Bir Yorumun Taraflı Olup Olmadığı Nasıl Belirleniyor?

Yorum yazan taraflı olduğu takdirde kurallarımızı ihlal etmiş olur. Aşağıda, bir yorumun taraflı olduğunu düşündürebilecek bazı senaryolar verilmiştir…

Değerlendirmelerin faydalı ve doğru olabilmesi için, gerçek ve tarafsız müşteri deneyimlerine dayanmaları gerekir. Demek istediğimiz; kişilerin değerlendirme bırakmak için, kendi kişisel deneyimlerini dürüstçe aktarmak dışında başka bir art niyeti olmaması gerekir. İster olumlu olsun ister olumsuz, gerçekle ilgisi olmayan değerlendirmeler; taraflı, dolayısıyla da Ajansara kurallarına aykırı olarak değerlendirilir.

İşte, taraflı değerlendirmelere yol açabilecek birkaç senaryo:

Ücret Karşılığında Yazdırılan Değerlendirmeler

Bir işletmenin satın aldığı değerlendirmeler taraflıdır Ajansara’da arama yapan potansiyel marka ve ajanslara aradıkları tarafsız tavsiyeleri veremez. Satın alınmış değerlendirmeler, oyunu kurallarına göre oynayan çalışkan işletmeler için de haksızlık demektir. Neyse ki, inceleme ekibimiz, değerlendirmelerini satma teklifinde bulunan bu tarz kişileri yakalamakta çok başarılı. Bu tarz hizmetlerden yararlanmaya çalışan işletmelere karşı oldukça katı tedbirler uyguluyoruz. Bunun gibi değerlendirmeleri yakalama yöntemlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Teşvik Karşılığında Yazdırılan Değerlendirmeler

Teşvik unsurları, yapılan değerlendirmeler karşılığında bir işletmenin teklif ettiği ödül ya da ayrıcalıklı muamele olanaklarıdır. Örneğin, yapılacak değerlendirme karşılığında o anki ya da daha sonraki proje ve hizmetler için indirim veya özel fiyat teklif edilmesi veya herhangi bir özel muamele vadedilmesi bu unsurlar arasında sayılabilir. Edindiğimiz tecrübeler sonucunda bir sonraki projelerde bu tekliflerde bulunan işletmelerin bu vaatlerini gerçekleştirmediklerini sonucuna ulaştık.

Ajansara, tüm marka ve ajanslardan değerlendirme ve görüş istemeleri konusunda işletmeleri teşvik etmektedir. Ancak, yazılan değerlendirmelerin tarafsızlığına etki edebileceği düşüncesiyle, yorum yazdırmak için her ne şekilde olursa olsun teşvik unsuru teklif edilmesine izin vermemektedir.  Müşterilerine teşvik unsurları teklif ettiği belirlenen işletmelere ceza uygulamalarımız bulunmaktadır. Lütfen size teşvikte bulunan işletmelere itibar etmeyin ve bize bildirin destek@ajansara.com.

Şantaj/Tehdit

İndirim veya ayrıcalıklı muamele elde etmek amacıyla, bir işletmeyi kötü yorum yazmakla tehdit etmeye teşebbüs etmek, Ajansara kurallarına kesinlikle aykırıdır. Bu tarz davranışları çok ciddiye alıyoruz. Çünkü şantaj/tehdit, söz konusu değerlendirme sahibinin sitemizdeki statüsünü kötüye kullanması anlamına gelmekle kalmaz, aynı zamanda birçok ülkede de yasa dışı kabul edilmektedir. Ayrıca bu tür değerlendirmelerın diğer gezginlere de hiçbir faydası yoktur. Bu tarz davranışlara maruz kalan işletme sahiplerinden, söz konusu tehdidi  destek@ajansara.com ‘a  e- posta atarak derhal bildirmelerini talep ediyoruz. Alınan bildirimler, incelemelerimize destek oluyor ve şantaj amacıyla yazılmış değerlendirmelerin sitede yer almasını engellememiz de yardımcı oluyor.

Çalışan veya Aile Değerlendirmeleri

Ajansara, bir işletme ile bağlantılı olan bireylerin, söz konusu işletme ile ilgili yorum yazmasına izin vermez. Bunun sebebi basit: Bir işletme ile kişisel bir bağınız varsa tarafsız bir yorum yazmanız pek mümkün değildir. Bu durum, hem pazarlama profesyonelleri hem de sitedeki diğer işletmeler olan Ajanslar ve Tedarikçiler için haksızlıktır. Bu kural, işletme sahibinin personeli, iş ortakları, arkadaşları ve aile üyelerinin yazdığı değerlendirmeleri da kapsar. Bu tarz değerlendirmelere Yorum Şişirme adını veriyoruz. Yorum Şişirmeden ne kastettiğimizle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Takip sistemimiz, yorum yaptıkları işletmeyle kişisel bağı bulunan Markalar ve Ajanslar tarafından gönderilen değerlendirmeleri tespit edebilir. Bu kişilere personel, arkadaşlar ve aile bireyleri dahildir. Takip sistemimiz bu tarz bir yorum tespit ettiğinde, ekibimiz tarafından bir inceleme başlatılır ve söz konusu yorumun yayımlanması engellenir.

İşletmeler ve müşteriler de taraflı olduğundan şüphelendikleri değerlendirmeleri bize bildirebilirler. Bu ihbarlar da ekibimizin inceleme başlatmasını sağlar. İşletme sahipleri, bildirimlerini, ücretsiz olarak erişebilecekleri e-posta aracılığıyla yapabilirler.

 

Rakip Değerlendirmeleri

Kurallarımız uyarınca, bir işletme ile bağlantısı olan bir kişinin, kendi işletmesinin yakınlarındaki diğer işletmeler hakkında yorum yazmasına izin verilmez. Rakip değerlendirmelerine dair en dikkat çekici örnek, bir işletmenin olumsuz değerlendirmeler göndererek rakibinin itibarını kasıtlı olarak zedelemeye çalışmasıdır. Biz buna Yorum Vandalizmi adını veriyoruz ve buna başvurmaya yeltenen işletmelere ağır cezalar uyguluyoruz.

Rakip değerlendirmelerini yakalama yöntemlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.