Değerlendirme Sahtekarlığı

Yorum sahtekârlığı inceleme ekibimizin çarpıcı çalışmasını öne çıkaran sahne arkası makale dizimizin ikincisinde,  inceleme ekibinin elde ettiği çığır açan sonuçları gözler önüne seriyoruz…

Ücret karşılığında değerlendirme sahtekârlığı yapmak olarak tanımlanan sahte değerlendirme satma ve satın alma faaliyetleri basit bir aldatmaca olmayıp aynı zamanda pek çok ülkede yasa dışıdır. Ne var ki, ileri düzeyde gelişmiş algılama ve caydırma tekniklerimiz sayesinde, Ajansara’da görülen sahtekârlık girişimleri son derece azdır. Değerlendirme sahtekârlığına yönelik girişimleri çok ciddiye alıyoruz ve yıllarca elde edindiğimiz deneyimimizle bu tür durumları tespit ediyoruz.

1. Adımda: Suçluyu Belirledik

İncelemenin ilk adımı, e-postaları gönderenin  kimliğini doğrulamaktı. Ekibimiz, yürüttüğü inceleme ve suçluyu ortaya çıkarma çalışmaları sayesinde, eyleme karışanlarla ilgili e-posta adresleri, ikamet adresleri ve kişisel bağlantılar gibi bazı bilgileri topladı ve kontrol etti.

2. Adımda: Kanıtları Topladık ve Değerlendirmeleri Engelledik

Sonraki adımda,  sitemize sahte değerlendirmeler gönderdiğini ortaya çıkardık. Bu, önemli bir adımdır çünkü dolandırıcılar bazen sahte değerlendirmeler gönderebileceklerini veya sitemizi etkileyebileceklerini ve ücret karşılığında değerlendirmeleri silebildiklerini veya değerlendirme ekleyebildiklerini söyleyebilirler.

İnceleme ekibimiz, gelişmiş dijital adli bilişim tekniklerinden yararlanarak, sitemize yapılan sahte yorum gönderme girişimleri ile sahte değerlendirme ve ajansın arasındaki bağlantıları belirleyip analiz etti. İnceleme sürecinde teknik analizlerimiz,  tarafından yapılan ve Ajansara sitesindeki  farklı işletmeye yorum gönderilen bu tür 20’den fazla girişimi belirleyip engelledi veya kaldırdı.

Gelişmiş teknolojiler kullanarak IP adresi, kullanılan tarayıcının türü, hatta yorumcunun cihazındaki ekran çözünürlüğü gibi yüzlerce değerlendirme yapılırken ki özellik saptanabilmektedir. Bu analizlerle gördüğümüz dijital ve davranışsal “ipuçları”, ekibimizi bu sahte yorum yapan hesaba götürmüştür.

3. Adımda: İşletmelere Ceza Uyguladık

Sonraki adımda bu faaliyeti, kendi adlarına sahte değerlendirmeler yazması için hesaba ücret ödeyen işletmelerle ilişkilendirdik. Oyunu kurallarına göre oynamayanların cezalandırılması gerektiğine inandığımız için sistemimizi kendi çıkarlarına uygun şekilde kullanmak isteyen işletmelere önemli cezalar uyguluyoruz.

İnceleme ekibimiz, bu sahte yorum yapan hesap tarafından onlarca işletmeye sahte değerlendirmeler gönderildiğine ilişkin ayrıntılı kanıtlar topladı. Ekip, bunun ardından bu işletmelere durumu bildirdi ve sıralamalarımızdaki konumlarını düşüren cezalar uyguladı veya ajansara’dan sınırsın olarak uzaklaştırdı. Sıralama cezası, bir işletmenin Ajansara yorumlarının tamamının silinmesidir. Bu, çoğunlukla bu gibi durumlarda uyguladığımız ilk cezadır.

Kırmızı rozet

Bağlantılı olduğunu belirlediğimiz işletmelerin çoğunda sıralama cezalarımız, yapılmakta olan sahtekârlıkları durdurmaları konusunda yeterli oldu. Ancak şüpheli faaliyetlerin devam ettiğini gördüğümüz durumlarda bir sonraki adım olarak, işletmenin Ajansara kayıt sayfasında müşterileri o işletmenin değerlendirmelerde oynama yaptığı konusunda uyaran kırmızı rozetler koyduk. Rozetlerde, belirlediğimiz sahtekârlığın türü belirtildi.

Bir işletmenin sayfasına kırmızı rozet koymadan önce her zaman söz konusu ajans/tedarikçi ile iletişime geçeriz. Bazı işletmeler Ajansara’ın incelemelerini destekleyecek bilgileri bizimle paylaştılar. Bu da sahtekarlık yapan hesabın aleyhinde, ödeme onayları, banka işlemleri ve hizmet makbuzları gibi daha fazla kanıt toplamamızı sağladı.

4. Adımda: Sahtekarlık Yapan İşletmelerin Faaliyetlerini Durdurduk

Elimizdeki güçlü kanıtlar sayesinde, hukuk birimimizle birlikte çalışarak hesabın faaliyetlerini durdurduk. Çoğu durumda hikayenin başarıyla sonuçlandığı yer de burası. Ücret karşılığında yorum yazan şirketler artık kendilerinden haberdar olduğumuzun, sistemlerimizin işlerini zorlaştırdığının ve iş modellerinin artık uygulanabilir olmadığının farkında.

5. Adımda: Ücret Karşılığında Sahte Değerlendirme Yazma Sahtekarlığını Durdurmak İçin İşbirliği Yapıyoruz

Ajansara’da biz, hiçbir müsamaha göstermeden sahtecilikle mücadele ediyor ve bu durumları belirleme konusunda oldukça etkili yöntemler kullanıyoruz. Ancak tek başımıza sadece bu kadarını yapabiliriz. Ücret karşılığında yorum yazma sahtekârlığında ısrar edenlere karşı dava açmak için  diğer fırsatlar ve sizden gelecek olan bilgileri de memnuniyetle değerlendiriyoruz. Birlikte çalışarak bu işletme veya kişilerin faaliyetinin durdurulması konusunda çok daha etkili olabiliriz.

6. Adımda: Bize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Biri size nakit karşılığında veya sizden herhangi bir şey talep ederek değerlendirme yazma teklifinde bulunduğu takdirde lütfen bize bildirin. Ücret karşılığında yorum yazan kişi/işletmeler herhangi anlaşma yapmayın, işinize zarar verebilirler. Doğrudan destek@ajansara.com adresinden ekibimizle iletişime geçerek bu tür şirketler veya şahıslar hakkında bildiğiniz her şeyi bizimle paylaşabilirsiniz.