişen sadece tüketicinin satın alma yolculuğu değil, aynı zamanda tüketicinin fiziksel dünyadaki yolculuğu da değişiyor.

 

Bu küçük bir şey gibi görünebilir, ancak pazardaki erken dönemde tüketici davranışını değiştirmeye yardımcı olmak için AR’ın kullanılabileceğini kanıtlamak, uygulama içi AR’ın ticari bir araç olarak büyük umut vaad ettiğini gösteriyor.

Etkinlikleriniz için AR 

Lumo Interactive CEO’su Meghan Athavale, “Bir etkinlik senaryosunda AR ekranı ziyaretçilerin birinci önceliğidir. Çünkü AR ile birbirleriyle etkileşime geçebilir, deneyimlerini paylaşabilirler.” diyor.

 

Başarılı bir etkinlik yapmak strateji ve yaratıcılık gerektirir. Sınırlı alanla ve sınırlı bir bütçe ile rakiplerinize rağmen potansiyel müşterilerinizle etkileşime girmeye ve akılda kalmak zorundasındır.

 

Etkinliklerde en çok düşünülen soru şu “ Nasıl aradan sıyrılabilirim?”

 

Cevabı: AR.

 

Markanızı farklı bir şekilde anlatın: İlgili bir hikayeyi anlatmak için herhangi bir VR ekipmanını kullanarak izleyiciyi bir kerede aktif bir katılımcı olmaya davet ederken aynı zamanda duygusal bir bağ da kurabilirsiniz – bu, tüm büyük etkinliklerin misafirleri için yaptığı şeydir!

 

Türk Yazılım Ajansı Codemodeon‘un Garanti BBVA İçin Yaptığı AR Projesi

Sponsorluk iletişiminde kullanın: Sponsorluk iletişim projelerinize AR’ı dahil ederek görünür olun, potansiyel müşterilerinizle duygusal bağ kurun.

Coca-Cola Vintage Figurine Player Card

Coca Cola FIFA World Cup AR – Harika Bir Örnek!

 

AR’ın markanız için yapabileceği çok şey var. Markanızı teknoloji alanında öne çıkarmak veya etkinlikte diğer rakipleriniz arasında sıyrılmak istiyorsanız AR tam size göre.

AR’ın Geleceği

AR gelecekte günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlayacak. Markalar harika hedeflemelerle, potansiyel müşterilerini sadık müşterilerine çevirecekler. Bir bakımdan heyecan verici olsa da biraz da korkutucu ve rahatsız edici. Aşağıdaki videoları izleyerek AR’ın geleceğini ön görebilirsiniz.

 

Aşağıdaki yer alan 2 video  Keiichi Matsuda’ya ait. 2016’da konuşmasını Brand Week İstanbul‘da izlemiş ve oldukça etkilenmiştim.

 

Aug2 müşteri deneyimini ar ile artırın ajansara

 

AR’ın Geleceğine Bir Göz Atın

 

BONUS: AR’ın Geleceğine Bir Göz Atın – Hyper Reality Keiichi Matsuda

 

BONUS: AR’ın Geleceğine Bir Göz Atın – Hyper Reality Keiichi Matsuda

Daha önce yapmış olduğunuz AR projelerinizi bize gönderirseniz yazımızı zenginleştirebiliriz!

Yorum ve önerilerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. AR’lı günler!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar;

2020 Pazarlama Trendleri

2020 Sosyal Medya Trendleri

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki