Dijital reklam nedir online reklamcılık ajansara.jpg

Dijital Reklam Nedir?

Share on linkedin
Share on email
Share on print
Dijital reklam nedir? sorusunun basit bir cevabından çok, derinliklerine yolculuğa çıkmak istiyorsanız kahvenizi alın ve gelin.
Dijital reklam nedir? sorusunun basit bir cevabından çok, derinliklerine yolculuğa çıkmak istiyorsanız kahvenizi alın ve gelin.
İçindekiler
Dijital reklam nedir online reklamcılık ajansara.jpg

1. Dijital reklam nedir?

Dijital reklam, bir şirketin markasını, ürününü veya hizmetini tanıtmak ve tanıtmak için çeşitli platformlar ve dijital kanalları kullanarak yaptığı her türlü iletişimi ifade eder.”

Bu nedenle, web tarayıcılarında, sosyal medya sayfalarında, bloglarda, uygulamalarda veya internet üzerinden veya başka dijital kanallardan yapılan her reklam eylemi dijital reklamdır.

Özellikle pandemi sürecinde yaşanılan dijital dönüşümle birlikte, şirketlerin pazarla ve tabii ki tüketicileriyle iletişim kurması için giderek daha fazla seçenek ortaya çıkıyor.

Dijital reklamın amacı ve ana hedefi, tam olarak hedef kitlenin olduğu yerde bulunmaktır.

Dijital reklamcılık, toplumun bir bütün olarak geçirdiği hareket hakkında şirketlerin bir göç ve adaptasyon sürecidir.

Sonuçta, 4,18 milyar insan internete bağlanmak için akıllı telefonlarını kullanıyorsa, işletmelerin de dijital kanallarda yer alması, marka farkındalığını güçlendirmesi için önem taşıyor.

2. Dijital reklam neden önemli?

Tüm dünya nüfusunun neredeyse % 60’ı çevrimiçi oluyor.

E-postalarını kontrol ediyor, sosyal medyada geziniyor, haberleri okuyor ve hatta en sevdikleri dizileri, programları çevrimiçi olarak izliyorlar. Dijital reklamcılık insanlara günlük rutinleri boyunca ulaşır ve onları markanızla ilişki kurmaya teşvik eder.

Daha spesifik olarak, dijital reklamcılık:

 • Doğru kitleyi etkili bir şekilde hedeflemenizi sağlar: Hedef kitleniz kim? Hedef kitlenize bağlı olarak, alışkanlıklarını takip etmek ve onlara doğru dijital kanallarda etkili bir şekilde ulaşmak için birinci taraf(platformun verilerini) verilerini kullanabilirsiniz.

 • Marka deneyiminizi kişiselleştirmenize olanak sağlar: Doğru dijital reklamcılık markanıza bir kişilik kazandırır. Örnek olarak, sadece bir giyim mağazası değilsiniz – yaptığınız Instagram filtresiyle kullanıcıların kendilerine özgü kişiselleştirilmiş doğa fotoğrafları üretmesini ve bunun üzerinden bağış yapılmasını sağlıyorsunuz –

 • Bilgilendirici veri analitiğine erişmenizi sağlar: Tüketiciler web ile etkileşime girdikçe, etkileşimleri izlenir ve veritabanlarına kaydedilir. Bu veritabanları, daha isabetli reklam hedeflemeleri yapmanıza ve daha iyi sonuçlar almanıza olanak verir.

 • Her bütçeye veya hedefe uygundur: Dijital reklamcılık istediğiniz kadar büyük veya küçük olabilir. Ayrıntılı reklamlara milyonlarca dolar ayırmanız gerekmez. Bunun yerine, hedef kitlenizin etkileşim kurduğu kanallardaki reklam alanları için teklif vermek için cebinizdeki kadarını harcayabilirsiniz. 10TL Facebook ve Google için uyaroğludur.


Dijital reklamcılık olmadan, pazarlama stratejinizde büyük bir boşluk bırakırsınız. 

3. Dijital reklam türleri ve örnekleri nelerdir?

Doğru kullanıldığında dijital reklamcılık güçlü bir araçtır. Doğru kullanmadığınız paranızı sadece harcamakla kalırsınız.

Banner reklamlar salak ile avanak motor uzerinde guluyorlar dijital reklam nedir? Ajansara
-Reklam afişinin işe yarayacağını düşünüyor musun?
-Elbette! Yani, üstüne ‘buraya tıklayın’ yazdım!

Dijital reklamcılığın ne olduğuna daha derinlemesine başlamadan önce, dijital reklam ajansları ve pazarlama profesyonelleri tarafından yaygın olarak kullanılan bazı terimleri öğrenmelisiniz:

Impression (Gösterim): Bir tüketiciye dijital bir reklam gösterildiğinde
Click (Tıklama): Tüketici dijital reklamı tıklayıp dönüşüm hunisine girdiğinde
Action (Eylem): Tüketici, dijital reklam için istenen eylemi tamamladığında (satış, E-posta vermesi, kayıt olma, indirme vb.)
Conversion Rate (Dönüşüm Oranı): Dönüşüm hunisinden geçen ve bir işlemi tamamlayan tüketicilerin yüzdesi
CPM Cost-per-mille (Bin başına maliyet): Tüketiciye gösterilen dijital bir reklama sahip olmanın maliyeti
CTR Click-thru-rate (Tıklama oranı): Dijital bir reklamı tıklayıp çevrimiçi bir mülke ulaşan tüketicilerin yüzdesi
CPC Cost-per-click (Tıklama başı maliyet): Bir reklama tıklama almak için harcanan para miktarı
CPA Cost-per-action (İşlem başı maliyet): Dijital bir reklamdan dönüşüm almak için gereken para miktarı
PPC Pay-per-click (Tıklama başına ödeme): Şirketinizin ve ürünlerinizin reklamını yapmak için Arama Motoru Pazarlamasını (SEM) kullanma yöntemi. Tıklama başına ödenen ücreti ifade eder.

1. Görüntülü dijital reklamcılık (Digital display advertising)

Dijital reklam
En çok kullanılan banner boyutları | Medium banner %40 ile mobil için harika bir seçenek olduğu için birinci sırada olsada, benim favorim halfpage.

Dijital görüntülü reklamcılık, listedeki en basit dijital reklam türüdür. Kısacası, oluşturabileceğimiz yalnızca birkaç dijital görüntülü reklamcılık türü vardır. Bu tür görüntülü reklamlar şunlardır: Statik, hareketli (HTML5/richmedia) ve video.

Video banner örneği:

Rich Media banner örneği:  Daha fazla örnek için tıklayın

Harley dijital reklam nedir? Ajansara

Statik banner set örneği:

Banner statik dijital reklam nedir? Ajansara

Çoğu görüntülü reklam, harekete geçirici mesaj da dahil olmak üzere metin içeren bir resimden oluşur. 

2. Sosyal medya dijital reklamları

Sosyal medya bugünlerde sadece Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter ile sınırlı değil. Kullanıcıların belirli demografik özelliklerine hitap eden başka birçok kanal var bknz TikTok, Twitch

Facebook reklam dijital reklam nedir? Ajansara
Facebook reklam örneği

Sosyal medya bugünlerde sadece Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter ile sınırlı değil. Kullanıcıların belirli demografik özelliklerine hitap eden başka birçok kanal var bknz TikTok, Twitch, linkedin

Ücretli Sosyal Medya Reklamları: İstatistikler, 2019’da küresel olarak ayda tahmini 2,95 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu sayının 2023 yılına kadar 3,43 milyar aktif kullanıcıya çıkması bekleniyor. Bu etkileyici istatistikler göz önüne alındığında, çoğu acemi sosyal medya reklamcısının varsayılanı, toplam kampanya ihtiyaçları için büyük ölçüde Facebook Ailesi’ne güvenmektir.


Organik Sosyal Medya Reklamları: Daha akıllı, daha uygun maliyetli bir günlük strateji, belirli hedef kitlenize hitap eden niş sosyal medya platformlarını bulmak ve içeriklerinizi koymak veya ürününüz için marka elçisi olacak influencerlar ile potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

3. Native dijital reklamlar

Native reklamcılık, görüntülü reklamcılığın kardeşidir. Ancak iki önemli fark vardır:

1.Native dijital reklamcılık, kitleleri tutarlı bir şekilde hedef alır. Beğenilerinize, önceki satın alımlarınıza, tıkladığınız, beğendiğiniz / paylaştığınız diğer reklamlara göre “öneriler” olarak paketlenirler. Bu aldınız bakın bunu da beğenirsiniz gibi. Baktığınızda bir reklam gibi gözükmez ama web sitesi ile anlaşma yapılmıştır ve bu hizmet alınmıştır.

Size ozel onerilenler dijital reklam nedir? Ajansara

2.Native reklamlar, çevrimiçi olarak kullandığınız ortam ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde görünür. Tüm sosyal medyada, Google’da, Amazon’da, e-postanızda ve diğer çevrimiçi konumlarda native reklamları görebilirsiniz. 

Native dijital reklam nedir? Ajansara
Dev gibi sponsorlu yazısını görüyorsanız bu anlaşmaya dayanan bir içerik yani native reklamdır.

3. Aramaya dayanan dijital reklamlar (SEO&PPC)

Anahtar kelime araştırması sadece PPC ve SEO stratejisini kapsamaz.

Neil Patel’e göre, anahtar kelime araştırması “Diğer dijital pazarlama ve [reklam] uygulamalarının temelidir.”

Tüm dijital ayak izinizi oluşturmak için anahtar kelime araştırması yapmaya büyük önem verilmesi gerekiyor. Ayrıca, arama eğilimleri rüzgarla birlikte değiştikçe, anahtar kelimelerinizi sık sık yenilemeli ve yeni içerikler üretmelisiniz.

Anahtar kelimeler dijital reklamcılıkla ilgili olduğu için, hedef kitlenizi hedeflemek için anahtar kelimeler önemlidir. Herhangi bir arama kampanyasının amacı, reklamınızı veya şirketinizi Google’ın ilk sayfasında listelemektir.

Google ikinci sayfa dijital reklam nedir? Ajansara
“Bir cesedi saklamanın en iyi yolu, Google arama sonuçlarının ikinci sayfasıdır.” İlk üçte yoksanız yoksunuz dostlar. Sad but true.

Çoğu tüketicisi arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesine bakmadığı için, en üst sıraya yerleştirilmiş PPC reklamına veya ilk sayfadaki  SEO yerleşimine göre sıralanmış ilk sonuçlara tıklar.

Yeni başlayanlar için anahtar kelimeleri araştırmanın en iyi yolu, Google’da bir anahtar kelime (kedi mamaları) girmek ve ilk sıralanan 5 tahmin sonucunun ne olduğunu görmektir. Bu size benzer ürünleri arayan insanların hangi terimleri kullandığı konusunda sağlam bir fikir verecektir. Böylelikle ortalamanın üstü bir anahtar kelime çalışması yapabilirsiniz.

 

 

Google arama sonuçları dijital reklam
Örneğin ubersuggest gibi bir araca anahtar kelimenizi yerleştirdiğinizde, arama kampanyanızda kullanmanız için hacim başına bir arama terimi listesi oluşturabilirsiniz.

3. Video reklamlar

Videonun “içeriğin kralı” olarak görülmesinin pek çok nedeni var. Videolar, bazen 15 saniye kadar kısa bir sürede her şeyi açıklayabilir ve izleyicilerle duygusal bir bağ kurabilir. Dijital bir reklamveren için kritik bir silahtır. Videolar; trafiği artırma, dönüşümleri ve satışları artırma konusunda mükemmeldir.

Şu aşağıda bulunan harika Air Jordan reklamlarına bakın!

Videolar birden fazla platformda bağımsız reklamlar olarak kullanılabilir veya videonuzu farklı, biraz alakalı bir videonun üstüne eklenmiş bir reklam olarak dağıtabilirsiniz. Bu, “videodan önce gösterilen reklam(Pre-roll-ad)” olarak bilinir.

Tüketicilerin % 65’i izlemek istedikleri videolardaki videodan önce gösterilen reklamları atlıyor ve bunu çok hızlı yapıyorlar. Ancak bu dijital video reklam stratejisi, akıllı reklamverenler için hala dönüşüm sağlayabilir. Çünkü kalan %35 hala çok büyük bir oran.

4. E-posta reklamları

 E-posta listenizi geliştirmek göz korkutucu bir iştir.

Önerilen yazı: E-posta toplama taktikleri

Mevcut müşteri tabanınıza çekici gelen görüntülü ve native reklamlar oluşturmaktan – sosyal medya veya web siteniz aracılığıyla başvuru toplamak üzere, e-posta KPI’larınızı karşılayacak etkili bir liste oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok reklam merkezli strateji vardır. 

5. En iyi dijital stratejileri nelerdir?

Dijital reklamcılık stratejisi, şirket için mevcut olan hedeflere ve kaynaklara göre çeşitli dijital platformlarda gerçekleştirilen bir dizi eylemdir.

Ayrıca, seçimlerinizin her birini sürekli olarak izlemek ve değerlendirmek, beklendiği gibi sonuçlandıklarından emin olmak önemlidir.

Bir dijital reklamcılık stratejisinin, şirketin hedeflerinin ne olduğunu, bu hedeflere ulaşmak için mevcut kaynakları dikkate alması ve elbette işletmeniz için bir alıcı kişisi tanımlaması gerekir.

Tüm bu noktalar değerlendirildiğinde, çok çeşitli seçenekler arasından planları için en iyi maliyet-faydayı seçmelisiniz. ROI burada dikkat edeceğiniz nihai metriktir.

Birden fazla stratejiye odaklanmalı, tüm kaynakları tek bir eyleme tahsis etmemelisiniz. Örneğin, sosyal medya reklamlarına, ücretli aramaya ve hatta sosyal medya influencerlarını kampanyanıza katmalısınız. (Multichannel marketing)

Her fikrin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirin, şirketinizin ana hedeflerini ve tüketici/müşteri personasını tekrar tekrar gözden geçirin.

Önerilen yazı: Müşteri yolculuk haritası nedir? Adım adım nasıl oluşturulur?

Tanımlanan bu bilgilerle birlikte karar verme, işletmeniz için çok daha güvenilir hale gelecektir. Hisleriniz(tecrübeleriniz) önemli olabilir, ama veri sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır.

6. En iyi 5 entegre dijital reklam örneği

1. 2020 Kristal Elma Entegre Kampanyalar Büyük Ödülü

2. 2020 Kristal Elma Ödülü

3. 2020 Kristal Elma - Gümüş Ödülü

4. Dove X Vouge

5. Samsung #Acayipİyi [İşin mantığını anlatıyor]

7. En iyi dijital reklam ajansları

8. Global dijital reklam harcamaları

Dijital reklam
Kaynak: Statista 2018-2024 Global Dijital Reklam Harcamaları

Dünya genelinde dijital reklam harcamasının 2019’da 325 milyar ABD doları olduğu ve 2020’de koronavirüsle ilgili piyasa sorunları nedeniyle yaşanan düşüşün ardından 2021’de 389 milyar dolara çıkacağı hesaplanmıştır.

9. Dijital reklam istatistikleri

 • Şirketlerin %45’inin açıkça tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi yok.

 • Stratejilerini planlayan pazarlama ekiplerinin, yapmayanlara göre başarılı olma olasılığı %313 daha yüksektir.

 • 2019 ile 2020 arasında dijital pazarlama bütçesinde ortalama %13 artış oldu.
 • Ankete katılan çevrimiçi pazarlama uzmanlarının %74’ü, içerik üretmede harcadıkları zamanın %70’inden fazlasında görseller için kullandıklarını söyledi.
 • Pazarlama uzmanlarının %34’ü kendi grafiklerini oluşturuyor.
 • Görsel hikaye anlatımı müşteri beklentilerinin önemli bir parçası haline geldiğinden, dijital varlık yönetimi artık pazarlama için çok önemlidir.
 • Görsel içerik, içerik pazarlama uzmanlarının %23,7’si için en büyük zorluktur.
 • Pazarlama uzmanlarının %43’ü görsel içerikle ilgili en büyük zorluğunun içeriği tutarlı bir şekilde üretmek olduğunu söylüyor.
 • Blog içeriği oluşturma, pazarlama uzmanlarının %55’i için en önemli önceliktir
 • 2000’den fazla kelimeden oluşan blog gönderilerinin güçlü SEO sonuçları alma olasılığı daha yüksektir
 • Pazarlama uzmanlarının % 80’i pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak blog yazmayı kullanıyor 
 • Görselleri olan makaleler, görsel eksikliği olmayan emsallerine göre %94 daha fazla görüntüleniyor
 • Pazarlama uzmanlarının % 86’sı, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak blog yazmayı kullanıyor
 • İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlamadan % 62 daha ucuzdur ve 3 kat daha fazla potansiyel müşteri elde eder
 • Blog oluşturmaya öncelik veren kuruluşlar, bunu yapmayanlara göre 13 kat daha fazla yatırım getirisi elde ediyor
 •  İçeriği müşterilerin, ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlayan bir satıcıdan satın alma olasılığı %40 daha yüksektir
 • Tüm çevrimiçi deneyimlerin %68’i bir arama motoruyla başlar.
 • Dünya genelindeki tüm arama trafiğinin %74’ü Google’dan geliyor.
 • Google’da saniyede 79.000’den fazla arama yapılıyor.
 • Video içeriğinin organik arama sonuçları sağlama olasılığı düz metne göre 50 kat daha fazladır.
 • Bir Google arama sonucunun ilk sayfasında yer alan ilk beş organik sonuç tüm tıklamaların %67’sini oluşturur.
 • Google arama yapanların yalnızca %0,78’i ikinci sayfayı tıklayacaktır.
 • Bir açılış sayfasına müşteri görüşleri eklemek, sayfa dönüşümlerini %34’e kadar artırabilir
 • Ortalama olarak, açılış sayfalarında video kullanmak dönüşümleri % 86 artırır
 • 40’tan fazla açılış sayfasına sahip şirketler, genellikle 1 ila 5 açılış sayfası olanlara göre 12 kat daha fazla potansiyel müşteri başvurusu toplar
 • 3 form alanına sahip açılış sayfaları en iyi dönüşümü sağlar
 • İşletmelerin yalnızca %22’si dönüşüm oranlarından memnun
 • Pazarlama uzmanlarının %32’si, işletmeleri için en önemli içerik biçiminin görseller olduğunu söylüyor
 • Beyin, görüntüleri metinden ortalama olarak 60.000 kat daha hızlı işler, resimler içeren gönderiler, yalnızca metin içeren gönderilere göre 650 kat daha fazla etkileşim alır
 • Tüketicilerin %60’ı, görseller içeren yerel arama sonuçlarına daha fazla ilgi duyar
 • Bilgi resimlerle eşleşmediği zaman bilginin %10 eşleştiği zaman %65 aklında tutar 
 • 2022’ye kadar, dünyadaki internet trafiğinin %83’ü video olacak
 • Ürün videoları, satın alma işlemlerini %144 oranında artırabilir
 • Pazarlama uzmanlarının %87’si videoyu içerik aracı olarak kullanıyor
 • Pazarlama stratejilerinde video içeriği kullanan şirketler, web aramaları aracılığıyla trafikte %41 artış yaşıyor
 • Pazarlama uzmanlarının %88’i, sosyal medyadaki video pazarlama çabalarının yatırım getirisinden memnun.
 • 2018 itibariyle, pazarlama uzmanlarının % 35’i live video kullanıyor
 • Tüketicilerin  54’ü takip ettikleri markalardan daha fazla video görmek istiyor
 • B2B pazarlama uzmanlarının %65’i infografik üretiyor
 • İnfografikler sosyal medyadaki diğer tüm görsel içeriklerden 3 kat daha fazla paylaşılıyor
 • Pazarlama uzmanlarının %40’ı, infografikler gibi orijinal grafikleri en iyi performans gösteren içerik olarak tanımlıyor
 • Pazarlama uzmanlarının %41,5’i infografiklerin ve benzersiz görsellerin en ilgi çekici içerik biçimi olduğunu belirtiyor.
 • Dünyanın yarısından fazlası her gün sosyal medyada aktif yer alıyor
 • Pazarlama uzmanlarının %75’i, sosyal medya pazarlama çabalarının trafiğin artmasına yol açtığını söylüyor
 • Pazarlama uzmanlarının % 80’i sosyal medya pazarlamasında görselliğin önemini vurguluyor
 • Sosyal medya kullanıcıları sosyal medyada günde ortalama  2 saatten fazla zaman geçiriyor
 • Dijital kanallardan alışveriş yapan tüketicilerin %97’si geçtiğimiz ay sosyal medyayı kullandı
 • Instagram, pazarlama uzmanları için sosyal kanallar arasında ikinci en yüksek yatırım getirisine sahiptir
 • 18-29 yaş arasındaki yetişkinlerin %67’si Instagram kullanıyor
 • Instagram, Twitter’dan 84 kat, Facebook’tan 10 kat daha fazla etkileşime sahip
 • Ortalama olarak Instagram takipçilerinin değeri, Facebook’taki 55 ABD dolarına kıyasla 65 ABD Doları değerindedir.
 • Instagram’da aylık olarak aktif olan 1 milyardan fazla kullanıcı var.
 • Instagram’da yüzleri gösteren fotoğraflar, yüzü olmayan fotoğraflara göre %30 daha fazla beğeniliyor.

 • Facebook’un her gün aktif olan 1.82 milyar kullanıcısı var
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki internet kullanıcılarının % 79’u Facebook’a sahip ( %32 Instagram)
 • Facebook reklamları için ortalama TO %0,9’dur
 • Ortalama bir ABD Facebook kullanıcısının günde 38 dakika çevrimiçi olması öngörülüyor
 • İnsanların telefonlarında bir Facebook videosunu izleme olasılığı 5 kat daha fazladır
 • Facebook’taki videoların %85’i sessiz olarak izleniyor
 • Tüm Twitter kullanıcılarının yaklaşık %42’si her gün platforma giriş yapıyor
 • Aktif kullanıcıların %80’i Twitter’a telefonlarından erişiyor
 • Twitter’ı iş için kullanan markalar, marka tercihi araştırmalarında ortalama olarak, % 7’lik bir iyileşme yaşıyor
 • Twitter kullanıcılarının %77’si, Tweetleri bir marka tarafından yanıtlandıktan sonra  marka hakkında daha olumlu hissediyor
 • Twitter, ABD’deki reklam alıcıları için en düşük yatırım getirisi sağlayan sosyal platformdur
 • Üyelerin% 40’ı her gün LinkedIn’i ziyaret ediyor.
 • Tipik bir LinkedIn kullanıcısı, platformda ayda yalnızca 17 dakika harcıyor.
  LinkedIn, tüm sosyal trafiğin yarısından fazlasını B2B sitelere yönlendiriyor
  61 milyon LinkedIn kullanıcısı üst düzey yöneticilerdir ve 40 milyonu kanaat önderidir.
 • Pazarlama yöneticilerinin %91’i, kaliteli içerik bulmak için en iyi yer olarak LinkedIn’i listeliyor.
 • LinkedIn’deki trafiğin %57’si mobildir.
 • LinkedIn, tüm sosyal trafiğin yarısından fazlasını B2B web sitelerine ve bloglara yönlendiriyor.
 • YouTube’da her gün bir milyar saat video izleniyor
 • YouTube, Google’dan sonra dünya çapında en popüler ikinci sitedir
 • YouTube’da ortalama görüntüleme oturumu, yıldan yıla % 50 artışla 40 dakikadır
 • YouTube, küresel olarak tüketicilerin % 83’ü için tercih edilen video kaynağıdır
 • YouTube’daki toplam izlenme süresinin %70’i mobil cihazlarda yapılıyor

10. Dijital reklam trendleri

1. Çerezsiz reklamcılık

Cerezsiz bir dunya dijital reklam yenmis cikolatali kurabiyeler dijital reklam nedir? Ajansara
Reklamverenler çerezleri(cookies)’i yedi yedi yedi… ve nihayet bunu da tüketti.

2021’de göreceğimiz ilk trend, çerezsiz reklamcılıktır. Bilmiyorsanız, HTTP tanımlama bilgisi olan çerezler, web sitelerinin bir kullanıcı web’de gezinirken topladığı ve depoladığı küçük bir veri parçasıdır.

Aşağıdakiler gibi birçok işlevi vardır:

Kişiselleştirme: Kullanıcı deneyimini, kullanıcının kayıtlı ilgi alanlarına göre uyarlayın.
Kitle hedefleme: Benzer üçüncü taraf çerezlerine sahip kişiler, reklamverenlerin dijital reklamları ve kampanyaları hedeflemek için kullandığı bir listede birleştirilir
İzleme ve ölçüm: Hedeflenen bir reklamın üçüncü taraf bir etki alanındaki genel etkisini kaydeder

Çerezler, reklamverenler için son derece yararlıdır, ancak kullanıcılar için göze çarpan bir sorun teşkil ederler – bir kullanıcının verilerini o kadar çok izlerler ki, bir gizlilik ihlali olarak kabul edilir.

Google’ın 2020’de çerezlerin tamamen aşamalı olarak kaldırılmasının 2022’ye kadar tamamlanacağını duyurmasının ardından, web’in büyük bir bölümü zaten çerezsiz durumda.

Bu, reklamverenlerin verileri nasıl elde ettikleri konusunda daha yaratıcı olmalarını gerektiriyor. Reklamverenler artık davranışsal hedeflemeyi, reklamın yeniden hedeflenmesini, görüntüleme ilişkilendirmeyi ve daha fazlasını etkileyen üçüncü taraf çerezlerine erişemiyor.

Bu kaybı telafi etmek isteyen reklamverenler, birinci taraf tanımlama bilgilerine güvenebilir, kitleleri platformlara göre hedefleyebilir ve yayıncı-reklam uzman işbirliğinden yararlanabilirler.

2. Programatik reklamcılık trendi

Reklamcılığın amaçlarından biri de reklamlarınızı doğru kişilerin önüne çıkarmaktır.

Geçmişte bu, manuel reklam ekleme ve çeşitli reklam ağlarıyla yapılan pazarlıklarla yapılıyordu. 2021’de, programatik reklamcılığı kullanarak reklamcılığı biraz daha kolaylaştırın.

Programatik reklamcılık, reklam satın alma sürecini otomatikleştirmek için yapay zeka kullanır. Bu, reklamcılık dünyasında yeni değil, ancak giderek daha fazla işletme daha kolay süreçten yararlanmaya başlıyor. Markalar pazarlarını seçebilir, bütçelerini ve hedeflerini belirleyebilir ve yayıncılarla iletişim kurabilir. Yayıncılar, markanın reklamını bir reklam alanına yerleştirmek için arz tarafı platformu kullanır. 

Tüm ayrıntılar için: A’dan Z’ye Programatik Reklam Nedir?

3. Bağlı TV ve Video reklamcılık trendi

Bağlı TV, internete bağlı herhangi bir film, şov veya videodur. Daha fazla hanehalkı TV’den ipi kestikçe, reklamverenin birincil video reklam kaynağı haline geliyor.

Bağlı TV’nin yaygın örnekleri Netflix, Amazon Prime ve BluTV gibi platformlardır. Ayrıca Bağlı TV, cihaz türüne göre sınırlı değildir. Akıllı TV’leri, oyun konsollarını gibi teknolojileri içerebilir.

Bağlı TV reklamcılığı, kitlelere en sevdikleri programları izlerken ulaşmanıza olanak tanıyarak belirli bir demografiyi hedeflemede oldukça etkili hale getirir. Programatik reklamcılıkla birleştirildiğinde, posta kodları, hane geliri, kanallar ve cihaz türleri gibi birinci taraf verilerini kullanarak hedef kitlenizi hedefleyebilirsiniz.

4. E-Ticaret büyümesi ve Amazon reklam trendi

COVID-19 salgını sırasında birçok marka çevrimiçi tabanlı stratejilere geçti. Bu değişim nedeniyle, ABD E-ticaretinde 2019’da 598 milyar dolardan 2020’de 839 milyar dolara çarpıcı bir büyüme görüyoruz, etkileyici bir %40,3 artış – bu 20 yıldan fazla bir süredir en yüksek yıllık büyümeye denk geliyor.

Beklendiği gibi, perakende, toplam e-ticaret büyüme oranının neredeyse %77’sini oluşturuyor. Amazon, toplam büyümenin üçte birine sahip olarak perakende kategorisine hükmediyor.

Amazon’un 2020 reklam geliri, 2019 rakamlarına göre  23,5 artarak yaklaşık 13 milyar dolara ulaştı. E-ticaret uzmanları, Amazon’un daha fazla marka dijital platformlara geçtikçe bu geliri büyümeye devam edecek. Somut bir ürün satıyorsanız, ürününüzün reklamını Amazon’da yapmayı düşünün.

Amazon, kullanıcılarının nasıl satın aldığını bilir ve reklamverenlere fayda sağlamak için reklamlarını nasıl hedefleyeceğini de bilir. Amazon’da reklam verin ve Amazon perakende e-ticaretini genişletirken ve hakimiyet kurarken işinizi büyütün.

5. Sosyal medya reklamcılığı ve sosyal ticaret trendleri

Her zamankinden daha fazla insan sosyal medyada vakit geçiriyor. 2020’de dünya çapında 3,6 milyardan fazla insan sosyal medyayı kullandı. Bu sayının öngörülebilir gelecekte artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. 2021’de, aşağıdaki gibi sosyal medya trendlerini göreceğiz:

 • Influencer pazarlama 
 • Bolder online mesajlaşma
 • Kapsayıcı ve çevre dostu içerik

Influencer nedir turleri nelerdir mega makro mikro celebrity kanaat onderi lider blogger youtuber instagram la casa de papel sosyal medya 1 1300x763 1 dijital reklam nedir? Ajansara

İnsanlar, mağazalarda alışveriş yapmıyor veya önceki yıllardaki gibi marka lansmanlarına katılmıyor.

Bunun yerine, tüketiciler sosyal medyada geziniyor ve güvendikleri insanlarla – influencerlarla etkileşime giriyor. Tüketiciler, ürün önerileri, alıştırmalar, tarifler ve çok daha fazlası için influencerlara güveniyor.

Tüketiciler de kendi sesini buluyor, canlı yayın yapıyor ve takipçileriyle içerik paylaşıyor. Bu, takipçilerinizin etkileşim kurması için paylaşılabilir içerik oluşturmanın önemini vurgular.

Tüketiciler, destekledikleri markalara açık bir pencere istiyorlar. 2020, kültürel kapsayıcılığın ve yeşil hareketlerin güçlü duygularını su yüzüne çıkardı ve tüketiciler, kişisel inançlarıyla örtüşen işletmeleri desteklemek istiyor.

2021’de mesajlarınızda cesur ve şeffaf olun.

6. Omnichannel pazarlama

Omnichannel marketing, müşterinize bir mesajı entegre bir şekilde farklı kanallardan vermektir.

Örneğin telefonu açar ve pat…

…bir E-posta: “Kedi mamamız mis gibi, Arthur mamalarla kedinizi şımartın.”

Webde dolanırken: “Arthur kedi mamaları, Dünya’nın lider kedi mamaları. 40 yılı aşkın süredir kedilerinizi yüksek besin değerine sahip, lezzetli formülümüzle şımartıyoruz.”

Cep telefonunuza SMS: “Arthur kedi mamalarında %30 damping indirimi, Alışverişe hemen başla! “

Cep telefonunuza Push bildirimi: “Kedinize Arthur MegaFormula’yı mı, yoksa sıradan bir mamayı mı layık görüyorsunuz?”

Sosyal medyada gezerken: ” Arthur kedi mamaları İtalya’da 24.sü düzenlenen Mamarilla Awards’ta yeni formülüyle yılın kedi maması seçildi. Şimdi Arthur MegaFormula’yı deneyin. Satın al”

Arthur Kedi Mamaları – “Şımarık ve Serseri Kedilerin Tercihi”  

gibi birbirine entegre olan pazarlama türüdür.

2021’de, yükselen omnichannel pazarlama trendi videodur. Neredeyse her platform – özellikle sosyal medya – video yayınlamanıza izin verir.

7. Native reklam trendleri

İnsanlar oltaya bir kere takıldıktan sonra önlerindeki seçeneğin bir olta olduğunu öğrenirler. “Varsayılan” olarak reklamları atlarlar. Bu tüketici davranışına karşı koymak için, daha fazla reklamveren yerel reklam stratejilerinden yararlanıyor.

Yerel reklamlar, etraflarındaki içerikle uyumlu reklamlardır.

Detay için yukarıya zıplayın

8. Mobil Reklamcılık Trendleri

Mobil reklamcılıkta iki büyük değişim gördük – daha fazla kişi ve yenilikçiler mobil cihaz kullanıyor ve iOS 14 uygulama izleme şeffaflığı çerçevesi gibi tüketici koruma gelişmelerinde bir artış.

2020’de mobil reklam harcamalarında 2019’da 189 milyar dolardan neredeyse 200 milyar dolara yükselen bir artış gördük. Bu sayının 2022’de potansiyel olarak 247 milyar dolara ulaşarak artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu artış, mobil reklamcılıkta yeni bir çağın başlangıcı olan reklam alanı tekliflerinin artmasıyla paralellik gösteriyor.

Genel olarak, mobil reklamcılığın daha önce listelenen diğer trendlerle iç içe geçtiğini göreceğiz.

Detaylı bilgi için: Neden E-Ticaret Mobil Uygulamasına İhtiyacınız Var?

Yorumunuzu bırakın
Yorum
İsim
E-posta

İlginizi Çekecek Yazılar

Sürdürebilir Başarı İçin Ajansara'ya Şimdi Kayıt Olun!

Şeffaf, Güvenilir ve Tarafsız Bir Platform

Hemen Teklif Alın!

1
2
3
4
Ajans Kategorisi

Ajans kategorisini seçmekle başlayın,

Hizmetler

İstediğiniz hizmeti seçin,

Önceki
Detaylar

Aradığınız hizmeti daha iyi anlamak istiyoruz,

Önceki
Devam
İletişim Bilgileri

Size ulaşmamız için iletişim bilgilerinize ihtiyacımız var

Gönder
Önceki