Mobil Uygulama Fiyatlandırma Stratejileri

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Bir mobil uygulama yapmak veya projeniz için geliştirmek istiyorsanız bir fiyatlandırma stratejisine ihtiyacınız var. Güncel 4 fiyatlandırma modelini inceleyin.
Bir mobil uygulama yapmak veya projeniz için geliştirmek istiyorsanız bir fiyatlandırma stratejisine ihtiyacınız var. Güncel 4 fiyatlandırma modelini inceleyin.
İçindekiler

Herhangi bir  mobil uygulama geliştiricisi veya herhangi bir ürün veya hizmet sağlayıcısı için en büyük zorluklardan biri, ürünleri ve hizmetleri için doğru uygulama fiyatlandırma stratejisini bulmaktır. 

Ve uygulamalar söz konusu olduğunda, son kullanıcılardan işi daha da zorlaştıran belirli bir beklenti var. 

Belirli sektörlerde, örneğin herkesin kullandığı bazı sosyal medya, fotoğraf editleme uygulamaları, e-ticaret uygulamaları ve oyunlar yeni geliştiricilerin piyasa ortalamasının üzerine çıkmasını zorlayacak şekilde iyiler.

Bu gibi sorunlar mobil uygulama yatırımcıları ve geliştiricileri için gerçekten zorlayıcı bir bariyer. Çünkü artık tüketicinin kusura tahamülü kalmadı…

Bu nedenle, bir denge sağlamaya ve uygulama geliştiricilerinin veya yatırımcıların ürünleri için işe yarayacak doğru fiyatı bulmaları gerekiyor.

Bir mobil uygulamayı fiyatlandırmanın dört yolu vardır – ücretsiz, freemium, ücretli ve paidmium modeller. Sonraki paragraf grupları, bu fiyatlandırma stratejilerinin her birinin ne anlama geldiğini, nasıl çalıştığını ve artılarını ve eksilerini açıklayacaktır.

1. Ücretsiz mobil uygulamalar

Ücretsiz uygulamalar tam olarak adından da anlaşılacağı gibi; geliştiricilerinin reklamlardan gelir elde etmesiyle para kazandığı ve uygulamalarını ücretsiz olarak indirmelerine izin verdikleri uygulamalardır.

Facebook, Instagram, Twitter’ı düşünün ve ücretsiz fiyatlandırma modelini göreceksiniz. 

Böyle bir mobil uygulamanın amacı, kullanıcıları daha büyük bir gelir yaratma platformuna teşvik etmek ve yönlendirmektir. Bu tür uygulamalar ,bir mağazada kullanılacak kuponlar , indirim bildirimleri ve kullanıcıyı çoğunlukla uygulamanın dışında belirli bir işlemi yapmaya teşvik eden diğer bilgiler gibi reklamları öne çıkarırlar.

Böylelikle bir  mobil uygulama aynı zamanda referans noktası görevi görebilir ve işletmenin pazarlama çabalarına çok destek olabilir. Yani bir uygulamanın kullanılmasını sağlayarak kullanıcılarınızı başka platform ve şirketlerin reklam çalışmalarına sunabilirsiniz… 

Eğer bir ürüne para ödemiyorsanız, siz ürünsünüzdür.

Ücretsiz mobil uygulamanın avantajları

 • İyi oluşturulmuş bir uygulama, işletmeler için görünürlüğü artırabilir ve müşterilerinin katılımını artırabilir.
 • İndirme olasılığını artırır; çoğu kişi, ücretli olanları kontrol etmeden önce ücretsiz seçenekler arar.
 • Reklamdan büyük miktarda para kazanabilirsiniz. Facebook’un mobil reklamcılığı 2016’nın ikinci çeyreğinde tüm gelirin %82’sini oluşturmuştu.

Ücretsiz mobil uygulamanın eksileri

 • Reklamlardan anlamlı bir gelir elde etmeye başlamak için çok sayıda kullanıcıya ihtiyacınız var.
 • Uygulama yatırımcınızın veya  geliştirici olarak sizin beklentilerini karşılamıyorsa, güncelleştirmeleri bırakabilir ve projeyi lağvetmek gerekebilir.

2. Freemium mobil uygulamalar

Freemium fiyatlandırma modeli, ücretsiz modelin değiştirilmiş bir sürümüdür. Kullanıcıların uygulamaya ücretsiz olarak ancak bazı sınırlamalarla erişmesini sağlar.

Freemium modeli, günümüzde geliştiriciler tarafından kullanılan en yaygın modeldir. Uygulamalardan para kazanmak için Candy Crush’ta hayat satın almak gibi uygulama içi satın alma fırsatları sunulur.

Seçebileceğiniz iki tür ücretsiz strateji vardır. Biri, kullanıcıların uygulamayı sınırlı özelliklerle ücretsiz olarak kullanmasını sağlayan ve tüm özelliklerin reklamlar veya uygulama içi satın alımlar olmadan etkinleştirildiği premium bir sürüme yükseltme seçeneği sunan iki katmanlı bir süreç.

Diğer tür, gerçek parayla ek seviyelerin, uygulama içi para biriminin ve ekstra bir yaşamın sağlandığı gelir modelidir.

Freemium mobil uygulamanın avantajları

 • Uygulamanın ücretsiz olması, uygulamanıza, yükseltilmiş sürümlere dönüştürebileceğiniz çok fazla organik trafik çeker.
 • Bu model zaten popüler, bu nedenle kullanıcılar test ettikleri ve keyif aldıkları bir şey için ücretsiz ödeme yapmaları gerektiğine şaşırmıyor.
 • Doğru kitle için uygun şekilde geliştirildiğinde, bu tür ücretsiz uygulamalar (özellikle oyunlar) bitmeyen bir gelir akışı sağlayabilir.

Freemium mobil uygulamanın eksileri

 • Yükseltme istemlerinin düzgün-fair- bir şekilde yönetilmesi gerekir, aksi takdirde ödemeyen kullanıcılar için rahatsızlık yaratırlar ve uygulamanızı silerler. 
 • Böyle bir uygulama, uygulama geliştiricilerine uygulama içi satın alma işlemlerinin nasıl çalıştığını değiştirmek ve ayrıca uygulamayı yeni ve ilgi çekici tutmak için daha büyük bir yük yükler.

3. Ücretli mobil uygulamalar

Bu model, bir uygulamaya erişmek için tek seferlik bir ücret ödemeyi içerir. Aynı zamanda, şu anda var olan dördü arasında belki de en az popüler fiyatlandırma modelidir.

Ücretsiz olan 2.475.000 uygulamaya karşılık, Google Play Store’daki uygulamaların yalnızca yaklaşık 213.000’i ücretli.

Dolayısıyla bu model, uygulamalardan para kazanmak için daha riskli bir yol.

Zaten benzer işlevselliğe sahip olası bir ücretsiz uygulama olduğunda mücadele özellikle şiddetli. Veya mücadele edilmeyecek kadar dezavantajlı kalırsınız.

Bununla birlikte, belirli uygulamalar için, özellikle hedeflenen kullanım için tasarlanmış B2B niş uygulamalar için hala bir fiyat stratejisi belirlemenin uygun bir yoludur. 

Çok kullanışlı bir mobil uygulama için para ödemekten çekinmeyen profesyoneller için oluşturulmuş tıbbi, satış yönetimi, perakende veya yasal uygulamalar olabilir.

Ek olarak, çok sayıda sadık müşterisi veya hayranı olan markalar, arzu edilen benzersiz bir işlev sunan ücretli bir uygulamayı tanıtmanın maliyetini karşılayabilir.

Ücretli mobil uygulamanın avantajları

 • Ödemeler, kullanıcı uygulamayı deneyimlemeden önce yapılır, bu da gelirin, kullanıcının uygulamayla etkileşimine bağlı olmadığı anlamına gelir. Bu tür bir strateji, uzun vadede incelemeleri ve derecelendirmeleri etkileyebilir. Çünkü para verdiğiniz bir şeye değer verirsiniz ve değerlendirme yapma ihtiyacı duyarsınız.
 • Tanınmış markalar gibi çok sayıda sadık müşteriye sahip işletmeler için idealdir.

Ücretli mobil uygulamanın eksileri

 • İlk fiyat, potansiyel kullanıcılar için bir  bariyer oluşturabilir.
 • Verdiği sözleri yerine getiren ücretli bir uygulamanın, hatalı ve ücretsiz uygulamalardan çok sayıda kötü yorum alma olasılığı daha yüksektir. Bir şeye ödeme yaptığımızda o ürünün kusursuz olmasını bekleriz.

4. Paidmium veya Paymium Mobil Uygulamalar

Paymium, ücretli fiyatlandırma modelini ücretsiz uygulamalarda uygulama içi satın alımlarla birleştiren bir uygulama fiyatlandırma biçimidir. 

Yeni olmasa da, başlangıç ​​fiyatının yanı sıra ekstra bir gelir akışı eklediğinden şu anda hızla yükselen bir modeldir.

Bunun işe yaraması için geliştiricilerin yeni heyecan verici içerikler, benzersiz kullanışlı özellikler ve kullanıcıların abone olabileceği veya ödeme yapabileceği oyun seviyeleri oluşturmaya devam etmesi gerekir.

Paidmium mobil uygulamasının avantajları

 • Uygulama geliştiricileri için sürekli gelir sağlar (ücretli uygulamalar için bir kerelik ödeme ile karşılaştırıldığında).
 • Geliştiricileri yaratıcı olmaya ve kullanıcıları daha fazla para harcamaya teşvik edecek yeni yollar bulmaya iter.

Paidmium mobil uygulamasının eksileri

 • Paidmium, çifte vergilendirme gibi görünebilir ve kaliteli içerik üretilemezse, kullanıcılar ödedikleri parayı gereksiz görmeye başlarlar.
 • Çok zaman alan düzenli, yüksek kaliteli güncellemeler gerektirir. Yani büyük insan kaynağı ve yatırıma ihtiyaç vardır.

Bir Fiyatlandırma Modeline Karar Vermeden Önce Cevaplamanız Gereken Sorular

1.Hedef pazarınız nedir?

Hedef kitlenizi anlamak, uygulama oluşturma sürecinde çok önemlidir ve doğru fiyatlandırma modeline karar vermenize ve uygun bir uygulama tanıtım stratejisi belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, uygulamanız parası olan veya daha fazla para biriktirmek isteyenler için değer katacak mı? 

Öğrenciler büyük olasılıkla ücretsiz olmayan uygulamaları görmezden gelirken, yıllarca deneyime sahip profesyoneller biraz parayla ayrılmaya daha meyilli veya daha yatkındır. 

Hedef kitlenize etki edecek uygulmanızın fiyatlandırma stratejide bu kitlenin harcama davranışına göre olmalıdır.

2.Rakipleriniz ne yapıyor?

Fikriniz ne olursa olsun, daha önce yapılmış olabilir. Bu nedenle, zaten kendi alanınızda olanlardan bir ipucu almanız sizin için iyi bir tavsiye olur.

Örneğin, nişinizdeki diğer kişiler çok işlevsel ve ücretsiz benzer uygulamalara sahipken ücretli bir fiyatlandırma modeli seçemezsiniz.

Nişinizdeki uygulamaların ortalama fiyatı 4,99TL ise ve sizinkini 19,99TL olarak fiyatlandırırsanız, fiyat pozisyonlandırmada bir boşluk  olur ve muhtemelen daha az trafik alırsınız ve daha az para kazanırsınız.

Kendinizi pazarda doğru konumlandırmalısınız. Fiyatlandırmanızı yaparken aşağıdaki gibi bir posizyonlandırma yapabilirsiniz.

Mobil uygulamalar için fiyatlandırma stratejileri

Bununla birlikte, uygulamanızın benzer uygulamalarda bulunmayan harika özellikleri ve işlevleri varsa, kullanıcılar daha fazla ödeme yapmaya istekli olabilir.

3.Google Play mi yoksa Apple iTunes Store mu?

Mobil uygulama pazarlama verileri, Apple ürün kullanıcılarının, Android muadillerine kıyasla uygulamalar için ödeme yapmaya daha açık olduklarını göstermiştir. 

Belki de bu, Apple cihazlarını kullananların ve kullanmayanların profili ve demografisiyle iyi bir şekilde bağlantılı. Her iki durumda da, insanların Android uygulamaları için ödeme yapmasını çalışma planlarınızı bozabilir.  Planlamanız sırasında bunu düşünmek önemlidir.

4.Benim için en uygun seçim hangisi?

Yukarıda belirtilen soruların cevaplarını bir araya getirmenizi ve olaylara kendi bakış açınızdan bakmanızı gerektirir.

Uygulama hakkında ne düşündüklerini ve uygulama veya ek özellikleri için ne kadar ödemeye istekli olacaklarını bilmek için bir odak grubu bulmaya yardımcı olur.

Özet

Mobil uygulamalar için fiyatlandırma stratejileri ve taktikleri göründüğü kadar basit değil. Bunu bütünsel olarak düşünmelisiniz ve sadece keyfi bir fiyatla gelip insanların bal deresi balları satın alır gibi uygulamanızı indirmesini beklememelisiniz.

Daha uygulamayı yapmadan önce gelir modelini düşünmeye ve kendinizi bu gelir modelinin işleyeceğine dair ikna etmelisiniz. Başkalarını da ikna etmeye çalışın. Çünkü genellikle bir projeye başlamadan önce insanların satın alacağını düşünseniz de bu büyük ihtimalle böyle olmaz. 

Ayaklarınız yere bassın, ama hayal etmekten de vazgeçmeyin. 

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki